banner

IVF specialistka MUDr. Marcela Pastorčáková odpovídá na Vaše dotazy! 7. listopadu 2017, 15:00-16:00

Otěhotnění po operaci cysty

Byla jsem na operaci cysty a již přes rok se nám nedaří otěhotnět. Může to spolu souviset? Co mám dělat?

Odpověď:

Při nálezu cysty vaječníku a následné operaci je velmi důležitý nález v malé pánvi během operace a také na výsledku histologie. Cysty můžeme rozdělit do několika skupin od nefunkčních až po ty, co plodnost opravdu mohou ovlivnit. 

Pokud se snažíte o těhotenství již přes rok od výkonu, bylo by ideální provést bližší vyšetření u vašeho gynekologa (zjistit, zda máte ovulační cykly, odebrání hormonálního profilu, spermiogram partnera).

Poté dát veškeré výsledky dohromady spolu s nálezem během operace. Váš gynekolog zhodnotí, zda problém je nebo není. 

Hodnoty spermiogramu

Jaký je normální spermiogram, včetně počtu pohyblivých spermií, kdy pár může ještě otěhotnět přirozeně?

Odpověď:

Na tuto otázku nelze odpovědět zcela přesně. Existují tabulkové hodnoty pro tzv. normální spermiogram, ale máme i páry, které spontánně otěhotní i přes velmi špatné hodnoty spermiogramu. Vždy je to o více faktorech, které se kombinují. 

Nicméně při hodnocení spermiogramu je důležitá koncentrace (normální hodnoty  se pohybují 15 milionů spermií / ml).  Dalším faktorem je pohyblivost. Zde se hodnotí celková pohyblivost (normální hodnoty 40% a více), progresivní pohyb (norma 32% a více). Dalším důležitým faktorem je počet tvarově normálních spermií, tzv. morfologie (norma 4% z celkového množství). Jen spermie, které mají normální tvar bičíku, hlavičky a také část mezi krčkem a bičíkem, mohou oplodnit vajíčko. 

Andrologická laboratoř dále hodnotí např. přílišnou vazkost seminální plasmy, díky které je pak snížena pohyblivost spermií, či přítomnost jiných buněk( např. bílých krvinek, nezralých buněk atd.).

Plodnost a neplodnost u páru

Je možné „mírnou“ neplodnost jednoho z páru „dohnat extrémní“ plodností druhého?

Odpověď:

Z lékařského hlediska jsou poruchy plodnosti vždy kombinovaným faktorem. Ve většině případů to není jen o jednom z páru. Pro to, aby žena otěhotněla je důležité, aby měla ovulační cykly a průchozí vejcovody. Partner ideálně spermiogram v mezích normy, ale to, jak vídáme, nemusí být vždy podmínkou. Velmi důležité je časování, aby k pohlavnímu styku došlo v blízkosti ovulace. 

Jak probíhá návštěva IVF

Jak přesně probíhá první návštěva IVF centra a kolik je potřeba dalších? Co se na které dělá?

Odpověď:

Dobrý den, každé centrum může mít schéma kontrol poněkud odlišný. Dále závisí na problému daného páru. Ale rámcově na první konzultaci s vámi lékař probere vaši osobní anamnézu, tzn. váš zdravotní stav, užívané léky, rodinnou anamnézu, operační výkony. Podrobněji  s vámi probere také váš menstruační cyklus. Ideální je, pokud je přítomen i partner, protože podobné dotazy jsou směřovány i na něj. Součástí první konzultace je i ultrazvukové vyšetření se zhodnocením velikosti dělohy, výšky sliznice a nálezu na vaječnících. Následně, pokud již nebylo vše provedeno u registrujícího gynekologa, je naplánován hormonální profil ženy, spermiogram event. další vyšetření (imunologické, genetické vyšetření páru). Při další konzultaci je na základě výsledků doporučena další léčba. Od toho se odvíjí i počet dalších kontrol.

Je nutné doporučení do IVF centra?

Rok se snažíme o miminko a stále nic. Mohu si zajít do IVF centra rovnou, nebo potřebuji doporučení gynekologa?

Odpověď:

Dobrý den, do IVF centra se můžete objednat na konzultaci i bez doporučení vašeho gynekologa. Samozřejmě je s výhodou, pokud máte již nějaká vyšetření za sebou, mít tyto výsledky sebou (např. hormonální profil, výsledky ultrazvuku, záznam o operačních výkonech, ..). Často přikládá tyto výsledky právě k doporučení váš lékař. Ideální je, pokud centrum asistované reprodukce spolupracuje s registrujícím gynekologem.

Nedaří se mi otěhotnět v 35 letech

V dubnu jsem vysadila antikoncepci, ale stále se mi nedaří otěhotnět. Je mi už 35 let. Jak dlouho mám čekat?

Odpověď:

Dobrý den, všeobecně platí, že pokud se vám nedaří otěhotnět do 12 měsíců od počátku snahy o těhotenství, pak je vhodné provést podrobnější vyšetření. Samozřejmě v 35 ti letech je šance na spontánní těhotenství o něco nižší než v 25 ti letech, ale doporučení 12 měsíců bych doporučila dodržet.

Co se dělá se zmraženými embryi?

Srdečně Vás zdravím, paní doktorko. IVF centrum jsem sice nepotřebovala, ale zajímalo by mě, jak se uchovávají a po jak dlouhou dobu zmražená vajíčka, spermie, embrya, příp. jaký je jejich další osud. Velice děkuji, Jana M.

Odpověď:

Dobrý den, 

embrya, vajíčka i spermie jsou hluboce zamraženy a uchovávány za přísných podmínek v kryobance. Doba zamražení závisí na daném páru.

A také na médiích ve kterých jsou embrya uchována, tzn. aby při jejich opětovném rozmražení byla daná média k dispozici. Tzn. i 10 až 20 let.

V případě, že se pár rozhodne ukončit uchování embryí, má možnost se rozhodnout, zda bude provedena jejich likvidace, nebo budou poskytnuta k vědeckým výzkumům. Se vším je nutno podepsat informované souhlasy.

Přirozené těhotenství po IVF?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby se organismus po porodu upravil natolik, že by byl schopen přirozeně otěhotnět. Před více než dvěma lety jsem spontánně otěhotněla, avšak po 9 týdnech došlo k zamlklému potratu. Po revizi dělohy se u mě projevil syndrom polycystických ovarií. Skoro dva roky jsme se snažili velice intenzivně otěhotnět - bez úspěchu. Nakonec jsme zvolili IVF - odebráno 20 oocytů - 19 úspěšně oplodněno. Bohužel však transferu bylo schopno pouze jedno embryo, nemohli jsme ani nic zamrazit. Ale i tak jsme šťastní, protože se oplodnění zdařilo a v brzké době budu poprvé rodit. Teď mě však zajímá, zda máme u dalšího dítěte rovnou volit IVF či se pokusit o přirozené početí (mám ale obavy, že pokud by se to zcela náhodou povedlo, může dojít opět k zamlklému těhotenství z důvodu nekvality mých vajíček - manžel je zcela v pořádku. To by opět znamenalo další pauzu, bylo mi již 30 let.) Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

spontánní těhotenství po předchozím úspěšném umělém oplození je vídáno poměrně často.

Závisí ovšem na příčině. Zejména v případech, kdy není zjištěna jednoznačná příčina poruchy plodnosti, je spontánní početí možné.

V případě polycystických vaječníků může být problém s ovulačními cykly.

To lze zjistit u vašeho gynekologa a to tehdy, kdy po porodu "naběhnou" pravidelně měsíčky. Domluvíte se s vaším lékařem na ultrazvukovém vyšetření cca v polovině cyklu, zda je viditelný dominantní folikul. Dle toho lze s určitou pravděpodobností určit, kdy ovulace nastane. 

Další možností je domluvit se v centru, kde jste podstoupili IVF na obdobném vyšetření a doporučení dalšího postupu.

Jedno zamlklé těhotenství neznamená, že ta samá situace nastane v případě dalšího těhotenství.