Postkoitální antikoncepce

Ve zkratce pro tatínky

 1. Postkoitální antikoncepce
 2. O jakou látku se jedná?
 3. Do kdy je možné pilulku po styku užít?
 4. Nejčastější nežádoucí účinky.
 5. Menstruační cyklus po užití pilulky??
 6. Kde je možno postkoitální antikoncepci zakoupit? Je EllaOne, Escapelle a Postinor volně prodejný?
 7. Yuzpeho metoda.
 8. Jsou nějaká režimová opatření po užití pilulky po styku?
 9. Mohu otěhotnět bez následků pro miminko hned v dalším cyklu? 
 10. Vaše dotazy 

1. Postkoitální antikoncepce

Postkoitální antikoncepce je jeden z druhů hormonální antikoncepce. Přívlastek postkoitální dostala proto, že jako jedinou ji lze užít po koitu (= pohlavním styku)
Je důležité si uvědomit, že je to metoda nouzová, která by měla přijít na řadu pouze ve výjimečných případech (náhodný nechráněný pohlavní styk, selhání jiné antikoncepční metody), a to z důvodu častých nežádoucích účinků. Není vhodné používat tuto metodu častěji než 1x do měsíce. Pokud ji použijete častěji, je více pravděpodobné, že se naruší váš pravidelný menstruační cyklus.

2. O jakou látku se jedná?

Postkoitální antikoncepce obsahuje hormon levonorgestrel (Postinor, Escapelle) či ulipristal acetát (EllaOne). Předpokládá se, že tyto látky zabraňují uvolnění vajíčka z vaječníku a uhnízdění oplozeného vajíčka v děloze.

3. Do kdy je možné pilulku po styku užít?

Postinor či Escapelle lze užít nejpozději do 72 hodin po pohlavním styku, preparát EllaOne do 120 hodin. Tablety jsou tím účinnější, čím dříve po pohlavním styku se užijí.

4. Nejčastější nežádoucí účinky.

Nepravidelné krvácení, bolesti břicha, nevolnost, zvracení.

5. Menstruační cyklus po užití pilulky??

Menstruační krvácení po užití postkoitální antikoncepce nastává obvykle v předpokládaný den, výjimečně se může o několik dní zpozdit či přijít dříve. Další menstruační cyklus je již obvykle pravidelný.

6. Kde je možno postkoitální antikoncepci zakoupit? Je EllaOne, Escapelle a Postinor volně prodejný?

Již více než rok lze Postinor a Escapelle zakoupit v lékárně volně bez lékařského předpisu. Jen je nutné předložit průkaz totožnosti a podepsat prohlášení o seznámení s možnými nežádoucími účinky. EllaOne lze získat pouze na lékařský předpis.

7. Yuzpeho metoda.

Yuzpeho metoda je jednou z možností postkoitální antikoncepce. Spočívá v užití 2-4 pilulek (podle množství hormonu) kombinované hormonální antikoncepce do 48 hodin po nechráněném pohlavním styku a to samé se zopakuje za 12 hodin. Tato metoda má zhruba stejnou spolehlivost jako ostatní postkoitální přípravky.

8. Jsou nějaká režimová opatření po užití pilulky po styku?

Ne, režimová opatření nejsou.

9. Mohu otěhotnět bez následků pro miminko hned v dalším cyklu?

Otěhotnění v dalším cyklu není pro plod nebezpečné.

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová

10. Vaše dotazy

Krvácení po užití pilulky po styku

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Měla jsem absolutně nechráněný sex, ale do 72 hodin jsem si vzala Postinor, nyní je to dva dny po a mírně krvácím, menstruaci bych měla dostat za týden. Lehce mě bolí v podbřišku, mám se obávat těhotenství? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, mezi časté nežádoucí účinky Postinoru se řadí nepravidelné krvácení do dalšího menstruačního cyklu, jak jste si jistě pečlivě přečetla v příbalovém letáku, než jste tabletky užila. To je tedy odpověď na vaši otázku - krvácení do doby, než přijde menstruace, je velmi časté.

Praskl nám kondom, mohu nějak zabránit otěhotnění?

Dobrý den, mám dotaz. Včera jsme měli s přítelem pohlavní styk a po něm jsme objevili malou prasklinku na kondomu. Zítra nebo pozítří bych měla dostat menstruaci. Když ji dostanu, je vyloučená možnost otěhotnění? Co mám dělat? Bojím se otěhotnění. Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, při prasknutí kondomu může k otěhotnění dojít, i když máte 2 dny před menses, i když pravděpodobnost je malá. Pokud chcete mít jistotu, zajděte si do lékárny pro Postinor či Escapelle, která slouží k zabránění těhotenství v takových případech.

 
 

Ve zkratce pro tatínky

Pilulka po styku slouží jako nouzová metoda k zabránění otěhotnění. Postinor či Escapelle lze užít nejpozději do 72 hodin po pohlavním styku, preparát EllaOne do 120 hodin. Oba první přípravky je možné zakoupit bez předpisu v lékárně oproti předložení průkazu totožnosti a podpisu pod prohlášením o seznámení s nežádoucími účinky. EllaOne je pouze na lékařský předpis. Tablety jsou tím účinnější, čím dříve po pohlavním styku se užijí. Po užití se můžeme setkat s nepravidelným krvácením, bolestí břicha, nevolností, zvracením. Menstruační krvácení nastává obvykle v předpokládaný den. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Postkoitální antikoncepce, pilulka po styku - diskuze

 • ellaone
  Tu ella one jsem mela taky jednou, protoze jsme nejak uleteli s pritelem a nedavali si pozor tak pro jistotu jsem si ji sla koupit do lekarny.
  doubrafka   | 29.07.2016 11:46:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • ellaOne
  Měla jsem ji před týdnem a jsem spokojená, nebylo mi po ní zle a těhotná taky nejsem, dostavila se MS :)
  gabinka12   | 14.07.2016 21:26:22 | Reakcí: 2, poslední: 22.07.2016 09:15:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: ellaOne
   Gábi, je na předpis? A kolik stojí?
   andreavl   | 17.07.2016 19:24:34
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: ellaOne
    Právěže není, seženeš ji normálně v lékárně. Mně stála 570 Kč, ale asi je to v každé lékárně jiné.
    gabinka12   | 22.07.2016 09:15:04
    Reagovat | URL příspěvku
 • EllaOne
  Já mohu říci, že sama jsem ji vyzkoušela teprve nedavno a čekám na výsledek do týdne, tak snad bude vše OK  a mimčo nebude  doporučila mi ji kamarádka
  hapo   | 18.06.2015 17:05:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • EllaOne
  Vzala jsem si minulý týden lékárnicí doporučený EllaOne a vše ok, menstruace se zpozdila jen o dva dny, jen mě trochu pobolívalo břicho, podle testu těhotná nejsem, za mě tedy jako nouzovka dobrý, no budu se snažit být příště více opatrná:(
  Katabrum   | 12.06.2015 01:11:50 | Reakcí: 1, poslední: 18.07.2016 13:57:13
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: EllaOne
   Take jsem ji vyuzila a byla jsem spokojena. i pani lekarnice rikala ze ma dobre odezvy
   martina.marna   | 18.07.2016 13:57:13
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Samovolný potrat

| Hilucie85 | 02.12.2016, 10:04
Dobrý den, mám dotaz týkající se mého potraru. Tuším, že už 18. 11., kdy mi doktor řekl, že jsem nejspíš v 5.TT, mohlo být už něco v nepořádku. Každopádně 27. 11. jsem jela na pohotovost s tím, že hnědě špiním a objevila se mi i krev. Doktorka mi píchla Dicynone a předepsala Ascorutin, s tím, že se jí to na 6. týden vůbec nezdá a AS nevidí. 29.1 1. jsem jela opět kvůli silnému krvácení a menstruačním bolestem opět. Doktor napsal toto: KPkom, eupnoe, bez alternace stavu; in spec: vulva pochva bn, min mn krve char menses, z hrdla nyní nekrvácí; vag číbe hladký, CS0, děloha vel grav., krajina danex bil bpn, aperitoneální; UZ vag děloh v AVF, 65mm, EE 7mm nehomogenní,v ismokorporálním přechodu projasnění 7mm; bez embryonálních struktur, DP bez VT, okolí bez UZ patologie. S tím, že mi odebraly krev na HCG a kontrola 1. 12. s dalším odběrem krve. Dotud byli lékaři milí a vstřícní. 1.12. mě čekala ledová sprcha, po příchodu do ambulance mi jistá lékařka, ani se nepředstavila, vrazila papír do ruky, že nejsem těhotná a ať jdu a kdybych si zavolala v úterý, už bych to věděla a nemusela chodit (dle tónu - otravovat) dnes. Po dotazu, jestli jsem tedy potratila a je jisté, že ve mě nic nezůstalo, mi řekla jen - je tam nula už od úterý, tak ve Vás nic není - nashledanou! 5. 12. jdu ke svému gynekologovi, ale neměla udělat kontrolní ultrazvuk? Nebo už to, co psal doktor 27.11. už ve mě prcek nebyl? Nerozumím tomu, ani nevím jestli mám než půjdu ke svému gyn. dodržovat klasické šestitinedělí? Omlouvám se za dlouhý dotaz, ale vrtá mi to hlavou. Děkuji Lucie.

Dobrý den, podle Vašeho popisu se pravděpodobně plod nevyvíjel už od poloviny listopadu, jak jste absolvovala první vyšetření. Při krvácení charakteru menstruace jste pravděpodobně potratila. Pokud nyní nemáte žádné potíže, pak stačí kontrola u gynekologa 5. 12. Klasické šestinedělí se v tomto případě určitě dodržovat nemusí. Jedná se o potrat na úplném začátku těhotenství, což se rozhodně nedá přirovnávat k porodu či potratu v druhém trimestru.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 02.12.2016, 16:27
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce