banner

Celkem výsledků pro výraz "spontanni potrat": 100

Dobrý den, mám dotaz. Prodělala jsem spontánní potrat v 6.tt a skoro 4 měsíce jsem ještě poté špinila. Nyní jsem objednána na čištění dělohy, ale krvácení najednou přestalo. Navíc jsem včera měla nechráněný pohlavní styk a nejsem si jistá, zda nedošlo k oplození. Za necelý týden mám jít na zákrok a předpokládám, že ani těhotenským testem či ultrazvukem se případné těhotenství nedá rozpoznat. Můžete mi prosím poradit? Nerada bych něco zanedbala, či případným zákrokem prodělala další potrat. Děkuji A.

Dobrý den, pokud krvácení ustalo a na UZ nebudou známky residuí (zbytky po předchozím potratu), pak si myslím, že není nutné zákrok provádět a lépe bude počkat, jak se situace s možným dalším těhotenstvím vyvine. Pokud by  jste těhotná nebyla a dále krvácela, pak je možné dělohu vyčistit klidně později. Pokud to vydrželo 4 měsíce, pak už několik dní navíc nehraje roli.

Zamlklý potrat
avatar lienka321 28. 04. 2017

Dobrý den, v 9. týdnu jsem byla na ultrazvuku a doktor viděl jen gestační váček, teď jsem v 10. týdnu a příštít týden mám jít na kontrolu. Když to bude beze změny, lékař řekl, že to ukončíme. Užívám Duphaston a Ascorutin, oba 3x1 denně. V 7. týdnu nebylo na ultrazvuku vidět nic jen gestační váček. Je tedy pravděpodobné, že oplodněné vajíčko se uchytilo a dále se nevyvíjelo? Od začátku těhotenství mě provázelo špinění. Chci se zeptat, zda jedinou možností na ukončení je podstoupit zákrok. Zda není lepší počkat, až se tělo vyčístí samo, je to přece jen přirozenější. Před těhotenstvím jsem měla vždy ovulaci doprovázenou pícháním vajíčka. Včera jsem cítila takové píchání, je možné, že to byla ovulace? A jestli ano, tak do 2 týdnů by měla přijít menstruace a tělo by si s tím poradilo samo. Prosím Vás o názor, zda je opravdu nutná kyretáž, nebo zda by spontánní krvácení mohlo ohrozit můj život, nebo jaké rizika jsou s tím spojená? Na zákrok jít nechci, velmi se obávám možného poškození dělohy a jiných komplikací. Toto bylo moje první těhotenství. Děkuji.

Dobrý den, píchání v podřišku bych ovulaci nepřikládala. Pokud jste těhotná (i když se jedná o zamlklý potrat), pak by ovulace probíhat neměla. V podbřišku vás píchá spíše z důvodu neprosperujícího těhotenství, se kterým se tělo vyrovnává. Pokud vyloženě nechcete na revizi, pak je možné počkat, ale nedá se říci, jak dlouho to vše bude trvat, navíc může nastat silné krvácení a pak je nutný zákrok provést ihned. I silné krvácení není většinou život ohrožující, ale je duůodem k revizi. I pokud dojde k samovolnému vypuzení plodu z dělohy, často již vlivem zánetlivých změn nedojde k vypuzení kompletnímu a stejně je nutno revizi podstoupit. Proto se doporučuje raději aktivně revizi provést. Pokud ale chcete vyčkat, je to možné, pak dojde k potratu kompletně a revizi se vyhnete. Je to tedy na vašem rozhodnutí s vědomím všech rizik.

Dobrý den, již asi rok a půl se s mužem snažíme o druhé dítě. 1. dcera se podařila hned. Nyní nejdříve rok nic, pak jsem začala brát Fertipronu, poté 2 krát těhu, ale raný spontální potrat hned asi 10 dní po očekávané menstruaci. Minulý měsíc jsem měla nejspíše prasklou cystu (23 dní zpoždění, údajně trocha vody v děloze). Manžel již byl na spermiogramu, vše v pořádku. Můj věk 32, manžel 29 let, dcera 3 roky. Mohla byste mi prosím poradit, jak dál postupovat? Případně sdělit Váš názor, zda je již čas jít na speciální kliniku nebo mohu ještě čekat a zkusit jedno spontánní otěhotnění? Stále věřím, že to může jít samo, avšak nechci věc podcenit. Co byste mi tedy doporučovala? Druhá věc je očkování dcery MMR. Jen k tomu jednoduchý dotaz, máme se s mužem přestat snažit o miminko po určitou dobu po očkování (vzhledem k tomu, že je to živá vakcína), nerada bych, aby případně ohrozila plod. Děkuji! Šárka

Dobrý den,

pokud se snažení nedaří po dobu jednoho roku a navíc ještě jste již 2x otěhotněla a těhotenství nepokračovalo, pak musí existovat problém způsobující potrat, a proto je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Očkování dcery byť živou vakcínou nemůže nijak ovlivnit zdravotní stav dalších osob v domácnosti, u očkovaného může dojít k velmi slabým a mitigovaným projevům nemoci v krátkodobém rozsahu, ale k infekci jako takové rozhodně nedojde, vakcína neobsahuje kompletní infekční agens, které by mohlo onemocnění způsobit, živá vakcína neznamená, že je tam přítomen celý funkční virus, tedy určitě by plod ohrožen nebyl, toho se nemusíte obávat.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu