banner

Celkem výsledků pro výraz "spontanni potrat": 100

Porucha ovulace
avatar kolark02 10. 03. 2017

Dobrý den,můj dotaz se především týká ovulace. Je mi 34 let, o dítě se s manželem snažíme zhruba 4 roky. Před dvěma lety jsem otěhotněla, ale již v 5. týdnu došlo k zamlklému potratu. Rok poté jsem musela na laparoskopii – odstranění cysty na pravém vaječníku, byla také provedena průchodnost vejcovodů (vejcovody jsou průchodné). Avšak byla mi zjištěna endometrióza (asi II. stupně). Mám kratší cyklus 24 dnů, menstruace trvá 6 dní. Někdy pár dní před menstruací špiním. Napadlo mě, jestli není problém v mojí ovulaci. Provádím ovulační test: (25. 2. začátek menstruace), 7. 3. pozitivní test (11DC) a 9.3. ultrazvuk u gynekologa. Ačkoliv jsem myslela, že už k ovulaci došlo, našel zralý folikul (asi 20 mm), což znamená, že ještě nepraskl. (Bazální teplota 8.3. 36,41/ 9.3. 36,74/ 10.3 36,79.) Došlo k ovulaci? K ovulaci by mělo dojít nejpozději do 36 hodin od pozitivního ovulačního testu. Znamená to, že i když byl folikul velký, nepraskl a nedošlo k ovulaci? Myslíte si, že by se mohlo jednat o syndrom neprasklého folikulu nebo jinou poruchu ovulace? Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, k ovulaci opravdu dojít nemuselo. Někdy se z neprasklého folikulu stane cysta, která spontánně praskne až později. Ale mohla jste také ovulovat později. Nicméně pokud se snažíté o těhotenství bezúspěšně již 4 roky, pak bych i vzhledem k Vašemu věku navrhovala návštěvu centra IVF v blízkosti bydliště. Samozřejmě ale záleží, jaký k tomu zaujímáte postoj. Obecně ale 4 roky jsou již dlouhá doba a šance na spontánní těhotenství je nízká.

Dobrý den, mojí lékařce se nezdály výsledky monitoru, že mám CTG nereaktivní typ křivky a tak mi dělali opakovaně toto vyšetření v nemocnici, kde jsem byla na pozorování 2 dny. Tam už byly všechny výsledky z monitoru v pořádku. O pár dní později v poradně, v 38tt byl monitor CTG nereaktivní typ křivky. Tak mám přijít za pár dní, kdy mi začne 39tt do nemocnice a udělají mi oxytocinový zátežový test, protože lékařka má pochybnosti, zda by miminko zvládlo spontánní porod. Všechny ostatní vyšetření, ultrazvuky byly v pořádku. Na ultrazvuku jsem řekla tyto komplikace a lékařka mě ubezpečila, že ona nevizualizuje na ultrazvuku žádné odchylky nebo ohrožení plodu. Chci se zeptat, zda je opravdu nutný ten test, když vím, že se ním dá vlastně vyvolat porod, což považuji za dost velké riziko, aji když je miminko už donošené. Jsou ty křivky opravdu tak zlé? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dle fotografií které jste zaslala se mi zdají vaše monitory zcela v pořádku, takže já bych na základě nich žádný zátěžový test nedělala. Pokud je dítě normálně veliké (dle ultrazvuku nevykazuje známky nedostatečnosti placenty a nedostatečného růstu, má normální průtoky pupečníkem), pak je velmi nepravděpodobné, že by se něco dělo. Občas je záznam méně reaktivní z důvodu, že zachytí dítě zrovna v klidové fázi. Ale nic to neznamená. Jinak co se týče vyvolání porodu zátěžovým testem - množství oxytocinu, které se při testu používá je tak malé, že většinou nemá na spuštění pravidelných kontrakcí vliv.

Dobrý den. Nyní jsem ve 28. tt a ještě na žádném UZ, na kterém jsem během těhotenství byla, nebylo miminko otočené hlavou dolů (ani podle pohybů mimo kontroly tomu tak nenasvědčuje). Nejčastěji je KP a na UZ ve 20. tt bylo napříč. Je možné, že se ještě otočí? Do kterého týdne to tak bývá? A pokud se neotočí, kdy se rozhodne o císařském řezu? A plánuje se cca na 38. tt.? Moc děkuji

Dobrý den, na otočení má miminko stále mnoho času - ve 28. týdnu není poloha stabilní. Plod ji mění i několikrát během dne. Určitě se může otočit do 36. týdne. Pokud i potom je poloha koncem pánevním, pak pravděpodobnost spontánního otočení je již malá (větší váhový odhad, méně plodové vody..). V naší porodnici je praxe taková, že pokud se do konce 36. - 37. týdne miminko neotočí, nabízíme pacientkám obrat plodu zevními hmaty (pokud uvážíme pacientku za vhodnou). Má uspěšnost cca 70%. Pokud se nepodaří miminko otočit, pak se zvažuje spontánní porod či císařský řez dle situace (váha plodu, přesná poloha, připravenost porodních cest atd.). Pokud se císařsý řez zdá být nejlepší variantou, pak se provádí cca týden před termínem porodu, dříve ne.

Dobrý den, je mi 31 let a s přítele se 4 měsíc snažíme o miminko, zatím neúspěšně, moje mamka měla předčasný přechod už ve 35 letech a moje gynekoložka mi na to řekla jen ať si určitě pospíšime, tak jsem se chtěla zeptat, jestli v mém případě mám být trpělivá a opravdu čekat rok a pak teprve začít řešit problém, nebo raději nečekat a začít to řešit třeba už po půl roce? Děkuji Káťa

Dobrý den, pokud jste dosud neměla žádné potíže ve smyslu nepravidelného cyklu atd., pak bych určitě ještě vyčkala. Ve vašem věku máte opravdu velkou šanci na spontánní těhotenství, předčasný přechod u vaší maminky se rozhodně nedědí a není důvodem dřívějších konzultací v IVF centru. Až po roce neúspěšného snažení, kdy u relativně zdravého páru nedojde k otěhotnění je na místě začít s vyšetřováním a pátráním po problému.

Dobrý den, s přítelem se snažíme 8 měsíců o miminko a zatím se nedaří. Pohlavní styk máme vždy kolem ovulace (stanoveno pomocí ovulačních testů). Chtěla bych se zeptat, zda tato metoda je přesná pro stanovení ovulace a můžu se na výsledky spolehnout nebo se raději zaměřit na měření bazální teploty? Nakolik máme vyšší věk po jaké dlouhé době se řeší případná neplodnost? Děkuji.

Dobrý den, ovulační testy, stejně jako měření bazální teploty, nejsou přesné metody a obě mají nějaké procento falešné pozitivity i negativity. nejpřesnější metodou je UZ folikulometrie cca v polovině cyklu, kdy je na Uz patrné, zda folikuly rostou a ovulace probíhá. Obecně platí, že řešení případné neplodnosti má význam až po roce neuspěšných pokusů o graviditu. Vám např. ěk samozřejmě ale také hraje roli. Pokud je vám např. více než 40 let, pak je obecně malá šance na spontánní otěhotnění a je tak lepší začít problém řešit dříve.

Dobrý den, prosím Vás o radu.Dcera nar. v dubnu 2016 prodělala již dvakrát virózu, která vyústila v nekomplikovanou febrilní křeč. Mám celkově strach z následků a NU očkování MMR. Jaký máte názor na tento individuální problém? Měla bych očkování odložit? Případně mohu něco udělat proto, abych zmírnila možnost febrilních křečí (a celkově NU) po píchnutí MMR? Druhá věc se týká opět MMR: Snažíme se s mužem otěhotnět asi 2 roky, z toho 2 spontánní potraty. Může případně MMR dcery ohrozit případné rané těhotenství? Pokud bychom se rozhodli očkovat, měli bychom počkat nějakou dobu s pokoušení se o dítě? Děkuji Mnohokrát děkuji za Váš čas. Šárka

Dobrý den, 

u daného stavu je nejdůležitější prevence, tj. zabránit, aby se stoupající teplota dostala na úroveň horečky tj. nad 38 st. C. Pokud by se po očkování vakcínou MMR zvyšovala teplota, nasaďte včas antipyretikum, např. Paralenový čípek, pokud by stoupala dál, aplikoval bych i Diazepamový. Očkování bych kvůli tomu i vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR zbytečně neodkládal. 

Přenos vakcinačního viru z očkovaného na jiné osoby dosud nebyl zaznamenaný, nemusíte mít obavy. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar