banner

Celkem výsledků pro výraz "miminko 0 6 mesicu": 100

Dobrý den, na začátku ledna jsem přestala brát antikoncepci, menstruace proběhla tentýž měsíc po dobrání posledního prášku, další měsíc (únor) menstruace normálně dorazila se zpožděním cca 7 dní. V březnu menstruace opět normálně dorazila 25.4., ale od té doby nic, měla jsem ji dostat předpokládám okolo 25.5., ale nedorazila, či-li mám zpoždění cca 3 týdny. Pořád mě pobolívá břicho jako před menstruací a mám pořád výtoky lehce bělavé, ale není to občasný výtok, je to každý den ve velkém množství. Těhotenský test jsem si dělala dokonce 4, ale všechny negativní. Nevíte, co by to mohlo být? Děkuji za odpověď, Pobežková

Dobrý den, po vysazení antikoncepce může být několik měsíců nepravidelná menstruace nepravidelná či se několik měsíců nemusí dostavit vůbec. Časem by se mělo vše upravit. Pokud jste vyloučila těhotenství, pak určitě ještě vyčkejte.

Virus ZIKA
avatar Misha7 22. 06. 2017

Dobrý den, chtěla bych se dotázat, zda je nutné a za jak dlouhou dobu od návratu z cesty bych měla podstoupit testy na visrus ZIKA. Vrátila jsem se s manželem z USA, kde jsme byli oba bohužel poštípáni od komára. Doporučení na vyšetření předepíše gynekolog? Jelikož se snažíme o početí dítěte, mám teď obavy z nákazy. Předem děkuji za odpověď. M.

Dobrý den, myslím, že gynekolog toto velmi specializované vyšetření doporučit a napsat žádanku nemůže. Pravděpodobnost, že byste se nakazila virem ZIKA (obzvlášť pokud jste byla v USA a ne v Jižní Americe) je tak mizivá a přenos na plod (pokud byste vůbec otěhotěla v blízké době) také velmi nepravděpodobný, že se vám nikdo v České republice toto vyšetření neudělá. Rozhodně ne na pojišťovnu a z vlastního rozhodnutí. Pokud byste jej chtěla, maximálně se můžete zkusit obrátit na Infekční kliniku v Praze či Brně, kde by na oddělení cestovní medicíny mohli toto vyšetření provádět - pokud byste si jej zaplatitla, ale myslím, že je to zcela zbytečné. 

Odpověď epidemiologa Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., FRCPS:

Dobrý den, pokud jste byli v oblastech s výskytem horečky Zika, zejména v Miami, pravděpodobnost nákazy sice není vysoká, ale absolutně jí vyloučit nelze. Až 80 % případů horečky Zika je totiž bez příznaků a proto o všech oblastech jejího výskytu nevíme. Doporučuji počkat s otěhotněním 8 týdnů a testovat partnera na případnou předchozí infekci virus neutralizačním testem z krve – viz stránky Zdravotního ústavu v Ostravě, kde se tento test realizuje www.zuova.cz. Virus je totiž schopný vydržet ve spermatu až několik měsíců, mnohem déle než v krvi. Pokud pacient nemá příznaky nemoci, je test za samo-úhradu žadatele. Levnější ale delší variantou, která nevyžaduje platbu za test, je počkat s otěhotněním 6 měsíců po návratu. 

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se zeptat na názor. Syn dostal koncem května očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, další tedy může dostat za 6-10 měsíců. V září nastupuje do školky. Dočetla jsem se, že nejdůležitější je ta první dávka a druhá není přeočkování, ale booster. A podle NIKo je dítě řádně naočkováno i jen jednou dávkou před nástupem do školky. Je to tak? Nemůže být problém s nástupem do školky? Prý se i zvažuje podání druhé dávky vakcíny až v 6-7 letech. Tak jak je to?Děkuji.

Dobrý den, vše co uvádíte je pravda. Imunitu navozuje již první dávka, která je podmínkou pro vstup do kolektivního zařízení. Aplikaci druhé dávky vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám v 6-7 letech považuji osobně za rozumný postup. Dvě dávky s kratším odstupem 6-10 měsíců sice poskytnou vyšší míru ochrany, ta však trvá kratší dobu než když se imunita posílí druhou dávkou později. Např. na Slovensku se očkuje druhá dávka až po 10. roce života.