Celkem výsledků pro výraz "jidelnicek": 14
Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď
Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.
Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.
Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.
Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.
Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, zajímá mě kolik cca.doporučujete, aby snědlo dítě příkrmu od 1,5 -2 let. Ptám se, protože můj syn,kterému je nyní 18 měsíců, sní k obědu cca.250g příkrmu,někdy o něco víc a přijde mi, že by jedl dál,většinou se i vzteká když dojí,to samé dělá i ráno po mléku,kterého vypije kolem 260ml,tak si nejsem jistá,jestli mu to stačí,protože toto množství má stejné už od roku. Když vidí někoho z rodiny jíst u stolu,žadoní a vzteká se dokud jídlo nedostane, jako by byl hladový a to je třeba zrovna po svačině. Mám tedy dávky navýšit ku spokojenosti dítěte? Jinak je to velký jedlík už od mala.Je tedy podle vás lepší ho nechat jíst dokud chce a kdy chce, nebo mu dávky stanovit a odměřovat abych měla lepší přehled kolik toho sní a nenechat ho aby se přejídal (to dělám nyní).Děkuji za odpověď.
Dobrý večer, z Vašeho dotazu nevyplývá skladba jeho jídelníčku. Dítě v tomto věku má mít jídelníček stejný jako ostatní členové rodiny s tím, že nebude jíst houby, uzeniny a smažená tučná jídla a minimálně kořeněná (např ne chilli, kečupy, majonézu apod.). Předpokládám, že celá rodina se sejde až u večeře ve všední dny a v pracovních volných dnech, takže i barevně by strava pro Vaše batole měla být stejná jako u ostatních členů rodiny, takže nemůžeme se bavit o příkrmech ( ty jsou určené kojencům). Dítěti předložte tzv. dětskou porci a nechte ho jíst samostatně ( i za cenu ušpinění a nepořádku v okolí). Je dobře, že sledujete, kolik tekutin vypije, ale jen mléko nemůže stačit, k tomu přidejte např. nějaké pečivo s máslem (viz kapitola o výživě), prostě skladba jídelníčku už musí odpovídat běžné dětské stravě, tj. 5x denně. S pozdravem Dr Ludvíkovská
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko.Obracím se na Vás s prosbou o vyjasnění informací ohledně začátku příkrmů.Máme 4měsíčního Vojtíška a na stránce BOL: https://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-stravase píše dle nejnovějších poznatků:"Proto je doporučeno výlučné kojení bez výživových přídavků pro první 4 měsíce, NEJDÉLE do 6 měsíců života. Navazovat má zavádění pestré nemléčné stravy v období tzv. imunologického okna (tj. optimální období pro setkání s...", ale dále se píše: "Příkrm lze podávat po ukončení 4. měsíce věku kojencům živeným náhradním mlékem nebo kojencům živeným kombinací mateřského a náhradního mléka a plně kojeným od UKONČENÉHO 6. měsíce věku."Zdá se mi, že si to odporuje. U plně kojených tedy stále platí od ukončeného 6. měsíce? Přitom v první mnou uvedené větě se zmiňujete o něčem jiném. A ještě jeden navazující dotaz. V sekci 6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc je jídelníček složen tak, že už se s kojením prakticky nepočítá, jen ráno a večer. Přijde mi, že se tak urychleně akorát přijde o laktaci. Zkraje jsme o kojení dost bojovali, jsem šťastná, že mám plně kojené miminko, tak se mi dost příčí už od 4 měsíců dělat vše pro to, aby to tak zase nebylo. Děkuji za odpověď.Laďka
Dobrý den, děkuji za upozornění, ta zmiňovaná část je opravdu matoucí, měla být už dávno opravena tak, jak je řečeno v samém úvodu článku o tzv. imunologickém oknu mezi 4. a 6. měsícem.
Takže pro ujasnění: v tomto období nejde o příkrmy, ale ochutnávku různých potravin v malém množství (denně stačí 1 čajová lžička), což není příkrm. S tím se začíná jak je popsáno dále – u plně kojených dětí po 6. měsíci věku, u uměle živených nebo dětí střídavě kojených a krmených umělou výživou po 4.měsíci věku.
Kolegyni upozorním na opravu příslušné statě. S pozdravem Ludvíkovská
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den. Nyni jsem v 14. Tt a uz v minulrm tehotenstvi jsem nabrala jenom 6 kg protoze mi zaludek travil jidlo 6 hodin a ja jsem nemohla si dat driv nez po 6 hodinach dalsi jidlo. Byla jsem i na gastroskopii a tam bylo vse v poradku. Nejhorsi je pro me pecivo, ktere me tlaci v zaludku i pozde v noci. Jak mam podporit abych pribrala aspon tech 9 kg za tehotenstvi?
Dobrý den, bohužel nesdělujete konkrétní informace. Pokud bych měla vám mohla dát obecnou radu, tak by to bylo - zařazujte potraviny a z nich připravené pokrmy, které obsahují vysoké množství energie v malém objemu. Jsou to např. ořechy, smetana, plnotučné mléko, mléčné dezerty typu pribináček a pokrmy po domácímu připravené z kvalitních potravin, kterými doplníte běžný jídelníček koktejly napr. z tvarohu (pribináčku) - ovoce - ořechů, kašemi (např. plnotučné mléko, jáhly, ořechy, oslazené sosem ze sušených datlí, pudink s ovocem, salát z kuskusu s lososem a jogurtovým dipem a další.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám 14letou dceru, která od srpna přestala menstruovat. Předtím měla menstruaci jen třikrát, vždy po třech měsících. Navštívila jsem moji gynekoložku a ta nám sdělila, že příčina ztráty menstruace je v tom, že je hodně hubená (výška 169,5cm hmotnost 46 kg). Před rokem měla problémy s trávením a zhubla 6 kg a od té doby bere Omeprazol. Paní doktorka předepsala dceři Estrofem. Chci se zeptat, jestli je nutné v jejím věku (v lednu jí bude 15 let), aby brala hormony. Nešlo by nastartovat menstruaci jinak, šetrněji nebo to nechat na přírodě. Nechci dceři zdravotně ublížit. Prosím o radu.
Dobrý den,
pokud lékařka usoudila, že je tato léčba vhodná, tak se nemusíte obávat, že byste dceři ublížila, léčiva jsou bezpečná, jinak by nebyla schválena pro užití. Za mě by ale bylo vhodné navštívit nutričního terapeuta (nikoliv výživového poradce, pozor, nezaměňovat) a zaměřit se na jídelníček, skladbu potravy a hmotnost.

Pro akci je nutné přihlášení