banner

Celkem výsledků pro výraz "infekce": 100

Dobrý den,jsem v 6tt a včera jsem si všimla, že mám nateklé pysky. Jsou jakoby zavodněné, takové plné vody. Hlavně na dotek mírně bolí, jsou citlivé. Zároveň mě začíná svědit. U doktora jsem byla před pár dny a všechno je v pořádku, takže si myslím, že infekce to nebude. Je to normální? Co jsem našla na internetu, tak je to případ až kolem 30 týdne a to je prý v pořádku, ale takto brzo jsem nikde nic nenašla. Na kontolu mám jít za 4 týdny a nechci zbytečně plašit a jezdit dřív.Děkuji za odpověď, Tomečková

Dobrý den, pokud vás zevní genitál svědí, může se jednat i o infekci. To, že před pár dny bylo vše v pořádku neznamená, že se infekce nemohla rozvinout. Ta se může rozvinout ze dne na den. Může to být ale i alergická reakce a stejně tak rekace organismu na těhotenství, důvodů může být tedy celá řada. Pokud by tedy potíže přetrvávaly, zkuste oplachy z hypermanganu. Pokud by i tak potíže přetrvávaly, bude to pravděpodobně navrub těhotenství. 

Dobrý deň. Zhruba v 4- 5 tt mi z výteru vyšli kvasinky, lekár mi nasadil vagin. tablety a neskôr gynazol vag. krém. Po užití som po pár dňoch krvácala a skončila v nemocnici. Teraz som v 7 tt, stále mi pretrváva svrbenie, pálenie a výtok nie je klasický biely, ale niekedy s prímesou do ružova, hneda, dnes už bol do zelena. Chcem sa opýtať na váš názor, či je to pri mykóze normálne a čo si myslíte o liečení/ neliečení kvasiniek v prvom trimestri. Neviem čo je pre dieťa lepšie, resp. čo môže viac ublížiť, či neliečenie (ja sa radšej potrápim, len, aby som neublížila, keďže raz som už skončila s krvácaním po liekoch). Mám ísť zasa k lekárovi kvôli tomu výtoku? Ďakujem

Dobrý den, otázkou je, zda špinění či krvácení byl následek mykotické infekce či užívání léků..Pokud již je infekce jednou přeléčená a nic jiného v kultivaci nevyšlo, pak bych nyní jen doporučila dezinfekci pochvy např. Borglycerinovými čípky atd. Narůžovělý výtok může být špinění, to nemusí s žádnou infekcí souviset.

Dobry den pane doktore, muj syn (4roky) ma 3x ockovani pentavakem, ted potrebuje to 4. Pentavak se nevyrabi uz nikde v Evrope. Hexu mu doktorka neda, protoze porad jeste prochazi eb virem a od jeho 1,5 roku ma stale zvyseny jeden jaterni test ktery mu postupne klesa.Je tu nejaka alternativa? tak aby mel vsech pet dulezitych nemoci preockovanych a byl chraneny? Nebo ma proste smulu? A muzete mi jako odbornik rict duvod proc jsou vsechny deti v evrope nuceny byt ockovane proti hepatitis b, kyera je soucasti hexy? Protoze muj,myslim, zdravy rozum to nebere. A riskovat ze synovi ta hexavakcina zase rozhodi jatra opravdu nechci. Dekuju Vam mnohokrat, mejte pekny den, Eva

Dobrý den, 

otázkou je, v jakém věku a v jakých intervalech byli aplikovány ty 3 dávky vakcíny pentavakcíny. 

Akutní EBV infekce dočasnou kontraindikací tohoto očkování je, přetrvávající zvýšení jaterních testů s klesající tendencí však kontraindikací tohoto druha vakcinace není. Hexavakcína játra synovi předpokládám nijak nerozhodí. 

Booster dávku bych proto doočkoval co nejdříve vakcínou Hexacima, pokud to zdravotní stav z hlediska nepřítomnosti akutní infekce či jiné skutečné kontraindikace dovolí. Ve vyšší věkové kategorii se aplikuje potom už jen vakcína dtap – tedy ochrana před tetanem, záškrtem a černým kašlem. Zbytek, tedy IPV a Hib by se museli doočkovat samostatně. 

Když se malé dítě nakazí virem hepatitidy B, např. při nějakém invazivním výkonu ve zdravotnickém zařízení (virus virové hepatitidy B je vysoce infekční a složitou optiku sterilizovat nejde - provádí se vyšší stupně dezinfekce), prognóza je v tom časném věku velmi nepříznivá. Tak proč nevyužít možnost ochrany jedním vpichem hned proti šesti nemocem, když kontraindikace podání těch dvou vakcín jsou jinak v tomto ohledu prakticky identické. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobry den p. doktor,je to zlozite najst niekoho, kto by mi vedel poradit, preto sa obraciam s vecou na Vas a prosim Vas o radu. Po precitani internetovych diskusii som sa dopracoval az k Vam a dufam, ze mi aspon v niecom poradite a pomozete.S partnerkou mame komplikacie pri pohlavnom styku, pri nechranenom pohlavnom styku pocituje partnerka asi po pol dni palenie v posve, ktore casom prechadza dokonca do zapalu mocovych ciest a obliciek. Pri chranenom pohlavnom styku su tie komplikacie mensie, skoro ziadne, vacsinou len tlak vo vajecnikoch. Naposledy brala liek afastural na zapal mocovych ciest. Ku komplikaciam dochadza aj pri nechranenom pohlavnom styku bez kontaktu ejakulatu s pohlavnymi organmi partnerky. Myslite si, ze ide o nejaky druh alergickej reakcie alebo skor o opakujucu sa infekciu? Co by ste nam odporucali? Dakujem za odpoved, kazda rada je cenna.

Dobrý den, dle Vašeho popisu se může jednat o alergii na sperma, v tom případě by partnerka měla vyhledat svého gynekologa, aby mohla být vyšetřena. 

Pokud se alergie potvrdí, léčba bude vedena gynekologem ve spolupráci s alergologem či imunologem. Nebo se také může jednat o přítomnost nějaké infekce, variantou jsou pohlavně přenosné infekce (jako např. chlamydie, kapavka), vyšetření opět provede gynekolog. Bez vyšetření nelze vaše potíže přesně objasnit a následně je začít řešit, proto by se partnerka měla obrátit na svého gynekologa, v tomto epidemiologickém období nejprve telefonicky. Hezký den

Dobrý den,Chtěla bych se zeptat. Měli jsme s manželem pohlavní styk na konci 5 týdne po spontánním potratu. Potrat proběhl v 10 tt. A krvácení trvalo týden. Do kolika dní po styku by se mohla projevit případna infekce dělohy? Jak je velká pravděpodobnost, že k ní může dojít. A je možné, že už bylo v tuto dobu děložní hrdlo uzavřené? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pravděpodobnost infekce dělohy nelze vyčíslit, obecně čím rizikovější chování, tím je pravděpodobnost vyšší. Její projevy mohou být v podobě bolestí břicha, beder, nevolnost, slabost, únava, zimnice, teploty, výtok, krvácení mimo menses. Hrdlo by mělo být touto dobou uzavřeno. Hezký den.

Cytologia
avatar Feckyy 26. 05. 2020

Dobrý deň, môžem sa Vás prosím opýtať čo je to nezrala metaplazia? Vyšlo mi to z výsledku cytologie a na kontrolný ster mam ísť znova o pol roka. Je kontrola za pol roka postačujúca? Ďakujem pekne

Dobrý den, cytologické stěry se při gynekologické prevenci provádějí z děložního hrdla (čípku). Středem děložního čípku probíhá děložní kanálek, který dále vede dovnitř do dělohy. Tento kanálek je vystlán jednou vrstvou hrozníčkových buněk = cylindrický epitel. Povrch děložního čípku je kryt epitelem z dlaždicových buněk, které jsou uloženy v mnoha vrstvách na sobě. Směrem k povrchu se buňky oplošťují a vytváří tak povrch, který je vysoce odolný vůči mechanickému poškození a vůči infekci (např. HPV infekce). Hranice mezi dlaždicovým a cylindrickým epitelem je za normálních okolností při ústí děložního kanálku - na povrchu čípku. Vlivem zvýšené hladiny ženských pohlavních hormonů (estrogenů), především v dospívání a těhotenství, dochází ke vzniku ektopie - což jsou cylindrické buňky, které vycestovaly z děložního kanálku na povrch čípku. Vlivem nízkého pH v pochvě se zahajuje proces metaplazie těchto vycestovaných buněk = zpětná přeměna cylindrického epitelu ektopie na dlaždicový epitel (který je tam původně). Nejprve vzniká nezralý dlaždicový epitel (= nezralá metaplázie), který je složen jen z jedné vrstvy základních buněk. Jak cylindrické buňky, tak i nezralé dlaždicové buňky jsou velmi citlivé k infekci lidskými papilomaviry (tzv. HPV infekce). Nezralý metaplastický epitel se později přeměňuje na zralý (zralá metaplázie), který má více buněčných vrstech a je vůči infekci HPV odolný. 

Záleží, jak hodnotil Váš gynekolog celkovou preventivní prohlídku (jak vypadal čípek v mikroskopu - tzv. kolposkopie), také záleží na Vašem věku atd., lze ale předpokládat, že s přihlédnutím ke všem informacím, které o Vás má Váš gynekolog, je kontrola za půl roku určitě postačující. Hezký den.