banner

Celkem výsledků pro výraz "glykemie": 4

Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku (léčenou Glucophage 500mg-0-1000mg) a mám termín porodu dle UTZ 06.09.2018. Dnes ranní lačná gly 6,5. 3.9. jsem na UTZ měla hraniční množství plodové vody s odhadovanou váhou plodu 3350g. Na vlastní žádost mi byl proveden Hamiltonův hmat. Z posledního vyšetření: FX3, pphl, CS4, TK 120/80,otoky 0,Váha 105Kg, na začátku těh 98kg. Výsledky UTZ: pphl II, AS +prav. 140/min, oligohydramniom, placenta na ZS grade 2-typ 0. PI UA 0,99 PI MCA 1,40 CPR 1,577. Biometrie: hlav obtížně - PBD 94=39+0, HC 331=37+1, AC 343=38+4, FL 73=37+0, EFW 3350g04.09. mi začali poslíčci trvalo to 6 hodin. nejčastěji chodili po 8 minutách. Pak jako když utne. Odpoledne mi odešla hlenová zátka. Od té doby se nic neděje. Na další kontrolu jdu až 10.09.2018. Co si myslíte o přenášení s těh.cukrovkou popřípadě o vyvolávaném porodu a riziku pro miminko? Zatím to nikdo v porodnici neřeší, moje obvodní gyn. mi říkala, že bych přenášet neměla. Jaká je pravděpodobnost, že se porod rozeběhne sám? Děkuji za Váš názor. Kateřina

Dobrý den paní Kateřino,

Vaše informace jsou vyčerpávající – jen to shrnu: termín porodu dnes, dítě 3350g, gestační diabetes na Glucopage, glykemie v normě, méně plodové vody, ale to je v této fázi gravidity fyziologické.

Zda se Váš porod rozběhne sám je velmi pravděpodobné, otázkou je kdy. Máte pravdu, že obecně se u gestačního diabetu nedoporučuje přenášet. Váha plodu ale není vysoká i když UZ odhad může být nepřesný, obecně se počítá s  +- 10% váhy plodu a čím je plod větší, tím může být odhad váhy víc nepřesný. Navíc dle UZ zápisu je už hlavička hodně nízko a její měření je také nepřesné. Možná bude spíš větší.

Asi bych se znovu obrátila na svého ošetřujícího gynekologa, který by Vás mohl odeslat do porodnice se zdůrazněním o plánovaní indukce porodu pro výše uvedené.

Zdravím Dr. S. Motlová

Výtok při ovulaci
avatar Kdovi 25. 08. 2019

Dobrý den.Mám pravidelnou menstruaci, ovulaci, neužívám HA, vše v pořádku. Tento měsíc jsem vnímala kvasinkové obtíže, a k zvýšenému pohlavnímu styku s partnerem jsem chtěla podpořit hygienu a během ovulace si udělala vyplach přípravkem Rosalgin. Dva dny po vyplachu a ovulaci se objevil hnědý, řídký výtok, s hnědými cucky. Nemám žádné bolesti. Jsem silná diabetička a zrovna jsem měla vysoké glykemie preš ovulaci. Vzhledem k tomu,že jsem nikdy výtok během ovulace neměla, mě to mírně znepokojilo. O co jde? Děkuji.

Dobrý den, s největší pravděpodobností šlo o intermentruační špinění během/po ovulaci. Tentro jev je zcela normální a u některých žen se objevuje pravidelně. Pokud jste neměla jiné potíže a hnědý výtok pominul, pak se nemusíte ničeho obávat.

Dobrý den,minulý měsíc jsem podstoupila test na těhotenskou cukrovku, kde mi bylo řečeno, že budu kontaktována pouze v případě, že test cukrovku odhalí. Což se nestalo, ale dnes jsem byla na další kontrole a zjistila jsem, že výsledky testu nemají k dispozici, že se patrně ztratily, a nyní (34+1) je pozdě tento test opakovat. Je něco, co mohu v této situaci ještě udělat? Předem děkuji za odpověď.S pozdravemLS

Dobrý den, na test na cukrovku není pozdě nikdy, je možné jej absolvovat kdykoliv. Nicméně pokud nemáte výsledky k dispozici, doporučila bych alespoň vyšetření glykemie na lačno.

Dobrý den chci se jenom zeptat doktor mi bral odběry na cukr v krvi měla jsem být na lačno ale nedošlo mi to a dala jsem si před odběrem skleničku 50% džusu. Dnes mi doktor napsal že mám zvýšený cukr v krvi je možné že je to tím džusem? Na vyšetření mám jít až po svátcích tak jsem nervózní. Děkuji za odpoved

Dobrý den,

nepíšete zda se jenalo o jednorázový odběr nebo screeningový test (OGTT). Každopádně - ano možné to je. Vypitím skleničky džusu přijmete cca 17 g jednoduchých sacharidů (cukrů), které rychle ovlivňují vzestup hladiny krevního cukru. Lze to přirovnat ke 2 - 3 sáčkům cukru, které dostanete v restauraci ke kávě. I přesto hladina glykémie nesmí překročit stanovenou hranici. Pár rad před vyšetřením: OGTT - se provádí v ranních hodinách po minimálně 8 hodinovém lačnění (těhotná žena smí pít pouze čistou vodu), současně by žena měla být poučena, aby 3 dny před testem měla své obvyklé stravovací návyky (neomezovala příjem sacharidů) a den před testem vyloučila zvýšenou fyzickou námahu. Po celou dobu testu zůstává vyšetřovaná žena ve fyzickém klidu, před testem a během testu nesmí kouřit -pravidelné dávky léků s antiinzulinovým efektem (zejména hydrokortizon, thyroxin, betasympatikomimetika, progesteron) lze užít v den testu až po jeho dokončení. 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka