banner

Celkem výsledků pro výraz "endometrioza": 28

Dobrý den,11/2016 jsem byla laparoskopicky operovaná kvůli 8 cm cystě na pravém vaječníku. Při operaci jsem přišla o celou pravou stranu a histologie potvrdila bohužel endometriózu. Lékaři mi při operaci dal na výběr, buď podstoupím doplňující hormonální léčbu, kterou by jsem byla půl roku jako kdyby v přechodě, a nebo se začneme snažit o miminko. Protože mám 29 roků není na co čekat a začali jsme pracovat na miminku. Zatím je to jen druhý měsíc, tak uvidíme. Ale při kontrole měsíc a půl po operaci mi lékař opět našel cystu - 4 cm, tentokrát na levé straně, ale prý se nejedná o endometriózu, ale že došlo ke krvácení do prasklého folikulu. Dá se to na sonu dobře rozlišit? Říkal, že při operaci jsem kromě toho vaječníku s vejcovodem jinde neměla ložiska. Jen jedno maličké kdesi vzadu za dělohou, které vypálil. Jinak prý levá strana OK, aji břicho, nikde nic neviděl. Myslíte, že mám šanci přirozeně otěhotnět?

Dobrý den, endometriální cysta od jiné lze na ultrazvuku větsinou dobře rozlišit. Pokud se tedy jedná o folikulární cystu, při laparoskopii jiná ložiska nalezena nebyla a vejcovod na zachovalé straně je průchodný, pak šance na spontánní otěhotnění určitě je. Navíc jste mladá, takže určitě zkoušejte zatím touto cestou.

Dobrý den, moc ráda bych znala váš názor. Při laparoskopii mi byli zjištěny malé částečky endometriozy, které mi byli odstraněny. S přítelem se snažíme půl roku o miminko. Můj gynekolog mi řekl, že se nedoporučuje 3 měsíce po zákroku otěhotnět a nasadil mi 3 měsíční léčbu orgametrilem, který mám brát v kuse. Je nutné dodržet léčbu a nebo mužu léky vysadit a můžeme se snažit dále o miminko? Po zákroku jsem cca 3 týdny a orgametril beru týden. Děkuji za vaši odpověď.

Dobrý den, pokud plánujete těhotenství, pak léčba Orgametrilem dle mého názoru nemá příliš smysl a nejlepší by bylo co nejdřív plánovat graviditu. Sama gravidita ložiska endometriozy utlumí a časné těhotenství také zabrání růstu dalších ložisek či zvětšování původních. Rozsáhlá endometrioza má negativní vliv na plodnost, proto se ženám po operaci doporučuje co nejrychleji otěhotnět. Myslím, že stačí počkat 2 měsíce.

Dobrý den,protože mi nevyhovují vložky ani tampóny, objednala jsem si menstruační kalíšek, ale přemýšlím, jestli je pro mě vhodný, když mám endometriózu (odebrání vaječníku před deseti lety, od té doby bez projevu). Co si myslíte o používání kalíšku v mém případě? Je u něj větší pravděpodobnost, že se endometrióza vrátí? Může se krev vracet ve větším množství, než při používání vložky nebo tampónu? Např. v noci? Předem Vám moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.Monika

Dobrý den, používání menstruačního kalíšku určitě nemá na endometriózu žádný vliv.

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Je mi 24 let, od 4. třídy mám menstruaci a od mých 14 let jsem již několikrát měla cysty na vaječníkách, dělali mi už 4krát laparoskopii, levý vaječník už chtěli odebrat, ale nakonec to vzhledem k věku neudělali, ten je prý už ale tak poničený, že je stejně nefunkční, trápí mě pořád velké bolesti podbřišku, strašně silné bolesti při menstruaci, taky endometrioza, při poslední laparoskopii jsem měla srůsty až na střevech. Už jsem unavená z věčného kapání algifenu a zobání brufenu, který už stejně nezabírá. Chtěla bych odebrat vaječníky a mít klid. Co si o tom myslíte? Jaký by to na mě mělo dopad? Co by mě potom čekalo? Já už nevidím jiné řešení, věřím že toto by mi pomohlo. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, endometrioza je velice komplexní problém a těžko vám na dálku poradit, co a jak, pokud podrobně neznám vaši ananmnézu - předchozí léčbu a průběh. Pokud žádná hormonální terapie není uspěšná a ani opakované operace, pak samozřejmě někdy příjdou na řadu radikální operace, kdy se odebírají vaječníky, děloha a někdy i část poškozeného střeva atd. Ale toto se musí velmi pečlivě zvažovat a individualizovat. Pokud jste navíc takto mladá a nemáte děti, pak je toto řešení velmi radikální. Vaše vaječníky mužou být již velmi poškozeny a nemusí fungovat ve smyslu produkce kvalitních vajíček (to je velmi pravděpodobné), na druhé straně stále plní svoji hormonální funkci. Pokud vám je odeberou, budete vlastně v umělém přechodu. Bylo by asi dobré se poradit s odporníkem na endometriozu. Nevím, odkud pocházíte, jaké velké centrum pro léčbu endometriozy máte poblíž bydliště. Ale toto bych viděla jako první krok.

Dobrý den, nedávno mi byla diagnostikována Endometrioóa. V rektovaginálním septu mám endometriální cystu (cca 3x3cm). Hormonální léčbu jsem odmítla, tak jsem dostala dvě možnosti. Pokud mě to příliš neobtěžuje, tak častější kontroly, nebo laparoskopie. Rozhodla jsem se pro laparoskopii, protože menstruační bolesti a jiné problémy mě opravdu obtěžují. Protože se při této nemoci šance mít dítě ještě snižuje, rozhodli jsme se s partnerem, že miminko příliš odkládat nebudeme, protože dítě mít určitě chceme. Lékař mi řekl, že pokud bych otěhotněla (před operací), tak by žádné komplikace hrozit neměly, akorát by doporučil císařský řez. Při otěhotnění po operaci by prý taky neměl být problém, akorat jsem se od něj nedozvěděla, zda by doporučil zkusit to hned, nebo až potom. Jiný lékař tvrdí, že těhotenství (do operace) by možná bylo to nejlepší řešení a endometrióza by mohla sama odeznít. A já teď nevím.. jde mi hlavně o to, abych donosila zdravé dítě a hrozilo co nejméně komplikací. Vím, že se musím rozhodnout nakonec sama, ale chtěla bych vědět, zda je to opravdu jedno, nebo je lepší zkusit to už teď, nebo až po té laparoskopii. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je ložisko endometriózy diagnostikováno jen v rektovaginálním septu, pak bych doporučila zkusit otěhotnět před operací. Těhotenství má na endometriózu vzhledem k hormonálnímu stavu (převažují gestageny během celé gravidity) tlumící efekt a ložiska se většinou neozývají. Trochu mě překvapuje doporučení porodu císařským řezem. Endometrióza obecně, a to ani v rektovaginálním septu, není rozhodně indikací k porodu císařským řezem. Tato operace má tolik negativ pro vás i pro dítě, že provádět jej, by bylo opravdu ve vašem případě zbytečné.

Dobrý den paní doktorko, nemohu otěhotnět již 2 roky. Byla mi provedena diag.laparoskopie, při které přišli na endometriózu peritoneum. a mini cystu u vejcovodu. Bylo mi doporučeno otěhotnět. Je šance, že nyní čerstvě po odstranění endiom.dojde k přirozenému otěhotnění? Řeším, jestli čekat, nebo ihned na IVF, dokud je endiom.čerstvě odstraněná. Manzel má skvělý spermiogram. Ja mám vše průchodné, žádné srůsty, průchodné tuby. Moje sliznice na UZ byla vždy připravena na ovulaci a byl i dominantní folikul. Ovu testy mi ale nevychází. Mám i pravidelnou menstruaci (je bolestivá). Když není nic neprůchodné a endiometroza odstraněna, není ivf zbytečne? Bojím se ale, aby nerostla a nebyl pak problém i s ivf, případně zda tedy má imunita spermie neničí. Nechapu, pokud mám vše průchodne, jak mohla endiom.ovlivnit neplodnost. Je mi 33 let. Moc děkuji.

Dobrý den, endometrioza může ovlivnit plodnost v mnoha směrech. Endometrioza v oblasti vaječníků může ovlivnit kvalitu vajíček. To může být důvod vašeho problému, pokud jsou vejcovody průchodné a problém tam tedy evidentně není. Obecně, vzhledem k věku a 2 letému snažení bych příliš dlouho nečekala. Můžete tomu dát třeba 3 měsíce spontánního snažení, ale pokud by se nezadařilo, volila bych cestu IVF.