banner

Celkem výsledků pro výraz "bakterie": 37

Dobrý den, s mým 5timěsíčním synem jsem byla na akci v našem městě, vedle nás seděl náš soused, syna jsem držela na klíně a syn se neustále natahoval po předmětech na stole, soused si chtěl udělat srandu a synovi dal svoji sklenici k ústům, ten ji ihned strčil do úst a začal olizovat, no než jsem stihla nějak zareagovat, min. 4 vteřiny ji olizoval. Teď z toho mám výčitky, že jsem nezareagovala rychleji a hrůzu, co můžeme všechno chytit. Soused sice vypadal zdravě, neměl opar, ale mám strach např. z meningokoka? Předpokládám, že by se takto mohl přenést? Četla jsem, že se ale přenáší i vzduchem, tudíž nakazit se meningokokem je možné v podstatě všude? Také nosičství této bakterie je údajně vysoké - 10 až 20 procent populace? Nerozumím tomu, když se miminko setká s touto bakterií (a dle mého názoru se s ní setkat může často od rodičů, prarodičů nebo sourozenců, zvláště, pokud chodí do školy a jsou tedy často v kolektivu dětí), co rozhodne o tom, zda se miminko nakazí či ne? Lékařka mi kdysi řekla, ať určitě děti očkujeme, že u takto malého miminka by infekce s největší pravděpodobností vypukla. To by ale každé miminko, které se setká s meningokokem, onemocnělo? Omlouvám se za dotaz, jsem z toho úplně vystrašená, můj syn má již první dávku Bexsera i Nimenrixu, ale údajně ochrana funguje až po druhé dávce? Nejsme alespoň již trochu chráněni tou první dávkou? Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den,

Ano, Vaše dítě je již chráněno 1. dávkou. S infekcí se může setkat kdekoliv, záleží na obranyschopnosti organismu, očkování ne skvělá prevence.

Dobrý den, prosím o radu od prosince, kdy můj 14timesicni syn prodělal střevní chřipku. Nás trápí průjmy z hlenem. Zkoušeli jsme vše, probiotika, dietu, léky na průjem, ale nic nezabralo dlouhodobě.. stolice mela takovou jedovatě žlutou barvu, a hlen byl čirý. Nasadila jsem na tři dny hylak a barva se zlepšila.Naše Dr. Říkala, že je to spojeno s růstem zubů.( Leze jich šest, stoličky a špičáky). Teď máme zase nějakou virózu, a rýmu.. tak bych hlen ve stolici chápala. Ale mívá teď světle šedou až tmave šedou barvu. Viz foto.. mám žádat jiná vyšetření? Malý prospívá, nevypadá, že by ho ,až na dásně, neco trápilo.. děkuji za odpověď

Dobrý den. Požádejte o výtěr stolice k vyloučení bakterie. Děti při prořezávání zubů mohou mít řídkou stolici s hlenem dlouhodobě.

 

Dobrý den, chtěli jsme se zeptat, našeho již dospělého syna chceme nechat očkovat proti meningokokům. Víme, že na skupinu B je vakcína bexsero a na ostatní typy jsou vakcíny menveo a nimenrix. Chtěli bysme vědět zda je vhodnější nechat naočkovat pouze vakcínou bexsero a třeba až za půl roku nebo za rok menveo či nimenrix nebo je lepší nechat naočkovat bexsero a menveo či nimenrix současně v jeden den? DĚKUJI

Dobrý den, 

proti serokupině meningokoků B je k dispozici kromě vakcíny Bexsero i očkovací látka Trumenba. Dlouhodobě způsobuje v Evropě nejvyšší počet případů invazivní meningokokové infekce právě sérokupina B. Pro komplexní ochranu je však vhodné mít ochranu proti všem typům bakterie. Začít můžete Bexserem nebo Trumenbou, následně za 2 týdny aplikovat Nimenrix nebo Menveo a potom doočkovat další dávku Bexsera resp. Trumenby dle Vaší volby.  

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Vypadlá plomba
avatar wiwijana 31. 07. 2019

Dobry den, pred par dny mi vypadla cela plomba s kouskem zubu, zub byl nedavno lecen a korenove kanalky vyplneny. Ted je zub uplne otevreny. Obcas i zaboli. Muj zubar ma 14 dni dovolenou, prosim mam pockat nebo zajit na pohotovost. Rika se, zeby takovy zub nemel zustat otevreny. Dekuji

Dobrý den,

ano, zub by neměl zůstat otevřený, aby kořenovým systémem nepronikaly bakterie do kosti. Proto doporučuji alespoň provizorní dezinfekční vložku (kalciumhydroxid) do kořenových kanálků, pokud již nejsou definitivně zaplněny, a provizorní výplň. Pokud se část zubu ulomila, počítejte, že bude vhodné na definitivně ošetřený zub nechat zhotovit korunku.

Srdečně zdravím, 

MUDr. Irena Červená

Dobrý den paní doktorko, synovi (14měsíců) myju a při koupání stahuju předkožku (jde to bez problému) vždy jednou denně a chtěla bych se Vás zeptat,zda je to dostačující, protože pokaždé když ho v průběhu dne přebaluji, je cítit zápach moči. Nedávno jsme s ním byli na kontrole v nemocnici ( ve 4.měsících měl zánět močových cest), kde mu mimo jiné dělali stěr z předkožky, na kterém ve výsledku byly zmnožené bakterie (moč byla v pořádku), doktorka tedy doporučila řádně omývat a stahovat předkožku ( to jsem dělala i předtím,tak asi ne moc pečlivě),já jsem se tam akorát zapomněla zeptat, jestli stačí omývat jednou denně večer před spaním,i když je cítit zápach přes den. Pokud nedoporučíte jinak,ráda bych zůstala pouze u večerního umývání,kdy mu předkožku stahuji ve vodě při koupání, je to pro dítě lepší, jinak je u toho neklidný. Děkuji Vám za pomoc!

Stačí 1x denně při koupání, zápach moči je z pomočených plen.

Dobrý den, při vyšetření mi gynekoložka zjistila na kultivaci bakterii Gardnerela a mykotickou infekci. Dostala jsem tablety entizol a vaginální globule macmiror complex. Entizol předepsala i pro mého přítele. Nevím, co mi mohlo tyto potíže způsobit, na každodenní intimní hygienu velice dbám. Akorát jsem měla nedávno střevní virózu, tak buď z toho. Nebo mě ještě napadlo jestli nemůže mít vliv to, že přítel se sprchuje pouze 2-3 krát týdně a spodní prádlo si mění sotva ob den. Bohužel ho to nemohu odnaučit. Ale respektuje, že bezprostředně před stykem vyžaduji, abychom byli oba čerstvě vysprchovaní. Vím, že těmito bakteriálními infekcemi trpí spíše ženy a tudíž je větší pravděpodobnost, že jsem to chytila nezávisle na partnerovi a spíš to přenesla já na něj. Ale vrtá mi hlavou, když se přítel nemyje každý den, jestli není možnost že infekci jsem mohla chytit díky němu, a to i přesto že se těsně před milováním vykoupe? A jestli je třeba možné že tím jak nemá úplně pravidelnou hygienu by se u něj taková infekce mohla objevit?

Dobrý den, výsledek kultivace - Gardnerella = nejedná se o infekci, ale o nezánětlivý rozvrat přirozeného poševního mikrobiomu, který je dán přemnožením mimo jiné i této bakterie, která se v pochvě jinak normálně vyskytuje. Mykotické infekce patří mezi nejčastější poševní záněty.
Tyto potíže vznikají ať už vlivem oslabení imunity, kouření (které samo o sobě imunitu narušuje), střídáním sexuálních partnerů či nedostatečné hygieny, těsným oblečením atd. či kombinací více faktorů.
Střevní viróza mohla přispět k oslabení imunitní schopnosti organismu. Hezký den