Proč rádi sladké?
Pro akci je nutné přihlášení
Každý rodič moc dobře ví, jak mají děti rády sladké. Podle vědců z Univerzity ve Washingtonu jsou v tom děti tak trochu nevinně. Aniž by to samy vůbec tušily, je v nich chuť na sladké hluboce zakořeněná. Jejich tělo totiž chce růst a k tomu potřebuje velké množství energie.
Chuť na sladké v dětství neovládneme
Podle vědců je dětský organismus naprogramován tak, aby co nejlépe pokryl zvýšenou poptávku po energii v době růstu. I proto dítě intuitivně sáhne raději po sladkém než po čemkoli jiném. Sladkosti totiž nejen dobře chutnají, ale díky cukrům také obsahují velké množství rychle využitelné energie, která je pro růst potřebná.
Objekt výzkumu: mlsoun
Jak výzkum probíhal, zveřejnil časopis Physiology and Behavior. Děti ve věku 11–15 let byly rozděleny do dvou skupin podle toho, jak moc mají rády sladké. Největším mlsounům byla zjištěna nejvyšší hladina tzv. N-telopeptidu, což je ukazatel kostního růstu. Uvolňuje se z kolagenu (základní stavební hmota kostí) při novotvorbě kostní tkáně. Zjednodušeně řečeno, čím více kost roste, tím je hladina N-telopeptidu vyšší.
V dospělosti už sladkosti tolik netáhnou
Možná jste si i sami na sobě všimli, že s věkem a zpomalením růstu sladkosti už tolik nevyhledáváte. Kromě toho, že si hlídáme linii, je to mimo jiné i tím, že v dospělosti už nerosteme, alespoň ne do výšky, a organismu tím odpadla starost se sháněním energie potřebné pro jeho vývoj.
Příroda to udělala chytře. Nedělá rozdíly mezi kulturami. Ať už se jedná o děti kdekoli na světě, jedno mají společné. Všechny mají rády sladké. Ale pozor, nic se nesmí přehánět. Slovo obezita zaznívá u nás i ve světě stále častěji. A tak je třeba se zvýšeným příjmem energie dopřát tělu i více pohybu. Ale o tom třeba někdy příště.
Předchozí vychytávka:
Visíci stromeček
Následující vychytávka:
Stavebnice SEKO 4
Proč rádi sladké? - diskuze
Jsem zřejmě hříčkou přírody
Chuť na sladké mám stále, ač už dobrých 25 let nerostu

Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
20 %
14 hlasů
0 %
0 hlasů
7 %
5 hlasů
55 %
38 hlasů
17 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 69 unikátních návštěvníků