Inzerce
Inzerce
Inzerce

Právě byla uzavřena:

Tentokrát: S Bol do Krkonoš!

Jaké byly správné odpovědi?

1. Jak se jmenuje nejvyšší hora České republiky a kolik měří?

a) Sněžka, 8.848 metrů
b) Lysá hora, 1.602 metrů
c) Sněžka, 1.602 metrů
d) Kotel, 1.435 metrů

Sněžka měří 1.602 metrů, leží ve východní části Krkonoš a přes její vrchol prochází česko-polská hranice. Masiv Sněžky tvoří svoro-rulové horniny. Název Sněžka se užívá od roku 1823, před tím se hoře říkalo Sněžovka, úplně původní český název byl pak Pahrbek Sněžný (odvozeno od názvu Sněžná – sněhem pokrytá). Sněžka je oblíbeným výletním cílem, na její vrchol se lze pohodlně dostat lanovkou z Pece pod Sněžkou (lanovka má dva úseky – z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu, z Růžové hory na Sněžku). Původní Českou boudu, která zchátrala a byla následně rozebrána, nahradila Česká poštovna – slavnostně vysvěcena a otevřena v srpnu 2007, tvořena je 20 tisíci dřevěnými díly a země se dotýká pouze dvanácit ocelovými patkami.

2. Kdy byl vyhlášen Krkonošský národní park a co má ve znaku?

a) 1960, svišť horský
b) 1975, bledule jarní
c) 1963, hořec tolitovitý
d) 1989, tučňák krkonošský

Česká strana Krkonoš byla prvním českým národním parkem vyhlášena 17.5.1963, na polské straně byl Karkonoski park narodowy zřízen již v roce 1959. Důvodem vyhlášení NP byla snaha uchovat přírodní bohatství hor, dnes je stěžejní činností ochrana přírody a ekologická výchova. Celková plocha Krkonošského národního parku činí 54.969 ha, najdeme zde 1.300 druhů kvetoucích rostlin, 240 druhů obratlovců (savci, ptáci), 800 km zančených letních a zimních cest. Sídlo Správy Krkonošského národního parku je ve Vrchlabí.

3. Dostanete-li se jako návštěvník hor do nesnází, kdo Vám může poskytnout pomoc, na koho se můžete spolehnout?

a) Parta Hic
b) Krakonoš
c) Rychlá rota
d) Horská služba

Horská služba organizuje a provádí záchranné a pátrací akce, poskytuje první pomoc a zajišťuje transport raněných. Mezi neméně důležité činnosti patří činnost prevenční a informační, zajišťování provozu záchranných a ohlašovacích stanic HS, poskytování informací o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, provádění lavinových pozorování, příprava a školení členů a čekatelů, spolupráce s obdobnými organizacemi v zahraničí a s orgány státní správy, ochrany přírody a životního prostředí, provádění hlídkové činnosti na hřebenech a sjezdových tratích.
První samostatný záchranný sbor o šesti oddílech byl v Krkonoších vytvořen v roce 1934, jednotná organizace Horské služby byla ve Špindlerově Mlýně založena 12.5.1935. Postupně vznikaly záchranářské spolky i v dalších oblastech – Jeseníky, Šumava, Orlické hory, Beskydy, Jizerské hory, Krušné hory. V současné době je činnost Horské služby ČR zastřešována Ministerstvem pro místní rozvoj. Horská služba ČR má dnes 70 celoročních profesionálních pracovníků, 41 pracovníků sezónních, ca 350 dobrovolných členů, 50 čekatelů a 23 lékařů.

4. Příkladem opravdového přátelství a ryzího člověčenství je příběh dvou lyžařů, kdy byl jeden druhému ochoten poskytnout pomoc za cenu nejvyšší, za cenu vlastního života. Jak se jmenuje Mohyla, u které se můžete poklonit Památce Synů hor na Zlatém návrší?

a) Hanče a Vrbaty
b) Marxe a Engelse
c) Pata a Mata
d) Krakonoše a Trautenberka

Velikonoční neděle slibovala krásné jarní počasí. Jak to ale na horách bývá, počasí se během lyžařského závodu na 50 km prudce změnilo. Závodníci postupně závod vzdali, jen Bohumil Hanč pokračoval, aniž tušil, že závod byl již dokonce pořadateli zrušen. Mezitím se Hančův přítel, Václav Vrbata, vydal kamaráda v závodě podpořit. Na trati, zhruba mezi Labskou boudou a Zlatým návrším, se potkali a Vrbata dal Hančovi, v té době již vyčerpanému, vichřicí prokřehlému, ale v závodě odhodlaně pokračujícímu, svůj kabát a čepici. Co se přesně tehdy na hřebenech odehrálo, o tom lze pouze spekulovat, bohužel ale během pátrací akce byl Vrbata nalezen mrtev, Hanč zemřel na Labské boudě vyčerpáním. Poskytnout kamarádovi ve sněhové bouři část svého oděvu a vědět, že tím nasazuje vlastní život, to bylo a stále je posuzováno jako základní čin pomoci člověka člověku v horách. Na počest této události, která se stala roku 1913, je 24. březen slaven jako Den Horské služby.

O jaké ceny jsme soutěžili?

1. - 2. cena - víkendový pobyt v Pensionu Holubec na Benecku (dvě noci se snídaní) pro rodinu výherce (2 dospělí, 2-3 vlastní děti :-)), čerpání výhry do konce listopadu 2008, konkrétní termín dle přímé dohody s ubytovatelem do 30. června 2008.



3. - 6. cena
- mapa Krkonoš, pexeso s motivy krkonošské přírody a leporelo/skládačka taktéž s krkonošskými motivy.

7. - 11. cena - pexeso s motivy krkonošské přírody a leporelo/skládačka taktéž s krkonošskými motivy.

Ke všem cenám jsou přidány propagační materiály (KRNAP, Benecko, Pension Holubec). Ceny věnoval pension Holubec.

Jak proběhlo losování?

Tentokrát jsme nespoléhali na šťastnou ruku nikoho z týmu či sponzorů, ale na Vaše šťastné pořadí.

Tentokrát ceny vyhrál autor správně vyplněného dotazníku daného pořadí. V naší administraci zůstane k dohledání kdykoliv po dobu, co bude naživu Bol :-).

A kdo tedy vyhrál?

Hlavní cenu získává 1. a 100. správně vyplněný soutěžní formulář.

1. rhfenda

100. diblík

Mapu Krkonoš získává 5., 10., 20., 30. správně vyplněný soutěžní formulář, který připadl na čtenářky:

  • Neli, martinka1, loudina, sepy


Pexeso získává 50., 110., 150., 180., 200. správně vyplněný soutěžní formulář, který připadl na čtenářky:

  • bajcule, Evumelka, Ivuša, mischa, telatko

Blahopřejeme vítězům, zúčastněným patří dík za sportovního ducha

Baby on line

Více informací o Pensionu Holubec najdete na této adrese: http://www.pensionholubec.cz/

 


Diskuze k soutěži
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×