Čtvrtý měsíc s Týdeníčky: Výrazný pokrok, Matyáš už začal číst
Venku láká sluníčko, ale Mikuláš a Matyáš se ještě naposledy ponořili do práce s předškolákovými Týdeníčky. Tentokrát je čekal poslední sešit – Praktik pro život. Nové typy úkolů, známky pokroku a velká pochvala od paní učitelek!
Změna, která bavila
Tento měsíc se Mikuláš a Matyáš pustili do vyplňování posledního sešitu s názvem Praktik pro život. Pro oba to byla příjemná změna a úkoly je bavily. Přestože je začátek léta a krásné počasí je čím dál častěji vytahovalo ven, podařilo se občas najít chvíli, kdy se s chutí vrátili i k pohybovým aktivitám.
Grafomotorika pro celou rodinu
Sešit zaměřený na grafomotoriku zaujal nejen kluky, ale překvapivě i jejich tříletou sestřičku. Ta si jej oblíbila natolik, že ho začala sama vyplňovat, a k překvapení maminky velmi pěkně. Ukazuje se, že některé části Týdeníčků mohou inspirovat a zapojit i mladší děti.

Matyáš a jeho první čtenářské krůčky
Při vyplňování posledního sešitu si maminka všimla výrazného posunu u Matyáše. Nejenže zná písmenka, ale začíná už i pomalu číst. Skvělým příkladem bylo přiřazování vystřihnutých názvů měsíců, které zvládl správně právě díky tomu, že si je uměl přečíst.
Zápis trochu jinak
Kluci tento měsíc také absolvovali zápis do školy (proběhl v dubnu 2025). Díky tomu, že navštěvují přípravnou třídu a ve stejné škole budou pokračovat i v první třídě, probíhalo "testování" spíše nenápadně v rámci běžného provozu. Rodiče pak měli schůzku s učitelkami, které oba velmi chválily, a to za jejich paměť, znalosti, pečlivost i dovednosti jako je znalost písmen a základní počítání (sčítání i odčítání). Všichni věří, že nástup do první třídy zvládnou kluci na výbornou.

Co se podařilo a co zůstává na léto
Díky Týdeníčkům si Mikuláš a Matyáš lépe osvojili grafomotoriku, uvolnili ruku a připravili se na budoucí psaní. Získali také spoustu praktických dovedností a začali se učit hodiny nebo počítání s penězi. Maminka má pocit, že jsou opravdu kompletně připraveni na školní docházku.
To, co z Týdeníčků ještě zbylo, plánují využít jako součást letní přípravy – ne formou drilu, ale jako příjemné zpestření dnů, kdy bude venku škaredě. Předškolákovy týdeníčky tak zůstávají i nadále spolehlivým pomocníkem a zdrojem inspirace.
Následující článek:

Třetí měsíc s Týdeníčky: Hlavičkové úkoly a první zádrhel
Poradna
Dobrý den, Ráda bych se vás zeptala Na názor, jak začít s dětmi 3 a 5 let oťukávat angličtinu. Ráda bych, aby přišly do kontaktu aj nějakou zábavnější formou, než je hned učebnice. Ve školce aj není. Doporučila byste nějaká videa na youtube? Vybírat Česko - anglická, nebo anglická? Dekuji ANNA H.
Milá Anno,
pokud byste chtěla děti seznámit s angličtinou, doporučila bych profesionála, který má s výukou angličtiny u předškolních dětí zkušenost. Ten Vám poradí příp. další materiály a videa. Dnes jsme Vaši otázku pojali jako téma v lekci angličtiny s rodilým mluvčím, který mluví perfektně česky, má již občanství a děti. Shodli jsme se, že by to nemělo probíhat v nějaké křeči a že to není nutné od tak útlého věku. On učí na gymnáziu, kde sám vidí, že studenti si přišli k angličtině díky tématům, která je bavily. Sledovali v zájmové oblasti anglická videa na netu, tím se naučili. Stejný příklad vidím doma. Syn se dostal do úrovně C1 sám bez jakýchkoliv lekcí angličtiny, pokusy byly, ale bylo to zbytečné. Náhodou se to odhalilo při jeho prvním pobytu v Anglii v 15 letech na tamní jazykové škole. Do úrovně C2 se pak dostal po kurzu ještě rokem přípravy na Cambridge certifikát na místním gymnáziu. Pokud tedy dítě seznámit v tak útlém věku s jazykem, tak ze strany profesionála, hravou formou a za mě ještě s člověkem s perfektní britskou angličtinou. Pozor na dialekty Nový Zéland, Austrálie apod. Držím palce a přeji hodně radosti s dětmi, Jana Martincová

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Vybraná anketa
Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?
17 %
8 hlasů
77 %
37 hlasů
6 %
3 hlasy
Celkem hlasovalo 48 unikátních návštěvníků