Léčba neplodnosti metodou L. Mojžíšové

  1. Co zahrnuje metoda léčby paní L. Mojžíšové?
  2. Je tato metoda vhodná k léčbě všech typů neplodnosti?
  3. Jaký je průběh léčby?
  4. Kdo léčbu v České republice praktikuje?
  5. Jaká je úspěšnost této metody?

1. Co zahrnuje metoda léčby paní L. Mojžíšové?

Jedná se o rehabilitační léčbu sloužící k odstranění funkční sterility (neplodnosti) žen uvolněním svalových spazmů v oblasti páteře a pánevního dna. Léčba zahrnuje kombinaci svalových cviků s mobilizací páteře, žeber a masáží pánevního dna.

2. Je tato metoda vhodná k léčbě všech typů neplodnosti?

Metoda L. Mojžíšové je určena pouze k léčbě funkční sterility, tj. neplodnosti s poruchou funkce (např. při spazmech některých svalů) bez poškození struktur tkání a orgánů (tím by byla např. neprůchodnost vejcovodů po zánětech).

3. Jaký je průběh léčby?

1. Při první návštěvě (v 1. týdnu po menstruaci)

  • budete seznámena se zásadami léčby a působením rehabilitačních metod na organizmus a dále se zásadami správného držení těla
  • naučíte se podle předtištěného schématu cviky, které uvolňují a protahují vazy a svaly v oblasti křížové kosti a bederní páteře (cvičit budete 2x denně)
  • dále budete fyzioterapeutkou vyšetřena (držení těla, postavení pánve, palpační citlivost jednotlivých segmentů páteře, zvýšený tonus svalů)

2. Kontrolní návštěvy probíhají vždy po menstruaci, celkem 5x, tzn., že léčba trvá 6 měsíců. Součástí kontrolní návštěvy je mobilizace páteře a žeber za účelem odstranění funkčních blokád a masáž pánevního dna k odstranění jeho zvýšeného tonu. Jakmile se funkční blokády podaří odstranit, přibudou vám ke cvičení cviky zpevňující a posilující svalový korzet páteře, aby se zabránilo opětovnému výskytu blokád. Celkově tedy budete uvolňovat a procvičovat svaly břišní, zádové, hýžďové, prsní a svaly pánevního dna.

4. Kdo léčbu v České republice praktikuje?

Seznam všech vyškolených odborníků je uveden na www.stopneplodnosti.cz, rubrika rehabilitace.

5. Jaká je úspěšnost této metody?

Dle výsledků studie paní Mojžíšové a některých jejích pokračovatelů je úspěšnost léčby 30-33 %.

autor: MUDr. Jana Martincová

Tato kapitola vznikla za laskavého přispění fyzioterapeutky paní Hany Volejníkové.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Rehabilitační léčba metodou L. Mojžíšové - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, nevím, jak začít. S přítelem jsme spolu už 8 roků a nemůžeme mít miminko. Chodili jsme i po lékařích v zahraničí a prý jsme oba dva v pořádku. Prosím o radu.

Dobrý den, s tím Vám tedy bohužel neporadím. Pokud nemůžete po 8 letech pravidelného sexuálního  života otěhotnět, pak někde problém zjevně je, ale příčiny mohou být opravdu různé. Pokud nepomohou ani žádné s forem asistovaném reprodukce (umělého oplodnění) - to nevím, zda jste zkoušeli, pak další možností volby jsou darovaná vajíčka, pokud je problém ve Vaší ovulaci či náhradní mateřství. Ale toto vše s Vámi musí osobně probrat lékař v centru IVF.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 08.02.2017, 07:11
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce