banner

Všechny dotazy

Celkem 5 554 zodpovězených dotazů
Položit dotaz

Dobrý den, před rokem jsem vysadila antikoncepci (ARTIZIA). Menstruační cyklus se mi srovnal až teď tak nějak, ale menstruaci mám stále dlouhou, většinou je to 8 dní... Ještě předminulý měsíc se mi stávalo krvácení mimo menstruační cyklus jen jeden den ani ne a konec pak den pauza a zase ... Potom až se dostavily měsíčky tak jak měly. Poslední dobou se mi stává, že při styku mě to uvnitř bodá, ale jen občas a někdy se také stane že i po styku krvácím.... Na vyšetření sem byla, ale vlastně jsem se vůbec nic nedozvěděla. Chodívám na test kvůli rakovině děložního čípku, ale bylo mi řečeno, že je vše v pořádku.. Nevíte, čím to může být? Děkuji za Váš čas a radu .

Dobrý den, krvácení po pohlavím styku bývá nejčastěji spojeno ze změnami na děložním čípku (to by ale neměl být váš případ dle toho, že onkologickou cytologii máte v pořádku) nebo zánětem. Jeho případnou léčbu ale musíte řešit se svým gynekologem. Co se týče menstruace - pokud trvá 8 dní - tak to je ještě považováno za normu. Co se týče nepravidelnosti - ta se dá upravit hormonálně (i jinak než pouze antikoncepcí, pokud byste například chtěla otěhotnět), ale ze zásady není nutné špinění před začátkem menstruace nijak upravovat, pokud Vás výrazně neobtěžuje. Vše se možná časem upraví samo.

Porod
avatar vlastikc 28. 10. 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda postup, který byl zvolen u mého porodu byl správný. Byla jsem hospitalizována pro odtok plodové vody v 39. týdnu v 11 hodin dopoledne. Bolesti jsem téměř žádné neměla a byl zvolen vyčkávací postup. Na noc mi však byly podány tišící léky a teprve druhý den dopoledne se mi snažili porod vyvolat, poté nastaly naprosto nesnesitelné bolesti, které zase byly hned tlumeny a protože už jsem byla vyčerpaná neměla jsem sílu ani mluvit natož rodit. Ve 13.52 jsem podstoupila císařský řez. Nyní jsou synovi 4 měsíce a byl mu diagnostikován hypertonický syndrom následkem hypoxie. Je tento postup standardní? Děkuji.

Vážená paní, bez bližších informací stran průběhu porodu, tj. podrobné lékařské zprávy se nemůže žádný lékař k situaci vyjadřovat. Navíc by toto hodnocení spadalo do kompetence soudního znalce v oboru gynekologie. Ale samozřejmě po prostudování veškeré dokumentace. Určitě není posouzení příčinné souvislosti porodu s diagnózou syna v možnostech online poradny. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den, Jana Martincová

avatar
MUDr. Jana Martincová zakladatelka Babyonline

Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, dokud vám trvá pracovní smlouva. S pozdravem Věra Tautová

Dobrý den,můj čtyřletý syn se doma chová zcela normálně. V rodině máme ještě dvouletou dceru a pětiměsíční miminko. Jeho vztah k nim je podle mého názoru zdravý. Povahu má ale takovou, že v cizím neznámém prostředí stojí a kouká, nereaguje na dotazy ostatních lidí ani dětí. Na dětském hřišti se drží spíše stranou a je v roli pozorovatele. Osobně bych tomu dala čas, že po společenské stránce určitě dozraje. Chápu jeho pocity nejistoty v kontaktu s novými lidmi, protože já i manžel jsme spíše introverti a nevyhledáváme společnost mnoha lidí. Problém však nastal ve školce, kam syn chodí na pět hodin denně a už dva měsíce tam jen stojí a kouká, do hry se nezapojí, s dětma nekomunikuje, s učitelkou se ale baví. Sám si nedojde na záchod (občas se i počůrá), neobleče se, i když to všechno umí. Říká mi, že se stydí si říct, že se stydí před dětmi. Do školky chodí rád, není problém při loučení, říká, že má paní učitelky rád. Už 14 dní mi říká, že na záchod chodí sám a že se i sám obléká, ale dnes jsem se od paní učitelky dozvěděla pravý opak. Syn mi tedy začal říkat asi to, co chci slyšet a z čeho jsem měla radost, vymýšlel si.... Paní učitelka sama neví, jak syna zapojit do hry a zabavit nějakou hračkou, s ničím si nechce hrát, nic ho nezajímá, ani venku, jen stojí a kouká. Mám obavy, jak ho ostatní děti ve školce budou přijímat do budoucna. Mám několik kamarádek s podobně starýma dětma a s těma je syn kamarád, rád si s nima hraje, povídá, těší se na ně, běhá. Budu ráda za jakoukoli radu, jak se synem pracovat a jak spolupracovat se školkou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, adaptační fáze na nové prostředí je u každého dítěte jinak dlouhá, záleží na mnoha faktorech, jistě se do ní promítá osobnostní nastavení, dosažený stupeň vývoje a povahové vlastnosti dítěte. Některé dítě se prostě adaptuje ihned v řádu několika dnů či týdnů, jiné na to potřebuje měsíce nebo i půl roku. Některé dítě je zamlklé, nekomunikuje, další třeba ve školce půl roku pláče a jiné je ihned veselé a bezprostřední, navazuje kontakty. Ve fázi adaptace může také dojít k dočasnému vývojovému regresu či nevyužívání již osvojených dovedností. Popisujete, že syn je introvertnějšího ladění, není zvyklý na velkou společnost a v přítomnosti neznámých lidí či děti se také drží stranou. Doporučila bych vám proto dát synkovi čas, nechat ho na prostředí MŠ přivyknout, do kontaktů s dětmi ani do společných činností ho nenutit, ale nenásilně mu je nabízet, nechat ho přihlížet.... Ohledně sebeoslužných činností bych vám doporučila intenzivně spolupracovat s paní učitelkou, syn bude zřejmě potřebovat individuálnější a trpělivý přístup, paní učitelka by se ho měla častěji doptat, zda nepotřebuje jít na toaletu, dopomoci mu s oblékáním. Postupně, jak si syn bude zvykat, bude potřebovat stále méně podpory a nebude se bát projevit již osvojené dovednosti spojené s oblékáním a hygienou. Pozitivně synka ve spolupráci s paní učitelkou motivujte, nezjišťujte před ním, zda si došel sám na WC a oblékl se, ale zaměřte se na to, když tyto činnosti zvládne, můžete je odměnit například možností získání obrázků, smajlíků, nálepek či jinak, podle dohody se školkou. Bylo by dobré, aby chlapce odměnila také paní učitelka bezprostředně po zdařené "akci", doma také na jeho potíže neupozorňujte, nedoptávejte se ho, zaměřte se na dosažené i dílčí úspěchy. Pravidelně konzultujte vývoj potíží s paní učitelkou, nejlépe bez přítomnosti dítěte. Ohledně kontaktů s dětmi píšete, že chlapec si dokáže hrát s dětmi od kamarádek, proto byste mohla zkusit spřátelit se s některými maminkami spolužáků ze školky a strávit s nimi čas mimo školku, například někde na dětském hřišti či při nějaké jiné akci, aby syn děti více poznal a navázal s nimi přátelské vztahy, což by mu pak mohlo pomoci při kontaktu s nimi i v prostředí MŠ. Pokud by potíže synka i přes zavedená opatření stále přetrvávaly, nebo se prohlubovaly, pak bych vám doporučila kontaktovat a poradit se s odborníkem, dětským klinickým psychologem nebo u psychologa v pedagogicko psychologické poradně. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dnes jsem byla na okresní správě sociálního zabezpečení se zeptat, zda mi vyjde mateřská a tam mi řekli, že ano. Ale zapomněla jsem se zeptat, jestli to platí, i když jsem většinu těhotenství na neschopence. Jsem zaměstnaná od 16. 1. 2016 a 2. 5. jsem odešla na nemocenskou skrz těhotenství a smlouva mi končí 31.12. 2016, mám tedy i tak nárok na mateřskou, když jsem byla na neschopence? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, důležité je trvání pracovní smlouvy - do doby pro nárok na PPM se tudíž počítá i doba čerpání dovolené, nemocenská apod. Zásadní je, abyste nastoupila mateřskou buď dřív než skončí pracovní smlouva nebo v ochranné lhůtě - ta je u těhotných 180 dní. S pozdravem Věra Tautová

Dobry den, chtěla bych se zeptat; nyní pobývam v zahraničí, konkrétně ve Velké Británii. S největší pravděpodobností jsem těhotná a jelikož to vím s dostatečným předstihem, ráda bych si vzala potratovou pilulku.Ale má to dva háčky;1) chtěla bych ji užít v doma v České republice, jenomže jsem odhlášena z pojišťovny kvůli dlouhodobému pobytu v UK, čili bych si vše u doktora, gynekologa či v nemocnici musela platit sama. Bohužel nemám žádnou svou ženskou lékařku v Praze, kde mám nyní trvalý pobyt. Vzali by mě v pohodě do nemocnice na kontroly a na vše ostatní i v Praze po naslednem přihlášení na pojišťovnu? Zajímá mě, jestli je to jejich povinnost a nebo musím jet ke své staré lékářce na Moravu pro doporučení atd.? Je to pro mě značná komplikace cestovat na Moravu z Prahy jen kvůli vyšetření a "papíru ". 2) mám poruchu srážlivosti krve. Konkrétně leidenskou mutaci krve, a zajímá mě, jak postupovat v tomto případě. Jakož formu potratu si vybrat? Je bezpečná potratová pilulka pro ženy s tímto onemocněním a nebo je bezpečnější jít na chirurgický zákrok?Děkuju moc za odpověď a vážím si vašeho času. Jsem mladá a mám strach, je mi 24 a ráda bych tyto věci řešila v ČR než v Anglii.

Dobrý den, co se týče placení - je úplně jedno, zda jste pojistěna nebo ne. Interupci si vždy platíte celou sama, ať je formou zákroku či pilulky.. Takže v tomto žádný rozdíl není. Potratová pilulka se dá užít, ale jen do konce 7. týdne těhotenství, takže jde i o čas. Nevím upřimně, jak to funguje v Praze. V Brně, kde pracuji, je postup takový, že k nám na kliniku je možno přijít i bez doporučení od registrujícího gynekologa. Aplikaci pilulky i vyšetření absolvujete na klinice v ambulantním provozu. Pokud chcete získat nějaké informace, asi bude nejlepší do nemocnice v Praze přímo zavolat (Apolinář, Bulovka..) a informovat se o možném postupu.

Dobrý den,prosím o pomoc a radu. V červenci jsem užívala 7 dní tabletky orgametril na oddálení cyklu, kvůli dovolené u moři. Po vysazení se menstruace dostavila tak jak měla. Jenže od té doby menstruuji neustále, maximálně s několikadenní pauzou. Moje doktorka to řešila po měsíci tak, že mi nasadila ty samé prášky (orgametril) na 10 dní. Jenže to nepomohlo. Je to již více než 3 měsíce, moje gynekoložka mě odmítla objednat, protože se prý jedná o banalitu. Momentálně menstruuji již 14 dní úplně v kuse bez pauzy (předtím jsem měla cca 2 dny pauzu). Prosím o radu. Jsem diabetička, těhotenství nepotvrzené.Děkuji.

Dobrý den, pokud krvácíte tak dlouhou dobu, bylo by určitě dobré udělat ultrazvuk, kde se ukáže, jak je vysoká sliznice, z čehož se dá následně usoudit, jak dlouho se dá ještě krvácení předpokládat. Samozřejmě je rozdíl, pokud krvácíte slabou intenzitou či silnou (10 a více vložek denně). Ultrazvuk by zjistil i např. cystu na vaječníku, která může také nepravidelné krvácení způsobit. Možnosti léčby jsou potom ruzné - záleží, co se zjistí na ulrazvuku apod. - hormonální léčba, kyretáž.. Ale toto vše musíte řešit přímo někde v ambulanci.

Vážená paní doktorko,před osmi měsíci jsem prodělala zamlklý potrat a měsíc po operaci jsem měla zánět dělohy, krerý byl přeléčen dvojkombinací antibiotik. Bohužel mi nejde od té doby otěhotnět. Je možné, že to způsobil ten zánět? Dále mi byla naměřena vysoká hodnota CMV 500 IGg a doktorka mi radí na dobu tří měsícu se nesnažit a čekat až se hodnota sníži. Jinde jsem ale slyšela, že pokud není virus aktivní, tak to početí nebraní. Jaký je Váš názor?Děkuji a přeji Vám hezký den,

Dobrý den, to, že nemůžete otěhotnět, může být způsobeno různými důvody. Bylo by dobré vyloučit, zda v dutině děložní nejsou přítomny srůsty po revizi dělohy (pokud jste revizi po potratu absolvovala). Pokud ale pravidelně menstruujete, pak je to málo pravděpodobné. Srůsty v děloze se většinou pojí se slabou či žádnou menstruací. To, že nemůžete otěhotnět může být i náhoda. 8 měsíců není až tak dlouhá doba. Co se týče CMV, pak protilátky IgG nejsou nijak zásadní. Tyto protilátky máme v krvi téměř všichni - značí, že jste se s infekcí někdy v minulosti potkala, ale onemocnění není aktivní a tudíž nemá na těhotenství ani vývoj plodu žádný vliv.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 759 Kč
Set 5 dětských knížek 0–8 let