banner

Všechny dotazy

Celkem 710 zodpovězených dotazů
Položit dotaz

Dobrý den. Prosím o vysvětlení. Dnes jsem byla na kontrole 22tt. Lékař mi vnitřním ultrazvukem měřil čípek, ten byl 57 mm (před 14 dny byl 50 mm). Ale pak podotkl, že jsem pootevřená. Je tento stav vážný? Doporučil mi ležet. Užívám utrogestan 2 tablety na noc. Může se hrdlo zase uzavřít při dodržování klidu na lůžku? Děkuji.

Dobrý den, pokud je čípek pootevřený, pak se už nezavře, ale stav může zůstat stejný až do termínu porodu. Je ale zvlaštní, že by byl čípek tak dlouhý a přitom otevřený - to příliš časté nebývá. Každopadně vzhledem k délce stav závažný není. To by vás lékař jistě poslal do nemocnice. Dodržování standartního klidovějšího režimu je fajn, ale úplné ležení na posteli nemá v těchto případech příliš efekt, jak studie ukázaly.

Dobrý den - jsem měsíc těhotná - mám šílený suchý kašel už týden a k tomu teď teploty- co si mohu koupit za léky? Děkuji Světlana

Dobrý den, na kašel si můžete koupit cokoliv volně prodejného na suchý kašel (lékárnice poradí). Na teploty možno Paralen od 38 st. C - 1 tabletku á 6 hodin.

Dobrý den, paní doktorko. Prvního května jsem měla dostat menzes, což se nestalo. Menstruaci přitom mám pravidelnou. Asi třetí den jsem začala lehce špinit a objevila se i krev. Jenže jen v zanedbatelném množství. A pak zase nic. Toto se opakovalo třikrát do dnešního dne. "Menstruovala" jsem tedy třikrát, ale vždy jen asi hodinu. :) Těhotenský test mi vyšel pozitivní. Ke své doktorce jsem objednaná na 29.5. Dnes opět lehce špiním. Mám se něčeho obávat? A je možné, že třeba těhotná vůbec nejsem a jen se mi vinou stresu rozhodila menstruace? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte pozitivní těhotenský test, těhotná pravděpodobně jste a špinění může být navrub uhnízdování oplozeného vajíčka v děloze. Spousta žen to takto v prvních dnech má. Může se samozřejmě jednat i o hrozící potrat v počátku těhotenství, ale to se bohužel v této fázi nedá ničím ovlivnit. Pokud byste začala krvácet hodně či měla bolesti břicha, raději zajděte k lékaři dříve.

Dobrý den, chci se zeptat, zda jde z výsledků triple testů poznat případně i rozštěp rtu, triple test mně vyšel celkově negativní, velký ultrazvuk mě čeká až za 4 týdny. Děkuji.

Dobrý den, z triple testu nelze poznat konkrétně žádnou vadu a tudíž ani rozštěp rtu. Je to vada strukturální a tudíž je poznat pouze na ultrazvuku.

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se optat, zda zvýšená hodnota AFP 1,75Mom by mě měla nějak znepokojovat? Jsem pozvaná na genetickou konzultaci. Přitom první testy ve 12. týdnu mi vyšly všechny negativní s velmi malou pravděpodobností a teď mě straší riziko NTD 1:870. Genetické vady nejsou ani z jedné strany. Přece jen velký ultrazvuk ve 20.tt mám až za 3 týdny, a to na psychice moc nepřidá. Děkuji za odpověď. (Renata 24)

Dobrý den, pokud vám vyšlo v rámci prvotrimestrálního screeningu riziko negativní, pak nemá smysl se zabývat solitárně zvýšenou hodnotou AFP. Předpokládám, že se jednalo o tzv. tripletest. Pokud jste absolvovala vyšetření ve 12 týdnu kompletní (tj. UZ + biochemický screening - odběr krve) a bylo negativní, pak by se dle doporučených postupů již ani neměl tripletest v 16. týdnu provádět!!! Je mnohem méně přesný než vyšetření ve 12. týdnu a tudíž není logické jej provádět, pokud již máte přesnější test za sebou s negativním výsledkem. Spoustě žen pak vyjde některá z hodnot na hranici či zvýšená a zbytečně se stresují zcela bezdůvodně. Má smysl provádět jej v dnešní době pouze u žen, které z nějakého důvodu vyšetření ve 12. týdnu neabsolvovaly a je tedy pro ně lepší méně přesný test než žádný.. 

Hezký den, chtěla bych se jen prosím optat. Jsem ve 35.tt a už tak týden se mi hůře dýchá a i když sem v klidu, když se probudím občas ve spaní, tak dýchám jakoby zrychleně (zadýchaně). Mám to i přes den a to třeba jen odpočívám dokonce ležím v posteli.. Jen bych se chtěla uklidnit, zdali je to v pořádku, poradnu mám až za týden.. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem.

Dobrý den, pokud se vaše potíže nijak závažně nezhoršují, pak se zřejmě jedná jen o běžnou dušnost v těhotenství, která je dána rostoucí dělohou, která vysunuje bránici nahoru a stlačuje hrudník. Proto se s postupujícím těhotenstvím dušnost zvýrazňuje. Pokud by se ale vaše potíže nějak rychle zhoršovaly, raději navštivte lékaře dříve.

Dobrý den, paní doktorko,právě jsem na hlavičce své skoro půl roční dcerky nahmatala tvrdou bouli. Je na zadní straně hlavičky vlevo. Vpravo ji nemá. Na dotek bolestivá není, bez hematomu, či známky zánětu. Malá je bez teploty, spokojená, nezvrací, reaguje normálně. Určitě není způsobena úrazem. Spinká střídavě na bocích. Prosím vás je to normální? Je to první dítě, zkušenosti nemám. Je lepší jet na pohotovost, nebo vydržet k obvodnímu lékaři? Fotografii nezasílám, přes vlásky není vidět. Velice děkuji za odpověď. Lucie

Jedná se pravděpodobně o lehce zduřelou lymfatickou uzlinku. To bývá u malých dětí časté, není nebezpečné. Jen posledujte, pokud by se zvětšovala a zarudla, kontaktujte svého obvodního pediatra.

Dobrý den, děkuji za odpověď, dnes jsem byla u doktorky a říkala jsem jí, že bych chtěla vzít moč na Streptococcus agalactiae a ona mi řekla, že to není v moči vidět. Tak tomu moc nerozumím. Dala mi mastičku Dalacin C em vag., že prý tam jsou protilátky a mělo by to pomoct. Jaký je váš názor?

Dobrý den, antibiotická mast Dalacin žádné protilátky neobsahuje. Je to ANTIBIOTICKÁ mast. To znamená, že obsahuje antibiotikum, které léčí bakterie. Takže i Streptokoka. Pokud byste měla v močových cestách zánět způsobený streptokokem, jistě by se z moči vykultivoval. Ale samozřejmě se musí moč poslat na kultivační vyšetření a ne na běžné vyšetření močového sedimentu. Tam se diagnostikovat samozřejmě nedá.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 759 Kč
Set 5 dětských knížek 0–8 let