banner

Všechny dotazy

Celkem 464 zodpovězených dotazů
Položit dotaz

Dobrý den, syn má 2 měsíce a je plně kojený. Teď poslednich cca 6 dnů má hnědou řidší stolici (kousky mléka se v ní ovšem také nacházejí) a objeví se někdy i tmavší hlen. Začalo to od té doby, co dostal UM (místo jednoho jídla), musela jsem totiž k lékaři. Už od narození má problém s prdíkama a s kakaním, takže musíme používat i rourku, že by ho ale víc bolelo bříško jsem si nevšimla. Jinak jí i přibívá na váze. Mohl by to mít i po tak dlouhé době stále od toho UM? Popřípadě jak se pozná průjem u miminka? Děkuji.

Průjem u miminka je zelená voda 5 - 10x denně, podle fotky to spíše vypadá na hladovou stolici - může to být v rámci růstového spurtu. Charakter stolice mohou změnit i přípravky na větry - pokud je používáte. Pokud dítě přibírá a nemá další potíže, není třeba problém řešit.

Dobrý den, paní doktorko, jsem zhruba v 5tt těhotenství a jsem nemocná. Mám rýmu, kašel a včera se mi teplota zvedla na 38,8 (měřeno v podpaží). Měřila jsem teplotu i konečníku a ta byla ve stejnou dobu 39,5. Horečka trvala asi hodinu, maximálně hodinu a půl. Nevím, kterou teplotu mám pokládat za aktuálnější. Poté co teplota vzrostla, sprchovala jsem se vlažnou vodou a ihned si dala paralen, po hodině už byla 37,8 a pak už se v noci neobjevila, naopak klesla na normální teplotu 36,6. Vstávala jsem v noci a teplotu stále kontrolovala. A teď můj dotaz. Myslíte, že mohlo dojít k poškození embrya za tu hodinu, hodinu a půl než to kleslo? Moc se bojím, je to vymodlené miminko. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, hodinová horečka určitě plod neohrozí, spíše infekce, kterou zřejmě v těle máte by mohla teoreticky plod ohrozit, ale i tak je to velmi malá pravděpodobnost. Buďte hlavně v klidu. Ženy bývají běžně nemocné v prvním trimestru, a to někdy i vážně - užívají spoustu léků atd. Jsou to věci, které nelze ovlivnit a vše se řídí pravidlem vše anebo nic. Sama můžete těžko něco ovlivnit. 

Dobrý den, partnerka se již delší dobu léčí s močovými záněty, přičemž vždy byly doprovázeny gynekologickými problémy. Nyní byla vyšetřena na gynekologii a objevili jí bakterii s původem ze střev a nasadili antibiotika - Doxybene + zavádění entizolu a podpůrnou mast k tomu. Při sexu se nechráníme a máme obavu z toho, že bych mohl být přenašečem, proto se obracím na Vás, za jakým lékařem si mám dojít na vyšetření, zda není třeba přeléčit i mě. S partnerkou žijeme daleko od místa jejího trvalého bydliště, kde má zároveň i lékaře, proto bych rád navštívil lékaře v Praze, ale nevím, k jakému odborníkovi zajít. Děkuji za odpověď, Skoupý.

Dobrý den, pokud chcete být vyšteřen, pak určitě urologem, na gynekologii by Vás určitě nikdo nevyšteřil. Pokud se ale jednalo o zánět způsobený běžnou bakteriální florou ze střev, pak Vaše přenašečství je nepravděpodobné.

Dobrý den, dceři (narozená 20.4.2016) byl zjištěn nález ve stolici - Escherichia coli O 25. Již 10 dní měla průjem a byla plačtivá. Byla nám doporučena pouze probiotika. - Mohu ještě jiným způsobem pomoci léčbě? - Je nutná nějaká dieta? Dcera je kojena a jí 4krát denně příkrmy (ovoce, masozelenina) večer kaši. K tomu pije vodu. - Jak se tato bakterie přenáší? Mohu s dcerou mezi děti? Případně, jak dlouho ji mám izolovat?- Mám s manželem také brát probiotika nebo jiné léky, abychom ji nenakazili znovu po vyléčení?Děkuji mnohokrát za Váš čas a odpovědi! Krásný večer.

Bakterie e. coli se přenáší nesprávně upraveným masem a neumytýma rukama - ale to nemusí být problém Vaší domácnosti.Teď už po příčině nepátrejte.Pokud dítě nemá těžký průjem, léčí se jen dietou a lactobacilem.Kojení také pomáhá - obsahuje imunoglobuliny.

Ještě k přípravě stravy - velmi často se podobné bakterie přenášejí použitím jednoho prkénka, kdy na něm nakrájíte maso, byť umyjete pod tekoucí vodou, ale ne vařící a na něm poté nakrájíte třeba ovoce,a to jen krátce podusíte, nebo podáte syrové a tak se bakterie dostane do zažívacího traktu.

Doporučuji prkénko po použití k přípravě masa umýt a poté opláchnout vařící vodou.

Pokud s manželem nemáte potíže, nemusíte brát probiotika.

Dobrý den, ohrožuje nějak novorozence vysoká koncentrace zvířat v domě (cca 40 koček v domě)? Většina z nich je zavřená v bytě pod námi - kočičky prošly mnoha kočičími onemocněními, v bytě je pravděpodobně řada virů a bakterií přenosných mezi kočkami. Jejich dočasná majitelka byt pravidelně uklízí. Některé kočičky chodí ven, a tak se potkají i s našima dvěma kočkami. Bojím se spíš té vysoké koncentrace virů, i když by neměly být přenosné na člověka.

Pokud jsou Vaše kočky zdravé, nemělo by to vadit.

Mám dvouletého syna. Máme od středy antibiotika Ospenmax po 8 hodinách. A spiropent. Po 12 nás trápí sípání na průduškách. Myslím, že se to moc nelepší, v noci malej úplně bublá. Dávali jsme i olejové obklady přes noc. Bojím se, abychom neskončili v nemocnici. Jak bych mu mohla pomoci? Děkuji.

Dobrý den, zajděte na kontrolní vyšetření k obvodnímu pediatrovi, pozná podle poslechového nálezu, zda se stav nelepší.

Važená paní doktorko, jsem v 31.tt, z kultivace byla zjištěna bakterie gardnerella vaginalis na 2 křížky, předepsán byl lék Naxyl 10 mg na 6 dní. Považujete předepsaný lék za dostačující léčbu? Není nutná léčba antibiotik? Z klinických příznaků mám bolesti v podbřišku, bederní oblasti, intenzivní tvrdnutí břicha a před 3 týdny krvácení nezjištěného původu. Jsou obavy z předčasného porodu na místě? Je vhodné po lečbě provést kontrolní stěry? Mnohokrát děkuju za Vaše odpovědi.

Dobrý den, osobně bych zaléčila infekci antibiotiky - entizolem. Antiseptická léčba není dostatečně učinná. Kontrolní stěry bych po antibiotické léčbě již neprováděla - infekce by měla být zaléčena dostatečně.

HPV viry
avatar ivinecka13 16. 01. 2017

Dorý den, chci se zeptat na otázku ohledně HPV virů. Gynekolog mi sdělil, že mi ze stěrů vyšel pozitivní HPV vir. Cytologické vyšetření mi provádí jednou za půl roku a vždy bez problémů. Mám přes 2 roky přítele a pozitivní výsledky jsem měla až nyní. Gynekolog mi také sdělil, že tyto viry se přenáší pohlavním stykem - tudíž je asi jisté, že mi partner musel být nevěrný, že ano? Dále se chci zeptat, mohu se sama tohoto viru nějak zbavit? Je na místě očkování proti rakovině čípku? (nemám pozitivní 16 ani 18). Měl by se nějak léčit i partner? Děkuji za odpověď

Dobrý den, v pruběhu času se HPV viry musí a nemusí ve stěru objevovat, je tedy možné, že máte HPV v těle delší dobu, ale dostatečná virová nálož byla zrovna v době vašeho stěru a vyšel HPV stěr pozitivní. Pokud není dostatečná virová nálož, nemusí se ve stěru objevit. To je tedy odpověd na otázku, že Vám partner rozhodně nemusel být nevěrný, jen se pozitivita ukázala až nyní. Otázkou také je, zda Vám gynekolog dělá při každé cytologii HPV testaci. Není to totiž rutinní vyšetření, možná jej dělal až nyní. HPV viru se samo o sobě zbavit nelze, ale často se z těla eradikuje sám. Co se týče léčby partnera - to musí on prokonzultovat popř. s urologem. Očkování by ve Vašem případě možná nebylo od věci, pokud máte 16 a 18 negativní, záleží však také na Vašem věku. 

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 759 Kč
Set 5 dětských knížek 0–8 let