banner

Všechny dotazy

Celkem 941 zodpovězených dotazů
Položit dotaz
Břišní křeče
avatar sokyy 04. 01. 2018

Dobrý den paní doktorko, měla bych dotaz ohledně své skoro roční dcerky. Cca před měsícem byla pro vleklé zahlenění a náběh na zápal plic léčena antibiotiky. Několik dní po doléčení mám pocit, že začala mít opět novorozenecké koliky. Dávala jsem biopron, ale po něm řekla bych v noci ještě větší křeče, takže ho už nedávám. Nicméně dennodenně se mi v noci budí, poprvé kolem 2 hodin od usnutí a pak už prakticky co deset minut. Ječí, řve, kroutí se a propíná do luku jako šílená, chováním ji uklidním, ale za chvíli ji vzbudí zase další křeč. A tak to jde až do rána. Přitom přes den je v pohodě, stolici má normální, dokonce i několikrát denně, jedinou změnu registruji v tom, že občas sní menší porci jídla, než obvykle, ale nijak výrazně. Na noc dostává cca od půl roka obilnou kaši s banány, stále stejnou. Ta ji moc chutná a nikdy po ni problémy neměla. Zkouším ji dávat hylak a baby calm, zatím bez věšího účinku. Moc díky za radu.

Tyto problémy nastávají po antibiotické léčbě v důsledku zničení střevní flory. Pokud ji nedělal dobře Biopron, dejte jiné lactobacily - v lékárně Vám poradí, přidejte na noc Espumisan 15 kapek.

Bulka v nosu
avatar Karolinka4 28. 12. 2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám holčičku 2,8 let. Našla jsem ji v nosánku bulku. Byla jsem u lékařky, bohužel nic moc neviděla, malá se doktorů bojí, jen nám bylo oznámeno, že má horší sliznici a dostaly jsme mořskou vodu. Kontakt na nosní, kdyby se věc zhoršila.Malá nechrápe, netrpí extremě rýmou, občas bych řekla, že ji v nosánku něco vadí, ale může to být jen názor vyděšené matky. Vím, že vyšetření nás asi čeká, i když si nedokáži představit vzhledem k jejímu strachu jak. Neudržím ji já ani s manželem, nemluvě o tom, jak moc pláče. Pouze jsem se chtela zeptat, jestli je ještě nějaká alternativa léčení. Samozřejmě bych udělala cokoli, než by došlo na radikální řešení. Děkuji moc.

Určite se objednejte na ORL vyšetření, nevím jinou alternativu léčení, nevíme, co je to za útvar.

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu, jak pečovat o puchýřek 8. týdenního miminka. Bohužel se malá spálila o horkou konvici na prstíku a na něm se pak udělal malý puchýřek. Chci se zeptat, jak o něj pečovat, až přirozeně praskne, aby se do něj nedostala infekce. Lze pak desinfikovat/sušit softaseptem N či betadinou a pak natírat bepanthenem? Má se prstík přelepovat náplastí či stačí vyžehlená balvněná volná rukavička? Moc děkuji. Součková

Sušte Softaseptem, poté potřete Betadinem mastí a přelepte - Betadin barví a mast by se setřela a nepůsobila by. Jakmile se spodina zahojí, promazávejte Bepantenem.

Dobrý den, nevím zda-li sem píši dobře. Potřebovala bych prosím poradit. Mám dcerku - v Lednu jí budou 3 roky. Poslední dny před spaním se dožaduje toho, že chce čůrat - ovšem když jde na nočník, říká ,,nechci čůrat" a takhle několikrát za sebou . Prý je to normální u dětí, ale raději se s tím chci poradit. Dále dnes měla brečící záchvat z toho, že usínala po tmě. Do této doby takto vždy usínala a dnes se bála. Napadlo mě že se bojí tmy. A pak je tu jídlo. Nikde jinde než doma se mnou nechce moc jíst. V cizím prostředí vůbec nechce, a když je třeba u mamky/její babičky , tak nechce nic moc jíst, pak přijde domů a tady jí úplně normálně + poslední asi 3 dny si neustále oblizuje dolní ret, tudíž se jí nad bradou začínají dělat ty červené skvrnky - omrzlinky nejspíš. Tak nevím jestli by pomohla nějaký krém.Moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Problém s večerním opakovaným čůráním může být to, že nechce usínat sama a vyžaduje si pozornost, taktéž i usínání se světlem, je to přechodné období, snažte se ji uklidnit, vysvětlit situaci. Po čase, se situace uklidní.

Problém s jídlem  je stejná situace, pokud jí doma dobře, nenuťte ji jíst mimo domov. Jídlo nabídněte, ale pokud nebude chtít, tak jí nenuťte.

Na lišej v okolí rtů je vhodný Perioral od Biodermy.

Dobrý den, jen co se syn postavil na nožičky (cca 9. měsíc), hned se mu zalíbila hračka Tatra a už dva měsíce s ní rád běhá po pokoji, zatáčí apod. Napadlo mě, jestli je to vlastně dobré pro jeho př. páteř? Děkuji za odpověď.

Vývoj páteře to neohrozí, můžete ho nechat hrát si s Tatrou.

Průjem
avatar azrael 18. 12. 2017

Dobrý den, paní doktorko. Mám tento dotaz. Mého ročního syna trápí průjem. Mysleli jsme si, že je průjem spojený s růstem zoubků, bohužel jsme ho dostali celá rodina :-) Synovi jsme podávali lék Diosmektit + Enterol a navíc na doporučení dětské lékařky i speciální mléko Nutrilon při intoleranci laktózy. Samozřejmě jsem vařila dietní jídla. Průjem odezněl zhruba po 6 dnech. Když jsem chtěla synovi opět zařadit do výživy pokračovací mléko Hami, které jsme byli doposud zvyklí bez problémů používat, začal mít opět průjem. Máme ještě vyčkat a nadále používat po nějaký čas speciální mléko při intoleranci laktózy nebo ho přidávat do běžné dávky obyčejného mléka Hami, aby si syn zase postupně zvykal na obyčejné mléko Hami?? Synovi jsem nyní začala podávat laktobacily. Nevím, jak rychle se upraví zažívání dítěte po průjmovém onemocnění, třeba je ještě brzo panikařit nebo se již jedná o nesnášenlivost na laktózu? Děkuji Vám za odpověď.

Ponechejte ještě týden Nutrilon při intoleranci laktosy, lactobacily stav upraví, ty ponechejte poté ještě 14 dní.

Dobrý den. Mám 4 měsíčního syna. Prospívá dobře, por. váha 3,5 kg a 55cm, na kontrole ve 3 měsících měl 6,5 kg a 57 cm. Je plně kojený. Syn prakticky od narození je zvyklý na uspávání na rukách houpáním, spí 4x denně po hodině, vesměs v náručí nebo v kočárku. Na prsu mi přes den málokdy usne. V noci spal normálně, pokud jsem ho ve 20:00 uspala tak do 6 do rána spal pěkně s 3 přestávkama na kojení, kdy jsem nakojila a syn hned usnul, popřípadě jsem mu dala dudlík. Ted poslední týden se něco změnilo, syn začal být v noci neklidný, myslela jsem, že má nějaký spurt tak jsem mu častěji nabízela prso, jenomže mléka má dost, napije se svých 10 min a víc nechce a pak pláče, zkusila jsem ho tedy po každém kojení v noci uspat na rukách a to pomáhá. Jenomže jak ted z toho ven, nemůžu mít syna přes noc v náručí, jsem vyčerpaná ale zároveň ho nechci nechat plakat, mám ještě 3-letou dceru a nechci aby ji pláčem probudil. Je tedy možné, že si syn zvykl na usínání v náručí houpáním a to stejné vyžaduje i v noci? Mám počkat až to přejde? Možná to je jen nějaká etapa, která odezní. Syn nemá teplotu, přes den je čilý, nevypadá nemocně. Děkuji.

Mate pravdu, syn si zvykl na uspávání v náruči a teď to vyžaduje. Neklid může také podpořit prořezávání zubů. Odvykání je obtížné a pomalé. Je třeba miminko postupně odkládat do postýlky, prodlužovat intervaly od pochování, bude plakat, malé děti neumí jinak projevit nespokojenost.

Dobry den, mam 8tydenni holcicku a je porad strasne neklidna. Pres den skoro vubec nespi a kdyz se podari a usne, tak porad stena, pobrekava a budi se a to dela i pres noc.Je videt, ze ji neco trapi a i ze spani ji to budi. Jsme na nutrilonu ar, protoze hodne ublinkavala, to se sice zlepsilo, ale porad se ji navaluje a vraci se ji to, ikdyz z ni nekdy nic nevyjde. Muzete mi prosim poradit, cim by to mohlo byt? Dekuji

Doporučuji vyměnit značku mléka, může se jednat o bolesti bříška. Přidejte lactobacily.

Miminko zvrací
avatar Sukubka 08. 12. 2017

Dobry den mam 8 tydeni miminko.kojeno 6 tydny.uz kdyz jsem kojila ublinkaval jakoby pruhlednou tekutinu vypadajici jako voda.od 7 tydne davam Hipp mleko a syn mi zvraci porad tu tekutinu ve velkem mnozstvi hlavne v noci...klidne i 10x za noc a ve velkem mnozstvi tak vzdy jakoby 20ml nikdo mi neni schopen rict co ta tekutina je chapala bych kdyby zvracel mleko ale ta tekutina proste nevim co je...vubec v noci nespim pojim se aby se neudusil.rano a vecer mi vyhodi gejzir mleka...byli jsme na sonu bricha a mysli si ze ma zuzenou travici trubici.ale syn dobre prospiva a pribyva takze operaci nechci vubec ani myslet.myslite ze mi dokazete poradit co to je to zvraceni te pruhledne tekutiny ?upravi se to?sem uz nestastna

Jedná se pravděpodobně o sliny a z natráveného mléka syrovátku, podle popisu jde asi o reflux, ktery mají často děti do 6. měsíce věku, jakmile začnete s příkrmy, stav se upraví. Řeší se často konzervativně, pokud dítě prospívá, tedy dostatečné odříhávání po jídle a v postýlce zvýšená poloha a pokládání na bok.

Bolest hlavy
avatar Klamo 02. 12. 2017

Dobrý den, máme dvouletou dceru. Několikrát denně nám ukáže na hlavu a řekne, že ji bolí. Žádné obtíže jsme nezaznamenali - zvracení, únava, nechutenství apod. Za dvě vteřiny si hraje jakoby nic, normálně spí, jí, skáče, směje se, nepláče. Nerada bych něco podcenila, ale dá se vůbec nějak ověřit, jestli má skutečně bolesti hlavy nebo si je vymýšlí a upoutává pozornost? Předem děkuji za odpověď, K.

Může se jednat o upoutávání pozornosti, ale určitě nic nepodceňujte. Prodiskutujte problém s obvodním pediatrem, doporučuji neurologické vyšetření a vyšetření krve, zda se nejedná o anemii.

Záchvaty
avatar packa1975 01. 12. 2017

Dobrý den,náš 4lety chlapeček je postižený DMO.Nechodí,nemluví,plenkuje.Opakovaně dostává záchvaty kdy dostane křeče a záškuby do obličeje a hlavičky,slintá a často k tomu dostává i křeč do levé ručičky a v obličeji zmodrá.Tyto záchvaty trvají i 30minut.Do bezvědomí však neupadá.Záchvat odeženeme Diazepam čipky,ale nás stále trápí že nevíme co to jsou za záchvaty....prostě neznáme diagnozu.Podařilo se nám zjistit,že převážne tyto záchvaty dostane když je unavený a nechce nám odpoledne spinkat....večer příjde záchvat.Vyšetření na epilepsií proběhlo v nemocnici asi před 3 měsící a vše je v pořádku.Na dětský afektívní záchvat nám to také nesedí....jelikož naše záchvaty trvají dost dlouho a do bezvědomí neupadame.V nemocnici ho nikdy v takovém stavu neviděli,jelikož než sanitka dorazila bylo skoro po záchvatu...takže vždy udali do zprávy afektívní záchvat.Strašně nás trápí že nejsme schopni jako rodiče zjistit o jaký záchvat či diagnozu se jedná.Už nevíme kam se obrátit.Děkuji moc za jakoukoliv radus pozdravem Maminka Martina

Doporučila bych genetické a metabolické vyšetření.

Dobry den, prave jsem v 5. mesici tehotenstvi s prvnim miminkem a s manzelem zijeme v Anglii. Rodit budu taky tady, ale az mimcu budou 3 mesice, tak se chceme natrvalo prestehovat do CR. Ale nevim, jak to bude s pojistovnou pro miminko, protoze materskou budu pobirat z Anglie. Neni zakladni zdravotnicka pece v ramci EU bezplatna? Nebo budu za kazdou prohlidku platit a az po skonceni materske v UK muzu prihlasit maly u pojistovny v CR?Omlouvam se, ze se tento dotaz netyka zdravi, ale snad mi muzete poradit.Predem dekuji.

Tyto dotazy vám zodpoví pojišťovna, kterou si zvolíte v ČR, můžete ji kontaktovat již nyní.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 759 Kč
Set 5 dětských knížek 0–8 let