banner

Všechny dotazy

Celkem 1 087 zodpovězených dotazů
Položit dotaz

Dobrý den, mám holčičku, v květnu ji budou 3 roky. Začala chodit do školky, moc se ji tam nelíbí, ráno pláče, ale pak se jakž takž zapojuje do aktivit školky, ale začala nějak více zlobit doma, vzdorovat na vše, začala říkat NE! Nechci oblíkat, nechci jíst atd. Nebo na vše pravý opak - půjdeme ven? Nepůjdem. Ukliď si po sobě hračky! Neuklidím! Prostě vše odmítá! Jsme z toho nešťastní! Na babičku, kterou miluje je take ošklivá, říká ji např. nechci babičku, ty jdi pryč! Je toho hodně, nevím si s ní rady, myslím si, že je to období vzdoru. Potřebovala bych radu, jak s ní správně jednat. Od malička to byla neposeda a měla vždycky svou hlavu, ale posledních 14 dní je to neúnosné! Vyrůstá v milující rodině, doma nemáme mezi sebou žádné problémy, žádné hádky ani neshody. Přijde mi také, že je poslední dobou i nějaká smutná, pořád podrážděná. Prosím o radu. Děkuji, Jana

Dobrý den, ve vašem dotazu popisujete typické projevy období vzdoru, které spadají do vývojového období, ve kterém se vaše holčička právě nachází. Jedná se o znak zdravého vývojového pokroku, který je v tomto období naprosto normální, není to signál vaší výchovné chyby, ani toho, že by bylo něco v rodině v nepořádku. Mnoho informací o tomto období je možné najít v odborné literatuře o vývoji dítěte, ale také přímo na stránkách internetového portálu Babyonline, kam jste vložila svůj dotaz, pro jistotu vkládám odkaz: https://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/obdobi-vzdoru.  Najdete zde nejen vysvětlení, proč se toto období objevuje, ale také cenné rady, jak k dítěti v tomto období přistupovat, jak jej zvládat výchovně. Zdravím

Cucání prstů
avatar BaraKp 01. 03. 2017

Dobrý den, prosím o radu jakým způsobem a kdy je vhodné začít odnaučovat cucání prstů u batolete. Dceři je 13 měsíců a cucá si prsty, hlavně při usínání a během spánku. Dudlík od malička odmítá. Rukavička je za hysterického pláče vždy rychle sundána. Děkuji

Dobrý den, cucání prstíků souvisí se sáním a je u kojenců a batolat normální, podle některých údajů se objevuje až u 80 % dětí. Prstík je pro dítě snadno dostupný, dosažitelný, nikam se neztratí, nespadne. Děti ho mohou cucat, když se chtějí uklidnit, nudí se, sání samotné jim přináší příjemné pocity.  Většina dětí s cucáním prstíků sama přestane ještě v batolecím či předškolním věku. Násilné odnaučování by mohlo vést k neurotizaci dítěte. Můžete však zkusit vysledovat situace, kdy si dcera prstíky cucá, můžete jí zkusit nabídnout nějakou alternativu, jako hračku, plenku, případně ji zabavit něčím jiným. Před spaním ji můžete třeba několikrát pohladit, položit jí vaši ruku na tvářičku, ukonejšit ji. Dudlík jí nevnucujte, když jej odmítá. 

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně planých neštovic u miminek - konkrétně u nás v 7 týdnech jak jsou pro nás moc nebezpečné. Starší dcera chodí do školky, kde propukly neštovice. Předem děkuji za odpověď.

Pokud je mimko kojeno, nemusí být problém. Někdy miminka do 1 roku mohou neštovice hůře snášet - teplota, větší výsev. Z praxe se mi stalo, že dítě do 1 roku od staršího sourozence neštovice dostalo, ale proběhlo vše dobře.

Dobrý den, paní doktorko. Asi před týdnem jsem si všimla u svého téměř šestiletého syna, že má pod levou bradavkou pohyblivou bulku. Nebolestivá. Podle naší pediatričky se nejspíše jedná o zvětšenou mléčnou žlázu (potvrzení viz sono příští týden). Podle toho, co říkala, tak bulka by měla do dvou měsíců sama zmizet, pokud je taková diagnóza. Pokud ne, čeká nás endokrinologie. Zajímá mě Váš názor, protože mě znepokojuje, že synovi nemůžu nijak pomoct, pomoct ke zmizení té bulky. Proč se dává lhůta dva měsíce? To pak může dojít ke komplikacím? K větším než následkům pozměněných hormonů po endokr.? Zajímá mě, jestli existuje jiná cesta než návštěva endokrinologa. Děkuji Andrea

Vyčkejte, může se jednat jen o přechodnou hormonální dysbalanci, než se přistoupí k endokrinologii. Sono většinou potvrdí neškodné zduření. Návštěva endokrinologa je ale důležitá k potvrzení diagnózy, jinak to nejde. Ze zkušenosti se doporučuje omezit konzumaci kuřecího masa.

 

Můj právě 3letý syn chodí od ledna do školky a po 3 dnech mi bylo řečeno, že nic neumí, tedy co se týče samostatnosti v oblékání a jídle. Je pravda, že oblékat jsem ho moc neučila a např. polévku jsem mu raději podávala sama. Ovšem teď přišla p. učitelka s tím, že syn má špatnou motoriku, že snadno upadne, když do něj někdo strčí a že má obavy, aby příp. úraz nebyl na jejich odpovědnost. Také tvrdí, že chodí dokolečka, naráží na autismus? Aby prý syn mohl chodit do školky, žádá po mně speciální vyšetření neurologa. Může tímto vyšetřením podmínit synovo docházku? Její názor nesdílím, jeho motorika mi nepřijde abnormální, občas zakopne z nepozornosti, nikdy neměl žádný úraz. Musím ho takovému vyšetření podrobit? Děkuji.

Zkonzultujte stav dítěte se svým pediatrem, zda je neurologické vyšetření nutné.

Kapky SONNO
avatar sarka36 24. 02. 2017

Dobrý den, zajíma mě názor na kapky SONNO, pomaháji usnutí a nepřerušovanemu klidnému spánku. Mám roční dceru a budí se 2-3x za noc. A zajímá mě Vaš názor.

S kapkami Sonno nemám zkušenosti, doporučuji sirup Sedalia na noc kávovou lžičku

Dobrý den, těžko se mi to píše, ale potřebovala bych trochu poradit. Bylo to už dávno v lednu roku 2005. Od začátku ledna 2005 jsem měla přítele, se kterým jsem měla pohlavní styk. Naplno, asi 3 týdny od začátku ledna. Rozešli jsme se a 22. ledna jsem měla styk s jinýk. To bylo jen jednou s tímto. Zůstala jsem těhotná a porodila jsem 10. srpna 2006, zda se mi v 38. týdnu. Nevím, který by mohl být otcem a už mě to velmi užírá. Prosím, můžete mi to nějak vypočítat a nebo mi povědět, kdo je otec. Byla jsem mladá a hloupá. Neodsuzujte mě. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, poskytla jste velice obecné informace, dle kterých toto nelze určit. Musela byste znát termín porodu, který jste tehdy měla určený, pokud hrají ve Vašem "určení otcovství" roli dny..  Také 38. týden je velmi široký pojem - mohlo to být na začátku či konci 38. týdne a to je samozřejmě pak velký rozdíl. 

Dobrý den,zajímalo by mne, z čeho se bude vypočítávat má druhá mateřská, a z čeho nemocenská v případě rizikového těhotenství. Jsem prozatím na rodičovské s 1. dítětem, dcerce budou v březnu 3 roky a uvažuji o prodloužení rodičovské (přestože už jsem vyčerpala částku a nepobírám žádnou dávku). Chodím vedle toho do práce na DPČ u stejného zaměstnavatele, ale vykonávám jinou činnost než před 1. rodičovskou. Těhotná jsem velmi čerstvě a jsem už starší maminka, jak by to tedy bylo, pokud by mi bylo doporučeno zůstat doma z důvodu rizikového těhotenství? Předem moc děkuji za odpověď. hylmarovak

Dobrý den, z Vašeho vzkazu předpokládám, že Vám trvá pracovní poměr, ze kterého Vám vznikl nárok na první PPM. Nárok na nemocenskou Vám vznikne pouze tehdy, budete-li mít ukončenou rodičovskou dovolenou - domluvíte se na jejím ukončení se zaměstnavatelem nebo budete nějaký čas v zaměstnání. Z DPČ se neodvádí nemocenské pojištění, takže nemá na nemocenskou vliv a pokud byste třeba měla původní pracovní poměr ukončený a nyní pouze DPČ, pak nebudete mít nárok ani na nemocenskou ani na další PPM.

Plazení jazyka
avatar Szkipet 22. 02. 2017

Dobrý den, mám 5-ti tydenní dceru. Dcera již od narození vyplazuje jazyk. V podstatě neustále. Když spí, má ho schovaný. Také je velmi spavá. Dočetla jsem se, že by to mohla být známka Angelmanova syndromu. Mohla bych poprosit o Váš názor? Děkuji.

Omlouvám se, ale to nedovedu posoudit, zkonzultujte se svým pediatrem a požádejte o odborné vyšetření - ORL, neurolog.

Dobrý den, mám desitiměsíčního chlapečka a máme problém s nočním spánkem. Večer mi usne kolem osmé, ne-li deváté hodině u prsa. Poté ho dám do postýlky a za 2 hodiny, někdy za 3, je opět vzhůru. Vezmu ho, přiložím k prsu a během 5 min zase usne, ale moc nepije, jenom ho tak dudlá. Cumel nechce a z flašky také nepije. Když měl 3-4 měsíce, tak měl růstový spurt a spinkal s námi v posteli. Od šestého měsíce ho učím spát v postýlce a nic. Dál bez prsa neusne. Jídelníček: na snídani má ovesnou krupičku, na svačinu mateřské mléko, na oběd maso, masozeleninové jídlo, na svačinu jogurt, svačinka hamánek s tvarohem a ovocem a večer před spaním krupici. Prosím, prosím Vás o radu, jak ho naučit spát v postýlce celou noc.

Bohužel u desetiměsíčního dítěte usínání a spánek v noci u prsu je zlozvykem, v tomto věku po večerní kaši by měl dostat tekutinu - čaj, vodu, ovocnou šťávu ředěnou 1:1 vodou, v noci 1 - 2x mléko - t.j. kojení, ale jinak prso ne. Sama píšete, že jen dudlá. Odnaučování jde velmi pomalu a chce velkou trpělivost. Nabídněte tekutinu - lžičkou, injekční stříkačkou, pítkem, ale ne prso. Bude to chvíli trvat, zlozvyky se odnaučují těžko a pomalu.

Dobrý den, prosím Vás, poraďte mi, jak to bude, když plánuji druhé děťátko. První se narodilo v červnu 2016, kdy jsem byla zaměstnána na dobu určitou, a to do 31.12.2016. Pobírala jsem PPM a dala si rodičovský příspěvek na 11 500,- , protože bych po dvou letech chtěla druhé, tak abych vše vybrala, což vychází na květen- červen 2018. Mám nárok na PPM, když mě vyprchala pracovní smlouva? A když by ne, jak to pak bude s rodičovským příspěvkem, budu muset na 4 roky a po 9 měsících brát 3 800,- ? S dvěma dětmi si nějak nedokážu představit, že bych brala takhle malou částku. Moc děkuji za upřesnění a přeji pěkný den. :)

Dobrý den, protože nemáte aktuální pracovní poměr, na PPM už mít nárok nebudete. Budete si moci až ke dni porodu požádat o Rodičovský příspěvek. Máte pravdu, že byste měla takto nárok jen na 4letou variantu. Když ale při podávání žádosti dodáte současně doklad o tom, že otec je (a 270 dní před porodem byl) plátcem nemocenského pojištění a jaká je výše jeho denního vyměřovacího základu, budete si díky tomu moci volit výši rodičovského příspěvku do 70 % jeho platu.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se mi vypočítává porodné, jestli z neschopenky, když jsem na ni nebo z mého platu. Jsem na neschopence od ledna a termín mám v květnu. Děkuji.

Dobrý den, Porodné se bude počítat z denního vyměřovacího základu před nemocenskou.

Dobry den, už jsem v koncích, moje dítě nechce chodit do školky, já jsem pro něj vzduch, neposlouchá mě, už jsem byla už i u psycholožky. Ta mi řekla, že je vše v pořádku, ale já nemůžu do práce, mám ještě pětiletého syna a ten je v pořádku. Rád chodí do školky a poslouchá, ale ten, o kterém se bavím, je mu sedm let, už nevím, co mám dělat. Jsem nešťastná, nikdo mi s ním nepomůže, přítel už taky neví, co mám dělat. Když není po jeho, řve, mlátí, už se ho začínám i bát. Nemám už na něj sílu, chci jít do práce a nemůžu. Děkuji za odpověď, Petra Šléglová.

Dobrý den, doporučila bych Vám se synkem vyhledat dětského psychiatra a realizovat u něj konzultaci, případně vyšetření. Psychiatrovi pečlivě popište projevy Vašeho dítěte, zejména jeho sklony k agresivitě a v jakých situacích se objevují. Pokud má chlapec již sedm let, pak má zřejmě odklad školní docházky a bude muset v příštím školním roce zahájit docházku do školy. Proto bych Vám také vzhledem k Vámi u syna popisovaným projevům doporučila komplexní pedagogicko psychologické vyšetření v pedagogicko psychologické poradně. Vyšetření by mělo být zaměřené na zjištění školní připravenosti chlapce, abyste věděli, co ještě případně procvičovat a také na zjištění úrovně jeho rozumových schopností, včetně posouzení jeho zralosti a vyspělosti emocionální a sociální a také na případná nastavení vzdělávacích doporučení a podpory. O doporučená vyšetření požádejte co nejdříve, protože čekací doby dětských psychiatrů i pedagogicko psychologické poradny jsou poměrně dlouhé. S pozdravem 

Dobrý den, píši ohledně vyrážky, která se objevila u syna 8 let. Vyrážka se nejdříve objevila na loktech a v ohybech kolen. Byli jsme u praktického lékaře, který netuší o co se jedná. Jsme objednáni ke kožnímu lékaři, který má bohužel volný termínu až za 4 dny. Bojíme se, že se vyrážka rozleze. Již teď se pupínky objevují i mimo zmíněné místa. Vyrážka samotná má celkem rychlý průběh. Zasílám foto. Rádi bychom věděli, o co jde, ať můžeme jednat, ne jenom čekat. Děkuji za informace.

Dobrý den, vyčkejte na kožní vyšetření.

Dobrý den, asi 2.1. mě po menstruaci začala strašně pálit pochva. Po týdnu jsem si koupila mastičku na mykózu a pálení přestalo, ale červená je pořád. Už mě to strašně vadí a nevím co s tím. :( Poradíte?

Dobrý den, může se jednat o zánět zevních rodidel, i když je to málo pravděpodobné, pokud nepozorujete ani svědění či pálení. Pokud to již dlouhou dobu přetrvává, pak navštivte gynekologa, ať Váš vyšetří.

 

Dobrý den, mám dotaz, na konci září jsem nastoupila do Liberce do školy a dne 27.9. jsem měla nechráněný pohlavní styk. Od tý doby jsem byla skoro každý měsíc nemocná, zánět močových cest, angína, chřipka apod. V listopadu mi diagnostikovali kondylomata. Skoro na 100 % vím, že to je od toho kluka z Liberce. Nějak celkově se cítím nějak jinak od toho září, může to být jen oslabenou imunitou, díky cestování z Liberce do Prahy, nebo jsem si vsugerovala, že za ty časté nemoci může ten sex nebo jsem od něj něco opravdu chytla? Poslední týdny nad tím přemýšlím víc a víc, při sexu hlavně a občas mě to bolí, když ve mě je přítel úplně. Londylomata mi odstranili ambulantně a už se neobjevily od té doby. V lednu jsem měla akorát velmi slabou menstruaci, spíše hnědý výtok a pak sem v lednu měla pocit pálení při sexu, svědilo mě to a při čůrání pálilo, i přítel měl prý nějaký pupínky na penisu a trochu ho to pálilo při čůrání, ale přestalo to a já si koupila vaginální tablety. Po zavedení 1. tablety se mi ráno spustila menstruace, dříve než měla, ale od ledna, až teď do 17.2. jsem měla zkouškové období, tak jsem to přikláněla k tomu. No a tak jsem tablety vysadila (globule) a po skončení menstruace mi skončil i tento problém, asi se to vyplavilo spolu s menstruací. Jinak žádné jiné příznaky nemám. Myslíte, že tyto příznaky nějak poukazují na nějakou pohlavní nemoc? Nebo si to jen vsugerovávám? Jsem stresařka, tak se bojím. Prosím o odpověď. Děkuji

Dobrý den, pokud nemáte žádné jiné kožní projevy než v minulosti kondylomata a nyní ani výtok či dlouhodobé bolesti břicha, neměly by Vaše příznaky na žádnou pohlavní nemoc poukazovat. 

Příznaky chřipky či angína se s pohlavními nemocemi nepropojují. 

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 759 Kč
Set 5 dětských knížek 0–8 let