Dobrý den. Jsem ve 27. tt - druhé těhotenství. První porod zkončil kleštěmi a dcerka se narodila s oboustranou luxací kyčlí. Moje gynekoložka se domnívá, že k luxacím mohlo dojít právě při porodu-ani ortopedi ani porodník ani ošetřující gynekoložka mi to ovšem ničím nedokázali potvrdit, že to tak je. Pánev nemám nikterak extrémně úzkou, malá měla 3,5 kg a porod se spustil spontánně v 40. tt, vše probíhalo dobře, ale když začly klesat ozvy, snažili se porod uspíšit oxitocinem a šlo se rychle rodit, abych pravdu řekla, neměla jsem asi pocit na tlačení ale tlačit mi nařídili, nakonec poslední zatlačení bylo s kleštěmi. S malou jsme si procházeli rok náročnou léčbou. Gynekoložka mě proto stále přesvědčuje, zda bych nechtěla radši císařský řez, ale já si nejsem jistá, jestli to nebyla pouze souhra náhod, která by se opakovat nemusela. Proto bych chtěla znát názor někoho dalšího. Moc děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, myslím, že situaci vnímáte naprosto správně. Luxace kyčlí je záležitost, která určitě nesouvisí s kleštovým porodem. Kleštěmi se pomůže porodu hlavičky, ale po porodu hlavičky je mechanismus již zcela stejný, jako u spontánního porodu. Určitě není tedy proto na místě indikovat císařský řez. S velkou pravděpodobností porodíte vaginálně zcela bez komplikací.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,moc děkuji za zodpovězení mých dotazů ze dne 22.9.2017 - 16:41hod.Nicméně jsem dnes byla na úřadě práce, abych si navýšila částku RP a tím zkrátila dobu pobírání. Na tiskopisu je napsáno, že zvolená výše RP nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu (DVZ). DVZ mám 497,-, takže když vezmu 497*30 = 14910,- * 0,7 = 10 437,-. Tuto částku jsem napsala do tiskopisu s tím, že chci změnu od října 2017. Paní na přepážce se všemu divila, že chci navýšit apod. Tak jsem jí řekla, že bych RP měla dostávat do 20.2.2018 a že od 1.2.2018 budu na MD s druhým dítětem a budu dostávat PPM na druhé dítě. A že chci vyčerpat co nejvíce peněz, jelikož od 1.2. mi již RP na první dítě nebude přiznán. Ona se mě zeptala, proč tam nenapíšu tedy částku 11 500,- a tak jsem jí řekla, že nemůžu, když to musí být max. 70% DVZ. Na to mi řekla, že můžu, že mám vyměřovací základ velký. Pak mi řekla, že to měnit vůbec nemusím, že poslední platba RP na první dítě, která mi přijde, bude za leden 2018 a přijde mi kolem 18.2. a bude činit 19 940,- (takže, jestli to chápu dobře tak to bude 10 000,-/leden + 9940,-/únor). Tak to už jsem vůbec nepochopila. Nevím tedy jak to je, když nemohu současně pobírat PPM na druhé dítě a RP na první dítě. Můžete mi prosím tedy ještě poradit, jak mám v této věci postupovat?Předem moc děkuji za radu.S pozdravemIng. Ivana Horáková, DiS.
Dobrý den, opravdu netuším, kde je problém, protože 1. váš DVZ určitě není vysoký a vy jste výpočet provedla naprosto správně, 2. zatím nelze čerpat RP vyšší než 11 500,- (změna zákona bude platit možná od října) a 3. vážně byste přišla o poslední měsíc RP. Možná nechce mít úřednice práci navíc kvůli změně... případně ještě vyčkejte na tu změnu zákona.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,od 20.4.2016 pobírám RP na první dítě. To jsem si rozložila na 22 měsíců tudíž do 20.2.2018. Nyní jsem podruhé těhotná a předpokládaný termín porodu mám 15.3.2018. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem byla zaměstnaná se smlouvou na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat jak to je s pobíráním PPM na druhé dítě? Mohu PPM v mateřství pobírat 6 týdnu před plánovaným termínem porodu? Tudíž pro mě to tedy je od 1.2.2018? Pokud budu od 1.2.2018 pobírat PPM na druhé dítě, nebude mi již za 20 dní v únoru vyplacen RP na první dítě? Pokud ano, mohu si délku pobírání RP na první dítě zkrátit do 31.1.2018, abych vyčerpala co nejvíce peněz z těch 220 000,-?Až mi doktor vyplní žádost o PPM na druhé dítě, musím ji odnést zaměstnavateli nebo přímo na OSSZ?Dále jsem se chtěla zeptat, pokud u zaměstnavatele nahlásím, že budu s druhým dítětem 3 roky doma, mohu RP na druhé dítě pobírat např. také jenom 22 měsíců a zbytek doby tj. 14 měsíců být s dítětem doma bez pobírání RP? Jde mi o to, zda bych si musela za těch zbývajících 14 měsíců hradit sociální a zdravotní pojištění?Předem moc děkuji za zodpovězení mých dotazů.S pozdravemIng. Ivana Horáková, DiS.
Dobrý den, ano, datum nástupu na mateřskou si můžete dát 6 týdnů před TP. Určitě by bylo dobré si upravit výši RP, abyste vyčerpala co nejvíc. Žádost o mateřskou odevzdejte zaměstnavateli.
Co se týče rodičovské, záleží hlavně na tom, na jak dlouho ji máte nahlášenou na OSSZ/u zaměstnavatele. Podle toho za vás stát platí povinné pojištění. Dávku RP pobírat nemusíte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dovolte mi prosím dotaz. Nejdříve nastíním situaci. Kéž se mi to podaří srozumitelně. Mám dvě děti. Dcera narozená červenec 2013, syn narozen červen 2015. Rádi bychom s manželem měli ještě třetí dítě. Netuším však, zdali se mi podaří otěhotnět do doby, aby mi mateřská navazovala na rodičovskou dovolenou (tedy než budou synovi tři roky - tzn. červen 2018 - do té doby čerpám rodičovská příspěvek). Vzhledem ke skutečnosti, že pracuji s dětmi s autismem s různou mírou agresivity, je u mě vyloučeno, abych se případně těhotná vrátila do zaměstnání. (Současně jsem obě předchozí těhotenství měla riziková.) Musela bych tedy, pokud by mi mateřská plynule nenavázala na rodičovskou nastoupit na nemocenskou. Chtěla bych se zeptat, jak je to poté s výší PPM, pokud bych musela na současnou rodičovskou navázat nemocenskou? Změní se její výše oproti předchozím, popř. budu mít na PPM vůbec nárok? Mám pracovní poměr na dobu neurčitou, před dětmi jsem pracovala šest let. Velice Vám děkuji a přeji pěkné dny.
Dobrý den, protože máte smlouvu na dobu neurčitou, nevidím problém nastoupit na nemocenskou a pak na PPM. Výše nemocenské i PPM se vám bude počítat ze stejného základu jako první mateřská.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je normální, že moje dcera (deset měsíců) v noci nemočí? Naposledy má UM 240 ml v 17:30, pak koupeme a v půl 7. chodi spát. Před spaním dostane ještě čaj. Vstává ráno v pět na mlíčko, jinak spí celou noc. Přes den močí normálně, moč světlá bez zápachu. U tak malého dítěte mám strach, abych něco nezanedbala a měla ledviny v pořádku. Za týden jdeme na desetiměsíční prohlídku, doktorce se určitě zmíním. Jen nevím, zda to neřešit už teď.Děkuji za odpověď
Nemusíte se obávat, pokud má během dne pomočených 4 - 6 plen, neměl by být problém.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,máme doma 14 měsíčního chlapečka, který usíná hezky sám. Bohužel od roku se nám budí kolem 4 hodiny ranní, nyní pár dní spíše 3.30 a už nechce spinkat, pak si hraje 3 hodiny a jde spinkat někdy na 2,5 hodiny. Odpoledne pak zase na hodinku asi. Večer chodí 19:30 do postýlky.Prosím nemáte nějakou radu, aby spinkal do rána?Děkuji
Je to opřechodné období, zklidní se to, doporučuji ho nechat v postýlce, aby si nehrál někde v pokojíčku se světlem, to by bral jako normu a špatně by si odvykal. Zkuste mu nasadit Pridoxin 1xdenně 1/2 tbl. Je to vitamín skupiny B6 a podporuje vyzrávání mozkových funkcí.

Pro akci je nutné přihlášení
Mám problém s naší 5-ti letou dcerou (v říjnu už jí bude šest). Prostě se pokakává. První věc je, že kakat chodí na nočník, na záchod se prý bojí, ale čůrat tam chodí normálně, jen na velkou tam nechce. Trvá to už asi rok, ale teď se to začalo zhoršovat. Dříve když byla doma, tak jí to ještě šlo, to šla na ten nočník i když někdy se jí to stalo i doma. Nyní už i doma se prostě pokaká. I když jí hlídáme, stále upozorňujeme. Když se jí chce, tak si prostě sedne na nohu a zatlačí to. Když jí říkám, že se jí chce, ať jde kakat, tak říká, že nechce i když vím, že ano. A když už jí přemluvím, ať jde tak už je buď pozdě nebo si sedne na nočník, ale už jí to nejde. Prostě nechce. Když jsme někde mimo domov, tak to neřekne vůbec ani u babičky nebo tety, které normálně zná a má je ráda, řekne, že se styděla, ale to, že se pokakala a je to třeba i vidět nebo cítit, tak to jí nevadí. Ani neřekne, že se to stalo, dokud jí nezkontroluji. A vůbec se o tom nechce bavit, ptám se jí po dobrém, proč to dělá a ona že neví. Ptám se jí zda jí to nevadí, že je pokakaná a ona že neví. Více řeší to, že jí za to třeba zakážeme pohádku. Zkoušíme po dobrém, pak už z té její ignorace bouchnu a křičím a z toho začne skoro hystericky plakat a že jí bolí hlava. Už nevím jak dál, když jí řeknu, že půjdem za doktorkou ať nám pomůže, tak brečí, ze nechce. Jak byste nám poradila co dál? Děkuji
Pravděpodobně se jedná o psychický blok, doporučila bych psychologické vyšetření.
Jinak trpělivost, ne křik - to situaci ještě zhoršuje, i když to chápu. Zkuste jí přidat Pyridoxin 1xdenně 1 tabletu, je to vitamín skupiny B6 - podporuje vyzrávání mozkových funkcí.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dcera má 2,5 roku. Od druhých narozenin nemá plínku. Počůrala se tak 5x za půl roku. Krásně čůrá na nočník i záchod, vždy si sama říká. A 3 měsíce jžz nemá plínku ani v noci... Sama se vzbudí na čůrání a zase usne. Problém máme s kákáním. Celou tuto dobu se pokakává do kalhotek, na záchod ani nočník nechce...brečí, že ne.. A za poslední cca 2 měsíce zadržuje 2-3 dny hovínko. Přešlapuje, půlky zatažené, kňourá, chce chovat, cela červená, až to nevydrží a pokaká se. Když se zeptam, proč nechce kakat, řekne, protože nechci.. Víc nic. Nejsem si vědoma žádné příčiny. Prosím o Váš názor a zkušenosti... Jak dceři pomoci. DekujiJANA
Nejčastější příčinou zadržování stolice je dřívější bolestivá zkušenost s vyprazdňováním, možná měla zácpu a při vyprazdňování jí to bolelo.
Dbejte na to, aby stolice nebyla tuhá, přidejte Lactobacily, trpělivě dceři vysvětlujte, že stolice do kalhotek se nedělá, že je na to nočník, nebo WC, časem se to naučí.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak postupovat v této situaci? Dcera je češka, momentálně žije na Slovensku se čtyřměsíčním synem a přítelem u jeho řidičů. Dcera pobírá rodičovský příspěvek a přídavky na dítě na Slovensku, kde se syn narodil. Dcera se chce s dítětem vrátit zpět do Čech na trvalo sama. Chce si najít pronájem bytu a žít v něm pouze se synem. Jak má postupovat, má nárok na rodičovský příspěvek a přídavky u nás v Česku? Na Slovensku není vázaná žádnou pracovní, ani jinou smlouvou, před porodem byla vedena na úřadu prace na Slovensku. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, jakmile dcera změní bydliště, může si požádat o výplatu RP a přídavků v ČR. Přesné informace o potřebných dokumentech si vyžádejte přímo na Úřadu práce - sociální odbor dle trvalého bydliště.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nornalní, že můj syn v roce a půl skloňuje (oslovuje nás Mámo, táto, dědo...říká, že něco je Táty, mámy, dědy...) a rozlišuje už množné a jednotné číslo - mámo bundy (říká, když ukazuje na věšák plný bund) a mámo bunda, když si nese tu svou bundu.. Má také širokou slovní zásobu oproti svým vrstevníkům. Mluví téměř neustále,i sám si něco pořád brebentí. Četla jsem, že to může být příznak Aspergerova syndromu. Dá se to tak brzy poznat? Je také dost neposlušný, zvýšený hlas ho nijak nerozhodí a plácání po rukou nebo zadku se směje....
Dobrý den, Vaše dítě je příliš malé na to, aby se mohla stanovit diagnóza Aspergerova syndromu. Jestliže se u Vašeho chlapce dobře rozvíjí řeč, dokáže se při hraní soustředit a při tom si stále něco brebentí, jestliže se Vašemu napomenutí spíše směje, neznamená to ještě nějakou poruchu vývoje. Je samozřejmě důležité ho sledovat, měl by mít pravidelný režim včetně spánku, stravování a hraní, a když ho napomínáte nebo něčemu novému učíte, tak musíte být důslední, aby pochopil, že to myslíte vážně (v rodině musí postupovat oba rodiče stejně, jestliže jeden rodič něco promine a druhý napomene, tak je to špatně. A to se týká i prarodičů). Pokud u Vás uvidí jen náznak úsměvu, budete s výchovou v koncích. Děti dokáži velmi dobře odhadnout reakci rodiče, jsou velmi dobří pozorovatelé a podle toho také reagují. Navíc při preventivní prohlídce v 18. měsíci věku dostanete u ošetřujícího lékaře k vyplnění dotazník, který se týká poruch vývoje a lékař jej pak vyhodnotí a navrhne případně další postup.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám víc jak 2,5 letou holčičku,narozená v lednu. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Moje dcera krásně chodí zhruba od 2 let na nočník a také na záchod, co se týče čůrání je hrozně moc šikovná. Ale nevím si rady s kakáním. Od malička nechce kakat do nočníku, do záchodu. Zkusili jsme snad už všechno, přemlouvání a odměny, povzbuzování..čtení pohádek na záchodě, nic nezabírá, nechce tam sedět..klidně to během dne zadržuje. Chtěla bych jí už v noci odplenkovat, jenže ona si vždycky počká na večer na plínku a přijde mi, že i ve spánku se potom až vykaká. Co jsem tak vypozorovala, tak jde ve spánku na všechny čtyři a začne tlačit. Před 3 měsíci trošku trpěla na zácpu, ale vše jsme vyřešili. Čokoládu nedáváme vůbec a ani nic, co by to zhoršovalo, kupuji probiotika a vlákninu, která nám moc pomohla. Kakání má zcela bezbolestné, když se podívám do plínky, nemá ani moc tuhý bobečky. Vždycky večer přijde a ze spaní mi přijde říct o novou plínku. Nevím, jestli jí tu plínku mohu sebrat a prostě večer vystihnout okamžik, kdy bude kakat a zkusit jí dát na ten nočník dát..Jenže se bojím, že jí způsobím trauma a pak následnou zácpu a nebo že se opravdu nevykaká vůbec. Myslela jsem, že kdyby se třeba vykakala do pyžamka a zjistila by to, že by jí to třeba vadilo..a příští noc už by to bylo lepší a šla by třeba dobrovolně na nočník. Chodí kakat každou noc, pravidelně. Na žádnou bolest zadečku, bříška si nestěžuje. Vůbec nevím, jak na to..za chvíli půjde do školky a já jí nechci nějak způsobit trauma...ale zase to nechci zanedbat a nic nedělat. Budu moc vděčná za každou radu. Moc děkuji. Katka
Dobrý den, problém s používáním nočníku je docela běžný u malých dětí. Jde většinou o psychický problém a jeho vyřešení vyžaduje hodně trpělivosti a důslednosti, a to od všech členů rodiny. Používání vlákniny a probiotik je naprosto v pořádku, píšete také, že zácpu nemá, zbývá tedy jediné – radikálně vynechat pleny i s rizikem, že se vyprázdní do pyžama. Prostě jí pleny nedávejte a když se holčička bude pleny dožadovat, tak jí musíte říct, že už žádná není. Opakovaně vysvětlujte, že na kakání je nočník a ona nakonec podlehne, ale nesmíte ustoupit. Snažte se navodit vyprazdňovací reflex ráno po snídani, případně po obědě, samozřejmě s pochvalou. Podobný režim je totiž i v kolektivním zařízení, navíc letní měsíce jsou optimální k odvykání plen, nehrozí prochlazení.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám 2 letého syna. Už 14 dní má suchý kašel, ale jen v noci, přes den vůbec nekašle a po obědě chodí spát a taky nekašle. Vždycky to začne kolem 1 nebo 2 nebo 4 hodiny ráno. Má suchý kašel který trvá 15 minut někdy i dýl, potom je slyšet i že kašle vlhce. Bydlíme ve starém domě, máme nahoře podkroví ze sadrokartonu. Dřív jsme spali dole. Od podzimu loňského roku spíme nahoře. Teplotu nemá, nachlazen taky není.Děkuji za Vaši odpověď.Alice Zvěřinová
Dobrý den, problém s kašlem Vašeho chlapečka může mít různé příčiny. Jednak může jít projev alergie na peří, roztoče či plísně – bydlíte ve starém domě - dále z Vašeho popisu nevyplývá, zda v domácnosti nemáte nějaká zvířata, nový nábytek, koberce apod. Častou příčinou nočního kašle může být i porucha činnosti zažívacího ústrojí, kdy se natrávený obsah žaludku vrací ve spánku do jícnu a tak se mohou i drobné částečky dostat do dýchacích cest, což se projevuje právě v noci úporným dráždivým kašlem. Ale to vše včetně stravovacího režimu musí posoudit ošetřující pediatr, na něhož se s problémem obraťte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dcera 8 let má problémy s usínáním v cizím prostředí. Do loňského roku bylo všechno v pořádku, ale letos jakmile má spát jinde mimo domov (a to i když jsme tam s ní) začne už když se blíží večer plakat, že večer určitě neusne. Nedá si to nějak rozmluvit, takže brečí celý večer a opravdu nemůže usnout. Když se v noci vzbudí, začne brečet znovu, že neusne. Po dlouhé době usne, když jí vyloženě držíme za ruku. Má jet na konci srpna na soustředění, kde tam určitě nikdo s ní sedět nebude, jak bych jí mohla pomoci, aby jí tyto stavy přešly? Nebo co jí dát před spaním, když spí mimo domov? Moc děkuji. K.
Dobrý den, zkuste pomoci společně s dcerou najít, co by jí usínání mohlo usnadnit, co by jí pomohlo. Může to být nějaká blízká věc z domu (hračka, polštářek...., cokoliv co si dcera vybere). Nerozebírejte situaci nadměrně, vyslechněte dceru, nedělejte však z usínání problém, ale vyhněte se bagatelizování dceřina problému. Dceru krátce uklidněte, převeďte její pozornost k jiným tématům např. co bude na soustředění zajímavého, co všechno zažije, co se naučí.
Dobré by bylo navštívit dětského klinického psychologa, který by vám mohl pomoci pátrat po příčinách tohoto problému. Píšete, že do loňského roku bylo vše v pořádku, takže se pravděpodobně muselo odehrát něco, proč se dcera začala usínání v cizím prostředí bát. Sami se však do rozhovoru na toho téma raději nepouštějte, nemuseli byste umět její emoce zpracovat a vyhledejte pomoc odborníka.

Pro akci je nutné přihlášení
Nemůžu se propracovat nikde, spíše čtu, že se to stává, k odpovědi, zda výška a váha dítěte (6 let), chlapce 117 a 18 kg je v normě. Děkuji.
Dobrý den, k Vašemu dotazu ohledně výšky a váhy Vašeho chlapce jen tolik: každé dítě je jiné, má jiné genetické předpoklady, jinou fyzickou konstituci, některé je větší jedlík, jiné jí méně, některé je vybíravé a jiné ne. Důležité je, aby chlapec dostával pestrou stravu (sladkosti a jiné pochutiny do jídelníčku nepatří) a dostatek vhodné pohybové aktivity. V žádném případě neporovnávejte váhu a výšku dítěte s jeho vrstevníky. Údaje v tabulkách jsou pouze orientační, podstatné je, jak se chlapec projevuje, zda není unavený, dobře spí, zda není často nemocný, zda jeho celkový vývoj posoudil ošetřující pediatr jako normální. Ono se vše v průběhu dalšího vývoje může úplně změnit, což se běžně stává. V případě pochybností se obraťte na svého ošetřujícího pediatra.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, :) mám novorozeně, holčičku, které je dneska 7 dnů. Kojím v pořádku, v porodnici jsem se musela každé 3 hodiny probouzet, abych jí nakojila. V noci spala v postýlce, všechno v pořádku. :)) Když mě nedávno poslali domů, tak jsem zkusila kojit v leže, včera a dneska přes noc vleže a ve dne v sedě klasika. Včera i dnes jsem usnula u nočního kojení, ale ne do slova. Včera jsem to zkusila poprvé kojit vleže, malá se přisála, kdy potřebovala a já jsem mohla v klidu ležet. Dneska přes noc to bylo jiný, když jsem jí naposled kojila vsedě 0:00 h a potom ve 3 ráno, malá mi usnula u prsu jako vždy, dala jsem jí do postýlky a ona se vzbudila a začala brečet, tak jsem jí vzala do náruče a přestala, když jsem jí uspala a dala jsem jí znovu do postýlky, tak opět začala brečet. Šla jsem si s ní lehnout do postele, sála mlíčko, potom usnula, prso jsem zandala a dala jsem jí do postýlky, ale ona se probudila a začala brečet, tak jsem to několikrát zkoušela, ale ona nevydržela v postýlce, tak jsem s ní dneska přes noc spala v posteli a ona spokojeně usnula vedle mě. Když jsem jí teď šla odnést do postýlky, usnula a spinká. Přes noc mi tohle udělala a bojím se, že si na to zvykla z toho jednoho dnu, co jsem zkusila kojit vleže, jak jsem to zkoušela a teď to chce pořád ;O. Poraďte mi prosím, chci, aby jsem jí nakojila přes noc v sedě, potom aby spala v postýlce. Děkuju za odpověď předem.
Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, kolik dítě váží a zda porod a další období probíhalo bez komplikací. Jde totiž o to, že i novorozenci je třeba nastavit určitý denní i noční režim. Jestliže během dne kojíte zhruba po 3 hodinách, tak v noci by mělo stačit jen jedno kojení, za předpokladu, že máte dostatek mléka. Pokud se dítě budí častěji, není to vždy hladem, ale vyžaduje prostě utišení maminky. Kojenec by měl spát ve vlastní postýlce a k utišení mnohdy stačí pohlazení, tiché promlouvání, případně lze podat pár lžiček kojenecké vody nebo dětského neslazeného čaje (zvláště v tomto horkém letním období). Jestliže ale podlehnete, může se Vám stát, že budete mít dítě v posteli trvale. Vše o těchto problémech najdete v kapitolách o režimu kojence a kojení, navíc Vás čekají častější kontroly v poradně u ošetřujícího pediatra, který Vás jistě poučí o vhodném postupu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobré odpoledne,poprosím Vás o názor,mám 2 ročního chlapečka,který je velmi aktivní dítě....jinak nemáme problém spí,papá,není vzteklý atd. (jen teda nemluví,asi 5 slov a dál má svojí řeč...to zatím neřeším,snad má čas)Problém vnímám v jeho těžké zvladatelnosti,je strašně živý a speciálně,když přijde návštěva...lítá,hází hračkami (asi na sebe chce upozornit??...přitom mi nepřijde,že by mu vadilo,když si vezmu na klín jiné dítě,já to hlavně ani nedělám...)spíš se bavím s návštěvou...když jdeme na návštěvu my,je o něco klidnější,ale zábrany teda také moc nemá:)dřív měl asi půl roční období,že nás občas praštil...a taky mi přišlo,že chce tím pozornost...Z naší strany má vzhledem k jeho aktivní povaze maximální,což možná může být také ten problém,ale chviklu ho necháme a leze po regále nebo neustále skáče po gauči atd.Když zvýším hlas,tak poslechne,ale to bych pak skoro musela řvát pořád:))nevim,je hrozně temperamentní,až si kolikrát říkám,zda to je normální?..hlavně mě trošku trápí to "nadměrné"zlobení v momentě,kdy má "obecenstvo"?...nebo nevimDěkuji za názor a hezký denMíša
Dobrý den, vývoj vašeho syna podle toho jak jej popisujete, se jeví být naprosto normální. Dítě v tomto věku zkouší různé pohybové aktivity, je živé, někdy se může jevit i hyperaktivním. Na temperamentu dítěte se podílí samozřejmě i dědičné faktory, formující se osobnost, dosavadní výchovný přístup apod. Některé děti jsou živější a jiné klidnější, nejedná se o žádnou poruchu ve vývoji. Také pokusy s agresivním chováním i vůči rodičům jsou ve věku dvou let normální. Předvádění se před návštěvou souvisí skutečně s potřebou získat a upoutat pozornost na sebe. Syn potřebuje zaměstnat a napřít energii konstruktivním způsobem a klidný, trpělivý, ale důsledný výchovný přístup. Projevy případné agrese či živosti nepotlačovat, ale učit syna je ovládat.

Pro akci je nutné přihlášení