banner

Všechny dotazy

Celkem 2 747 zodpovězených dotazů
Položit dotaz

Dobrý den, během rodičovské dovolené jsem měla příjem z dohody o pracovní činnosti u více zaměstnavatelů, jednotlivé dohody byly vždy do 10 tisic, měsíční součet byl vyšší. Platí za mě stát socialní i zdravotní pojištění, pokud můj roční příjem byl nad 67 tisíc? Dočetla jsem se, že u OSVČ tomu tak neni, je to u dohody jinak? Děkuji.

Dobrý den, myslím si, že pokud se vejdete s příjmy od jednoho zaměstnavatele do limitu 67757,- za rok, pak za Vás pojištění stát platí. Pro jistotu si ale zjistěte podrobnosti na OSSZ, pod kterou spadáte bydlištěm - stačí tam i zatelefonovat.

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jak je to s pobírání PPM v případě narození 2. dítěte dříve než je vyčerpám RP na 1. dítě. Konkrétně, PPM jsem pobírala 7500,- a RP pobírám, díky výpočtu z platu manžela, 11500,- zatím jen 6 měsíců. Začátkem února čekáme 2. přírůstek. Musím po narození 2. dítěte znovu žádat o PPM a pobírat opět 7500,- než PPM skončí, přestože nemám balíček 220000,- na 1.dítě vyčerpaný? Jaké jsou v tomto případě možnosti?Snad je dotaz srozumitelný. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, bohužel je systém nastaven tak, že PPM/RP lze pobírat vždy jen na nejmladší dítě v rodině a nelze tyto dávky pobírat současně. Je dobře, že jste nastavila nejvyšší možnou částku. Jakmile nastoupíte na mateřskou (můžete využít nejpozdější možný nástup 6 týdnů před pozdějším TP), musíte to oznámit ÚP a ukončit čerpání RP. Jinak byste musela později RP vracet. Nevyčerpaná část RP zůstává státu.

S pozdravem

Dobrý deň pani doktorka. Chcem sa Vás spýtať ohľadne môjho tehotenstva. Prvy deň mojej poslednej menštruácie bol dňa 6.11.2016. Keďže mi meškala menštruácia, tak som si 9.12.2016 urobila 3 tehotenské testy a všetky vyšli pozitívne. Dohodla som si termín u gynekológa vo Švajčiarsku, tu žijem. Bola som na obhliadke 5.1.2017. Na tento deň by som podľa lekára aj tehotenskej kalkulačky mala byť v 8+4 tt, aj jemu to tak k vyšlo, ale keď mi urobil ultrazvuk a odmeral plod povedal že plod má len 5 mm, takže teraz som v 6+2tt. Keď som sa ho opýtala prečo to tak vychádza povedal ze nevie a ze to sú len štatistické údaje, nie každému vychádza. Tak mam v tom trochu zmätok. Beriem tabletky Femibion 800 a tie by sa mali brať len do konca prvého trimestra- ale kedy končí u mňa prvý trimester? Podľa menštruácie zacina 5.2., podľa výpočtov lekára 21.2. Viete mi poradit? 25.11.sme s priateľom leteli na dovolenku do Dominikánskej republiky, tak je možné že kvôli tomu nastala ovulácia neskôr? Ďakujem pekne za odpoveď a prajem príjemný deň. Agáta

Dobrý den, pokud na ultrazvuku odpovídá plod o 2 týdny mladší, pak ovulace nastala později. Důležité je stáří plodu dle UZ, výpočty dle menstruace jsou velmi nepřesné právě proto, že ne vždy nastává ovulace v polovině cyklu. Řiďte se tedy informací o stáří plodu dle ultrazvuku. Pokud je u plodu přítomná srdeční akce, jedná se opravdu jen o pozdější termín otěhotnění.

Dobrý den,ráda bych se touto cestou optala a ujasnila si některé věci.Od května 2014 jsem zaměstnaná a smlouva mi bohužel končí v březnu letošního roku. V zaměstnání jsem své těhotenství ještě nesdělila, jelikož je brzy (8.tt) a jelikož vím, že jakmile to řeknu, zaměstnavatel mi automaticky smlouvu neprodlouží. Nicméně dělám práci fyzicky náročnější a tudíž to asi dlouho utajit nepůjde. Jde mi o to, zda se stresovat a nic neříkat a doufat, že to na mě nebude vidět a smlouvu mi prodlouží, už snad na dobu neurčitou (což budu ve 4. měsíci těhotenství) anebo to neřešit a až to nepůjde, říct pravdu a vzít si neschopenku. Tak trochu nevím, co s tím a zda se na mě vztahuje ochranná lhůta, pokud mi skončí slouva a budu mít nárok na mateřskou. Mnohokrát děkuji za Váš čas a odpověď. Petra

Dobrý den, bohužel Vám to vychází dost špatně. Povinnost informovat zaměstnavatele neexistuje, z toho se stresovat nemusíte, ale samozřejmě je problém, že děláte fyzicky náročnou práci - zdraví je vždy to hlavní.

Kvůli mateřské by samozřejmě bylo lepší, kdybyste měla smlouvu jakkoli prodlouženou. Pokud to nevyjde, máte každopádně nárok na 18 dní ochranné lhůty - tady je ten problém, o kterém jsem mluvila v úvodu - ale až budete mít termín porodu, třeba to vyjde dobře. Musíte zkrátka nastoupit mateřskou v období do 180 dní od data ukončení pracovní smlouvy a nastoupit ji můžete 6-8 týdnů před termínem porodu, abyste měla nárok na PPM.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 759 Kč
Set 5 dětských knížek 0–8 let