Inzerce
Inzerce
Inzerce

Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků

My dospělí většinou víme, co které přísloví znamená. Pokud se nás ale zeptají děti, umíme jim to vysvětlit? Přitom se v příslovích skrývá tolik moudrosti. Nevěříte, že se děti mohou díky příslovím naučit něco o zdravé výživě, hygieně, pracovitosti či slušnému chování? Zkuste to s knihou Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky, kterou sepsala lékařka Jana Martincová, autorka předškolní přípravy a popularizátorka sexuální výchovy v kruhu rodinném. Pokračuje tak v tom, co ji baví nejvíce, v předávání potřebného praktického know-how dětem do života. Kniha v jejím vydavatelství Babyonline vychází v těchto dnech.

Interaktivní kniha je vhodná pro děti od pěti do devíti let a jejich rodiče i prarodiče. Obsahuje 50 přísloví, která jsou seřazena podle abecedy. Pomocí nich si mohou děti zábavnou formou osvojit životní zkušenosti a moudrost našich předků.

Inzerce

Každé přísloví je v publikaci nejprve představeno v krásných obrázcích ilustrátorky Štěpánky Mikulíkové, následně v říkance a slovním objasnění. U každého přísloví je také volný prostor, do kterého si dítě může nakreslit vlastní obrázek, který ho k tématu napadne. Nechybí otázky, které mohou rodiče s dětmi probrat a které prohloubí a ukotví pochopení uvedeného přísloví. S knihou si rodiče s dětmi vyhrají opakovaně. Mohou hledat vhodná přísloví k tomu, co se jim ten den stalo, nebo si vzpomenout na podobná či opačná přísloví. 

Na základě mnohých přísloví (Žádný učený z nebe nespadl, Dvakrát měř, jednou řež, Komu se nelení, tomu se zelení a další) mohou rodiče s dětmi mluvit o trpělivosti či pracovitosti. Úsloví Jez do polosyta, pij do polopita vybízí k debatě o zdravé stravě, Bez práce nejsou koláče zase k tomu, jak může dítě v domácnosti pomáhat.

Inzerce

„Zjistila jsem, že nejen dětem, ale někdy i jejich rodičům chybí taková ta obyčejná moudrost našich předků, proto jsem se rozhodla téma oprášit a vydat jej v úplně novém a jiném kabátu. Interaktivně, aby děti nebyly pouze pasivními konzumenty, ale mohly si i do takto hodnotné knížky přidat svou kreativní kresbu a knížku si uchovat na památku,“ říká k motivacím pro sepsání knihy autorka Jana Martincová.

Kniha přísloví rozvíjí fantazii, řečové a vyjadřovací schopnosti, rozšiřuje slovní zásobu a svými náměty dává prostor pro dialog s rodiči. Také buduje schopnost porozumět textu a vytvářet nejrůznější analogie. Rozvíjí sociální, komunikační dovednosti i emoční a etickou stránku dítěte.

Inzerce

Publikaci Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky si mohou zájemci pořídit v e-shopu vydavatelství Babyonline, kde společně s knihou obdrží ZDARMA pexeso s obrázky všech 50 přísloví.

 

Inzerce

O autorce:  

Jana Martincová se po absolvování Lékařské fakulty MU v Brně dlouhodobě profiluje v oblasti zdravotnického vzdělávání laické i odborné veřejnosti a popularizaci medicíny. Je autorkou předškolní přípravy a popularizátorkou sexuální výchovy v kruhu rodinném. Se sexuoložkou Petrou Sejbalovou provedla před dvěma lety z vlastních prostředků rozsáhlý sexuální výzkum mezi dospívajícími, z kterého vyplynulo, že se na webové stránky s pornografií dostávají už malí školáci. Právě ti jsou pak nejzranitelnější při útocích sexuálních agresorů na internetu.

Autor: Redakce Babyonline
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Redakce Babyonline
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zmena škôlky 2krát

| Astra122 | 27.04.2023, 13:33

Dobrý deň, dúfam, že nebude problém so slovenčinou. Idem si po názor a radu lebo už mi asi hlava vybuchne z toľkého rozmýšľania. Ide o zmenu škôlky po druhýkrát a nevieme sa rozhodnúť. Malá nastúpila do štátnej škôlky od januára (je januárová). S prijatím bol problém kvôli veku a voľným miestam, preto nás prijali iba do spádovej škôlky, ktorá mala rôzne recenzie. Skúsili sme im dať šancu, ale narazili sme na vyhorenú pani učiteľku, ktorá na deti kričala, nevhodne sa vyjadrovala, detom sa vyhrážala a bolo tam viac problémov (o všetkom vedenie vedelo, ale nakoľko má rok do dôchodku neriešili to). Naša malá je veľmi citlivá, potrebuje úsmev a milé slovo. Takže sme sa po mesiaci rozhodli pre inú škôlku. Keďže to bolo v strede šk. roka jediná možnosť bola súkromná. Nastúpila hneď, bez nejakej dlhšej pauzy, asi dva dni som bola v škôlke s ňou na pol dňa v rámci adaptácie a na tretí deň tam už ostala sama aj spať. Zvykla si rýchlo, bez plaču, je tam spokojná, pani učiteľky má rada. Škôlka mala iba jednu spojenú triedu, čo bolo super nakoľko pani učiteľky sa môžu naplno venovať malým deťom. Teraz je tam cca 6 malých 3-4 ročných. Lenže sme sa dozvedeli, že od septembra sa rozrastajú a budú mať cca17 malých detí a urobia druhú triedu predškolákov. Tiež sme si všimli viacero vecí, tým že mali skôr staršie deti mali aktivity zamerané na ne a malé deti sa vačšinou iba hrali. Na edukačnú časť majú iba pol hodinu, nakoľko sa zbierajú deti až do 9.00 a nemajú ani žiadne ranné rozcvičky. Málo sa učia pesničky a riekanky, skoro vôbec. Viac sa venujú aktivitám pre staršie deti a mladší sa skôr "vezú". Nemajú žiadne krúžky. Sú ako keby v začiatku a s malými deťmi sa iba začínajú učiť robiť. Keď sme sa u nich boli pozrieť dosť vecí nám bolo inak povedané. A majú aj vlastnú alternatívnu školu, na ktorú nadväzujú a aj v škôlke učia štýlom, aby pripravili deti na ich školu. Teraz máme možnosť dať od septembra malú do štátnej škôlky, kde nám ju prvýkrát nevzali iba kvôli veku. Škôlka je menšia má iba 4 triedy, má krásny dvor, deti si pestujú zeleninku, majú každý mesiac poníky, krúžky, montessori prvky a skvelé recenzie. Počtom detí v triede sú tak isto ako bude v súkromnej. Takže zmeniť škôlku? Myslím, že by v tejto štátnej dostala malá všetko a možno aj viac a za celkom inú sumu. Ale strašne sa bojím toho nového začiatku. Ona sa zvykne dosť fixovat na ľudí, niekedy aj teraz je ráno mrzutejšia keď nie je v triede jej obľúbenejšia pani učiteľka. Tiež sa obávam aby jej budova štátnej škôlky nepripomenula prvú škôlku kde mala veľmi zlé skúsenosti, nakoľko táto aktuálna súkromná škôlka ma modernejšie priestory. Bojím sa nového začiatku v novej budove s novými učiteľkami. Máme dať prednosť citovému pohodliu dieťaťa pred kvalitou škôlky? Ďakujem krásne

Dobrý den, na vaši otázku není úplně jednoduchá odpověď. Bohužel neuvádíte věk vaší dcery, což je v tomto případě informace docela zasadni. Pohoda a spokojenost dítěte v předškolním zařízení je určitě velmi důležitá. Důležitá však je také úroveň výchovně vzdělávací činnosti v MŠ, která pak následně bude dítě připravovat na úspěšné zahájení školní docházky. Jako rodiče nejlépe vaši dceru znáte a víte, jak se na nové prostředí adaptuje. Píšete, že zpočátku mívá obtíže a fixuje se na učitelky, což se v předškolním věku dá považovat za naprosto normální. V úvahu vemte také to, že do případné nové státní školky by dcera nastupovala až po prázdninách, takže pravděpodobně po určité časové prodlevě, kdy by do školky nechodila. Tato skutečnost by vám mohla vytvořit přirozený časový předěl, před nástupem do nové školky. Pro malé dítě je doba prázdnin dlouhá a dá se předpokládat, že na školku lehce pozapomene, což by vám mohlo pomoci ve vaší situaci. Koncem prázdnin můžete dceru začít připravovat na to, že nastoupí do školky nové. Ohledně budovy MŠ bych se tolik neobávala, důležité je, jaká je školka uvnitř a především to, jak se tam k dítěti chovají a zacházejí s ním. Musíte se však rozhodnout jako její zákonní zástupci sami. Mohlo by vám pomoci vzít si k ruce papír a tužku, na jednu stranu papíru si napsat všechna pozitiva změny školky, na druhou stranu zase negativa a pak tyto seznamy porovnat. Přeji vám, ať se dobře rozhodnete a ať je dcerka ve vámi vybrané školce spokojená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 04.05.2023, 15:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×