Infekce zevních rodidel a pochvy a výtok v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

  1. Proč a k jakým infekcím dochází v těhotenství častěji?
  2. Kvasinkové infekce
  3. Bakteriální vaginóza
  4. Hnisavé bakteriální záněty
  5. Výskyt bakterie Streptococcus agalactiae
  6. Vaše dotazy

1. Proč a k jakým infekcím dochází v těhotenství častěji?

Vlivem hormonálních změn v organizmu těhotné a ztráty volné komunikace mezi pochvou a nad ní uložených gynekologických orgánů je výskyt zánětů především v oblasti vaječníků a vejcovodů méně častý, než mimo graviditu. Naopak se záněty zevních rodidel se setkáváme více.
Dochází totiž k několika typickým změnám. Poševní sliznice a čípek jsou v graviditě překrvené a prosáklé. V hrdle děložním se zvětšují žlázky, které produkují více hlenu - ten slouží právě jako překážka přestupu infekce do oblasti děložního těla a výše. Těhotenství je také doprovázeno vyšší sekrecí poševní sliznice a výraznějším olupováním jejích buněk. S tím souvisí bělavý poševní výtok, který je zcela běžný. Vzniká tak ale prostředí vhodnější pro množení některých mikroorganizmů.

2. Kvasinkové infekce

Nějčastější jsou infekce způsobené kvasinkami. Jejich množení je podpořeno pro kvasinky charakteristickou přítomností receptorů pro ženské pohlavní hormony a také zvýšenou nabídkou cukru v organizmu těhotné, přispívat může též nevhodné (příliš těsné) oblečení. Tento typ infekce zevních rodidel a pochvy nepředstavuje ohrožení pro graviditu jako takovou. Je ale prakticky vždy spojen s nepříjemnými vjemy jako je pálení a svědění. Možný je i přenos na novorozence při porodu. Přeléčení by mělo být prováděno lokálně aplikovanými antimykotickými přípravky ve formě vaginálních (poševních) tablet a krémů. Pokud se jedná o mírnou infekci, je možné využít pouze dezinfekčních přípravků (častěji využíváno v prvních třech měsících gravidity).

3. Bakteriální vaginóza

Dalším onemocněním, které je však nezánětlivé, je bakteriální vaginóza. Její podstatou je narušení mikrobiální rovnováhy. Hlavním projevem tohoto onemocnění je hojný vodnatý výtok. Vaginóza s sebou nese určitá rizika pro graviditu. Je totiž spojena s vyšším výskytem samovolných potratů a předčasných porodů a stejně tak se záněty dělohy po porodech či horším hojením porodních poranění. Přeléčení provádíme od druhého trimestru (kdy rizika negativních důsledků onemocnění stoupají) celkově aplikovanými antibiotiky v kombinaci s vaginální terapií.

4. Hnisavé bakteriální záněty

Hnisavé bakteriální záněty nebývají v těhotenství příliš časté. Léčba se řídí výsledkem kultivace (odebírá se z pochvy při potížích pacientky nebo podezření na zánět při objektivním vyšetření). Volí se vaginálně (do pochvy) aplikované přípravky.

5. Výskyt bakterie Streptococcus agalactiae

Existuje ale jedna z bakterií, jejíž výskyt je spojen s vysokými riziky závažných infekcí novorozenců a se zvýšeným rizikem zánětů plodových obalů a tím i hrozbou předčasného porodu. Je to Streptococcus agalactiae. Jedná se o běžný mikroorganizmus genitálního ústrojí (proniká sem z trávicího traktu). Jeho výskyt je tedy poměrně častý. Možným komplikacím předcházíme tak, že po jeho přítomnosti cíleně pátráme kultivačním vyšetřením z pochvy u každé těhotné v období mezi 36. a 38. týdnem gravidity. Výsledek je vždy nutné zaznamenat do těhotenské průkazky. Při pozitivním výsledku kultivace pak provádíme tzv. antibiotickou profylaxi - tedy preventivní ochranné podání antibiotik. Ta se aplikují rodičce do žíly v první době porodní po nástupu pravidelných kontrakcí nebo po odtoku plodové vody. Jde o přípravky penicilinové řady (při alergii pak z jiných, pro plod neškodných skupin). Celkové přeléčení se provádí i u žen s hrozícím předčasným porodem a pozitivní kultivací (z pochvy nebo moči). Léčba je opět celková (tablety nebo injekce). Více o této infekci a její léčbě: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/pozitivni-gbs-streptokok

6. Vaše dotazy

Kvasinky v těhotenství

Dobrý den, jsem v 19. týdnu těhotenství. Lékař mi řekl, že mám rizikové těhotenství, protože se u mne ve výtoku objevily kvasinky. Předepsal mi čípky PEVARYL 50, 2 x denně. Není to moc? V příbalovém letáku je napsáno, že se mají užívat jednou denně. Neublíží to miminku, když budu brát 2 denně. Jak hrozivá infekce mě napadla? Dost jsem se vystrašila. Děkuji, Katka.

Odpověď MUDr. Gerychové: Kvasinková infekce v těhotenství bývá častěji (vzhledem k hormonálním změnám) a není pro plod nijak ohrožující. Léčí se lokální aplikací čípků nebo mastí do pochvy. Gyno-Pevaryl na vkládání je dobrá volba, ale domnívám se, že aplikace jednou denně je dostačující.

Léky v prvním trimestru

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jsem v 10+4 tt. Minulý týden jsem absolvovala běžnou kontrolu těhotenství u gynekologa. Mého ošetřujícího lékaře zastupoval jiný lékař. Ten mi předepsal léky na kvasinky Pimafucort, ačkoli jsem žádné obtíže spojené s kvasinkami nepociťovala. Od 6+4 tt beru také Utrogestan. Po nasazení Pimafurortu mi nebylo nejlépe, stále mě pobolívalo břicho, dnes už opravdu výrazně a tak jsem lékaře navštívila znovu. Mého lékaře stále zaskakoval jiný pan doktor. Ten mi oznámil, že Utrogestan a Pimafucort společně špatně zreagovaly a vytvořily další bakterii. Oba mi vysadil a předepsal mi Klion-D, ale v příbalovém letáku jsem se dočetla, že se nesmí používat v prvním trimestru. 

Inzerce

Nejsem si teď tedy vůbec jistá, co tedy mám brát. Bojím se brát Klion-D, ale nechci infekci zhoršit. Jaký je Váš názor?

Odpověď MUDr. Gerychové: Řešení situace vidím následovné - vzhledem k nepřítomnosti klinických potíží kvasinkové infekce (svědění, pálení rodidel, bělavý "tvarohový" výtok) a probíhajícímu I.trimestru bych z výše uvedeného lokálního léčení neužívala nic. Odebrala bych kultivaci z pochvy a podle výsledku teprve cíleně léčebně zapůsobila. Ideálně až po ukončení I.trimestru.

Inzerce

Je streptokoková infekce sexuálně přenosná?

Dobrý večer, zjistili mi v moči i v pochvě streptokoka. Lékař mi předepsal antibiotika a chci se zeptat, zda to není nakažlivé a zda mohu mít pohlavní styk. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, streptokoková infekce není sexuálně přenosná choroba, takže nemusíte mít obavy. Partner se přeléčovat nemusí a pohlavní styk mít můžete.

Inzerce

Již delší dobu mě trápí nepříjemný výtok

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám problém s tím, že jakmile jdu na toaletu na malou, tak při čůrání nebo chvilku po něm, mám bílý výtok. Už nevím, co s tím. Nic mě nebolí ani nesvědí, ale je to nepříjemné. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, sekrece z pochvy je naprosto normální u všech žen. Pokud výtok nepálí či nesvědí, pravděpodobně nejde o žádnou infekci. To, že se výtok vyskytuje především po toaletě, je dáno tím, že používáte nitrobřišní lis, a tím se nahromaděná sekrece z pochvy přirozeně dostává ven.

Inzerce

Streptokok v pochvě i v moči

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik věcí, ve kterých nemám jasno. Můj gynekolog mi řekl, že mám v pochvě streptokoka. Při třetí kontrole se dostal i do moče. První dvě kontroly byl nález masivní, teď naposledy o něco menší. Zajímalo by mě, jak se může streptokok do pochvy dostat. Je možné, že k přenosu mohlo dojít při orálním sexu? Druhá moje otázka se týká orgasmu. Je mi 18 let a ještě nikdy jsem orgasmu nedosáhla při sexu. Sama ano, ale při sexu se mi to nedaří. Nevím, kde je chyba co bych měla dělat jinak. Děkuji předem za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, nález streptokoka v pochvě je u spousty žen fyziologický. Je součástí normální poševní mikroflóry. Takže na otázku, jak se tam dostal, vám můžu pouze odpovědět, že tato bakterie se v pochvě běžně vyskytuje a není třeba ji přeléčovat, pokud nemáte potíže. Nález v moči může být jen kontaminace vzorku, ale pokud by se toto potvrdilo opakovaně, nález v moči by bylo dobré přeléčit. Co se týče dosahování orgasmu - spousta žen při pohlavním styku nedosahuje orgasmus. Je to určitě i o tréninku a poznávání sama sebe.

Mykóza v prvním trimestru těhotenství

Dobrý den, jsem v pátém týdnu těhotenství a asi mám mykózu. Mívám je často z důvodu snížené imunity. Četla jsem různé zdroje a v některých se píše, že v prvním trimestru by se s léčbou mykózy mělo počkat, v jiných zase, že mykóza může způsobit potrat. Jak to tedy je? Mám ji léčit nebo počkat? Nemám žádné subjektivní potíže, nikdy mě nic nesvědí ani nepálí, takže by mi nevadilo počkat do druhého trimestru. Nevím ale, zda mykóza nemůže poškodit plod anebo negativně ovlivnit těhotenství. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud nemáte subjektivní potíže, asi bych s léčbou počkala, ovšem zavádění lokálních antimykotik také jistě potrat nezpůsobí, pokud je budete zavádět krátkodobě, např. týden. Je možné, že to ani mykóza není, pokud nemáte žádné potíže - to moc obvyklé u mykózy nebývá. Nejlepší bude probrat toto s vaším gynekologem, ten vás dlouhodobě zná nejlépe.

Doplňující dotaz: Děkuji mnohokrát za odpověď. Byla jsem na kontrole a lékařka mi předepsala Gynazol krém. Je podle vás v 7. týdnu bezpečný?

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, krátkodobé užívání léku proti plísním těhotenství nevadí. Spíše by Vám uškodila samotná infekce. Pokud by lék škodil těhotenství, paní doktorka by Vám jej jistě nepředepisovala. 

 
 

 

Ve zkratce pro tatínky

Zatímco zánětů v oblasti vaječníků a vejcovodů – tedy nad dělohou – v těhotenství ubývá, přibývá naopak těch pod ní. Souvisí to s vyšší poševní sekrecí s přítomností oloupaných povrchových buněk, které jsou vhodným prostředím pro množení mikrobů. Nejčastější se setkáváme s infekcemi způsobenými kvasinkami, které jsou doprovázeny pálením a svěděním. Léčí se místně podávanými přípravky – vaginální tablety, krémy, nebo pouze dezinfekcí. S výskytem samovolných potratů je spojeno narušení mikrobiální rovnováhy v pochvě, tzv. bakteriální vaginóza. Léčí se místně i celkově podávanými antibiotiky. Hnisavé záněty pochvy nebývají v těhotenství časté a léčí se dle výsledků kultivace. Léčebně musíme zasáhnout v případě přítomnosti streptokoka v pochvě – zjišťuje se kolem 36. týdne těhotenství – a to podáváním antibiotik těsně před porodem. JM

Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Infekce rodidel a pochvy, výtok - diskuze

  • výtoky
    ne každý výtok musí znašit nějakou chorobu. u druhého těhotentví jsem od začátku měla šílené výtoky, ale opravud obrovské několikrát za den, že sjem musela používat inkontinenšní vložky.
    šlo o pouhou zvýšenou činnost sekreční žlázy.
    Dejmalka   | 18.09.2011 23:01:11
    Reagovat | URL příspěvku
  • v prvním těhotentví mi oficiálně nic nezjistili, dle mého názoru se testy na infekce dělají příliš pozdě. 32+0 mi praskla plodová voda a už v porodnici mi sdělili, že nejpravděpodobnější příčina je infekce, která narušila plodový obal.
    Dejmalka   | 18.09.2011 22:57:21 | Reakcí: 1, poslední: 18.09.2011 23:04:17
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      po porodu zjistili, že šlo o bakteriální virozu, v mém případě e-coli. Ta mi narušila plodový obal.
      Dejmalka   | 18.09.2011 23:04:17
      Reagovat | URL příspěvku
  • Při prvním těhotenství jsem měla kvasinky. Nic příjemného.
    Navíc teda mě bylo i nepříjemné to neustálé vlhko díky více pracující sliznici... to bylo dost nepříjemné i bez bakterií.
    nadule1   | 17.09.2011 14:41:50 | Reakcí: 3, poslední: 18.09.2011 23:46:16
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      jediné místo, kde mě trápily kvasinky byla hlava. to není sranda. měla jsem šílené lupy, vypadávaly mi s nimi celé chomáče vlasů. dle kožní obyčejné kvasinky, které mají v těhotenství extra živnou půdu.
      Dejmalka   | 18.09.2011 22:59:33
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        teda to jsem ještě neslyšela, že by mohly být kvasinky i na hlavě, ale zase jsem o něco chytřejší  
        kacato   | 18.09.2011 23:23:28
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          prý to je naproto běžné, a přenáší se půjčením hřebenu, většina lupů je způsobena právě těmito kvasinkami.
          Dejmalka   | 18.09.2011 23:46:16
          Reagovat | URL příspěvku
  • já měla kvasinky často před těhotenstvím, během těhu jako by si tělo uvědomilo, že ve mě roste mimi a nic podobného mě netrápilo, ani teď po porodu    
    kacato   | 10.09.2011 10:35:37 | Reakcí: 4, poslední: 18.09.2011 22:17:35
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • vysondovala jsem,ze to mam z prejidani sladkeho.musim to o dost omezit a kor,kdyz me ceka test na cukrovku
    Andrea81   | 02.09.2011 11:01:08 | Reakcí: 7, poslední: 17.09.2011 20:53:58
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      jojo,kvasinky jsou normálně v těle,a když mají možnost tak se přemnoží.já si na sladké dávám taky pozor.
      Zuzbr   | 08.09.2011 13:05:33
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        v pondeli to s nim musim poresit,pac jako nic moc.jsem zvedva,co mi na to da..ale nejist sladky?moje smrt  
        Andrea81   | 08.09.2011 13:15:38
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          jojo,já když to přeženu tak hned kvasinky o sobě dávájí vědět...určitě ti něco na to dá 
          Zuzbr   | 08.09.2011 13:18:54
          Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE:
      holky potřebovala bych poradit, jestli je to jenom můj případ nebo ne: Po porodu mně trápí kvasinky a výtoky skoro furt; před porodem jsem s tím nikdy problém neměla. Malému je teď 9 měsíců.
      Myslíte si, že to může být porodem, resp. tím, že cesty jsou otevřenější než před porodem?
      Díky
      stoparka   | 13.09.2011 20:55:11
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        a co na to na gynekologii?s lekarem jsi se neradila?asi by to chtelo,jinak budes zbytecne trpet a to nema cenu.a radila bych pro udrzovani pri preleceni maldion.
        ten mi moc pomoha.
        http://www.valosun.cz/kategorie/vaginalni-obtize/maldion.html
        takhodne zdaru pri lecbe.je to opravdu neprijemne a zdlouhave zbytecne kolikrat.takze utikat na gyndu,nechat se prelecit a pak bych doporucila tu udrzovaci fazi. 
        Andrea81   | 14.09.2011 07:47:46
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          díky moc. kouknu na to a zkusím; s lékařem jsem se radila; říkal, že je to složité, když furt kojím; že mi může dát jenom jednu mastičku a nezabrala.
          Takže bych měla nejdřív dokojit a pak pořádně léčit :-(((
          stoparka   | 14.09.2011 20:37:32
          Reagovat | URL příspěvku
          • \
            RE:
            tak jsem na to koukala a je super, že to mohou používat i kojící matky
            stoparka   | 17.09.2011 20:53:58
            Reagovat | URL příspěvku
  • U obou těhotenství mě trápily kvasinky,u prvního těhu na začátku a u druhého těhu na konci.
    Zuzbr   | 31.08.2011 07:32:41
    Reagovat | URL příspěvku
  • Ani mě to neminulo, ke konci těhu jsem měla kvasinky   
    akilah   | 30.08.2011 22:01:50
    Reagovat | URL příspěvku
  • ze zacatku tehotenstvi mi pan doktor delal stery a ty vysly pry v poradku.ALe stejne behem celeho tehotenstvi jsem nosila intimku a necitila se moc dobre.
    miminkomalina   | 27.08.2011 17:19:52 | Reakcí: 3, poslední: 18.09.2011 21:51:49
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      tak to byly asi taky nejake potvory bakterie ne?zadne preleceni nebylo?
      Andrea81   | 16.09.2011 16:20:12
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Jojo,presne tak.Kvasinky.A lecila jsme to nastesti volne prodejnymi leky na radu lekare.
        miminkomalina   | 18.09.2011 20:32:22
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          me muj gynekolog rikal taky,ze tyhle leky nijak spatne miminko neovlivnuji.ze se muzou.
          Andrea81   | 18.09.2011 21:51:49
          Reagovat | URL příspěvku
  • bohuzel jsem mela zanet nekolikrat.a to z duvodu antibiotik.neni to nic prijemneholecba jina nez normalne,mela jsem strach,ze ohrozim mimi..ale vse bylo v poradku..
    jujiko   | 13.08.2011 14:34:25
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosím Vás, gynekolog mi nechal provést krevní obraz v 29+1 tt. Zjistilo se z výsledků krve, nedostatek červených krvinek a předepsal mi železo v tabletách Tardyferon, které mám užívat jednu tabletu ráno a jednu večer. Můj dotaz zní, je možné, že bude mít miminko nějaké následky z nedostatku železa na které se přišlo až v 29tt? Může plod z nedostatku železa umřít jeste v děloze? Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

anémie je v těhotenství poměrně častá komplikace. Užívejte doporučené preparáty, trvalé následky se s pravděpodobností blížící se jistotě dají vyloučit.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 08.03.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×