Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zdravá výživa v těhotenství

Strava v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

  1. Přejídání - proč se nepřejídat?
  2. Co by ve stravě nemělo chybět?
  3. Pitný režim
  4. Alkohol v těhotenství
  5. Káva (kofein) v těhotenství
  6. Vegetariánství v těhotenství
  7. Vaše dotazy

1. Přejídání - proč se nepřejídat?

Zdravá strava v těhotenství je velmi důležitá, protože ovlivňuje správný růst plodu. Bazální metabolismus se v těhotenství zvyšuje o 25 % a je tedy nutné přívod potravy rovněž zvýšit, a to o cca 200 kalorií denně. Není na místě přejídání, ke kterému těhotnou někdy přemlouvá její okolí („jez, jíš za dva").

Při pravidelných kontrolách v těhotenské poradně se sleduje rovnoměrný hmotnostní přírůstek. Co se přibírání v těhotenství týká, optimální je cca 10-12 kg za celé těhotenství, i když i toto je velmi individuální. Není výjimkou přírůstek menší, kterým se těhotná v případě rovnoměrného vývoje plodu nemusí znepokojovat (kolik přibrat v těhotenství posoudí ošetřující lékař). Naopak problémem bývá nadměrný hmotnostní přírůstek, čítající někdy i více než 20 kg. Ten může zkomplikovat jak těhotenství, tak i porod. Nemluvě o náročném hubnutí po porodu. Proto je doporučována racionální strava, nejen co do pestrosti, ale i množství potravy. Ve druhé polovině těhotenství bývá trávení zhoršeno i zvětšením dělohy. Je proto vhodné jíst častěji v průběhu dne, ale menší porce.

2. Co by ve stravě nemělo chybět?

  • Ve stravě by v odpovídajícím poměru měly být zastoupeny všechny složky potravy (bílkoviny - 80-100 g denně, cukry i tuky - 60-80 g denně). Je vhodné zvýšit přívod bílkovin, rostlinných i živočišných. Živočišné bílkoviny obsahují vzácné aminokyseliny, které si lidský organizmus není schopen sám vytvořit. Do stravy zařazujeme mléko, sýry, z masa upřednostňujeme ryby a drůbež, zatímco uzeniny bychom z jídelního lístku měly úplně vypustit. Doporučená denní dávka masa je 180-250 g.
  • Vhodné jsou i vitaminové doplňky stravy - zejména vápník, hořčík, železo, jód, zinek, vitaminy skupiny B.
  • Vápník, obsažený převážně v mléčných výrobcích, je nezbytný pro kostní metabolizmus matky i plodu, pro krevní srážlivost a dobrou funkci nervově-svalového systému.
  • Těhotenství klade zvýšený nárok na příjem železa, který obvyklá strava nemůže splnit. Je proto vhodné, aby těhotná žena od 4. měsíce těhotenství užívala železo - doplněk stravy v tabletové formě. U chudokrevných se požadovaná denní dávka ještě zvyšuje.
  • Pro krvetvorbu a normální vývin plodu je důležitá i kyselina listová v těhotenství, obsažená ve všech těhotenských multivitaminových přípravcích.
  • POZOR! na předávkování vitaminy - zejména skupiny A (denní doporučená dávka je 750 µg). Určitě není nutné obávat se užívání multivitaminových doplňků stravy pro těhotné ženy. Nikdy nebyl objektivně prokázán jejich vliv na větší porodní hmotnost plodu, jak se obecně traduje.
  • Často se objeví zácpa v těhotenství. Jak na zácpu? Jako prevence je doporučováno jíst dostatek syrové zeleniny, ovoce, celozrnné pečivo a dodržovat pitný režim.

3. Pitný režim

Pitný režim znamená rovnoměrný denní příjem 2 - 3 l tekutin. V případě zvýšeného výdeje tekutin, např. v horku pocením, je třeba zvýšenému výdeji přizpůsobit i jeho příjem. POZOR! Stejně škodlivým je opak: Nadměrný příjem tekutin zatěžuje ledviny těhotné ženy.

K pití je nejvhodnější pramenitá voda, nejlépe bez sycení CO2, který způsobuje nadýmání. Slazené a ochucované vody nejsou vhodné, stejně jako nápoje s chininem. Bylinkové čaje konzumujte po předchozí poradě s porodníkem, některé byliny nejsou v těhotenství vhodné (nejsou vhodné byliny, které mohou zvýšit napětí děložního svalu, vyvolat děložní stahy, stejně tak byliny, které mohou působit silně tlumivě na nervový systém).

Inzerce

4. Alkohol v těhotenství

Jestliže se jedná o občasnou malou dávku, alkohol v těhotenství jistě neuškodí (sklenička piva, vína). Na druhé straně pravidelná konzumace alkoholu (20-40 g alkoholu denně) způsobuje postižení vývoje plodu, rozvoj fetálního alkoholového syndromu se všemi důsledky zejména na duševní vývoj plodu.

5. Káva (kofein) v těhotenství

Kofein v malém množství (čaj, šálek kávy) denně rovněž neuškodí, ve vyšších dávkách může však pití kávy v těhotenství negativně ovlivnit vývoj plodu.

6. Vegetariánství v těhotenství

Rozhodně není možné doporučit přísné vegetariánství. Hrozí při něm riziko horšího růstu a prospívání plodu a předčasný porod plodu menší porodní hmotnosti. Je proto vhodné stravovací návyky vegetariánek během těhotenství upravit.

7. Dieta při cukrovce v těhotenství, jídelníček

Více o dietě a jídelníčku při těhotenském diabetes mellitus: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/dieta-pri-cukrovce-jidelnicek

Příbuzné kapitoly:

7. Vaše dotazy

Podávání železa v těhotenství

Dobrý den, jsem ve 37 tt. a moje gynekoložka mi předepsala železo kvůli hraničnímu počtu trombocytů. Do té doby jsem brala těhotenské vitamíny Femibion 400, které železo neobsahují. Nyní už přes týden beru Mamavit, který železo obsahuje. A před 3 dny mi opět dělali krevní obraz a dopadl dobře. Myslíte, že je nutné ještě k těhotenským vitaminům Mamavit brát železo navíc? Aby to neuškodilo? Děkuji za informace!

Odpověď MUDr. Romany Gerychové: V těhotenství je "horší krevní obraz" vcelku častým problémem, který není nutné vždy řešit. Pokud je chudokrevnost v těhotenství (anemie) výraznější, je určitým řešením podávání přípravku železa. Tyto preparáty nejsou pro plod žádný problém a jejich užívání je bezpečné. Sníženou hladinu trombocytů ale nevyřeší. Pokud je Váš krevní obraz již normalizován, není další podávání železa opodstatněné.

Inzerce
Inzerce
Zdravé těhotenství

Perfektní přehled základů zdravé výživy a cvičení pro těhotné!

Jedinečné rady o výživě a cvičení pro zdravý vývoj miminka. Naučte se vařit a cvičit dříve, než se miminko narodí!

ZDARMA ke knížce brožury o těhotenství a péči o dítě.

Inzerce

wwww.zdravetehotenstvi.cz

 

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

V těhotenství, stejně jako jindy je vhodné se stravovat pestře, racionálně, s dostatkem ovoce a zeleniny, nejíst tzv. za 2, optimální hmotnostní přírůstek je kolem 10-12 kg. Vyšší může být komplikací jak pro samotné těhotenství, tak porod. Navíc se dost obtížně a dlouho po porodu „shazuje“. Ve stravě by měly být zastoupeny všechny složky, vhodné je zvýšit příjem bílkovin, také nezapomenout na dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Vitamínové doplňky nejsou na škodu, ale odborníci se shodují, že žena, která se stravuje pestře, je nepotřebuje. Nicméně je pro jistotu užíváme téměř všechny. Pozor u nich na předávkování vitamínem A. V rámci pitného režimu je vhodné pít nesycenou pramenitou vodu, samozřejmě neslazenou. Je vhodné se oprostit od všech svých neřestí – alkohol, kouření a nadměrné pití kávy. U vegetariánek není od věci svůj jídelníček zkonzultovat s nutriční terapeutkou. JM

Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Výživa v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Vitamín D3 v těhotenství
    Dobrý den,

    Ani jsme netušili s manželkou, jak je důležitý vitamín D3 v těhotenství  
    https://fitnessmix.cz/vitamin-d3-jake-jsou-jeho-vyhody/
    Steve13   | 28.01.2023 09:32:28
    Reagovat | URL příspěvku
  • Těhotenství
    Já jsem se teda rozhodně nepřejídala a snažila jsem se jít v rámci možností co nejvíce zdravě. Letos jsem si to trochu zopakovala u naší fenky. Holčičce se nějako stalo, že zabřezla a čekala štěňátka. No a úplně jsem se do ní vcítila. I proto jsem jí podle rad z https://hobbio.cz/nejlepsi-konzervy-pro-psy/ koupila fakt super konzervy pro psy. Normálně jí dáváme granulky, ale počas těhotenství dostávala super čerstvé masíčko z granulí. ;-)
    lenka.spackova   | 28.08.2022 14:29:54
    Reagovat | URL příspěvku
  • Stravování

    Zdravím, Já jsem při těhotenství pravidelně navštěvovala http://www.ginnova.cz/tehotenstvi/ a dostala jsem od nich celý přehled o stravování :) Kdyby někdo chtěl, tak nahoře je odkaz :)
    Tereza.hork   | 24.04.2020 18:52:59
    Reagovat | URL příspěvku
  • vita
    jaké vitamíny berete v době těhotenství? Co vám doporučili? Hlavně něco opravdu kvalitného
    Claudia1982   | 30.05.2018 23:07:54
    Reagovat | URL příspěvku
  • Pití kávy
    V těhotenství jsem kávu raději nepila. Bohužel mám ale chuť kávy velmi ráda, tak jsem hledala různé alternativy klasické kofeinové kávy - i když kofein v malé míře určitě neuškodí, nechtěla jsem nic pokoušet a našla jsem si skvělou náhražku, kterou piju i nyní i během kojení. Hlavně když se kofein přenáší do mléka.. už tak během noci moc nespíme     Pokud ale bezkofein, tak musí být kvalitní! hlavně žádný Nescafé a podobný levný kafe - takový kafe (zvlášť instantní) se dělá z kávového odpadu. Na jedné fairtrade akci jsem ochutnala skvělou bezkofeinovou kávu – jedná se o značku Cafédirect. Je to 100% Arabika, navíc v BIO kvalitě a kofein se odstraňuje pomocí CO2 (což je pro naše tělo přirozené), nikoliv pomocí chemických rozpouštědel. To už je opravdu zdravější si dát to kafe s kofeinem..   Navíc je káva mrazem sušená, takže v ní nevznikají žádné obávané plísně, takže další + . Opravdu není poznat rozdíl mezi kofeinovou a bezkofeinovou variantou, takže pokud někdo během těhotenství chce pít dobrou kvalitní bezkofeinovou kávu, tak myslím, že je tahle káva bezkonkurenční volba! Bohužel ale není úplně všude k dostání, já ji objednávám na eshopu fairmade.cz nebo pokud se mi nechce tahat s nákupem, tak jsem ji našla konečně i na Rohliku.  
    jzemek   | 29.05.2016 21:03:11
    Reagovat | URL příspěvku
  • Já už jsem si jeden vyhlédla a snad bude dobrý.
    Janicka77   | 30.01.2016 18:55:55
    Reagovat | URL příspěvku
  • Určitě, ale hlavně si dát pozor, aby to byl kvalitní přípravek.
    Domccaa   | 30.01.2016 15:27:50
    Reagovat | URL příspěvku
  • Mě říkali, že je dobré před otěhotněním si dát kyselinu listovou. Co myslíte?
    Janicka77   | 28.12.2015 20:17:11 | Reakcí: 1, poslední: 07.01.2016 16:28:44
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      určitě a je vhodné pokračovat v jejím užívání pokračovat první tři měsíce těhotenství jako prevence rozštěpů
      Ady.S   | 07.01.2016 16:28:44
      Reagovat | URL příspěvku
  • Málo komplexní článek
    Článek bohužel nepovažuji za komplexní. Jde vidět, že ho napsal doktor, tedy člověk, který výživu nestudoval. Např. v něm postrádám zcela zásadní informaci, že v těhotenství je nejdůležitější čerstvá a pestrá strava připravená z kvalitních potravin. Vitamínové preparáty nikoho samy o sobě nespasí... Také mě zaráží doktorčino tvrzení, že vegetariánská strava není v těhotenství vhodná. Zaprvé je mnoho druhů vegetariánství, za druhé to není pravda, naopak. Studie ukazují, že pestrá vegetariánská strava je jedním z nejlepších způsobů výživy... Viz např. články Margit Slimákové. Zkusme to trochu otočit a představme si scénář, kdy žena v těhotenství jí maso z velkochovu (které samozřejmě není moc kvalitní), množství polotovarů ze supermarketu, k tomu slazené mléčné výrobky... Už jen selský rozum napoví, že to není o tom, zda jím, či nejím maso, ale jak KVALITNÍ potraviny si vybírám. Těchto mýtů už začínám mít dost, máme přece nárok na objektivní informace, tím spíš, když přicházejí z úst doktora.
    Miateena   | 18.11.2015 13:21:36 | Reakcí: 1, poslední: 19.11.2015 13:05:34
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Málo komplexní článek
      Ano, máte pravdu, tento text o výživě je velmi stručný. Nezahrnuje komplexní informace, ty jsou pak na 60 stranách, včetně receptů, uvedeny v knize Zdravé těhotenství - psány nutriční terapeutkou (jedná se o jedinou specializaci, která může podávat výživová doporučení i u nejrůznějších onemocnění na rozdíl od výživových poradců).
      Informaci o nevhodnosti přísného vegetariánství – veganství, fruitariánství apod. – je po konzultaci s nutriční terapeutkou Mgr. Janou Eliášovou správná. Pokud je dobře vedená mírnější forma vegetariánství, je možné se stravovat i tímto způsobem. U multivitamínů máte pravdu, že nenahradí pestrou stravu v těhotenství, nicméně jsou situace, kdy je zvýšenou potřebu v těhotenství nutno jimi doplnit.
      Baby on line   | 19.11.2015 13:05:34
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Kortikoidy v těhotenství

| Petrua | 15.01.2024, 13:55

Dobrý den,

bohužel až nyní jsem zjistila, že kortikoidy jsou v těhotenství velké riziko pro plod, hlavně v 1. trimestru a doposud jsem používala míchanou mast Triamcinolon E na prsty obou rukou, vždy v případě zhoršení atopického ekzému. Odhaduji, že jsem mohla spotřebovat 5 gramů této masti, což je cca 5 mg účinné látky. Dle informací na internetu se jedná o středně silný kortikoid, který prochází placentou. Jiné léky jsem nebrala, pouze doporučené vitamíny. Mohlo to, prosím, nějak ovlivnit vývoj plodu či placenty? Dá se tato informace zjistit nějakým testem, odběrem? Čeká mě ještě druhý screeening, ale nevím, zda je dostačující.

Moc děkuji za radu.
S pozdravem,
Petra

Dobrý den,

vaše kůže nefunguje tak, že by propustila 100 % toho, co na ni aplikujete, navíc k odbourávání látek dochází v těle i dalšími mechanismy, tudíž se myslím nemusíte o svůj plod obávat.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 02.02.2024, 19:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×