Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 2. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Váhové přírůstky se pohybují stále kolem 150 – 200 gramů týdně.

Více o růstu dítěte.

2. Co už všechno dítě umí?

V poloze na bříšku lépe udrží hlavičku a krátce sleduje okolí, otáčí se za světlem, barevnou hračkou a za zvukem – stále více poznává hlas blízkých – matky a otce. Poznává své tělo, hraje si s ručičkama a cucá je.

Při přitahování za ručičky má hlavu zakloněnou, ale snaží se přitáhnout ručičkama a hlavu udrží na chvíli vzpřímenou. Není ale vhodné dítě přitahovat do sedu!

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky ve 2. měsíci.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V 6 týdnech věku dítěte jste pozváni do poradny. Kontroluje se váha dítěte, míra a obvod hlavičky. Pupík je zhojen, reakce mléčné žlázy mizí, u děvčátek se zklidňuje výtok.

Jste pozváni na kontrolní vyšetření kyčlí, které provádí ultrazvukem ortoped. Výsledek předkládáte dětskému lékaři.

V ukončeném 6. týdnu dítěte lze podat první očkování. Je to očkování proti rotavirové infekci, které se podává v kapkové formě. Toto očkování chrání dítě proti virovému onemocnění, které má za následek průjmy a zvracení dítěte. Lze ho podat do 24. týdne věku dítěte. Není to povinné očkování, rodiče si jej mohou zvolit, ale je za plnou úhradu. Dle nového doporučení lze od 9. týdne začít i s povinným očkováním – Hexavakcínou, které obsahuje očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, hemofilu typu B, žloutence typu B a dětské obrně. Ale po domluvě s lékařem lze zvolit i schéma od 3. měsíce věku dítěte.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Doba bdělosti dítěte se prodlužuje, spokojené děti pobrukují a vydávají výskavé zvuky, grimasují obličejem a možná se objeví první úsměv. Jsou rády ve společnosti. Naslouchají hlasu matky, rozhlíží se po okolí. Je vhodné dítě stimulovat hlasem, zpěvem, ukazováním hraček. Pobyt venku je neomezený, tedy pokud v zimních měsících teplota neklesá pod – 5 °C. Nad postýlku můžete umístit hrazdičku s hračkami, dítě je sleduje. Nekoordinovaně do nich bouchá a chytá je.

Doba spánku je individuální, nejdelší interval je v noci.

5. Kojení, výživa

Strava je výhradně mléčná – kojení nebo adaptované mléko, intervaly mezi jídly jsou 3 – 4 hodiny. Noční interval může být delší, někdy až 8 hodin. Nekojeným dětem nabízíme tekutiny – čaj nebo převařenou kojeneckou vodu.

Jak správně uchovávat odstříkané mléko.

Pokračuje se v podávání D vitaminu.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 4. týden Další článek 3. měsíc

Související články

Poradna

Dobrý den,
mé dceři byly dva dny zpátky dva měsíce. Už před měsícem začala past koníčky že měla hlavičku zvednutou krásně, ale všimla jsem si posledních několik dní, že hlavičku zaklani dozadu, padá ji hlavička na jednu nebo druhou stranu a vypadá to, jak kdyby se chtěla zvednout, i jednu ručičku ze zvedá. Já hity ručičky držím, ale nic moc... Je to normální v tomto věku? Že se to ještě zlepší, srovná, že to je tím že začala s tím celkem brzy a ještě to dotrenuje?
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

stabilní poloha na bříšku je od 3 měsíců, zatím je ještě čas, ale kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 25.04.2024, 17:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×