Poruchy spánku kojenců a batolat

Více se dozvíte v článku Spánek dětí od MUDr. Květoslavy Ludvíkovské.

Silvestr - petardy narušily spánek 1ročního dítěte

Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně spánku našeho prcka. Náš syn nedávno oslavil jeden rok a musím říct, že kromě večerního spánku máme spokojené, učenlivé a usměvavé dítko. Prckovi jsme v 8 měsíci udělali pokojíček, kde po uspání a jednom nočním probuzení na mlíčko spal v pohodě celou noc. Dokonce kolem 10 měsíce nás překvapil občasným spánkem přes celou noc a později se celonoční spánek stal pravidlem. Takto to fungovalo až do letošního Silvestra. Ten večer jsme malého dali spát tak, jak je zvyklý kolem 20:00 do postýlky, dodrželi rituál a prcek v pohodě usnul a spal až do cca 22:00, kdy ho probudily první petardy a jelikož se střílení petard stupňovalo, vzali jsme si prcka do postele, kde pak s ženou spal celou noc. A od té doby máme problém s večerním spánkem, uspíme ho v postýlce, jenže kolem 21:30-22:00 se probudí, opakovaně uspíme, ale budí se dál, dokud si ho žena nevezme do postele, kde pak spí v pohodě do 7 rána. Máte nějako radu, jak malého opět naučit spát samotného? Myslíte si, že tyto poruchy spánku a problémy se spaním mohly způsobit ty ohňostroje? Nebo že by si za jednu noc zvykl na matčinu přítomnost natolik, že ji teď vyžaduje? Děkujeme moc za radu.

Odpověď psycholožky Mgr. Michaely Matouškové: Dobrý den, ve vašem dotazu si na nejpravděpodobnější příčinu obtíží s usínáním vašeho synka částečně vlastně sami odpovídáte. Podle toho, jak situaci popisujete, tak zřejmě opravdu Silvestrovská noc narušila průběh spánku vašeho dítěte a vaší reakcí (přenesením syna do vaší postele) jste mu ukázali tuto možnost spánku, která pro něj zřejmě byla velice příjemná. Malé děti reagují v tomto podobně jako zvířátka (promiňte ten příměr), nerozumí tomu, že co se jim dovolí jednou, není napořád. Nerozumí výjimce, podmíněnosti, myslí si, že co je jednou dovoleno, platí nastálo. Proto se váš synek zřejmě spaní ve vaší posteli dožaduje a děti dovedou být velmi urputné, jak jste již asi zjistili. Z jedné noci v matčině přítomnosti už teď navíc je nocí zřejmě o hodně více a tento návyk se u malého fixuje a vy jej tím, že ho k sobě nakonec vezmete, zřejmě nevědomě upevňujete. Pokud budete chtít docílit opětovného spánku vašeho synka ve vlastní postýlce, budete se muset obrnit trpělivostí, pokud se chlapeček probudí, tak ho uklidnit, pohladit, i pochovat, dát napít, nakrmit (nebo na co je zvyklý), a pak jej vrátit vždy zpět do jeho postýlky. Několik nocí se pravděpodobně příliš nevyspíte, ale pokud vydržíte, tak chování synka, které nebude přinášet efekt, postupně časem vyhasne a on se opět naučí spát sám ve své postýlce třeba celou noc. Přeji vám hodně úspěchů a trpělivosti.

Neklidný spánek

Dobrý den, chtěli bychom se zeptat. Máme 20 měsíční dceru, je zdravá, hodně živá, ale spoustu nocí spí neklidně, pláče (někdy jsou to až záchvaty pláče, křiku, hází sebou trvající třeba hodinu). Pak má pár dní noc klidnou, třeba 2-3dny, a pak zase nanovo. Byla i od roka bez plenek přes den, a od necelého roka a půl i bez plenek na noc, a teď se začala počůrávat během každého spaní. I kdyby spala půl hodiny, počůrá se. Rituály jsme před spaním nezměnili, vše je při starém. i když je pravda, přestěhovali jsme dceru do vlastního pokojíku, ale takhle špatně spala i u nás v ložnici. Mohli byste poradit prosím?

Odpověď psycholožky Mgr. Michaely Matouškové: Dobrý den, neklidný spánek může mít u dětí více příčin. Neklidně mohou spát například děti hyperaktivní, děti zvýšeně citlivé, nebo také nadprůměrně nadané. Spánek mohou dítěti narušit nějaké události v jeho prostředí, rodině, různé změny prostředí, místa, času apod. Vzhledem k tomu, že neklidný spánek vaší dcerky je doprovázený pomočováním, konzultovala bych určitě situaci s dětským lékařem. I takto malé dítě může být prochlazené a mít třeba zánět močového měchýře. Po vyloučení organické příčiny potíží bych se teprve zaměřila na další aspekty. Dcerka by vám totiž mohla takto signalizovat (potíže se spánkem v kombinaci s náhlým výskytem pomočování), že s jejím psychickým stavem nemusí být něco v pořádku. Přestěhování dítěte do vlastního pokojíku je pro dítě obrovská změna, na kterou vaše dcerka nemusí být ve 20 měsících ještě připravena, to je u každého dítěte individuální. Pokud sice spala i dříve neklidně, jak píšete, ale nepomočovala se, uvažovala bych o dočasném navrácení dcerky na noc k vám do ložnice, kde se zřejmě cítí bezpečněji. Přestěhování pak můžete zkusit opět po několika měsících a uklidnění situace (dvouleté batole by již mělo lepší předpoklady spaní ve vlastním pokoji zvládnout). Obecně dodržujte před spaním stejné rituály, nedávejte dcerce před spaním již pít zejména slazené limonády, lépe je nabídnout obyčejnou vodu, které se dítě nepřepije a tekutiny omezte. Dítě by se před spaním nemělo rozrušovat, pozor dejte i na televizní či čtené pohádky, které mohou být příčinou rozrušení citlivého dítěte. Také doma by měla večer vládnout poklidná, bezpečná a uvolněná atmosféra, vyhněte se výměnám názorů, či řešení rodinných potíží. I když to tak nevypadá, i takto malé dítě případnou napjatou situaci citlivě vnímá a může na ni reagovat. V případě výskytu nočního pláče dítě probrat, uklidnit, nechat vymočit či při nehodě převléct a opět uložit. Vhodné je tlumené světlo a omezení hovoru, mluvení tlumeným hlasem. Zkuste vypozorovat, jak probíhá den, kdy dcerka usne a spí bez problémů, zapište si, co se děje během dne, a co děláte před usnutím, třeba se vám podaří najít nějakou souvislost, postup, který když zopakujete, tak se podaří více klidnějších nocí. Případný neustávající výskyt nočních děsů je dobré zkonzultovat s pediatrem, který dítě zná odmalička či případně bych zvážila i neurologické vyšetření. 

Spánek dětí - Noční buzení na jídlo, bolest chodidla

Dobrý den. Mám problém s tříletým synem. Stále se mi v noci budí na jídlo. A často se mi budí i s tím, že ho trápí bolest chodidla nebo v zadní části v ohybu kolene. Jsem zoufalá, už nevím, kdy mně spal celou noc. Musela jsem i kvůli tomu odejít spát k dcerám do pokojíčku, jelikož příteli to dost vadilo. Nevím, co mám dělat, a proto se na Vás obracím o radu. Moc Vám děkuji.

Odpověď: Dobrý den, ohledně nočního buzení synka na jídlo bych raději situaci zkonzultovala s vaší dětskou lékařkou a řídila se jejími výživovými doporučeními. Také se s ní poraďte ohledně jeho bolestí chodidel a v podkolenní. Bolesti mohou souviset s růstem dítěte, je však také možné, že chlapci chybí nějaká složka výživy, nebo jeho růst je nerovnoměrný, byla by zřejmě dobrá i konzultace s dětským ortopedem případně jiné specializované vyšetření. Je také možné, že se syn v noci budí bolestí nožiček a pro uklidnění se pak dožaduje jídla. Řešte raději situaci co nejdříve a zajděte se synkem k lékaři.
Mgr. Michaela Matoušková, psycholog

Noční buzení u dvouletého dítěte

Dobrý den, píši Vám, protože už jsem opravdu zoufalá a nikdo mi nedokáže poradit. Naše čerstvě dvouleté dítko, syn, nám denně vstává ve tři nebo půl čtvrté. Už chodíme jak náměsíční. Původně jsme mysleli, že je to tím, že chodil večer spát v 18 hodin. Déle vzhůru nevydržel ani ná-hodou. Byl protivný a dost unavený. Ale i když teď chodí spát později, v 19 či 19:30, je to stejné. Přes den chodí kvůli brzkému vstávání spát kolem 9 ráno a spí tak dvě hodiny. Někdy jde spát ještě odpoledne na hodinu a půl, ale to není pravidlem. Je to začarovaný kruh. Nepomohlo ani, když jsem se ho snažila udržet, aby chodil spát až po obědě. Stejně vstával takto brzy.

Máme ještě pětiletou holčičku, tak jsem jim spojila pokojíčky, a snažím se, aby usínali spolu hlavně večer, ale nezabralo ani to. I v noci dost zlobí, několikrát se budí s brekem a chce tátu. Chodí k nám do ložnice a donutí nás vstávat s řevem třeba i ve tři hodiny ráno. Má vyspáno! Zkoušela jsem sprej relaxan s levandulí ze solné jeskyně, který vyřešil dřívější problematický spánek dcery, když dříve hodně brečela ze spaní. U syna má ovšem úplně opačný efekt. Když mu ho stříknu, nespí vůbec. Někdo mi radil nechat ho spát přes den jen hodinu a budit, ale nemám to srdce a nevím, jestli by to pomohlo. Zkoušení už jsem vzdala, nic nefunguje.

Snažíme se dodržovat večerní režim před spánkem, ale abych se ho snažila za každou cenu udržet celý den bez spánku, to asi nepůjde. Mám potíže ho udržet do oběda, je brzy unavený. Někdy si vykřičí dudlík, někdy usne bez něj. Má i tzv. usínací deku a tam je to stejné. Tyto problémy trvají bezmála rok. Malý ještě nemluví a tak máme ještě i ztíženou komunikaci.

Poraďte, prosím, jak tento koloběh přerušit. Děkuji mockrát.

Odpověď: Dobrý den, obávám se, že na váš problém se spánkem synka neexistuje nějaký bezbolest-ný a rychlý recept. Pokud jen orientačně sečtu celkovou dobu spánku vašeho syna, tak je poměrně dostatečná. Problém je jen v rozložení jeho spánku v průběhu dne a noci, a pokud něco budete chtít změnit, tak se to bez potíží určitě neobejde a budete se muset obrnit trpělivostí. Syn prostě svoje brzké vlastně noční vstávání dospává přes den. Možná vám pomůže, když si uvědomíte, že to děláte pro dobro syna a s pohledem do budoucnosti, vždyť co by pak dělal ve školce, případně ve škole, sotva by mohl jít v devět hodin dopoledne spát a pokud by vstával ve tři, tak by sotva vydržel pobyt v kolektivním zařízení. Sama píšete, že se jedná o začarovaný kruh a vy ho budete muset přetnout, jestli chcete něco změnit. Posunutí večerní doby ukládání je dobrým počátkem, ale nesmíte potom, co se vzbudí ve tři, dát syna spát v devět hodin ráno a nechat ho dvě hodiny spát. Připravte se na to, že to bude náročné, že to bude trvat delší dobu a efekt změny spánkového rytmu se nedostaví hned, ale musíte vydržet, jinak tím budete v rodině trpět nakonec všichni. Udržte syna vzhůru dopoledne alespoň do 11:00, dobu můžete posunovat postupně. Potom ho dejte spát, i když to třeba ještě bude před obědem, nechejte ho spát obvyklou 1,5 až 2 hodiny. Postupně se čas ukládání podaří určitě posunout až po obědě, ale není žádná tragédie, že bude spát před ním, nebo se oběd můžete pokusit posunout na dříve. Po probuzení mu dejte oběd, jestli to nestihnete předtím a pak už ho spát nedá-vejte, až večer. Celý den ho vzhůru držet rozhodně nemusíte. Pokud bude synek odpoledne už moc unavený a protivný, tak ho zkuste dát spát o něco dřív, ale zase bych ho neukládala dříve než v cca 18:30 a postupně bych dobu posouvala na později, asi tak, jak to děláte dnes. Večerní režim před spánkem dodržujte, dudlík na usínání je v tomto věku ještě přijatelný, pokud ho syn nemá přes den, postupně přejděte na usínací deku. Ohledně používání spreje Relaxanu, který vám zabíral na dcerku, je možné, že sprej může mít na každé dítě jiný účinek, podobné je to i s různými medikamenty. Pří-padné použití proto zkonzultujte s dětským lékařem, ale pozor, na některé děti mohou mít zklidňují-cí léky či spreje místo tlumivého účinku účinek úplně opačný a musí se vyzkoušet. Mgr. Michaela Matoušková, psycholog

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Poruchy spánku kojenců a batolat - diskuze

 • Neklidne spani v noci
  Dobry den,potrebovala bych radu ohledne neklidneho spani v noci. Mame 9mesicni miminko,ktere nam v noci strasne spatne spi.porad se prevraci na bok,na bricho v podstate celou noc stale dokola az narazi do hrany postylky nebo se spatne otoci a zacne brecet. Pretocime ji na bok a zase to zacina cele okamzite dokola,takze vlastne celou noc nespime. Nekdy se vzbudi,chvili breci,nekdy ne,ale nevydrzi pet sekund v jedne pozici a stale se to opakuje. Uz jsme z toho zoufaly. Nekdy davame po porade s pediatren homeopaticky sirup Sedalia. Ma otazka zni,co s tim a zda to muze byt k zubum?prujem nema,slinta jak kdy. Dekuji
  Barousek   | 19.10.2016 09:57:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • Věčné buzení
  Dobrý den,
  prosím o radu.. Mám syna, za týden mu bude 6 měsíců. Bohužel máme obrovské problémy se spaním. Večer po koupání a krmení obilnou kaší mezi sedmou osmou hodinou bez problémů usne (většinou v náručí, teď se snažím nechávat ho v postýlce a jen ho držet za ruku a docela se daří), spí asi do jedenácti, ale potom se až do rána budí po hodině max. po dvou. Několik dní po sobě to dokonce bylo po 40 minutách. Začně kňourat a ikdyž u něj sedím, dokud ho nevezmu z postýlky tak břečí. Dám mu napít sunaru nebo ho nakojím a ihned zase usne. Jenže jenom na chvilku... Takhle se to opakuje celou noc asi do šesti ráno, potom už neusne vůbec. Přes den také spí kolem 40 minut, dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne. Jí už příkrmy, bez problémů všechno zbaští, tak si myslím, že hlad nemá. Prosím o radu, oba už jsme úplně vyřízení a protivní..
  Předem děkuji, Nina P.
  Nina P.   | 28.10.2015 14:34:45 | Reakcí: 3, poslední: 28.12.2015 09:51:37
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Věčné buzení
   Neklid dětí v tomto období bývá často způsobený prořezáváním zubů, zkuste přidat Pyridoxin 1 x denně 1/2 tbl - zklidňuje děti. Pokud nebude efekt, existuje homeopatický sirup - Sedalia na noc 1 kávovou lžičku, lze až 3 x denně kávovou lžičku. Nebo homeopatikum Chamomilla 9 ch 3 x denně 3 kuličky.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 30.10.2015 14:53:30
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Věčné buzení
    Náš syn má takové spaní od léta, kdy byla ta hrozná vedra... někdy je noc lepší, někdy horší. Zuby rostly taky, ale poznám, že to není jediný důvod...
    Naše lékařka nám doporučila také homeopatika, ale příliš to nefungovalo. Sedaliu jsem nezkoušela, protože je až pro děti od 1 roku. Vy byste je doporučila i pro menší děti?? Když jsem se ptala v lékárně, tvrdili mi, že to není vhodné.
    Sabriela   | 25.12.2015 20:53:50
    Reagovat | URL příspěvku
 • Trhané spaní u dvuletého
  Dobrý den,malý má nyní lehce přes 2 roky, přetrvává mi u něj problém s trhaným spánkem. Odpoledne spí hezky a sám,večer usne jakž takž ale v noci se budí a neustále vyžaduje abych mu dala do postýlky ruku, bez té nespí.Jsem vyčerpaná a ruku už mám samou modřinu od šprlin na postýlce.Takto se budí i 3-4 x.
  Odpoledne kupodivu spí sám, ale večer musím jít spát s ním,v noci pak jak se vzbudí bez ruky neusne.Zkusila jsem homeopatika, ale efekt není.Děkuji.
  freesia   | 08.10.2015 15:00:06 | Reakcí: 4, poslední: 21.10.2015 14:10:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Trhané spaní u dvuletého
   V tomto věku už by dítě mělo usínat samo,bez uspávacích rituálů, připadá mi to jako zlozvyk,bude ho ale těžko odnaučit.Zkuste homeopatickou Sedalii - je to sirup ke zklidnění,přidejte Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, napomáhá k vyzrávání mozkových funkcí.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 09.10.2015 14:44:45
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Trhané spaní u dvuletého
    Dobrý den,děkuji,Sedalii dávám:). Pyridoxin 1/2 tbl přidám, jen se ještě zeptám jak dlouho ho podávat? Děkuji moc.
    freesia   | 09.10.2015 14:58:14
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Trhané spaní u dvuletého
     Oboje minimálně 3 měsíce, ale můžete dlouhodobě do zklidnění příznaků.
     MUDr. Ludmila Vomelová
     Baby on line   | 13.10.2015 10:49:58
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Trhané spaní u dvuletého
   Náš dvouletý se také stále v nocí budí (od doby, co se narodil, ještě nespal v kuse ani jednu noc ...), v noci mu musíme dávat nutrilon aby zase usnul, ráno podle toho vypadá plínka, někdy má i mokré pyžamo, když to plínka nezvládne ...zatím jsme ještě nepřišli na to, co s tím (dětská lékařka pouze navrhovala omezit množství toho, co syn v noci vypije)...homeopatika jsme ještě nezkoušeli. Když byl syn ještě kojený (cca v roce) a budil se už cca 7 měsíců každou hodinu, tak jsme ho zkoušeli nechat vyřvat ...ale fungovalo to jen velmi krátce. Dneska už máme druhé dítě, takže já vstávám ke kojenci a muž ke staršímu synovi ...asi budeme muset ty homeopatika vyzkoušet ...
   pandanek   | 21.10.2015 14:10:29
   Reagovat | URL příspěvku
 • Problém se spánkem 9m kojence
  Dobrý den, už od narození má miminko problém s večerním usínáním. Nyní je mu 9 měsíců a stále stejný problém. Hodinu až 2 před spaním dostane kaši, těsně před usnutím ho kojím. Většinou bez problému usne, nicméně v 99% pravděpodobnosti se za 20-40minut vzbudí a pláče. Nemůže znovu usnout. Takže poté cca 1,5h všemožně uspáváme... celý večer je tatam a už jsme z toho s přítelem vyčerpaní. Co je špatně? Je najedený, napitý, má prořezaných již 8ks zubů, takže by mu už ani zoubky neměly růst. Prdíky nemá. Když byl menší, sváděly jsme to právě na prdíky, na zoubky, pořád jsme ho něčím omlouvali, ale viditelně to tím není a stejně se nám takto budí. Když poté cca v 21h zabere tvrdě, tak už spí do 2h do rána. Děkuji
  paradores   | 28.07.2015 20:05:00 | Reakcí: 2, poslední: 08.10.2015 22:57:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Problém se spánkem 9m kojence
   Bývá to způsobeno dráždivostí dětí, často pomáhá nasazení B vitaminu - Pyridoxin 1 x denně 1/2 tbl.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 09.08.2015 12:14:48
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Problém se spánkem 9m kojence
    Přesně vím, jaké to je. Syn se po usnutí pořád budil, už jako miminko trpěl na angíny. Dostala jsem radu od léčitele, abych přestěhovala postýlku na jiné místo, že leží v geopatogenní zóně. Já na tyto věci moc nevěřím, ale asi v tom něco bylo. Postýlku jsem přestěhovala na opačný konec pokoje a asi po 14 dnech se situace začala výrazně zlepšovat.
    Liami   | 08.10.2015 22:57:22
    Reagovat | URL příspěvku
 • Mohu potvrdit...
  že to funguje, ale opravdu se pár nocí nejspíš nevyspíte. U nás to byly asi 4 nebo 5 nocí, spát celou noc mi začla holčička (1 rok), poté co jsem jí opětovně ukládala do postýlky az po 14 dnech. Neznamenalo to ale, že by prořvala noci, to nej, jen prostě byla urputná a budila se a dožadovala se svého (kojení + k mámě do postele). Po několika dnech si myslím, že už to věděla, že to nepůjde, ale přece to ještě zkoušela, třeba jednou za noc. Po 14 dnech bylo vše ok, spinká ve své postýlce, nebudí se a spí celou noc, když se náhodou vzbudí, stačí pohladit, znovu uložit.
  Trochu nervy....ale stojí to za to, daleko klidnější je ted ona i já.
  Držím pěsti a pamatujte na to, že hlavně vy si musíte pevně říct, že do postele už NE. Dítě vycítí sebemenší zaváhání :-)
  JTinacz   | 27.02.2014 12:25:42
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poruchy spánku kojenců a batolat - poradna

Lezení

| haloka | dnes, 08:53
Dobrý den, mám dvojčátka narozená o 7 týdnů dříve, dnes je jim 10 měsíců a stále se nám nechce lozit... Od čtyř měsíců cvičíme Vojtu. Teď už je ale cvičení nad mé síly, kluci se brání, z daných pozic mi "utíkají". Má takové cvičení vůbec smysl? Kluci se od 6 měsíců přetáčí, plazit se začali mezi 8.-9. měsícem a tohle jim zatím zůstává. Žádná další dovednost se jim nechce. Je ještě nějaká možnost, jak podpořit k lezení?
Děkuji za váš čas!

Doporučuji pokračovat ve cvičení - jak Vám to čas a děti dovolí, cvičení podporuje rozvoj a zapojování správných svalových skupin k danému pohybu - tedy i k lezení. U předčasně narozených dětí jde rozvoj pohybu pomaleji, vytrvejte. Doporučuji kontrolu na rehabilitaci.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 09:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce