Pohyby plodu

 1. Kdy začíná těhotná žena vnímat pohyby plodu?
 2. První pohyby plodu dle ultrazvuku
 3. Aktivita miminka v průběhu dne
 4. Jak často bych měla sledovat pohyby miminka?
 5. Vaše dotazy

1. Kdy začíná těhotná žena vnímat pohyby plodu?

Prvorodička začíná vnímat pohyby plodu přibližně ve 20. týdnu těhotenství (5. měsíc), vícerodička o něco dříve - asi v 18. týdnu gravidity.

2. První pohyby plodu dle ultrazvuku

Ultrazvukovým vyšetřením je ale možné pohyby prokázat už ve 2. měsíci těhotenství. První pohyby jsou jen občasné, ale postupně se zlepšuje jejich koordinace v důsledku vývoje a zrání centrálního nervového systému plodu. Od 16. týdne (4. měsíc) jsou pohyby plodu stejné jako u donošeného novorozence.

3. Aktivita miminka v průběhu dne

V průběhu dne a noci nejsou pohyby plodu pravidelné. Předpokládá se, že i plod má období spánku a bdění. Aktivita a pasivita plodu se střídají každých 20-40 minut. Je běžné, že žena cítí pohyby plodu intenzivněji navečer, což je pravděpodobně dáno oproštěním těhotné od jiných vjemů, které mohou vnímání pohybové aktivity miminka překrývat.

4. Jak často bych měla sledovat pohyby miminka?

Chceme-li přesně sledovat pohybovou aktivitu plodu, doporučuje se tak činit dvakrát až třikrát denně, kdy během hodiny by měla budoucí maminka cítit asi tři pohyby. Plod reaguje pohybem i na zvuky a fyzickou aktivitu matky. Zdravý plod bývá obvykle aktivní. Při náhlém nedostatku kyslíku (akutní hypoxie) plod reaguje bouřlivými pohyby, naopak při dlouhodobém strádání se pohybová aktivita snižuje. Pokud tedy nastávající maminka pozoruje výrazné změny aktivity plodu, je vhodné navštívit zdravotnické zařízení a zkontrolovat stav lékařem.

autor: MUDr. Radan Doubek

Vaše dotazy:

1. Od kolikátého týdne mám pohyby hlídat?

Zdravím vás, mám dotaz na pohyby dítěte. Četla jsem, že je to každých 20 - 40 minut. Ale od kolikátého týdne ty pohyby mám hlídat? Protože jsem ve 25. týdnu a miminko se hýbe nahodile, jak se mu chce. Někdy ho den necítím a následně se hýbe 2 hodiny v kuse.

Odpověď: Pohyby cítí žena cca od 20. - 22. týdne těhotenství (prvorodička), někdy již do 17. týdne (vícerodička).
První pohyby plodu jsou většinou méně intenzivní (je to dáno velikostí plodu a množstvím plodové vody v děloze). Staré učebnice porodnictví dokonce přirovnávaly první pohyby plodu k "letmému dotyku motýlích křídel".
Postupem těhotenství se intenzita pohybů plodu zvětšuje, až zase těsně před porodem opět zmenšuje (se zmenšujícím se objemem plodové vody).
Pohyblivost plodu je dána také vnímavostí těhotné a aktivitou plodu. Tato by měla být po celou dobu těhotenství více či méně konstantní.
Těhotná vnímá většinou velké pohyby plodu, ty menší (drobnými částmi) nemusí vždy cítit - cca během intervalu 12-ti hodin by velký pohyb plodu měla žena cítit, a tím být i informovaná o stavu plodu ve své děloze. MUDr. Gerychová

2. Jak často bych měla cítit pohyby?

Dobrý den, jmenuji se Anna, je mi 28 let a jsem podruhé těhotná. Již mám 8letou dceru, nyní jsem v 31. týdnu mého dlouho očekávaného těhotenství. Než se nám zadařilo, měla jsem 6 samovolných potratů. Doktoři nevědí proč. Moje otázka však zní, jak často bych měla cítit pohyby? Já je totiž nemám moc časté, asi tak 2-3 ne vždy, a to po několika dlouhých hodinách. Několikrát se stává, že cítím malého jen jednou za den, a to když zrovna sedím nebo ležím, jinak ne.
Navíc mám těhotenskou cukrovku a beru na ni léky, které mi předepsala doktorka. 2-0-2 byla mi zjištěna v 28. týdnu, ale při těhotenství s dcerou jsem ji neměla. Ráda bych proto znala Váš názor na můj stav. Moc by mi to pomohlo.

Odpověď MUDr. Gerychové: Dobrý den, komentář k otázce frekvence pohybů - není ani tak podstatná četnost pohybů jako jejich změna. Jsou děti, které vykazují celé těhotenství výraznou pohybovou aktivitu, jiné se naopak celé těhotenství hýbou málo. Pokud je Vaše vnímání pohybů stále stejně malé a plod se růstově vyvíjí - dle Vašeho gynekologa normálně, není důvod k obavám. Důležitější než frekvence pohybů je sledování růstu plodu a funkce placenty ultrazvukem (to zajistí Váš ošetřující gynekolog). Těhotenská cukrovka je určitě důvodem ke většímu sledování stavu plodu a častějším návštěvám v poradně. Bude také důvodem, abyste nepřenášela a porod byl vedený do termínu (pokud se nerozběhne sám, bude plánovaně vyvolán). Nevím, jestli Vás můj komentář uklidnil, ale pokud jste řádně sledována v těhotenské poradně a z pohledu Vašeho lékaře je stav Váš i Vašeho plodu dobrý, není důvod k větším obavám a je více než pravděpodobné, že i s anamnézou šesti potratů se vytouženého dítěte dočkáte.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Pohyby plodu - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze
 • úžasné vzpomínky jak se tam to miminko tlačilo, mačkalo, překrucovalo, kopalo   Včera jsem byla u kamarádky, která má termín příští týden, a ten prďola se tam tak hezky protahoval.
  luciiifer   | 18.09.2011 19:56:49
  Reagovat | URL příspěvku
 • ja zacla citit pohyby uz tak v 18 tt obcas a pak nejvice v vcer a nebo kdyz sem odpocivala tal se brisko vlnilo
  kaacca   | 18.09.2011 09:43:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • u prvního těhtotenství jsem si jich moc neužila, cítila jsem cca až od 21tt. A danielka se tam vždy spíš jen vrtěla, několikrát za den. Nejvíc teda v noci až mě to vzbudilo. Ale u druhého, to byly od 26tt takové rány, skutečně do mě bušil, kopal, trefoval se do močáku, až to oprvdu bolelo a opravdu každých 20min celý den...
  Dejmalka   | 14.09.2011 07:13:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • první pohyy jsem pocítila kolem 18tého týdne, nejdříve to byly bublinky a takové jemné šimrání a jak Verča rostla, byly to čím dál větší rány       potom už na mě hezky vystrčila prdelku a nchala se podrbat      
  kacato   | 10.09.2011 07:41:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • v prvním těhotenství jsem je moc necítila ani v pozdějším stádiu, Danielka se tam tak 3x denně trošku zavrtěla a bylo mi moc líto, že to nedělá častěji.
  ale u druhého, to byly snad každou hoinu takové rány, až to bolelo a opravdu jsem se těšila až ten divoch si bude kopat ve venku v prostoru bez omezení :-)
  Dejmalka   | 07.09.2011 07:15:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • prvni tehotenstvi jsme mela pohyby uz v 17tt.a v druhem uz v 16tt.ale citila jsme to jen ja.ted jsme v 25tt a je to teda sila..asi tam mam artistu..
  Andrea81   | 02.09.2011 11:05:20 | Reakcí: 1, poslední: 16.09.2011 16:25:57
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   no a ted jakmile se chvilku nehybe tak uz jsme nervozni co se deje.a ze to jsou prdy..
   Andrea81   | 16.09.2011 16:25:57
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat. Dnes jsem byla na kontrolním velkém ultrazvuku ve 20. týdnu kvůli špatné viditelnosti nosní kůstky. Nosní kůstka dnes byla krásně vidět (7 mm) a doktor říkal, že je vše v pořádku. To samé říkala i lékařka na genetice a další konzultace není nutná. Nyní, když se dívám do zprávy, tak tu mám pod nosní kůstkou, která je 7 mm napsanou hodnotu: Prenazální prosáknutí podkoží: 2,2 mm. Vedle této hodnoty je naznačen graf s rozmezím a já mám tečku celkem dosti vlevo mimo normální hodnoty grafu. Nevíte, co by to mohlo znamenat? A zda je opravdu vše v pořádku? :) Dnes jsem 21+0tt. Děkuji a přeji pěkný večer!

Dobrý den, určitě je vše v pořádku, pokud pan doktor na ultrazvuku nic neshledal. Upřimně ani nemá smysl hodnotit velikost nosní kosti a šířku podkoží, důležitá je pouze informace, zda je nosní kost přítomna, Ale pokud je přítomna již ve 12. týdnu a není přítomno celkové prosáknutí kolem plodu, pak není třeba se zneklidňovat.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2017, 07:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce