Očkování proti klíšťové encefalitidě

Je to očkování proti původci klíšťové encefalitidy, což je virus, proto na něj neúčinkují žádná antibiotika.

Česká republika patří mezi země, kde se toto onemocnění vyskytuje skutečně často – ročně se objeví 400 – 750 nemocných lidí a každým rokem se jejich počty zvyšují.

I když u dětí převládá lehká forma onemocnění, občas se setkáme s velmi závažnými stavy. Velmi těžké formy onemocnění, často provázené obrnami se vyskytují u dospělých, převážně pak seniorů. I když se obrny upraví, nemocní si stěžují na poruchy soustředění, zhoršení paměti, opakující se kruté bolesti hlavy, změny v chování a podobně.

Jak se očkuje proti klíšťové encefalitidě?

Injekčně do svalu (u dětí do 18 měsíců do stehenního svalu, u starších dětí do ramenního svalu) ve třech dávkách v základním schématu.

  • 1. dávka
  • po 1 - 3 měsících druhá
  • za 9 - 12 měsíců třetí dávka

1. přeočkování jednou dávkou za 3 roky, pak za 3 - 5 let opět jednou dávkou.

V letních měsících, tj. v době nejvyššího výskytu klíšťat je možné očkovat podle zrychleného schématu. Očkovat lze celoročně.
POZOR! Ochrana začíná 14 dní po podání druhé dávky, proto nejvhodnější dobou pro toto očkování jsou zimní měsíce (na jaře jsou již protilátky vytvořeny).

Vakcíny na našem trhu

FSME – Immun pro dospělé a pro děti, Encepur pro dospělé a pro děti – bližší informace podá samozřejmě ošetřující lékař.

Reakce po očkování proti klíšťatům

Reakce po očkování proti klíšťové encefalitidě jsou minimální, může se vyskytnout bolest a zarudnutí v místě vpichu, v prvních 3 dnech po očkování se může objevit zvýšená teplota, únava – většinou se tyto reakce projeví po první dávce, potom již reakce nebývají. Proto by každý jedinec po každém očkování měl být v klidu, bez fyzické aktivity a měl by se vyvarovat kontaktu s nemocným.

Očkování proti klíšťové encefalitidě, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, provádí centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Vaše dotazy:
Kdy očkovat proti klíšťové encefalitidě? Může se i v době klíšťat?

Proti klíšťové encefalitidě se očkuje v průběhu celého roku, není důvod obávat se začít očkování v sezóně klíšťata. Už první dávka poskytuje solidnější imunitu než se dlouho předpokládalo a tak ještě před aplikací druhé protektivní vakcíny (za cca 14 dnů až 3 měsíce po první) je pravděpodobné, že případná infekce proběhne mírněji a bez trvalých následků. Přisátí klíštěte mezi první a druhou dávkou tedy nepředstavuje riziko horšího průběhu infekce, ale naopak. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Očkování proti klíšťové encefalitidě - diskuze


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce