banner

"Co to je? Snad ne nějaký reálný porod?," lekli/y jste se???

I když po pravdě, reálný porod neplánujeme, neodvažujeme se odhadnout, kde to nakonec skončí :-).

Pro holky, BOLky, určitě v porodnici...

Pro které?

Určitě jste si všimli/y, že se na srazu objevily tři nastávající "druhopečené" maminky. A náhoda tomu chtěla, že jejich termín porodu spadá do zhruba měsíčního období. Tak nás napadlo....

Přes den si často na Vás vzpomenu, i když nejsem zrovna u počítače. U maminek před porodem si pak říkám: "Jak jim asi je v těch vedrech? Jak jim asi roste bříško? Co na to jejich děti a manžel?"

A nápad byl tu: Což takhle sledovat naše 3 maminky poslední měsíc až dva do porodu doslova 24 hodin denně?

Takže seznamte se:

Jako poslední se chystá rodit:

Ahoj :-), jmenuji se Naďa!

Je mi 29 let a čekáme s manželem Tomášem (30 let) druhé miminko. Prvorozený Kubík se narodil 4. 1. 2008. Když mu bylo 10 měsíců, tak jsme pomalu začali uvažovat o tom, kdy pořídíme sourozence. Nakonec na Vánoce jsme se s manželem rozhodli, že tomu necháme volný průběh. Tři dny na to jsem otěhotněla. Termín porodu mám 19. září, podle UTZ 24. září, tak uvidíme, kdy se naše holčička (Hanička) rozhodne přijít na svět. Mezi dětmi tedy bude rozdíl nějakých 21 měsíců.
Co se těhotenství týče, tak musím říct, že se od začátku cítím skvěle a nic mi nechybí. Jsem pořád dost aktivní – kromě těhotenského cvičení jsem ještě začala chodit na břišní tance a o běhání za Kubíkem se snad ani nemusím zmiňovat. :-)
Pro pravidelné návštěvnice babyonline není žádným tajemstvím, že jsem lektorka angličtiny. V současné době pořád ještě učím, i když vzhledem k tomu, že jsou prázdniny tak je to jen nepatrný zlomek studentů. I proto můžu volný čas věnovat sepisování deníčku :-)
Doufám, že se vám vyprávění bude líbit.

Naďa je z Plzně (180.000 obyvatel).

Deniček den po dni najdete: maminka/rodime-online/rodime-v-primem-prenosu/nadule1

Před ní by měla velké porodní překvapení zažívat Kamila a jako první bychom měli gratulovat Veru-beru. Vzhledem k tomu, že Veru-beru má celkem 3 predikované termíny porodu, zbylo jedno překvapení i na nás. Neporodí náhodou holky společně? :-)

Ahoj, jmenuji se Kamila!

S manželem Pepou jsme se seznámili v prosinci 2005, vlastně nás seznámila tchýně. Koncem června 2006 jsem zjistila, že jsme těhotná a 7.10.2006 jsme se vzali. Před mateřskou jsem pracovala jako zástupce vedoucích na malých poštách, střídala jsem vedoucí v době dovolených nebo nemoci. Tato práce mě velice bavila, i když byla časově dost náročná. První těhotenství jsem strávila na neschopence, protože začalo jako cysta na vaječníku. Takže se nejprve čekalo, zda se vajíčko uhnízdí správně, zda bude plod prospívat, co bude dělat cysta. Naštěstí vše dopadlo dobře, vajíčko se uhnízdilo v děloze a prospívalo. Bezproblémové období však trvalo pouze chvíli, pak jsem začala krvácet a měla nařízený klid s užíváním Utrogestanu. Zatím jsme mohli pouze čekat. Jak jsem při tom čekání byla v klidu, začala jsem přibírat, až jsem nabrala neskutečných 32 kg.

Pepíček se narodil 10. 3. 2007. Po porodu mi zůstalo 23 kg navíc. Pár jsem se zbavila v hubnoucím kurzu, avšak následovně je úspěšně nabrala zpět.

Druhé dítko jsme sice neplánovali, ale ani jsme se nebránili jeho vzniku. Když jsem v lednu 2009 zjistila, že jsem těhotná, cítila jsem se nesmírně šťastná. Malinko mi to zkomplikovalo práci. Od října jsem začala chodit na brigádu na 4 hodiny jako poštovní doručovatelka ve vedlejší vesnici. Bylo to zpříjemnění rodičovského stereotypu. Po potvrzení těhotenství jsem z důvodu zimy, hodně sněhu a tahání 20 kg pošty  brigády ihned zanechala. Dalším důvodem bylo opět rizikové těhotenství kvůli krvácení. Navíc se přidaly nevolnosti. Díky nim můj váhový přírůstek nejdříve klesal, ale teď už mám navrch opět dost velkou dardu...cca 15kg. Také mi oproti prvnímu těhotenství vyšly špatně triple testy, takže sem musela na odběr plodové vody. Samo o sobě je to zákrok, který nebolel, ale to 3 týdenní nervování, jak dopadnou výsledky je docela síla. Naštěstí dopadly dobře a mě spadl obrovský kámen ze srdce.
I když jsme mohli se 100% jistotou vědět pohlaví miminka, nechali jsme si toto překvapení zatajit, takže nevíme, zda na nás v září vykoukne kluk nebo holčička.

Ale jména máme již vybraná: Anna Marie a Radovan...i když, není to ještě konečné :-)


Až se mimísek narodí, tak bude Pepíčkovi 2,5 roku. Pepíček se na miminko těší, hladí bříško, pusinkuje....ale, co se bude mezi sourozenci dít, až se malé narodí, uvidíme…

Kamila je z malé vesničky Střítež, ta má asi 30 stálých obyvatel a 10 chalupářů. Je to cca 12 km od Hlinska v Čechách a 30 km od Chrudimi.

Deniček den po dni najdete: maminka/rodime-online/rodime-v-primem-prenosu/kamila

Ahoj, jmenuji se Veronika!

Je mi 31 let, jsem vdaná za moc hodného muže, který má moře práce. Moje původní profese je cukrářka, před mateřskou jsem pracovala jako vedoucí několika obchodů s esoterickým zbožím, bylinkami, keramikou a dalšími krásnými ručně vyráběnými věcičkami.
První otěhotnění se v mých 28 letech podařilo po půlročním snažení. Deset let před tím jsem užívala Cilest... Druhé otěhotnění bylo Novoročním překvapením, nesnažili jsme se vůbec. Věkový rozdíl mezi dětmi bude 2 roky a 7 měsíců. Poprvé jsem porodila dceru Aničku, 24. 2. 2007, přirozeně. Obě těhotenství jsou průměrné, nic zvláštního. Ranní nevolnosti do čtvrtého měsíce, u druhého těhotenství ale slabší. Výsledky všech testů u obou byly zatím výborné. Poprvé jsem docházela k lékařce, se kterou jsem nebyla moc spokojená, a to se odrazillo na mém psychickém stavu, kdy první těhotenství jsem nesla hůře. Nyní mě sleduje špičkový gynekolog a jsem spokojená a klidná. Manžel už také ví, co ho čeká a mnoho věcí už jednoduše neřeší. První těhotenství jsem se hodně pozorovala, pochopitelně to bylo všechno tak nové a zajímavé, nešlo na své mimi v bříšku nemyslet, přečetla jsem tuny literatury a proseděla hodiny u internetu. Druhé těhotenství zaznamenávám nějak v poklusu, nejenže není technicky s prvním dítětem možné se pozorovat, ale podvědomě si  každou "novou" situací vybavím, že toto vlastně už znám z minula a s klidným mávnutím ruky jdu vařit ověšená prvorozeným dítětem. Výběr porodnice mám oproti minulému závěru těhotenství zatím nejistý, tehdy jsem volila hlavně porodnici nejblíže bydlišti. Zkušenosti ale byly zlé (Krčská Thomayerova), takže nyní volím mezi dvěma (Benešovskou a v Brandýse nad Labem).
Termín porodu dle poslední menstruace 11. 9., dle ultrazvuku 7.9. a dle pohybu plodu 28.8. K tomu poslednímu se gynekolog přiklání nejvíce. Já mám pocit, že v břiše nosím dvoumetrovou chobotnici, tak živé miminko je. Přikláním se ale k termínu 7. 9. 2009.

Veronika se narodila v Praze, bydlela různě v okolí Prahy a nakonec jsem se stala obyvatelkou Říčan u Prahy, kde bydlí na 2.581 ha  zhruba 12 400 obyvatel. Vítání občánků zde probíhá hojně několikrát do roka :-).

Deniček den po dni najdete: maminka/rodime-online/rodime-v-primem-prenosu/veru-beru

Následující článek:

Nadule1

Rodíme v přímém přenosu - diskuze

14 dní do porodu

Ahhoooj všechny těhulky, jsem kousek před tou velkou událostí a už se na ni těším. Ve středu mi můj Mudr řekl, že náš prvorozený- ještě nenarozený Matýsek váží 4000g, tak mě to docela posadilo na pr... ...uvidíme. Vedra jsou šílená, funím jak lokomotiva a nejradši jsem zalezlá doma. Tak všem co jsou na tom podobně držím vše co se jen dá....Mějte se prímově papa

ahojky holky!

ahoj maminky, moc moc držím palečky a ráda si vaše deníčky přečtu, už jenom proto, že jste na tom podobně jako já!
Mám doma dvouletého chlapečka a v říjnu čekáme holčičku, tak se už taky moc těšíme!
Přeji příjemný zbytek těhulkování! Jana, Tomášek a Julinka v bříšku

Moooc držím....

Mooooc držím všem nastávajícím maminkám pěsti,a přeji hlavn spokojené mateřství,a zdravé miminečko!!!!Náš prcek už měl roček,a je naše nejskvělejší v pořadí druhé mimi ,po 11letech!!Vřele doporučuji tento věkový rozdíl!!Opatrujte se všecky,a hýčkejte se!!!
je to prima nápad....hodně štěstí do budoucna:-)

Poradna

Období vzdoru?
avatar Siry 16. 07. 2025

Dobrý den, nevím zda se to řadí mezi období vzdoru, protože Peťa (v srpnu 3 roky) byl vždycky svéhlavý a vše dělal po svém. Jinak, než by udělal kdokoliv z nás, nebo kterékoliv jiné dítě. Je hodně akční, neposedí ani u jídla a když už ho tedy přemluvím, tak alespoň houpe nohama, nebo listuje knížkou. Rád hází věcmi, od malička vším a je těžké ho to odnaučit, ale je fakt, že hází velice dobře. A i když to zní jako ADHD, nemyslím si, že je to náš případ, protože když se s ním učím logopedii nebo čtu knížku, nebo dělám jakékoliv jiné aktivity tak u toho vydrží i hodinu v kuse. Nevím, možná se mílím, spíš to tak cítím. Učíme se logopedii už od 1 roku, protože má oboustranný rozštěp rtu i měkkého a tvrdého patra. S tím by to taky nemělo souviset je to jen kosmetická vada. Vše zvládá s přehledem. Spíš mě teď trápí to, že minulý týden začal hodně zlobit ve školce (v malé skupince dětí). Chodí tam už 3 měsíce a teď znovu hází věcmi (to už přestal dělat) i po dětech, plácá děti, dělá naschvály, nechce chodit spávat s ostatními dětmi a neposlouchá, paní učitelky jsou mu pro smích i když se zlobí. Nejde to ani po dobrém, ani po zlém. Někdy chytne amok, že brečí když není po jeho a kdybych neodvedla pozornost někam jinam tak brečí třeba celé hodiny. Někdy ani odvést pozornost nestačí. Když se uklidní, tak mu to vysvětluji a on poslouchá a sám řekne ,,ne, nedělá se to, nejde to. Ovšem neuběhne ani 5 minut a jsme tam kde jsme byli. Pokud je to tedy období vzdoru tak prosím alespoň o potvrzení. Nechci to podcenit, pokud by to bylo vážnější, chci to řešit za včas tak jako když jsem řešila vše kolem rozštěpu. Předem moc děkuji za zpětnou vazbu. S pozdravem Sarah Člupná.

Dobrý den, podle popisovaného chování vašeho syna se s největší pravděpodobností jedná o projevy období vzdoru. V této době se dítě teprve učí pracovat se svými emocemi a zvládat je, jeho psychika není ještě dostatečně rozvinutá,  aby je mohlo zvládnout rozumově. K dítěti je potřeba přistupovat laskavě a trpělivě se současným nastavováním hranic a pravidel,  vytvořit mu bezpečné a přijímající prostředí. Projevy chování mohou zhoršit či posílit prožívané zátěžové situace jakou je například nástup do školky.  Adaptační reakce může být i odložená a v plné míře se projeví teprve potom co si dítě uvědomí,  že školka není pouze hraní si v dětské herně,  ale že se jedná o jakousi dětskou povinnost ( obdobu zaměstnání). Zároveň pobyt ve školce klade na dítě také nároky sociální ve formě rozvoje vztahů s cizími dospělými a vrstevníky a rozvoj kooperace s nimi. Dobré je předávat si vzájemně se školkou zkušenosti, které postupy a metody se vám u syna osvědčily a co u něj zabírá,  například zmiňované odvedeni pozornosti.  Velmi pěkně postupujete,  když se synem po jeho uklidnění situaci probíráte.  Doporučila bych vám se hodně konkrétně zaměřit na chování,  které by syn dělat měl,  které je požadované a pouhou snahu o něj velmi ocenit. Neříkat si tedy pouze to, co by dělat neměl, co je špatně. Dítě totiž často neví,  jakým jiným chováním by to nežádoucí mělo nahradit. Můžete využít přehrávání různých situací s pomocí hraček, na trhu jsou i různé dětské knížky určené k rozvoji rozpoznání a porozumění emocím a k práci s nimi a jsou i pro takto malé děti s hodně obrázky a názornosti.  
 

Ohledně rozštěpu rtu a patra se do budoucna bude jednat o spíše kosmetický problém ( i když se již dá velmi dobře řešit a nebude na synovi jistě nic poznat), avšak předpokládám,  že syn v raném dětství zřejmě podstoupil a ještě bude postupovat určité lékařské zákroky možná spojené s operací v anestezii. Tyto rané zážitky, i když jsou nevědomé, se mohou promítnout do vývoje křehké dětské psychiky a projevit se například vyšší dráždivostí dítěte či specifiky v chování při zátěži, které by však postupně měly odeznít. 
 

Ohledně podezření na ADHD se jedná o diagnózu psychiatrickou, kterou by měl rozhodnout dětský psychiatr,  v naší terminologii se používá pojem porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo hyperkinetická porucha chování (ADHD je pojem užívaný v americké klasifikaci nemocí). Tuto diagnózu psychiatr obvykle neuzavírá před šestým rokem věku dítěte,  pokud tedy projevy nejsou extrémně silné.  Jinak se totiž může jednat jen o přirozený vývoj a zrání nervového systému,  kdy se dítě jako hyperaktivní může jevit, ale " vyroste z toho", jak se říká, právě přibližně do věku šesti let. Postupně se můžete snažit prodlužovat dobu zaměřené pozornosti i u aktivit, které syna tolik nezajímají,  strukturovat čas na dobu volné hry a nějaké povinnosti. Přirozeně tuto schopnost trénujete také procvičováním logopedie. 
 

V případě prohlubování výchovných obtíží ve školce bych doporučila zkusit se obrátit na Pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení možnosti nějaké podpory ve školce,  případně k doporučení kontaktovat další odborníky či výchovná doporučení. 
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

 

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

16 %
5 hlasů

78 %
25 hlasů

6 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 32 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství