Dítě nechce do školky

 1. Po dvou týdnech dítě začalo školku odmítat
 2. Odmítání školky po narození sourozence a návratu ze zahraničí

1)Po dvou týdnech dítě začalo školku odmítat

Dobrý den, mám syna 3,5 roku. Od září nastoupil do školky, ze začátku chodil s nadšením, protože mu to bylo vzácné a nové. Po dvou týdnech už začal protestovat. Nyní je to čím dál horší, včera se dokonce vzbudil s brekem, že školku nechce a děti jsou zlobivé. On je taková citlivá duše, nikdy děti nebil a nese dost těžce, když ho třeba nějaké dítě praští. Určitě ho tam nikdo vyloženě nemlátí, ale v tomhle věku jsou už prostě děcka takové. Prostě tam nechce chodit, protože jsou děti zlobivé. Je to čím dál horší, tento týden už dokonce začal při příchodu i plakat, což předtím nedělal. Mám ještě půl roku rodičovské dovolené, mám ho ještě nechat doma nebo být trpělivá? Děkuji za odpověď.

Odpověď psycholožky Mgr. Michaely Matouškové: Dobrý den, každé dítě je jinak citlivé, je to svébytná malá osobnost a jeho vyzrávání je individuální záležitostí. Uvádíte, že synek je citlivý, zřejmě bude také hodný a submisívnější typ, proto pro něj opravdu může být v jeho věku těžké zvládnout pobyt v kolektivu dětí. Stává se, že děti jsou po nástupu do MŠ zpočátku nadšené, ale posléze, když zjistí, že se jedná o jakousi obdobu "povinnosti", se docházce začnou bránit. Pokud rodič chodí do zaměstnání, pak nezbývají jiné možnosti, než aby si dítě zvyklo. Vy však máte možnost zůstat s chlapečkem ještě doma. Vzhledem k tomu, že si stěžuje na "zlobivost" ostatních dětí a ne na pobyt v MŠ jako takový, může opravdu vnímat některé "dravější" děti s obavami a mít z kontaktu s nimi strach, nemusí být ještě vyzrálý jim čelit. Proto bych se v tomto případě přikláněla spíše k možnosti využití zbývající půlroční mateřské dovolené a synka zbytečně netrápit, když to není bezpodmínečně nutné. Pokud budou v MŠ vstřícní, dohodla bych si s nimi účast na společných akcích v MŠ (divadlech, karnevalech, oslavách apod.), kde by mohl váš chlapeček získávat svoje první zkušenosti v kontaktu s ostatními dětmi pod vaším dohledem a vedením. Vy se s ním také setkávejte se známými a kamarádkami s dětmi a v řešení případných dětských sporů můžete být synkovi nápomocná (ne však řešit situace za něj, spíš vysvětlit a ukázat, co by měl dělat), toto otužování je pro něj důležité. Své rozhodnutí můžete ještě probrat také s učitelkami v MŠ, ale pokud se rozhodnete, stůjte si za svým, vy znáte své dítě nejlépe a intuitivně cítíte, co je pro něj správné. Přeji vám hodně úspěchů ve výchově.  

2) Odmítání školky po narození sourozence a návratu ze zahraničí

Dobrý den, nevím jak si poradit s dcerou 3,5 roku. Do školky začala chodit v květnu a vše bylo v pořádku. Ráno vstala a do školky se těšila. V červenci jsme letěli do Čech (žijeme v zahraničí), protože jsem byla těhotná. V září se nám narodilo miminko a v listopadu jsme letěli zpět domů. Od té doby do školky nechce, dělá scény, pláče a po návratu ze školky je protivná. Děti má moc ráda, dokáže si hrát s každým, Je společenská a k mladší sestřičce se chová ukázkově, i když trošku žárlí. Předpokládám, že do školky nechce kvůli miminku, ale nevím, co s tím mám dělat. Prosím poraďte mi. Děkuji.

Odpověď psycholožky Mgr. Michaely Matouškové:vDobrý den, pro vaši dcerku se toho v poslední době v poměrně rychlém sledu hodně změnilo, nejen, že se jí narodil sourozenec a péče o miminko prokazatelně zabírá více času, než zbývá na ni, ale také jste poměrně dlouho pobývali mimo domov. Dcerka tak chodila před odletem do ČR do školky maximálně dva měsíce a pak byla téměř pět měsíců mimo. Vztahy mezi dětmi ve školce se mezitím vyvíjely, prostředí se měnilo.... Na prostředí školky ještě nebyla plně adaptována (i když chodila ráda a těšila se), potom přišla změna země, zřejmě i jazyka a ještě narození sourozence, které takto malé dítě může vnímat jako možné ohrožení své pozice v rodině. Navíc v ČR měla dcerka možná kontakt s prarodiči, vy jste byla s ní (před narozením sourozence), jistě jste se jí věnovala a možná tak získala více péče a pozornosti, než nyní doma. Její reakce je proto pochopitelná, potřebuje jen opět nabýt jistotu svého zázemí a domácího prostředí a ubezpečit se o svém jistém postavení v rodině, o vaší lásce. Potom bude připravena opět se radostně zapojit do kolektivu dětí, který má ráda. Proto pokud je to možné, na dcerku nespěchejte, věnujte se jí, vhodné bude, když se do péče více zapojí také tatínek. Snažte se jí věnovat i čas samostatně, například když miminko spí, nebo ať se miminku věnuje tatínek a vy buďte s dcerkou. S docházkou do školky nespěchejte, dcerku násilím nenuťte, můžete se pokusit nechávat ji ve školce kratší dobu (například do oběda), nebo jen dopoledne, zvažte i možné přerušení (jen na čas) docházky do školky, pokud je to ve vašich možnostech. Jakmile se vám dcerka bude jevit vyrovnanější (méně protivná) a bude sama projevovat o kontakt s dětmi a školku zájem, bude opět připravená do školky chodit. Můžete si také zkusit domluvit alespoň účast na společných akcích školky, aby holčička neztratila kontakt. Pokud by potíže neustupovaly, můžete zkonzultovat situaci také u nějakého dětského psychologa v místě vašeho bydliště.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Dítě nechce do školky - diskuze

 • Nechce chodit do školky
  Dobrý den,nevím jak si poradit s dcerou 3,5 roku.Do školky začala chodit v květnu a vše bylo v pořádku,ráno vstala a do školky se těšila.V červenci jsme letěli do Čr (žijeme v zahraniči),protože jsem byla těhotná.V září se nám narodilo miminko a v listopadu jsme letěli zpět domů.Od té doby do školky nechce,dělá scény,pláče a po návratu ze školky je protivná.Děti má moc ráda,dokáže si hrát s každým,je společenská a k mladší sestřičce se chová ukázkově,ikdyž trošku žárlí.Předpokládam,že do školky nechce kvůli miminku,ale nevím co s tím mám dělat.Prosím poraďte mi.Děkuji
  Sara Hany   | 02.02.2014 10:44:36 | Reakcí: 1, poslední: 03.03.2014 06:30:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • podobný problém
  máme i my, dcera 4 roky začala chodit až v září, dřív nás nevzali, od začátku chodí s brekem (když ji vyzvedneme i když ji tam vedeme), občas tedy nebrečela, ale teď po Vánocích se to výrazně zhoršilo, brečí hned, jak se vzbudí a uvědomí si, že se jde do školky. Je taková citově labilnější, to víme, takže s ní zkoušíme vše řešit dopředu, rozbírat, ujišťujime ji o naší lásce, probírali jsme to i s učitelkami ve školce. Ale zatím žádné zlepšení, dokonce se jednou pokakala a jednou řvala tak urputně 2 dny, že měla nakone 39 horečku ... Problém je částečně v tom, že mladší sestřička do školky nechodí (nevzali ji), ale my oba s přítelem pracujeme, takže varianta, že ji necháme doma, nepřichází v úvahu. Máme paní na hlídání, nebo hlídá přítel (pracuje na směny). Nechci si ji ve všem ustupovat, je trošku "vyčůraná" a dokázala by toho velmi rychle využít. Všichni nám radí vytrvat, že se sklidní a zlomí se to. Byla bych moc ráda, kdyby si s dětmi ve školce hrála a našla si kamarády, ale zatím je prý spíš samotářská :(.
  martasko   | 16.01.2014 12:24:24
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Dítě nechce do školky - poradna

Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce