Inzerce
Inzerce
Inzerce

Týden se značkou Favea

Mikrobiom lidského těla, atopická dermatitida a možnost jejího ovlivnění užíváním probiotik

Charakteristika atopické dermatitidy

„Atopos“ – atopický ekzém. Něco co není na svém místě a ukazuje se, že věcí, které nejsou na svém místě, je hodně. Je to onemocnění multifaktoriální, pro které je typické silné svědění. Ve všech učebnicích najdete, že je to zánětlivé neinfekční onemocnění kůže chronického průběhu. Alarmující je vysoká a zvyšující se incidence. Nejvyšší u dětí do dvou let, kde se udává, že zhruba každé páté dítě má nějaký projev atopické dermatitidy. Častý začátek onemocnění je v dětském věku, i když může začít i později a bývá i často součástí jiných atopických onemocnění, někdy způsobí takzvaný atopický pochod.

Zajímá nás vztah střevního mikrobiomu a atopické dermatitidy. Prokázalo se, že alterace střevního mikrobiomu předchází projevy atopické dermatitidy. Proč? Je tam nižší hladina bifidobakterií, častá kolonizace patogenního clostridium difficile, menší rozmanitost střevního mikrobiomu a dokonce absence některých bakterií, které degradují mucin a polysacharidy. To jsou nutriční zdroje pro ostatní bakterie.

Inzerce

Jak vypadá vztah střevního mikrobiomu a kůže?

Ukazuje se, že mikrobiom je ve spojení s dalšími orgány. Je to takzvané označení OSA střevo-mozek-kůže. A jak mikrobiom působí na kožní homeostázu? Je to několik způsobů. Především je to modulační účinek na systémovou imunitu, protože metabolity mikrobiomu ovlivňují T lymfocyty a produkci cytokinů. Buď tedy protizánětlivých nebo prozánětlivých. Takže může dojít buď k imunitní toleranci nebo k rozvoji zánětu, alergie nebo k rozvoji autoimunity. Kůže může být i přímo ovlivněna metabolity těchto střevních bakterií, například tryptofan způsobuje přímé znecitlivění kůže ke svědění. Zatím co gama kyselina máselná, produkovaná lactobacily a bifidobakteriemi, svědění potlačuje.

Všechny tyhle poznatky vedly ke snaze nějakým způsobem pozitivně ovlivnit střevní mikrobiom, a tak došlo k vývoji probiotik. Jejich hlavním účinkem je modulace střevního mikrobiomu. Snažíme se, aby byl vyšší počet laktobacilů a pokles clostridií. Máme i imunomodulační účinky. Potlačují Th2 odpověď, ta je prozánětlivá, proalergická  a stimulují Th1 odpověď produkcí protizánětlivých cytokinů.

Inzerce

Stále se snažíme, aby léčba atopické dermatitidy byla pestřejší, byla dokonalejší. K tomu se zdá budou přispívat i moderní probiotika, která se zaměřují přímo specificky na atopickou dermatitidu. Tedy na imunomodulaci patologických pochodů imunitních, které probíhají. Probiotika by měla obsahovat Lactobacillus paracasei, který je předmětem mnoha studií s dobrými výsledky. Výhodný je i obsah vybraných vitamínů. Největší účinnost je u dětí do 12 let kojených 6 měsíců. U starších dětí a u dospělých se příliš mikrobiom nemění. Doba podávání je minimálně 3 měsíce.

Moderní probiotika by měla snížit objektivní posouzení projevu atopické dermatitidy. Snížit svědění, subjektivní příznaky a současně i snížit spotřebu lokálních kortikosteroidů. To je naším cílem.

Inzerce

Co napsat závěrem?

Onemocnění atopická dermatitida má stoupající incidenci, která se stává společenským problémem. Trápí jak děti, tak rodiče, tak lékaře. Již Hypokrates řekl, že všechny nemoci začínají ve střevě a my se k tomu postupně vracíme. Probiotika tedy mohou v léčbě atopické dermatitidy snížit závažnost atopické dermatitidy, především u dětí do 12let.

Více na www.faveaplus.cz/produkt/bactodermal-baby/

Inzerce

Vyzkoušejte Bactodermal baby i vy!

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Týden se značkou Favea - diskuze

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S přítelem jsme měli nechráněný styk který trval zhruba 5 minut, do mě se ale neudělal je si tím jistý penis vytáhnul zhruba 3 sekundy před jeho vyvrcholením, stalo se to dva dny zpátky a já těhotná být nechci ani přítel o to nestojí byl by to průser jsme oba celkem v mladém věku. Chci se zeptat jestli mohu být těhotná a jaké je procento toho ze bych opravdu těhotná byla? Dekuji za odpověď.

Dobrý den,

procentuální šanci na otěhotnění Vám opravdu stanovit nedokážu. Stát se to může i nemusí. Pokud je pro Vás těhotenství velmi nežádoucí, tak do 72 hodin lze užít tzv. postkoitální antikoncepci, kterou lze zakoupit v lékárně.

Pro příště doporučuji užít nějakou formu antikoncepce – zvážit pravidelné užívání hormonální antikoncepce či užívání pomůcek bariérových (např. kondom).

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 24.02.2024, 13:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×