Mám nechat dítě u hry prohrát?

S Kubíkem hrajeme společenské hry. Od Vánoc je hrajeme ve velkém a dneska jsem zažila "krizovou" situaci a potřebuju poradit. Dneska jsme hráli Člověče (už asi po milionté :)) a co se nestalo. Kubík stál před domečkem a já ho musela vyhodit - jinou figurku už jsem ve hře neměla. A Kubík se normálně opravdově rozplakal, že chtěl tou figurkou do domečku. A já nevěděla, co mám dělat? Trvat na vyhození nebo "švindlovat" a nevyhodit? Snažila jsem se mu to vysvětlit, že je to jen hra a že pořád ještě může tu mojí figurku vyhodit a klidně i vyhrát, ale nebyla s ním řeč. Tak jsem to pak zahrála do outu a vyhlásila coffee break... a pak už Kubík hrát nechtěl. Co byste dělaly vy?

Celá diskuze na: http://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/vychova-vztahy-mezi-sourozenci-aktivity-krouzky-mazlicci-deti?url=spolecenske-hry-ja-uz-to-tu-psala-ze-je--944465#r944465

Odpověď: Hraní společenských her je pro děti velmi důležitý nástroj pro trénink různých dovedností a rozvoj kognitivních procesů. Je samozřejmé, že dospělý u spousty her, zvláště zaměřených na výkon, nemůže být adekvátním soupeřem pro dítě. Proto rodiče často „zařizují“ situace, aby mohli dát dítěti pocítit výhru. Je naprosto individuální, jak dlouho a v jaké míře rodiče upravují hru. Signálem k zvýšené opatrnosti jim může být, když už dítě zvládá zachytit více aspektů hry a mohlo by prokouknout „švindl“. U dítěte by pak mohlo docházet k povolení hranic „fair-play“ hry.
Ke hře patří i prohry. S tím by dítě mělo být seznamováno co nejdříve. Utváří se tak jeho schopnost vyrovnávat se s neúspěchy i do budoucna. Někteří lidé se s prohrou nenaučí adekvátně vyrovnávat nikdy, což často vychází z osobnostního ladění, ale může to být ovlivněno i seznamováním se i s těmito stránkami života. Vhodné je snažit se dávkovat prohry v menší frekvenci než výhry, aby u dítěte neupadal zájem o hru. Dobrým nástrojem pro učení zvládání neúspěchů jsou hry založené na náhodě, kde není možné svými schopnostmi ovlivnit průběh hry (hry, kde rozhoduje hod kostkou či vytažená karta apod.). Prohrou tak nejsou zraňovány kompetence dítěte, ale zároveň se s ní musí vyrovnat. Dotaz zodpověděla Mgr. Lucie Šešulková.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Mám nechat dítě u hry prohrát? - diskuze

 • Problemy
  My s tim vyhravanim/prohravanim mame momentalne dost velke problemy a ani k tomu nepotrebujeme spolecenske hry.
  Ackoli jsme ji k tomu nikdy neucila,Violka stanovuje jako vec vyhry/prohry cokoli.Kdo bude vitezem v nandani bot,kabatu,kdo bude prvni u auta,kdo se prvni pujde vycurat,kdo vyhraje,ze bude prvni oblecen.
  Nekdy uz me to ubiji a to hlavne proto,ze ona musi byt vitez.Nekdy to naschval udelam rychleji nez ona a to pak je scena,kdyz ona tvrdi,ze je stejne porad vitez a ja se ji snazim vysvetlit ,ze je v poradku,kdyz vzdy neprohraje.Maximalne se spokoji s tim,ze jsme na stejno.Ma to takto uz od 3 let,kdy jsme plavali v bazenu a kdyz nebyla prvni u schudku,byla uplne hystericka a rikala nam,ze prvni byt proste nemuzeme.
  Ted je to malicko lepsi s jejim projevem,ale stejne casto,pokud nevyhraje odchazi brecet a je velmi ublizena.
  A ja porad nevim co je spravne.Ani z tohoto prispevku to moc nechapu.Na jednu stranu se mi protivi,kdyz je nekdo soutezivy a neumi prohrat,na druhou stranu chapu,ze vetsina deti to takto nastavene ma.Stejne tak starsi Pepik ( 5 let)hrala jsem s nim hokej,dala jsem gol a on byl uplne hotovej,ze to nemuzu.Odesel s brekem pryc.
  janney   | 17.01.2012 00:09:05 | Reakcí: 1, poslední: 17.01.2012 00:10:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • člověče...
  U nás byl s první prohrou v "Člověče, nezlob se" taky pláč a razantní nesouhlas. Míšovi jsou skoro čtyři roky. Pak ale další hru, kdy 2x vyhrál, řekl, že by si přál, aby vyhrál i táta. U pexesa se také zlobil, když nevyhrál a odmítal hrát dál. Tam jsme mu párkrát povolili a nechali ho vyhrát. Myslím, že je potřeba, aby si v menší míře vyzkoušeli na těchto hrách i prohru, třeba je pak tolik nebudou zraňovat prohry v životě :).
  Evule   | 16.01.2012 16:35:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Aspon vnima, ze prohrava
  u nas je to podobne...kdyz rekneme ze vyhrali tak jasaji,ale nejvic je bavi sama hra a je jedno kam co ajak lita a nebo se rika apod 
  Liberte   | 16.01.2012 15:11:29
  Reagovat | URL příspěvku
 • Děkuji
  za vyjádření paní psycholožce.      
  nadule1   | 16.01.2012 11:59:40 | Reakcí: 1, poslední: 16.01.2012 12:48:00
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Aspon vnima, ze prohrava
  Marusce jesye ani nedoslo, ze to jde. Kdyz ji rekneme, ze vyhrala, tak se raduje, ale jinak ji mnohem vic bavi to vyhazovani a ty kecy kolem
  zajic   | 16.01.2012 10:52:53 | Reakcí: 2, poslední: 16.01.2012 12:45:54
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Aspon vnima, ze prohrava
   Já mám zase radost z toho, že jsem to intuitivně udělala dobře :))
   On totiž už je na to člověče hodně vnímavý a ten švindl by poznal. :-))

   Kdo by řekl, že bude někdy řešit takový "kraviny".

   Jinak třeba Kubík absolutně nechápe Černýho Petra. On tu hru miluje, ale trvá na tom, že Černýho Petra má od začátku do konce hry on. :DD A z ruky ho prostě nedá.
   nadule1   | 16.01.2012 11:58:53
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Aspon vnima, ze prohrava
    U nás doma koluje hláška.Máš zeleného krtka?-mám,ale nedám.

    To jsme s Gábi hráli kvarteto.
    Honafa   | 16.01.2012 12:45:54
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Adaptace na MŠ

| Pavla30 | 06.12.2016, 13:54
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu, jak mám mluvit se synem o sebeobslužných činnostech ve školce. Jsou mu čtyři roky a po třech měsících ve školce stále odmítá chodit na záchod a pokud ho paní učitelka včas "nedotlačí" na záchod, počůrá se. Paní učitelka mu říká, aby šel na wc, ale prý se tam musí dostrkat, jinak nejde. Před paní učitelkou se nevyčůrá, když zůstane na záchodě sám, občas přijde počůraný nebo na procházce se počůrá. Prý nezáleží na tom, zda jsou na toaletě děti nebo ne. Chvilkami mi přijde, že to dělá naschvál. Paní učitelka nedokáže vypozorovat, proč to dělá, já také ne. První dva měsíce jsem o tom se synem mluvila, poslední měsíc jsem o čůrání neřekla ani slovo, to také nepomohlo. Již jednou jsem se na Vás obracela kvůli synovi, že ve školce jen stojí a kouká. Přijde mi, že ho to baví a nevidím v tom nic špatného. Do školky sice chodit nechce, ale jde bez jakýchkoli emocí, hezky se rozloučíme, on odejde do třídy a chce tam dle jeho slov "stát a pozorovat děti". Jako pokrok vidím to, že tam namaloval už i obrázek a začíná nazývat děti jejich jmény, když se spolu bavíme. Bohužel ani motivace na suchý kalhoty v podobě hračky nepomohla. Paní učitelky se ve školce snaží, ale nemohou se synem chodit pokaždé na záchod, když tam mají dalších 27 dětí. Doma chodí syn na záchod sám bez problémů. Chceme s paní učitelkou spolupracovat, ale nevím jak. Již jsem se objednala se synem k paní psycholožce, ale termín máme až za dva měsíce. Budu ráda za jakoukoli radu. Moc děkuji.

Dobrý den, problém vašeho chlapce konzultuje s dětským klinickým psychologem. Zatím využívejte metodu dohledu ze strany pedagožky v MŚ a pozitivní motivaci formou ocenění každého, byť i minimálního úspěchu (nechá se lépe nasměrovat na toaletu, odejde na ni na pokyn apod.). Dohodněte se s paní učitelkou na motivačním systému - oceněním může být například nálepka, smajlík, obrázek, který syn dostane od paní učitelky ihned, bezprostředně po zachycení vhodného chování, pokroku, dílčího úspěchu, ne odměna nárazová, jednorázová. Podobně by paní učitelka měla ocenit i každý pokrok v sociální interakci syna, jeho zapojení do společné práce apod. Doma se zaměřte také na rozebrání a ocenění učiněných pokroků, neúspěchy nezdůrazňujte, do školky syna pro případ nehody vybavte náhradním oblečením.

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 07.12.2016, 10:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce