Zácpa
Jde o poměrně častý problém, jehož léčení však bývá velmi obtížné, protože příčiny se velmi často kombinují.
Projevy zácpy
- obtížné vyprazdňování
- bledost dítěte
- nechutenství
- bolesti břicha
- při dlouhotrvající zácpě zašpiněné spodní prádlo (v konečníku se při dlouhotrvající zácpě vytvoří ze stolice tuhá koule, kolem níž protéká střevní obsah, který samovolně odchází)
Nejčastější příčiny zácpy
nevhodné složení potravy (málo zeleniny a ovoce obsahující tolik potřebnou vlákninu, časté pojídání cukrovinek včetně čokolády, málo tekutin - především neslazených, nedostatek pohybu)
úmyslné oddalování vyprázdnění (důsledek nucení „na nočník")
projev prvního vzdoru vůči rodičům (obvykle mezi 2. a 3. rokem věku, kdy dítě úmyslným nevyprazdňováním „trestá" rodiče
stres z nedostatku soukromí (záchodky v jeslích a mateřských školkách, kde není soukromí, které je i u malých dětí nesmírně důležité, na základních školách je problém podobný)
stres z rodinných poměrů (rodina prochází těžkým obdobím z nejrůznějších důvodů - ztráta někoho z rodičů, sourozenců, rozvody rodičů a z toho plynoucí problémy, které se řeší v přítomnosti dětí, střídání partnerů apod.)
infekce a praskliny v okolí konečníku (dítě vyprazdňování potlačuje pro bolest v průběhu vyprazdňování)
poruchy funkce střev a látkové výměny
Všechny uvedené příčiny či jejich kombinace mohou postupně vést k úporné zácpě, která se někdy velmi obtížně upravuje. Čím déle totiž potíže s vyprazdňováním trvají, tím hůře se upravují. Rodiče i děti většinou z ostychu o těchto problémech nehovoří, zmíní se až tehdy, když už neví kudy kam. Takže je nutno řešit problémy včas a nečekat, že se vše samo upraví.
Jak postupovat v odstranění příčin zácpy? Co dělat, když je zácpa?
Především je nutno pátrat po příčinách, které poruchu vyprazdňování mohly vyvolat.
úprava stravovacích návyků: vynechat úplně bílé pečivo, cukrovinky, čokoládu, sladké nápoje, zařadit více ovoce, zeleniny - hlavně syrové, celozrnné pečivo, neslazené nápoje, zakysané mléčné produkty - bílý jogurt, kyška, podmáslí, kefír
postupně pěstovat návyk k vyprázdnění na určitou dobu, která dítěti vyhovuje
malé dítě učit na nočník nenásilně, každé dítě je jiné a trvá různě dlouho, než pochopí smysl tohoto úkonu, proto není vhodné srovnávat děti mezi sebou
problémy v rodině nelze řešit před dětmi, i tak vycítí, že něco není v pořádku, proto je třeba s dětmi mluvit opatrně, ale „na rovinu"
Pokud se náprava v domácích podmínkách nedaří, je nutno konzultovat situaci s ošetřujícím lékařem, který zvolí vhodný léčebný postup, případně rozhodne o podrobnějším vyšetření. Rozhodně není na místě používat u dětí projímadla, své odůvodnění mají pouze v akutních případech. Často jsou totiž návyková, což se také obtížně napravuje.
Léčba zácpy doma - léky proti zácpě
Jde-li o dočasný problém (např. oslava narozenin či Mikuláš, a s tím spojená větší konzumace čokolády a jiných sladkostí), není třeba podléhat panice. Zkuste zvýšit přísun neslazených tekutin, přidat vymačkaný pomeranč, švestkový či meruňkový kompot.
Nedostaví-li se odezva, můžete použít glycerinový čípek.
V dalších dnech úplně vynechte sladkosti, podávejte více čerstvého ovoce (ideální pomeranč a kiwi, je-li dítě alergik, použijte sušené švestky, meruňky, fíky - nebo v létě čerstvé ovoce), zeleninové saláty, celozrnné pečivo, sušenky s vlákninou apod.
Kdy navštívit při zácpě lékaře?
jestliže se nedaří dítě vyprázdnit v domácích podmínkách
jestliže se zácpa opakuje, dítě naříká na bolesti bříška, neprospívá, odmítá jíst
křičí při vyprazdňování
na kalhotkách, pleně či stolici objevíte krev
trvá-li zácpa déle než 3 dny
Váš dětský lékař dítě vyšetří a také se vás podrobně zeptá na všechny okolnosti a zváží vhodný postup včetně případného dalšího vyšetření.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
Ve zkratce pro tatínky
Léčba zácpy u dětí začíná odhalením příčiny. Může jí být nevhodné složení stravy – málo vlákniny, tekutin, stres z nucení na nočník, z nedostatku soukromí, z rodinných poměrů, praskliny v oblasti konečníku, ale také poruchy funkce střev a látkové výměny. Kromě obtížného vyprazdňování se může u dítěte objevit také bledost, bolesti břicha, nechutenství. Základními léčebnými úkony po nalezení příčiny je pěstování pravidelného času vyprazdňování, strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina) a tekutin, komunikace s dětmi o problémech. Z léků můžeme použít glycerinový čípek. Jestliže se dítěti ani poté nepodaří vyprázdnit nebo má velké bolesti, zácpa trvá déle než 3 dny, je vhodné kontaktovat lékaře. JM
Předchozí článek:

Průjem
Následující článek:

Pupeční kýla v kojeneckém věku
Zácpa - diskuze
Zácpa u 3-leté dcery.
Má dcerka trpěla zácpou.Její příčina byla spíše psychická a vedla až ke stavu,kdy měla při každé stolici jasnou krev a odmítala se vyprázdnit.Stolice vypadala jako velký hrozen z tvrdých bobků.Velmi ji to bolelo a při tlačení byla celá spocená a uplakaná.Někdy jsem jí musela i pomoci a bobek jí odstranit od konečníku,protože nešel ani ven ani spátky.Byly jsme u lékaře,který nám doporučil Lactulozu,ale ta nepomohla.Byly to muka,ale už je to konečně za náma.Pomohly nám Biopron Laktobacily Baby,které jsem na jiné doporučení nasadila každý den a je to čím dál lepší.Užíváme je už 3 měsíce,stolici máme pravidelně a bez bolesti,ale hlavně už se nebojí vykakat jinde než doma se mnou.Doufám,že tímto pomůžeme i jiným bezradným maminkám.Chce to mít hodně trpělivosti.Poradna
Dobrý den, již přes týden se potýkám u dcery stáří 1 měsíc, je na UM, se silnou bolesti bříška, zácpou a silným refluxem. U doktorky jsme byly, dcerce bylo uděláno UZ vyšetření, kde bylo řečeno jen, že má silnější reflux, na to konto jsme pořídily AR mlíčko.a tím to začalo, malá přestala mít stolici, neustále se svíjela v bolestech, křičela a jen prděla, byly jsme znova u lékařky, odcházely jsme s tím že má podezření na ABKM, takže nám napsala Nutrilon. Po prvním dávce Nutrilonu ro vypadalo jakoby mávnutím kouzelného proutku všechny problémy zmizely, ale omyl, po dalších dávkách krmení nastala situace ještě horší, malá má stále zácpu, bezprostředně po krmení šíleně brečí a je ve velkých bolestech a samozřejmě zvrací. Paní doktorka už neví co s námi a my jsme doma zoufalí, protože malá pořád brečí, bolí ji bříško a je vidět že není v pohodě. Mám i fotografii stolice po mikroklystyru abych jí aspoň trochu ulevila a nelíbí se mi to úplně. Doktorka nám řekla už jen počkat a vydržet, v případě velkého zhoršení pohotovost. Můžete prosím poradit jak jí pomoct? Děkuji

Dobrý den. Přidejte probiotika a Edpumisan do každé lahve 5 kapek, mezi jídly podávejte fenyklovyý čaj, na reflux je sirup Gastrotuss.

Pro akci je nutné přihlášení