Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Jindřichův Hradec (2010)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Jihočeské historické město Jindřichův Hradec leží na březích řeky Nežárky a Hamerského potoka a pyšní se bohatou historickou tradicí s rozsáhlým kulturním vyžitím.

Jindřichohradecká nemocnice se nachází poblíž centra.

Porodnické oddělení je přesunuto od roku 2007 do nově zrekonstruovaného pavilonu B.

Pro větší pohodlí každá maminka zajisté ocení výtah.

Po příchodu jsme nejprve zamířili na oddělení porodních sálů. Po celou dobu nás provázela ve všech směrech vstřícná a velmi sympatická staniční sestra Jitka Machová.

Oddělení působí svým laděním do hřejivých barev velmi příjemně.


...nevyjímaje čekárny...


Při předání do péče dochází nastávající maminka na předporodní vyšetření na porodní sál, kde podstoupí CTG vyšetření, které monitoruje ozvy plodu a sleduje děložní stahy. Při focení nám zapózovala usměvavá nastávající maminka.


Maminky při kontrole dále ještě čeká ultrazvukové a gynekologické vyšetření.


1. dobu porodní maminky tráví v dvoulůžkovém čekacím pokoji, v tzv. odpočívárně.

Na oddělení se nachází 3 porodní boxy, které zářily novotou. Pokud se maminka rozhodla prožít porod s blízkou osobou, je jim k dispozici box s porodním dvojlůžkem, kde mohou společně trávit 1. dobu porodní a který jim nabízí veškeré pohodlí a soukromí. Je zde možné i porodit.


Náhled na další porodní box s klasickým porodním lůžkem včetně zázemí pro první ošetření novorozence.

Pro rodičky jsou připraveny různé úlevové a relaxační prostředky, jakými jsou hydromasážní vana, aromaterapie, balony a další.


Třetí porodní box máme s ukázkou novopečené maminky s právě narozeným miminkem. Nezbývá, než konstatovat, že to maminkám velmi sluší i těsně po porodu.


Ve 3. patře se nachází lůžkové porodnické oddělení (tzv. oddělení šestinedělí), které opět čiší novotou a příjemnou harmonií teplých barev.

Zákoutí pro posezení.


Nadstandardní pokoj speciál je stylizován tak, aby se v něm maminky cítily co nejlépe. Novopečené mamince tu může zpříjemnit pobyt na přistýlce i blízká osoba, pro kterou je možné zajistit stravu za poplatek. Součástí je mimo jiné zázemí pro péči o miminko, elektronická kojenecká váha, lednička či televize.

Na oddělení lze také využívat čajovou kuchyňku.

Další dva nadstandardní pokoje jsou téměř identické svým vybavením, jsou však navzájem propojené a sdílejí tak společně zázemí pro péči o miminko a sociální zařízení.
Ukázka propojených nadstandardních pokojů, kde mají maminky navíc možnost využití balkónu.

Nahlédnutí do sociálního zařízení.

Standardní pokoje jsou zařízené v podobném duchu, i z hlediska vybavení. Jsou dvojlůžkové a třílůžkové.

Na patře je také prosluněný pokoj pro zdravé a donošené novorozence se zákoutím pro péči o ně. V době naší návštěvy zde ve svých postýlkách odpočívalo několik miminek, u jejichž maminek nebyl vzhledem k jejich zdravotnímu stavu dočasně možný plný rooming-in (např. po porodu císařským řezem).

O miminka pečují maminky za pomoci a rad dětských sester, jejichž pracovna je s pokojem pro novorozence propojena.

Sympaticky na nás zapůsobila otevřená pracovna porodních asistentek včetně tematické výzdoby.

Téměř dech beroucí je výhled z oddělení na rekreační rybník Vajgar a okolí, jež je významnou dominantou města Jindřichův Hradec.

Naproti porodnickému oddělení se nachází pavilonu A, kde je ve 2. patře jednotka intermediární a intenzivní péče pro  především nedonošené novorozence.

Při vstupu na oddělení nás velmi pobavila výzdoba dveří.

Maminky tu mají svůj prostor pro pobyt na oddělení, kde jim je k dispozici dvoulůžkový či trojlůžkový pokoj. Maminky tak mohou být i těchto chvílích stále v blízkosti svého miminka.

Dvoulůžkový....

...a třílůžkový pokoj.

Nahlédnutí do dvou místností s inkubátory, kde nám v novorozeneckých postýlkách zapózovala dvě miminka, která se na sebe nemohla vynadívat.

Naše návštěva jindřichohradecké nemocnice skončila na tomto oddělení......

…..a my Vám přejeme, milé maminky, abyste se co nejvíce těšily z odborné péče a lidského přístupu ze strany ošetřujícího personálu a příjemně si užily veškerého komfortu, který nově zrenovované porodnické oddělení nabízí.

Rozhovor s panem MUDr. Pavlem Dejmalem, primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s.

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Ano-těhotné mohou navštěvovat ambulanci porodního sálu od 36. týdne gravidity, kde je v rámci prenatálního péče provedeno ultrazvukové a kardiotokografické vyšetření a psychoprofylaktická příprava. Předporodní kurzy jsou vedeny porodní asistentkou z oddělení ve formě jednorázového kurzu nebo kurzu v podobě několika lekcí.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?  
Počet porodů za rok 2007 byl 765, počet dětí 772.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
V našem zařízení vedeme porody po domluvě s pediatrem od 32. týdne gravidity, součástí dětského oddělení je jednotka intermediální péče pro nedonošené novorozence. Do 32. týdne překládáme těhotné s hrozícím předčasným porodem do perinatologického centra v Českých Budějovicích a preferujeme porod na vyšším pracovišti.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Dva porodní boxy s monitory CTG, infuzními pumpami a výhřevným lůžkem pro ošetření novorozence. Na třetím porodním boxu je k dispozici rodičce a doprovodu dvoulůžko, kde je možné i porodit. Rodičky mohou při porodu využít míče, hydromasážní vanu a žíněnky.  Porodník, ARO tým a pediatr dostupné 24 hodin denně.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Ano umožňujeme, ale pouze v roli blízké osoby u porodu, tedy s pasivní účastí.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Náš personál je vstřícný k plánu rodiček s ohledem na průběh porodu.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
Používáme aromaterapii, hydroterapii, svobodnou volbu polohy rodičky v první době porodní. Z farmakologické analgezie je možné využít spasmolytik, analgetik a epidurální analgezie. Vše po domluvě s rodičkou individuálně s přihlédnutím k průběhu porodu.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
V první době porodní svobodná volba polohy rodičky, ve druhé době porodní upřednostňujeme my i rodičky horizontální polohu v polosedě na porodnickém lůžku.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Císařský řez má své jasně dané indikace, které císařský řez na přání nesplňuje. Proto bych přání rodičky nevyhověl.
Procento porodů císařským řezem v naší porodnici je 25% za rok 2010.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Odběr pupečníkové krve je v naší porodnici opět možný ve spolupráci s tkáňovým zařízením Cord blood center.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště nebo Vás samotného?
Můžeme budoucím maminkám nabídnout porod a následnou péči v příjemném a nově zrekonstruovaném prostředí. Erudovaný personál porodních asistentek a lékařů.
Pane primáři, děkuji za rozhovor!

Reportáž připravila Martina Ťoková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×