Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Rozhovor s panem Prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc., bývalým primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava

Pane primáři, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Naše oddělení zajišťuje veškerou hospitalizační péči a specializovanou ambulantní péči pro ženy s gynekologicko – porodnickými problémy. Výjimku tvoří pouze předčasné porody s váhovým odhadem novorozence do 1 500g a některé zcela ojedinělé diagnózy jako je trofoblastická nemoc. Tyto pacientky odesíláme do Ústavu péče o matku a dítě v Praze – Podolí na základě smluvního vztahu.

Jak velká je Vaše spádová oblast, odkud k Vám rodičky přijíždějí? Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?
Spádová oblast je teoreticky Jihlavsko. Nicméně rodit u nás mohou všechny nejen občanky České republiky, ale také cizinky, kterých neustále přibývá. V roce 2007 porodilo na našem porodním sále 1187 rodiček 1215 dětí. Z toho bylo 36 dvojčat a 2 trojčata.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály?
Co jsou to alternativní porody? Dle mého názoru není klasické a alternativní porodnictví, ale pouze dobré nebo špatné.
To, co máte na mysli, jsou nové metody, které jsou do našeho porodnictví postupně zaváděny. Pokud nejde o způsob porodu, který ohrožuje na životě a zdraví matku nebo její plod/novorozence, jak je tomu při porodech v domácnosti jsme schopni zajistit jakékoliv racionální přání rodičky od polohy za porodu, porodu do vody, aromaterapie, muzikoterapie, programovaného porodu a nesčetně dalších. Náš porodní sál je těmto aktivitám přizpůsoben. Navíc je zpracován a před realizací projekt rekonstrukce stávajícího porodního sálu na systém porodních domácích pokojů.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle?
Všechny  naše klientky jsou seznámeny, jak v kurzech přípravy na porod vedené našimi porodnímu asistentkami, tak v průběhu vlastního porodu o možnostech porodu v jiné, než poloze na zádech. Je jen na rodičce aby si zvolila to pro ni nejpříjemnější polohu za porodu. Přestože relativně velká část žen volí porod na vaku nebo v jiné vertikální poloze, stále převažují ty, které rodí na porodním křesle. Na našem porodním sále jsme schopni vést porod v jakékoli alternativní poloze.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?
Umožňujeme jako doprovod. Tito ovšem nemají pravomoc vést porod a jinak zasahovat do jeho průběhu. Jejich role je psychologická podpora rodička. Nicméně spolupráce s nimi není na našem porodním sále problematická.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?
Oboje je pro nás přijatelné a obé vítáme. Rodičky s radikálními porodními plány respektujeme a o nejvíc problematických bodech jejich plánu diskutujeme. Porodní plán není nikdy definitivní. Žena v závislosti na postupu porodu často od jeho radikálních částí sama ustupuje.

Jak často ženy žádají o analgezii?
Jedním z bodů Hippokratovy přísahy je "sedare dolorum", tišení bolesti. Na našem porodním sále je možno tlumit bolesti, jak celkově podávanými analgetiky, tak epidurální analgezií, o kterou žádají ženy v cca 7%. Užíváme také přirozenější tlumení bolesti relaxací na míči, hydroterapií ve sprše, aromaterapií a v neposlední řadě psychologickým přístupem personálu porodního sálu šitým na míru pro každou rodičku.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Ani naše porodnice se nevyhnula celosvětové „epidemii císařských řezů“. U nás je ve 22% těhotenství ukončeno, buď plánovaným, nebo akutním císařským řezem.
Císařský řez na přání jako takový neexistuje, ale existuje pestrá škála psychologických indikací k císařskému řezu, jako je nadměrná úzkost matky před porodem, její nadměrný strach o stav dítěte po vaginálním porodu, nadměrný strach z porodních bolestí a z časných a pozdních následků vaginálního porodu.
Císařský řez je velká porodnická operace, která není prosta určitých rizik. Proto s každou klientkou před stanovením indikace k císařskému řezu diskutujeme o výhodách a nevýhodách tohoto způsobu ukončení těhotenství a spolu hledáme pro ni ideální způsob vedení porodu.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve? Jak to probíhá?
Ano. Naše porodnice má smluvní vztah se dvěma společnostmi, které se zabývají zpracováním a konzervací pupečníkové krve. Každá naše klientka, která o tuto službu požádá má zajištěn odběr pupečníkové krve a to jak při vaginálním porodu, tak při císařském řezu.
Dle jasně stanoveného postupu je po porodu dítěte a po přestřižení pupečníku odebráno maximální množství pupečníkové krve do pro tento účel dodaných plastových odběrových recipientů. Takto odebraný materiál je dále zpracován a uskladněn společností, se kterou klientka uzavřela smlouvu.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? Zvláště když dítě potřebuje speciální neonatologickou péči.
Tak, jak jsem uvedl v první otázce, jsme schopni zajistit porodnickou péči ženě s jakoukoliv porodnickou patologií.
Vzhledem k tomu, že naše nemocnice nedisponuje centrem intenzivní perinatální péče, jsou klientky, jejichž novorozenec tuto péči bude s největší pravděpodobnosti vyžadovat, referovány do Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Co se týče porodnické péče jsme schopni porodit jakéhokoliv novorozence. Naše neonatologické oddělení je vybaveno pro péči o novorozence porozené v 32. týdnu těhotenství a více, to znamená o kategorii novorozenců s porodní hmotností 1 500g a více.

Během svého pracovního života jste prošel, jak klinická pracoviště, tak nyní šéfujete Gynekologicko – porodnickému oddělení okresní nemocnice s velkou spádovou oblastí. Jaká jsou specifika obou pracovišť, nebo jaký v nich shledáváte rozdíl? Jsou nějaké výhody nebo naopak nevýhody pro lékaře na jednotlivých pracovištích?
Jak jsem uvedl výše, Jihlavská nemocnice poskytuje porodnicko - gynekologickou péči klientkám s téměř úplným spektrem onemocnění našeho oboru. V tom se tedy činnosti mezi mým bývalým a současným pracovištěm moc neliší.
Specifikem klinického pracoviště je pregraduální a postgraduální výuka a vědeckovýzkumná, přednášková a publikační činnost. Jsem velmi rád, že naše nemocnice má uzavřenou smlouvu o spolupráci s Vysokou školou polytechnickou v Jihlavě, která je od tohoto školního roku akreditována pro výuku studijních směrů porodní asistentka a všeobecná sestra.
Členové našeho porodnicko – gynekologického týmu se podílejí na výuce těchto studentek. Tím se stírá další rozdíl mezi klinikou a našim pracovištěm. Vedení naší nemocnice velmi podporuje vědecko - výzkumnou a publikační činnost. Přestože se aktivně účastníme mnoha odborných setkání, je patrný určitý rozdíl mezi klinikou a naším pracovištěm. Na klinice bylo na tyto aktivity více času.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště?
Zajímavostí je mnoho a každou z našich potencionálních klientek zajímá něco jiného. Proto je nejlepší osobní, verbální a vizuální kontakt. Všechny zvídavé budoucí maminky jsou zvány na naše pracoviště, kde jim o všech zajímavostech od nás povíme.
Pane primáři, děkuji Vám za rozhovor.

Reportáž připravila Martina Ťoková.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×