Kojení

   
 1. Proč a jak dlouho kojit?
 2. Přestávky mezi pitím a počet kojení
 3. Jak dlouho má být dítě u prsu?
 4. Vaše dotazy ke kojení

1. Proč kojit?

Není pochyb o tom, že nejpřirozenější výživa dítěte od narození je výživa mateřským mlékem, které dítě získává sáním z prsu. Je to strava naprosto dokonale přizpůsobená jeho potřebám, lehce stravitelná, obsahující všechny potřebné živiny včetně obranných látek. Proto by všechny děti měly být výlučně kojeny do 6. měsíce věku, v kojení je možno pokračovat i dále s postupným zaváděním nemléčné stravy, podle podmínek až do 2, event. 3 let věku.

Mateřské mléko se tvoří již před porodem, jeho tvorba po porodu narůstá, mléko má nažloutlou barvu a je husté - je to tzv. mlezivo (kolostrum), které postupně ztrácí žlutou barvu a mění se v tzv. počáteční mléko a ve 3. týdnu již mluvíme o zralém mléku, kdy se smetanové zabarvení mění v namodrale bílou barvu.

Některé maminky se domnívají, že mají „slabé" mléko, které dítěti nemůže stačit a mnohdy se nechají svést k dokrmu náhradním mlékem (často tak radí sousedka, kamarádka). Jde o hrubou chybu, která může mít za následek odstavení dítěte.

2. Přestávky mezi pitím a počet kojení

Přestávka musí být tak dlouhá, aby stačila k vyprázdnění žaludku dítěte. Počet kojení musí být takový, aby dítě vypilo denní množství mléka potřebné k optimálnímu váhovému přírůstku (tj. 150-250 g za týden).

Doba potřebná k vyprázdnění žaludku u kojeného dítěte trvá 2-3,5 hodiny podle množství vypitého mléka a podle kapacity žaludku. Přesné pravidlo určit nelze, doba mezi kojeními se pohybuje většinou mezi 2-4 hodinami podle stáří dítěte, jeho velikosti, donošenosti a schopnosti pití každého dítěte. Nejkratší doba je u dětí nedonošených, drobných a u novorozenců. Tím, jak stoupá množství vypitého mléka, mění se i přestávky mezi kojeními. Takže zdravý váhově průměrný kojenec potřebuje 7 kojení denně (z toho 1 kojení noční), naopak drobnější dítě potřebuje 8-10 kojení během dne (včetně noci). V průběhu prvních 6 týdnů se rytmus kojení natolik ustálí, že se dítě budí samo.

POZOR! Jsou děti tzv. spavé, které se na kojení prostě nehlásí, zejména děti s odeznívající novorozeneckou žloutenkou. Tyto děti je potřeba každé 3-3,5 hodiny během dne šetrně budit, např. tím, že dítě přebalíte, pohladíte, mluvíte na něho, kroužíte prsty kolem úst, dítě se probere a je připraveno pít. Postupně se vše upraví a dítě se bude hlásit samo. Nikdy nesmí být pauza mezi kojením delší než 4 hodiny (během dne). V noci může být pauza delší, dítě se hlásí samo. Výjimkou jsou uvedené „spavé" děti a děti nedonošené.

Není nutné otrocky lpět na přesných intervalech mezi kojeními, dítě si během každé dávky vypije někdy více, někdy méně mléka a podle toho se hlásí. V noci se hlásí také samo (až na výše uvedené výjimky). Stejně tak není nutné dítě přikládat k prsu, kdykoli zakňourá nebo zapláče. Důvodem jeho neklidu může být promočená plena, chlad nebo nadměrné teplo, žízeň nebo bolesti bříška způsobené větry, anebo potřebuje cítit jen blízkost matky a chce utěšit, takže je třeba, aby se matka naučila poznávat reakce svého dítěte a podle toho reagovala (promasírovat bříško, pohladit, event. pochovat, případně dát dudlík).

3. Jak dlouho má být dítě u prsu?

Je třeba si uvědomit, že dítě vypije maximum své dávky v prvních 10ti minutách. Většinou pije velmi intenzivně - jsou slyšitelné šplouchací zvuky při polykání - takže často usne, přestane pít a nelze jej probudit. V takové situaci je vhodné uvolnit dítě od prsu, nechat odříhnout, případně přebalit a znovu dítě přiložit, takže celková doba vlastního kojení by neměla přesáhnout 20 minut.

Často doporučovanou metodou k uvolnění dítěte od prsu je vsunutí malíku matky do úst dítěte. Před její aplikací je však třeba vědět, že dítě se dokáže držet matčina prsu velmi silně, takže není právě snadné prstem stisk uvolnit, nehledě k tomu, že matka nechtěně může sliznici úst dítěte poranit nehtem, navíc je to nehygienické. Lépe je stisknout obě nosní křídla dítěte, které, aby se mohlo nadechnout, ústa samo otevře, a tím se snadno prs uvolní.

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce


Feminella Hereditum - pro ženy, které chtějí kojit

logo angeliniFeminella Hereditum obsahuje speciální lactobacilární kmen Lactobacillus fermentum Lc40 izolovaný přímo z mateřského mléka. Mateřské mléko je zdrojem prospěšných mikroorganismů, které zajišťují:

 • první osídlení střev kojence
 • zdravou střevní mikroflóru důležitou pro vývoj imunitního systému dítěte

Feminella HereditumDříve bylo mateřské mléko považováno za sterilní. Novější data ukázala (rok 2003), že tomu tak zdaleka není. V mateřském mléce přirozeně žije mnoho různých bakterií. Role lactobacila v mateřském mléce spočívá i v udržování rovnováhy mezi přirozeně přítomnými mikroorganismy. Pokud je tělo oslabeno únavou, nemocí nebo nadměrným zatížením, může dojít k přemnožení potenciálně škodlivých bakterií. Kvůli této bakteriální nerovnováze se následně mohou objevovat potíže při kojení jako je bolest prsou, zatvrdnutí či snížení mlékotoku, prasklinky na bradavkách, které mohou vyústit až v zánět prsu (mastitida) provázený silnou bolestí, otokem, teplotou. Mastitida patří k nejčastějším příčinám předčasného ukončení kojení. Kojení přináší zdravotní výhody pro děti (ideální výživa pro novorozence a kojence) i pro matky (snížení rizika rakoviny prsu a vaječníků, návrat k původní hmotnosti před těhotenstvím).

Feminella Hereditum = jedinečné, tělu vlastní lactobacily z mateřského mléka pro ženy, které chtějí kojit.

Feminella Hereditum je doplněk stravy. Více na

 

Víte, jaké léky můžete bezpečně užívat při kojení? Odpověď najdete na: http://www.babyonline.cz/sestinedeli/uzivani-leku-pri-kojeni

4. Vaše dotazy ke kojení

Kojení při oparu

Otázka: Mohu kojit, když se mi udělal opar? Není to pro dítě nebezpečné?

Odpověď: Kojení pro dítě není nebezpečné, musíte se vyhýbat kontaktu s ústy - dítě
nepusinkovat - tedy pokud je opar na rtu. MUDr. Vomelová

Režim u měsíčního miminka

Otázka: Máme měsíčního Jáchymka a zatím jsme režim neřešili. Resp. asi týden po návratu z porodnice jsem malého každé naučené 3 hodiny budila na baštu a přebalení. Jenže většinou moc plakal (až se dávil), baštit nechtěl, často se ani nepřisál. Tak jsem to přestala řešit a nechala malého, aby si sám řekl, až bude mít hlad. Zhruba každé 4 hodiny si maličký řekne. Jenže se změnou počasí, s kolikama se to vše rozhodilo a maličký se budí různě. Někdy po 4 hodinách, někdy po 2 hodinách a někdy dokonce po 6-7 hodinách. Bohužel ale takto nemůžu nic naplánovat. Nemůžeme jít tátovi po práci naproti, nemůžu si domluvit doktora na určitou hodinu a ani koupání nejde naplánovat.
Prosím o radu, jak to řešíte s miminky vy? Zavádíte režim např. po 4 hodinách s tím, že ze začátku bude maličký určitě nahněvaný (přijde mi to drastické, trápit ho takto) a nebo to neřešíte?

Odpověď: Obecně se traduje, že dítě má mít možnost napít se tehdy, když se samo hlásí. Jenže to v praxi dost dobře nejde, protože každá maminka si potřebuje čas určitým způsobem plánovat. Dítě lze nenásilně naučit režimu již od útlého věku, chce to jen trpělivost a důslednost. Malý kojenec (ve Vašem případě měsíční) potřebuje v průměru 7 mléčných dávek - 6 ve dne a jednu v noci, přičemž interval mezi dávkami u zdravého dítěte by měl být 3 - 3,5 hodiny (vyjímečně kratší tehdy, když si někdy vypije méně a to se může stát). Trávení vypitého mléka totiž trvá v průměru 3 hodiny. Takže musíte začít ranní dávkou cca v 6 - 7 hodin, následně po 3 hodinách dítě jemně rozbalte, klidným hlasem na něho mluvte a ono se pomalu probere a tak postupujte ceký den. V noci by měla být dávka jen jedna. Jestliže se mezi pitím budí a pláče, nemusí to být jen hlady, ale může mít větry nebo potřebuje jen utěšit, mnohdy stačí jen pohladit nebo pochovat či promasírovat bříško. Vždy na dítě mluvte klidným tichým hlasem nebo mu něco zpívejte (v noci samozřejmě asi zpívat nebudete). Jestliže se dítě budí dříve než za 3 hodiny a není k utišení, pak ho nenechte plakat a nakojte ho, další pausa je většinou zase trochu delší, ale neměla by být delší než 4 hodiny.
Je-li však dítě často neklidné a režim se Vám nedaří nastavit, můžete mít také přechodný nedostatek mléka, což lze jednoduše zjistit kontrolním kojením v poradně, proto se v takovém případě obraťte na svého dětského lékaře. Dr. Ludvíkovská

Množství vypitého mléka ve 2 měsících

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co se týče kojení, kolik by mělo 2. měsíční dítě vypít v rámci jednoho dne - 24 hodin?

Odpověď: Množství vypitého mléka za 24 hodin u kojeného dítěte je samozřejmě různé, záleží na konstituci dítěte. Důležité jsou váhové přírůstky - zhruba do 3 měsíců věku má mít dítě týdenní přírůstek cca 150-200 g,  po 3. měsíci jsou již váhové přírůstky nižší. Ve Vašem případě by mělo dítě vypít v průměru 120-15O ml na jednu dávku s tím, že ráno většinou po delší noční pause může vypít více, během dne pak méně, potřebu mléka na jedno kojení si dítě určuje samo (kojení by i s přestávkami nemělo přesáhnout 30 minut). Takže má-li Vaše
dítě 6 denních dávek a jednu noční, pak množství vypitého mléka za 24 hodin je přibližně 800-950 ml. Ale znovu zdůrazňuji, každé dítě je jiné a má tudíž i jiné potřeby. Proto nejdůležitějším měřítkem prospívání dítěte je týdenní či 14-denní váhový přírůstek. Dr. Ludvíkovská

Kojení a menstruace

Otázka: Chtěla bych se zeptat, zda je běžné a normální, že při plném kojení (intervaly nejsou delší jak tři hodiny) 5-ti měsíčního syna jsem dostala menstruaci.

Odpověď: Je to běžné i normální. U některých žen nastupuje menstruace i při plném kojení s ukončením šestinedělí. Zejména v těchto případech kojení nechrání ženu před nechtěným dalším otěhotněním. Dr. Gerychová

Ukončení kojení bez hormonů

Dotaz: Ani mezi hlavními tématy v záhlaví, ani v diskuzním klubu jsem nenašla odpověď na otázku, která mě momentálně velmi tíží. Jak nenásilně (a bez hormonální léčby, neboť jsem opět těhotná) odstavit od kojení dvouleté dítě, je-li pravidelně ve dne i noci kojeno? Zavést ještě v tomto věku umělou mléčnou výživu?

Odpověď: Maminka může nenásilně dítě vést ke konzumaci náhradního mléka a klidně z lahve, bude-li dítě chtít, anebo z hrnečku. Dítěti musí maminka vysvětlit, že už mlíčko prostě nemá. V noci takhle staré dítě by už mléko pít nemělo, má-li žízeň, stačí trocha dětského čaje nebo vody. Maminka může omezit laktaci tím, že sníží příjem tekutin, bude pít jen tolik, aby uhasila žízeň a musí jen lehce odstříkávat tak, aby snížila napětí prsou. Intenzivním odstříkáváním by se totiž mléčná žláza stále stimulovala, takže odstříkat jen lehce. Odstříkané mléko může dítěti nabídnout při přechodu na náhradní. Chce to ale hodně trpělivosti vůči dítěti, aby pochopilo, že maminka už mléko nemá. Dr. Ludvíkovská

Kojení - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 1  (diskuzí: 1)
 • kojení nedonošenců
  Dobrý večer,
  máme 6týdení miminko holčičku   nedonošence(33+4tt)je plně kojené, ale zajímalo by mě kolik mlíčka může vypít v jedné dávce. Bojím se abych ji nepřejídala nebo naopak aby neměla málo.Kojím cca každé 3h. s jedním buděním večer takže kolem 7-8dávek denně. Malou vážim před a po kojení a v průměru vypije 70ml někdy i 90ml což mi přijde na to jak je malinká dost. Sice krásně přibírá, ale aby to nedohnala zase moc rychle. Mlíčko nezvrací jen občas když už to je opravdu dost  . Občas brečí už po 2h. a strká si prstíky do pusy brečí do té doby než jí nakojim je to tak správně? Nebo mám za každé situace vydržet alespon ty 3h? Děkuji za odpověď  
  bjuchinky   16.01.2015 21:35:02, reakcí: 1, poslední: 18.01.2015 09:56:27
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 1  (diskuzí: 1)

Na Baby On Line to žije

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Umíte česky?

  Jazykové okénko. Bojíte se, že při péči o Vaše děťátko úplně zapomenete pravopis? Zkuste naše jazykové kvízy!

 • Jména dětí

  Nejoblíbenější jména. Jaká populární jména dávají rodiče chlapečkům a jaká holčičkám?

 • Školkáček ONLINE

  Jak Kubík zvládl nástup do školky? Máte také dítě, které při odchodu do MŠ pláče? Nejste v tom sami.

 • Celebrity na BOL

  Rozhovory s úspěšnými lidmi! Tomio Okamura, Jan Pirk, Radim Vančura, Ilona Csáková a další české celebrity.

Více informací o akci Zavřít a přejít na web