Screening – screening v 1. trimestru 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na screening v 1. trimestru těhotenství. 11 týden těhotenství půjdu na odběry krve – Rh faktor, žloutenka atd. a 12 týden těhotenství na ultrazvuk ohledně vrozených vývojových vad. Dočetla jsem se ale, že je možné nechat si udělat ještě genetický screening v 1. trimestru těhotenství, který není hrazen pojišťovnou. Můžete mi říci jaký je rozdíl v tomto genetickém screeningu a ultrazvukem na vrozené vývojové vady? A pokud bych si to nechala udělat obojí třeba během 14 dnů, zda to není škodlivé pro plod. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, nedá se říct, že je "rozdíl" mezi screeningem v 1. trimestru a genetickým screeningem - jedno nenahrazuje druhé, ale kombinují se. V 13. týdnu těhotenství se můžete rozhodnout dvojím způsobem. 1. nechat si udělat tzv. kombinovaný screening - ultrazvuk, na který jdete a k tomu stejný den odběr krve na genetiku (což nemá s rutinnímu odběry v 12. týdnu těhotenství nic společného). Z výsledku ultrazvuku, výsledků krve a vašeho věku se vypočítá pravděpodobnost vrozené vývojové vady. 2. můžete absolvovat jen ultrazvuk a test na genetiku s nechat udělat v 16. týdnu. Rozdíl je v tom, jak jste psala, že kombinovaný screening není hrazen pojišťovnou, stojí cca 1350 Kč, je však přesnější než v 16. týdnu těhotenství. MUDr. Veronika Ťápalová

Více informací o biochemickém screeningu v 16. týdnu najdete zde

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Screening – screening v 1. trimestru - diskuze


Screening – screening v 1. trimestru - poradna

Zánět vaječníku

| MV1993 | 25.10.2016, 16:20
Dobrý den, mám dotaz. Snažím se otěhotnět, ale bohužel mi před 14 dny moje doktorka zjistila zánět vaječníku. Nasadila mi antibiotika, Entizol a 10 dní bez sexu. Běhen braní antibiotik jsem navíc dostala menstruaci, takže jsem musela přerušit braní Entizolu. V neděli jsem antibiotika dobrala,ale následně se mi dostavily (už během menstruace) tyto problémy: pálení, svědění kolem klitorisu a pochvy, slabý nepáchnoucí výtok a mírná, občasná bolest v podbříšku. Mohla by to být příčina anitibiotika vynechání Entizolu?
Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, Vaše potíže mohou být způsobeny užíváním antibiotik, které někdy mohou rozhodit poševní mikrofloru. Zkuste nasadit lokálně laktobacily na upravení.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 08:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce