Zánět hrtanu (laryngitida, laryngitis)

 1. Proč je laryngitida tak závažná? Laryngitida u dětí
 2. Zánět hrtanu - příznaky
 3. Co dělat v případě zánětu hrtanu? Laryngitida léčba
 4. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k laryngitidě, coby komplikaci virové infekce nedošlo?

1. Proč je laryngitida tak závažná? Laryngitida u dětí

Laryngitida je velmi závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka nemocniční ošetřování. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění, proto je také nejčastější příčinou nemocničního ošetřování u kojenců a batolat.

U laryngitidy jde o zánětlivé onemocnění části dýchací trubice, která tvoří vstup do průdušnice. Její součástí jsou hlasové vazy a hrtanová příklopka (epiglotis), která brání zatékání slin a potravy do průdušnice a do plic. Pokud se přece jen - byť nepatrná částečka dostane pod příklopku, dojde reflexně k prudkému záchvatu kašle, který má pomoci cizí tělísko odstranit.

Zánět hrtanu je většinou komplikací virových infekcí, ale může také vzniknou přetěžováním hlasových vazů křikem, dlouhodobým mluvením apod.

2. Zánět hrtanu - příznaky

U laryngitidy v důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká cca 1 cm. Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel a často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání. Každé nadechnutí je provázeno drsným zvukem, dítě dýchá s obrovskou námahou, stupňující se neklid situaci ještě zhoršuje, dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější. Většinou k této komplikaci dochází v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, nikdy na to nezapomenou.

Je třeba ještě říci, že průběh virového infektu, který výše uvedenému předchází, nemusí být nějak dramatický, může probíhat jako běžné nachlazení, ani teplota nemusí být vysoká, ale varovným příznakem již je, když se změní během dne charakter kašle. Ten je najednou štěkavý, kokrhavý, nemusí být nijak častý, ale často bývá bolestivý. Malé dítě to neumí říct, často se rozpláče.

3. Co dělat v případě zánětu hrtanu? Laryngitida léčba

Je zapotřebí navštívit dětského lékaře, hlavně když jste se s touto situací předtím nesetkali, i když stav dítěte není nijak dramatický. Dostane se vám poučení, co můžete zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit a současně vás lékař vybaví léky, kterými lze účinně zasáhnout. Jsou typy dětí, u nichž se takováto komplikace objevuje často, zejména u malých dětí. Onemocnění akutním zánětem hrtanu však může postihnout i děti školního věku, ale u nich nebývá situace tak dramatická (anatomické poměry jsou již zcela jiné).

První pomoc: Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy?

 • dítě vezmete z postýlky, jen přes něj přehodíte přikrývku a ihned s ním musíte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic
 • nutné je současně uklidňovat dítě
 • druhý rodič připraví studený zábal na krk
 • nemáte-li s touto situací zkušenosti a nejste vybaveni léky, musíte ihned volat lékaře (RZP - rychlá záchranná pomoc - 155)

Použít vlastní auto není vhodné ze dvou důvodů:

 • nemusíte odhadnout stav dítěte a během jízdy, zejména je-li nemocnice vzdálená, se může stav dítěte natolik zhoršit, že jej nezvládnete
 • budete velmi rozčilení a nervózní, zběsilou jízdou můžete ještě způsobit dopravní nehodu

4. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k laryngitidě, coby komplikaci virové infekce nedošlo?

 • dítě pečlivě sledovat a všímat si charakteru kašle
 • zvlhčovat prostředí, v němž se dítě pohybuje (zvlhčovače, Vincentka), po dvou hodinách vyměňte zábal na krku (Prietznitz - studený a přes to suchý), na noc vždy nový, často a krátce větrejte, v noci ponechte otevřené okno
 • upravte polohu dítěte - mělo by být v polosedě, protože se mu tak lépe dýchá
 • snažte se udržet dítě v klidu, i když nevypadá příliš nemocně
 • nemáte-li s touto situací zkušenosti, ihned konzultujte lékaře, pokud se charakter kašle změní
 • máte-li již zkušenosti s takovým stavem, zkontrolujte si lékárničku a konzultujte svého dětského lékaře

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Přečtěte si osobní zkušenost s laryngitidou z pohledu matky - lékařky.

Inzerce

Víte, jak posílit imunitu vašeho dítěte? 

Velmi podstatnou roli pro posílení imunity dítěte v raném věku hraje výživa. Ptáte se proč? Je vědecky dokázáno, že 70% buněk imunitního systému sídlí ve střevech. Proto je třeba myslet na to, že i výběrem správné stravy vytváříte zdravou střevní mikroflóru svého dítěte.

Nejlepší formou výživy dítěte je mateřské mléko. Pokud ale kojení není možné, pak je tu Nutrilon Pronutra 2,3,4, který díky obsahu vitamínů  A, C, D* pomáhá podpořit imunitu vašeho dítěte. Vyvinuto na základě 40 let výzkumu mateřského mléka.

Obsahuje látky, jejichž účinky na zdraví dětí byly prokázány. 

 • *Vitaminy A, C a D přispívají ke správné funkci imunitního systému.
 • Unikátní klinicky testovanou směs oligosacharidů scGOS/lcFOS (9:1) napodobující funkci oligosacharidů mateřského mléka, které jsou využívány střevní mikroflórou vašeho dítěte. 
 • Omega 3 mastné kyseliny – kyselina alfa – linolenová přispívá k rozvoji mozku (paměti, myšlení a koncentrace).

Nutrilon. Expert na imunitu pro zdraví vašich dětí.

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být použita na doporučení lékaře. Způsob použití a další informace na www.nutriklub.cz a na 800 110 000. Potravina pro zvláštní výživu.
 

11 typů jak posílit imunitu vašich dětí najdete zde: 

Inzerce

KNIHY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7

Začalo to v roce 2008, kdy jsme napsali a ke konci roku vydali naši prvotinu Říkačky pro chytré hlavičky. Byla inspirována náročnými malými dětmi, které již neposeděly u říkanek z minulých století. Chtěly něco z reálného života, zajímaly se živě o sebe, své tělo, svět kolem nás. A právě takové říkanky v knížce najdete. Každá říkačka předá dítěti nějakou znalost či dovednost. Nedostatek kvalitního „materiálu“ na knižním trhu nás vedl k pokračování vzdělávacího cyklu, a to ucelenou předškolní přípravou Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Následně vyšly Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky a Jak děti přicházejí na svět.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství a po 40

Knížka pro budoucí maminky Zdravé těhotenství a zdravotně-společenská inspirace pro zralé ženy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Ke všem našim publikacím můžete shlédnout videa, co knížky obsahují, jak s nimi mohou děti tvořit a hravě se vzdělávat. Videa najdete na prokliku jednotlivých publikací.

Knihy Pro chytré hlavičky

Říkačky pro chytré hlavičky Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky
Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky Jak děti přicházejí na svět
Zdravé těhotenstv Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Zánět hrtanu (laryngitida) - diskuze


Zánět hrtanu (laryngitida) - poradna

Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce