Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Chomutov (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Každá budoucí maminka je přijata a vyšetřena v této místnosti.

Pro I. dobu porodní slouží velká místnost se dvěma, závěsem oddělitelnými boxy, která na Vás zapůsobí velice příjemně. Součástí pokoje je rohová relaxační vana, posezení pro doprovod rodičky a samozřejmě sociální zařízení.

Ještě než vstoupíte na vlastní porodní sál, uvidíte prostory pro 1. ošetření novorozence.

Na porodním sále jsou dvě polohovatelná porodní lůžka, vysunutím zástěny vzniknou dva oddělené porodní boxy.

Toto je prostor pro personál porodního sálu.

Aby si mohla maminka odpočinout, pečují o dítě sestřičky Novorozeneckého oddělení. Na oddělení je několik klasických postýlek, observačních boxů s inkubátorem, boxy pro fototerapii a prostor pro ošetřování miminek.

Nyní jsme již na Oddělení šestinedělí.
Nadstandardní pokoj je jednolůžkový, vybavený TV, rychlovarnou konvicí, telefonem a koutkem pro koupání a ošetření miminka.

Standardní pokoje jsou dvoulůžkové, také s koutkem pro koupání a ošetření miminka.

Personál Porodnice je velice milý a sestřičky se pečlivě starají i o příjemný vzhled chodeb.

Rozhovor s panem MUDr. Michalem Zemanem, PhD., primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Chomutov (Krajská zdravotní, a.s.)

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Ano.  Ženy se mohou na naše oddělení obrátit s jakýmkoliv problémem.  Provádíme komplexní porodnickou péči, pouze v případě předčasných porodů spolupracujeme s perinatologickými centry, aby byla zajištěna co nejlepší péče o eventuelně předčasně narozené miminko.
V rámci gynekologie provádíme celé spektrum gynekologických výkonů, od minimálně invazivních hysteroskopických a laparoskopických, přes vaginální až po radikální operace břišní cestou.
Zabýváme se běžnou gynekologickou problematikou, pečujeme o sterilní páry.
Nově naše oddělení otevírá poradnu pro problematiku urogynekologie a poruch statiky pánevního dna, včetně moderní operační terapie.
V rámci onkogynekologie se naše oddělení zabývá komplexní diagnostikou a stageingem, operační léčba probíhá v závislosti na rozsahu onemocnění u nás nebo ve spolupráci s onkogynekologickým centrem.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?  
V roce 2007 jsme měli 764 porodů. V letošním roce (11/2008) 971.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
V naší porodnici se věnujeme porodům od dokončeného 34. týdne těhotenství. Porody před tímto termínem převážíme do perinatologických center, preferujeme ta geograficky nejbližší.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Porodní sály jsou nově zrekonstruované, příjemné, v rámci možností bych řekl „domácké“.
V rámci I. doby porodní je možné využít porodnickou vanu. Samozřejmostí je umožnění volného pohybu rodičky v I. době porodní, nejsou-li přítomny porodnické komplikace.
Jinak jsou porodní sály personálně i přístrojově vybaveny standardně tak, jak mají být, aby u nás mohla probíhat plnohodnotná a bezpečná porodnická péče.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Porod v našem zařízení vedou naši lékaři a naše porodní asistentky.
S maminkou může být na porodním sále přítomna jakákoliv „civilní“ osoba, jejíž přítomnost si maminka přeje. Omezeni jsme pouze počtem 1.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Snažíme se vycházet vstříc přáním rodiček.
S porodními plány mám ale špatné zkušenosti. Často se totiž stává, že rodička používá jako svůj porodní plán pouze formulář stažený z internetu, kterému mnohdy ani sama nerozumí a není šitý na míru jejím přáním. Při podrobném probrání dané problematiky se pak ukáže, že to vlastně ani tak nemyslela.
Shrnu-li to, pak se snažíme vyjít vstříc přáním rodiček, ale s ohledem na zdraví jejich i jejich miminek.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
Porod je přirozený děj, ale žijeme v 21. století a proto nechceme, aby žena trpěla, a snažíme se jí v rámci možností ulevit. Používáme nefarmakologické relaxační metody jako je sprcha či vana, je-li to vhodné, pak z farmakologických metod preferujeme epidurální analgesii, se kterou máme velmi dobré zkušenosti.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Naše rodičky po důkladném poučení preferují ve valné většině porod na gynekologickém křesle, které je ale polohovatelné a umožňuje zvolení nejvhodnější porodní polohy.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Není možné paušálně odpovědět. Jednoznačně preferuji vaginální vedení porodu.
V ČR císařský řez na přání není umožněn. Je nutný přísně individuální přístup, podrobně s rodičkou její stav a přání probrat a ještě se mi nestalo, že bychom se nedohodli na nejvhodnějším řešení.
V roce 2007 bylo u nás 13,7 % porodů císařským řezem, v letošním roce máme zatím 15 % císařských řezů.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Ano.

Věnuje se Vaše oddělení i onkologické problematice, tj. prevenci, diagnostice a léčbě nádorů pohlavních orgánů. Zaznamenal jste po dobu své praxe případy nádorů u těhotných žen? Mívají šťastný konec?
Věnujeme se onkologické problematice, jinak to ani v dnešní době nejde. Těchto onemocnění je mnoho, zvlášť v našem regionu. Zabýváme se prevencí, diagnostikou a v závislosti na stadiu onemocnění i léčbou gynekologických nádorů. Naše oddělení v tuto chvíli nemá statut onkogynekologického centra, o které ale usilujeme, a proto spolupracujeme v rámci KZ a.s. s gynekologickým oddělením Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Nádorová onemocnění u těhotných žen jsou naštěstí vzácná. Samozřejmě jsem se během své praxe s mnoha setkal a konec měla bohužel různý, většinou vše dopadlo dobře pro maminku i miminko. Bohužel si pamatuji i několik případů, které dopadly velmi smutně. Budu je mít jako memento v hlavě pořád.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště nebo Vás samotného?
Nevím, jestli jde o zajímavost. V dnešní době by se mělo jednat o samozřejmost. Snažíme se být ke všem klientkám milí, otevření a hlavně pravdomluvní.
Já osobně neuznávám „starou školu“ zatajování informací před pacienty o jejich zdravotním stavu. Pacient má plné právo na úplné seznámení se svou diagnózou, o všech možnostech léčby, o své prognóze. Někdy je to tvrdé, ale bez těchto informací nemá klient možnost se plnohodnotně rozhodnout co dál, jak postupovat, v případě těch smutných věcí jak si uspořádat svůj život. Samozřejmě se snažím o co nejšetrnější formu sdělení, ale rozhodně se ode mě nedočkáte nějaké „milosrdné lži“. Na to, abych lhal, si svých pacientů příliš vážím.
Děkuji Vám za milý rozhovor.

S panem primářem hovořila Věra Tautová.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×