Příkrmy v 9. měsíci

Dobrý den, paní doktorko, prosím Vás, chci se zeptat, zda je v poledne při masozeleninovém příkrmu nutné dávat každý den maso + brambory a mrkev nebo může být maso + brokolice, maso + kedluben, maso + květák? A dále bych se chtěla zeptat, zda dítě tohoto věku může mít při dopolední svačince k jablku, hrušce, banánu apod. dětské piškoty či nikoliv??? A do třetice - když mám dostatek mléka a dítě mi spí téměř vždy celou noc, mám správný postup, když kromě dopolední svačinky a v poledne masozeleninového příkrmu (po těchto jídlech dávám ještě napít mateřiny) jen kojím? Je nutné dávat jiné tekutiny a večer kaši a když kaši, tak mléčnou nebo nemléčnou?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

V 9. měsíci má dítě dostat ráno mléko, tedy kojení. Dopoledne je ovocný příkrm, do jablečného základu přidejte místní ovoce, ne citrusové plody, lze přidat i piškoty dle chuti dítěte. Polední dávka je vždy v bramborovém základě jakákoliv zelenina kromě cibulovin, hub, paprik, rajčat a kukuřice. Vždy 6 dní v týdnu s masem a jeden den v týdnu místo masa dávejte půlku žloutku. Odpoledne bílý jogurt s ovocem nebo piškotem. Na noc mléčnou kaši. Dokojit lze kdykoliv, kdy si dítě žádá, není ale nutné. Někdy si děti žádají ještě jednu mléčnou dávku v noci.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Příkrmy v 9. měsíci - diskuze


Příkrmy v 9. měsíci - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | 23.10.2016, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.10.2016, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce