Dokrm kojence odstříkaným mlékem

Sání z prsu je pro dítě velká fyzická námaha. Některé drobnější děti (nebo děti se srdeční vadou) se tak unaví, že nikdy nevypijí potřebnou dávku, potom jsou neklidné a plačtivé, jindy naopak nápadně spavé a na váze přibírají velmi málo. V těchto případech je vhodné po kojení mléko odstříkat do malé vyvařené misky a dítě po lžičkách odstříkaným mlékem dokrmit. 1 čajová lžička má objem 4 ml, takže 5 lžiček je 20 ml, což většinou k dokrmení stačí. Pro dítě to není fyzická námaha a navíc nespolyká vzduch. Některé maminky si v prvních dvou týdnech po porodu mnohdy neví rady, zda jejich děťátko vypije dostatečné množství, jsou nejisté, zvláště když dítě často pláče. A k tomu jim radí všechno možné a nemožné babičky, sousedky či kamarádky a matčina nejistota se stále zvyšuje. Malý tvoreček vycítí nejistotu matky a celá situace se jenom zhoršuje a často bývá příčinou snížené tvorby mléka. Náprava je velmi jednoduchá - obrátit se na ošetřujícího dětského lékaře, který zvolí optimální postup.

Ten většinou spočívá v tom, že se dítě zváží před a po kojení, aniž se přebalí a rozdíl ve váze je množství mléka, které dítě vypilo. Dnes není problém opatřit si kojeneckou váhu - lze ji zapůjčit nebo koupit. Podle množství vypitého mléka se dítě dokrmí odstříkaným mateřským mlékem, popřípadě lékař doporučí dokrmit dítě náhradním mlékem. Jakmile se zklidní dítě a jeho přírůstek na váze bude přiměřený, zklidní se i maminka. Tvorba mléka se obnoví, takže dokrm náhradním mlékem většinou již není zapotřebí.

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Dokrm kojence odstříkaným mlékem - diskuze


Poradna

Tvorba mléka

| sobele | 14.01.2017, 20:53

Dobrý den, mám osm dní starého syna. Během těhotenství se mi mlezivo netvořilo/nevytékalo. Během tří dnů od porodu se mi rozběhla laktace. Kvůli novorozenecké žloutence a úbytku na váze jsem ho přikládala častěji. Přibližně po hodině. Začal opět nabírat a já krmím po třech hodinách. Po návratu domů jsem měla velká plná prsa, mléko mi neustále vytékalo, ale od včera se mi sploštily a jsou měkké. Může to znamenat, že mám málo mléka? Malého kojím pořád stejně, ale třeba i půl hodiny. V porodnici mě stresovali tím, že by měl mít po 10ti minutách dost. Také mám pocit, že mě vycucne na max a už tam nic není. Bojím se, aby jeho porodní váha nešla dolů. Co mám prosím dělat, abych navýšila množství mléka? Četla jsem o laktační krizi, může to být můj případ? Dekuji za odpoved. Soberova

Dobrý den,

kojte chlapečka tak jak chce, nedělejte mu režim ani nehlídejte čas (např. 10 minut u prsu). Takto malé miminko potřebuje k tomu, aby se nakojilo, mnohem více času. Kojení se totiž netýká pouze jídla, chlapeček si u prsu řeší i jiné věci - chce se najíst, napít, uklidnit, uspat, chce kontakt s maminkou. Nenechte se vystresovat nějakou laktační krizí nebo měkkými prsy. Dávejte dítě k prsu tak, jak ono chce. Někdy bude při jednom kojení stačit jeden prs, někdy dáte obě prsa. I tím, že si dáte dítě k sobě do postele, budete kojit v noci, zvýšíte si tvorbu mléka.  

Mgr. Miloslava Kameníková | Babyonline | 18.01.2017, 07:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce