Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Rychnov nad Kněžnou a.s. (2010)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Okresní město Rychnov nad Kněžnou leží v Královéhradeckém kraji na řece Kněžné poblíž Orlických hor.

Historie rychnovské nemocnice sahá do 19. století. Současné zařízení oblastní nemocnice je výsledkem postupné modernizace a inovací.

Pohled na budovu, kde se nachází Gynekologicko-porodnické oddělení.

Vstupní prostor.


V přízemí je jak gynekologická ambulance, tak ultrazvuk.


V obvodní ambulanci se provádí ultrazvukové vyšetření, kde mají maminky možnost vidět svého „drobečka“ přímo nad sebou na obrazovce.


Ve vedlejší ambulanci se provádí gynekologické vyšetření.


Čekárna gynekologické ambulance.


Nyní se nacházíme na porodnickém oddělení, které je pod vedením sympatického pana primáře Jána Šándora.

Jídelní kout, kde mají maminky také možnost sledovat televizi.


Zde probíhá příjem maminky či propouštění. Při příjmu se mimo jiné provádí měření ozev plodu a kontrakcí na kardiotokografu, kontrola kyčlí a další nezbytná vyšetření.


Na chodbě si na denním světle u okna velebí miminko s novorozeneckou žloutenkou, samozřejmě v rámci léčebné terapie.


Maminky zde mají možnost připojení k internetu.


Malé nahlédnutí do vyšetřovny.


1. dobu porodní tráví maminky v nadstandardně vybaveném předporodním pokoji, kde nechybí vířivá vana pro uvolňující pocit a samozřejmě úlevové a relaxační pomůcky, jakými jsou ribstole, balóny, žíněnky a jiné.

Na oddělení je v těsné blízkosti porodního sálu sekční sál.

V porodnici se samozřejmě myslí i na tatínky, kteří mohou veškeré dění na operačním sále sledovat skrze prosklené okno a těšit se tak z prvního okamžiku narození miminka už během operace.


Sál má oddělené a plentou zahalené dva porodní boxy.


Na sále bylo velmi živo, nám ale ochotně zapózovali šťastní novopečení rodiče.


U vstupu na porodní sál mají své zázemí i novorozená miminka, je zde připraven novorozenecký box pro jejich okamžité ošetření, zvážení i změření.


Prosluněné novorozenecké oddělení nás velmi nadchlo, zejména svou útulností a také rozdělením novorozeneckých postýlek dle pohlaví. V postýlkách bylo plno a slečny měly tento den opět převahu.


Naproti inkubátorům nám téměř profesionálně zaujala postoj pro focení novorozená dvojčátka.


Trakt oddělení.


Na oddělení šestinedělí jsou maminkám k dispozici standardní dvoulůžkové- či trojlůžkové pokoje.

Ukázka standardního třílůžkového pokoje i s maminkami. Samozřejmou součástí pokojů je koutek pro péči o miminko.


Sociální zařízení.


Standardní (a zároveň i dle domluvy nadstandardní) pokoj s usměvavou maminkou a opět se spokojenými dvojčátky v hlavní roli.

Nadstandardní pokoj je zařízen tak, aby se v něm maminky cítily co nejlépe a nejpohodlněji, což značí i vybavení pokoje. K dispozici je tedy mimo jiné televize, telefon, hifi věž, lednička, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice ...

… a především vlastní sociální zařízení.

Inspekční pokoj sester.


Pooperační pokoje s vlastní chodbičkou a sociálním zařízením.


Návštěvy mohou využívat i místnost k tomu účelu určenou.


Zajisté bude pro maminky pozitivním zjištěním a možná také rozhodujícím faktem pro rychnovskou porodnici, že se právě tato pyšní prestižním titulem Baby Friendly Hospital, tedy nemocnice přátelská dětem.


Naše fotoreportáž je již u konce. Návštěva rychnovské porodnice v nás probouzela pocit přátelské atmosféry. A my Vám přejeme, milé maminky, abyste se také cítily podobně a co nejvíce se těšily z odborné péče ošetřujícího personálu.

 

Rozhovor s panem MUDr. Jánem Šándorem, primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou, a.s.:

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Ano - od prenatální péče v poradně, UZ prenatální, převzetí těhotných před porodem z péče obvodních gynekologů, psychoprofylaxe a cvičení těhotných před porodem - aquaerobic pro těhotné, vedení porodu po dokončeném 36. týdnu těhotenství, gynekolog. péči - ambulantní, hospitalizační.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?
Počet porodů za rok 2007 byl 698, počet dětí 705.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Dle klinického stavu ponecháváme novorozence od dokončeného 36. týdne, jinak překládáme do spádového perinatologického centra FN Hradec Králové.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Dva porodní boxy s monitory CTG, inf. pumpami, monitorem vitálních funkcí rodičky, dále samostatný pokoj pro I. dobu porodní s relaxační vanou.  
Přímo na porodním sále je sekční sál. K dispozici je 24 hod. přítomný pediatr, porodník, porodní asistentky, ARO tým
.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Umožňujeme přítomnost jedné osoby nad 18 let bez specifikace, plus eventuálně s dulou.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Nepreferujeme je, ale snažíme se ale domluvit postup dle porodních plánů s průběhem porodu. Bez fundamentalizmu z obou stran to lze aplikovat.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
Používáme epidurální analgezii po domluvě s těhotnou nebo na přání rodičky. Dále využíváme aplikaci i.v. analgetik, neuroplegických směsí, relaxačních cvičení a je možnost využití hydrorelaxace, aromaterapie apod.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Drtivá většina rodí v poloze na zádech, jinak dle průběhu porodu možno rodit na boku, v polosedě a podobně. Tyto polohy jsou ale výjimečné.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
U nás není indikace k císařskému porodu “na přání“.
V určitých případech - jako např. porod koncem pánevním (ale i jiných) se přikláníme k preferenci rodičky. Myslím si, že při vyšších rizicích porodu pro plod či matku je akceptace přání rodičky nanejvýš rozumná.
Procento porodů císařským řezem za rok 2007 je 6,3%, za rok 2008 8,56%, za rok 2009 10,3%.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Umožňovala, t.č. je v jednání podpis nové smlouvy s firmou poskytující „uchování“ pupečníkové  krve. Předpokládám, že v nejbližší době budeme moci tyto odběry provádět.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště nebo Vás samotného?
Z mého pohledu je personál porodních asistentek a lékařů přiměřeně erudován.
Poskytujeme možnost určité alternativy u porodů - hydroterapie, aromaterapie, speciální relaxační cviky, muzikoterapie apod.
Jinak přeji rodičkám i personálu co nejméně komplikací u porodů.


Pane primáři, děkuji za rozhovor!

Reportáž připravila Bc. Helena Dvořáková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×