Inzerce
Inzerce
Inzerce

Prozkoumejte česká science centra, planetária a hvězdárny!

Science centra jsou moderní interaktivní muzea, zábavní vědecké parky i instituce neformálního vzdělávání. Dá se jim říkat různě, ale jedno mají společné: užijete si v nich spoustu zábavy, a navíc se vždy dozvíte něco nového.

Od 14. 8. do 20. 8. 2023 se můžete zapojit do soutěže o vstupenky.

Inzerce

Popovídáte si s roboty, ovládnete předměty pouhou myšlenkou, naučíte se zachránit lidský život nebo zažijete výcvik pilotů stíhaček. A to je jen malá část z toho, co vše české parky nabízejí. Prostřednictvím stovek exponátů, vzdělávacích programů, 3D projekcí a nejmodernějších technologií můžete zkoušet výsledky vědeckého poznání na vlastní oči i kůži. A nepřestávat žasnout! Najdete je v Brně, Hradci Králové, Liberci, Olomouci, Ostravě i v Plzni. Každé z nich je jiné, nevšední zážitky však nabízejí všechna.

Inzerce

Techmania Science Center

Plzeňské science centrum Techmania přesvědčí každého, že o vědě je možné nejen bádat, ale také si s ní lze hrát. Desítky originálních přístrojů návštěvníky hravě učí fyzice či chemii, svůj příběh vyprávějí unikátní historické lokomotivy, trolejbus či parní stroj. Vědecké show si „hrají“ se statickou elektřinou nebo s různými plyny a tlaky.

Experimentujte a poznávejte, jak funguje svět kolem nás kombinací všech vjemů. Interaktivní exponáty nejsou obyčejné hračky. Každý z nich má za úkol vysvětlit vám něco z přírodních jevů a zákonitostí anebo z oborů lidských činností. Zjistíte, že třeba i fyzika může být dobrodružství a že film je zase věda. Ve 3D planetáriu se díky pestré nabídce projekcí můžete podívat na Měsíc, objevit příběh Země od jejího počátku a zhlédnout také různé animované filmy. V bývalé tovární hale samozřejmě nemůže chybět ani část věnovaná historii plzeňských Škodových závodů.

Inzerce

iQlandia

Řešíte otázku, kam vyrazit s rodinou na výlet? Přijeďte navštívit jedno z nejvýznamnějších míst svého druhu v Evropě – unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem iQLANDIA Liberec. Vše si tady můžete osahat a vyzkoušet na vlastní kůži.

Inzerce

Čeká vás 11 expozic, přes 400 interaktivních exponátů i iQPLANETÁRIUM. V ceně vstupenky do expozic jsou i badatelské aktivity (např. Teslův transformátor, Ohnivé tornádo, jízda na Mars Roveru, Pokec s robotem atd.), oblíbená science show nebo workshopy. Vědecko-zábavní centrum je primárně určeno pro všechny od 8 let, ale často je navštěvují i rodiny s mladšími dětmi, každý si přijde na své. Průměrná návštěva trvá cca 4 hodiny, v budově se nachází i restaurace, která připravuje denní menu.

Hvězdárna a planetárium Hradec Králové

Science centrem v oborech astronomie a příbuzných přírodních a technických věd pro celé východní Čechy. Slouží nejen dospělým, ale především dětem a mládeži.

Nachází se na jižním okraji metropole východních Čech, Hradce Králové. Pro stavbu hvězdárny bylo zvoleno jedno z nejkrásnějších míst-na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, odkud se otevírá pohled na západ do polabské nížiny a na jižní protáhlé údolí se zrcadly rybníků Datlíka a Roudničky. Poloha hlavní kupole je 15° 50' 21" východní délky, 50° 10' 38" severní šířky, 287 m nad mořem. V objektu sídlí též pobočka Českého hydrometeorologického ústavu–Solární a ozonová observatoř a část Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

VIDA!

Nejdřív rozpoutat tornádo a ustát zemětřesení, pak se projet na kole po laně několik metrů nad zemí, zahalit město do husté mlhy, vstoupit do obřího srdce, vyzkoušet si moderování počasí nebo trénink pilota stíhačky, postavit magnetickou sochu, a nakonec zmrazit vlastní stín. Neuvěřitelné? Ne, to všechno můžete během jediného dne zažít v brněnském zábavním vědeckém parku VIDA!

Na ploše 6200 m2 tu najdete více než 180 exponátů, se kterými si můžete hrát a objevovat tak svět kolem nás. Expozice je rozdělena do šesti různých sekcí: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět, Venkovní expozice a Dětské science centrum pro nejmenší návštěvníky od 2 do 6 let. Součástí centra je prostor pro dočasné výstavy, které se střídají přibližně jednou za půl roku a věnují se pokaždé jinému tématu.

Hvězdárna a planetárium Brno

Letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh. To všechno, vlastně mnohem více objevíte v Hvězdárně a planetáriu Brno, které se nacházejí nedaleko centra města, v malebném parku Kraví hora.

Sál digitálního planetária vás zaujme obrazem a zvukem. Série speciálních projektorů v kombinaci s desítkami počítačů dokáže vykouzlit na projekční ploše o průměru 17 metrů překvapivě věrný model vesmíru. V repertoáru nejsou pouze astronomické pořady. Podíváte se také pod vodní hladinu, dovnitř lidského těla, blízké budoucnosti nebo minulosti, mikrosvěta či makrokosmu.

Svět Techniky Ostrava

Science centrum, které se zaměřuje na popularizaci především technických a přírodovědných oborů, které mají tradici v regionu i České republice. Skládá se ze dvou sousedících objektů. Svět Techniky je otevřen jak pro veřejnost, tak pro školy a disponuje moderně vybavenými učebnami, laboratořemi a dílnami.

Expozice Malý Svět Techniky U6 je zakomponovaná v původní industriální budově, návštěvníci zde odhalí tajemství technických vynálezů a zavítají do historie technického pokroku od průmyslové revoluce po současnost. Velký Svět Techniky, druhé moderní science centrum, naleznete hned přes cestu za úchvatnou zrcadlovou fasádou. Návštěvníkům nabízí čtyři stálé expozice – Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Pevnost poznání

Architektonicky unikátní stavba s dřevěnou konstrukcí, která sídlí v areálu Korunní pevnůstky, byla ještě v roce 1857 neoddělitelnou součástí bastionové pevnosti. Zatímco tehdy se v ní skladovala munice pro dělostřelectvo, v současnosti nabízí útočiště pro vědu a neformální vzdělávání.

Jakmile otevřete její brány, čekají na vás 4 expozice a planetárium s desítkami originálních exponátů, které vznikly přímo v dílnách pevnosti. A především pak akční průvodci z řad studentů univerzity. V historicky věrných kostýmech vojáků vás provedou pestrou historií Olomouce, seznámí vás s pozoruhodnými živočichy a rostlinami, odhalí tajemství mozku, a dokonce vám umožní vyzkoušet rotující trenažér pro kosmonauty–gyroskop.

Více informací na www.sciencecentra.cz, Facebooku a LinkedIn.

Zpracováno podle podkladů dodaných Českou asociací science center.

Další tipy na výlety najdete v kapitole Navštivte s dětmi.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Prozkoumejte česká science centra, planetária a hvězdárny! - diskuze

Poradna

Dobrý den,
mé dceři byly dva dny zpátky dva měsíce. Už před měsícem začala past koníčky že měla hlavičku zvednutou krásně, ale všimla jsem si posledních několik dní, že hlavičku zaklani dozadu, padá ji hlavička na jednu nebo druhou stranu a vypadá to, jak kdyby se chtěla zvednout, i jednu ručičku ze zvedá. Já hity ručičky držím, ale nic moc... Je to normální v tomto věku? Že se to ještě zlepší, srovná, že to je tím že začala s tím celkem brzy a ještě to dotrenuje?
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

stabilní poloha na bříšku je od 3 měsíců, zatím je ještě čas, ale kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 25.04.2024, 17:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×