5. Kariéra, životní styl

Pane doktore, nyní se dostáváme k tomu, proč jsem Vás oslovila. Vy jste jako jeden z prvních vybudoval rozsáhlé privátní zařízení pro ženy, nyní i pro děti. Kdy jste přesně s podnikáním začal a kde jste získal počáteční investici?
Začal jsem v roce 94 na podzim, rok a půl poté, co jsem se vrátil ze Spojených států a poté, co jsem se rozhodl, že do Spojených států nepůjdu. Nějaké peníze jsem měl našetřeny z minulosti a primární investice nebyla velká. Potřeboval jsem jenom zařízení ordinace, prostory nebyly moje, byly pronajaté. Je to investice srovnatelná s cenou automobilu. Navíc jsme ordinaci opravovali ještě s mým kolegou, se kterým jsme začínali, částečně svými silami a řemeslníci, kteří nám pomáhali, byli z části naši přátelé, takže náklady byly minimalizovány.

Následně jste spoluzakládal Sdružení soukromých gynekologů, jehož jste se stal předsedou, a záhy Vás kolegové zvolili i do čela České gynekologicko-porodnické společnosti JEP. Kterého úspěchu si vážíte více, toho podnikatelského, nebo lékařského, jestli se to tak dá říct.
Nelze to příliš srovnat. Je samozřejmě velkou poctou, když mě kolegové poctí důvěrou a zvolí mne předsedou odborné společnosti, která sdružuje skoro všechny gynekology v České republice. Je to určitě meta, za niž už nechci nikam jít. Už jsem třetí období předsedou odborné společnosti a deklaroval jsem, že už nechci funkci dál vykonávat. Kdybych byl zvolen do výboru, tak odmítnu nominaci na předsedu a podpořím někoho z kolegů z lůžkových zařízení. Funkce mně dala velkou zkušenost, poznal jsem spoustu zajímavých lidí, je to i možnost ke zvýšení erudice.  Věnoval jsem ale opravdu hodně svého času. Co se týká mého centra, tak s tím jsem bezprostředně svázán, poskytuje obživu nejen mně, ale i mnoha mým kolegům, kteří jsou zároveň mí přátelé. Je to jiná otázka, která nemůže být méně důležitá, ale ani bych neřekl, že má prioritu nad jinými mými důležitými aktivitami. To znamená, musím to nějak zvládnout se ctí všechno. Aspoň dočasně.

Jak myslíte, že Vás změnilo podnikání?
Asi lépe hospodařím s časem, asi si dávám pozor hodně na své zdraví a snažím se udržovat v kondici, abych ještě vydržel aspoň do doby, než to budu mít komu předat. Mám mnohem větší pocit volnosti, než když jsem byl v lůžkovém zařízení na klinice. To byl i hlavní důvod, proč jsem chtěl odejít. Připadalo mně, že jakákoli novinka se prosazuje na klinickém pracovišti hrozně dlouho a navíc mně nevyhovoval styl práce lůžkových zařízení nejenom u nás, ale v celém středoevropském regionu. Pořád se musíte ptát, jestli něco můžete udělat, několik dalších subjektů Vám dává názor na to, jestli to můžete udělat a jak to můžete udělat. I když v některých případech to děláte mnohem častěji a lépe než oni. Teď si velice vážím toho, že rozhoduji sám a nabízím pacientce to, co si myslím, že je pro ni nejlepší, a poté, co to ona odsouhlasí, provedu to. Potřebuji-li konzultace kolegy, využiji samozřejmě tuto možnost.

Jak vypadá Váš pracovní den. V kolik ráno vstáváte? Máte nějaký ranní rituál?
Vstávám pondělí až pátek v 5:25. V úterý a čtvrtek od 6 hodin ordinuji a v pondělí, středu a pátek od 6 hodin plavu hodinu v bazénu. V pondělí a středu mám ordinační hodiny až odpoledne do večerních hodin. V pondělí, středu a pátek mám ještě po plavání chviličku pauzu, pak jdu na hodinu na tenis, potom jedu na sekretariát a tam dělám administrativu do té doby, než začne odpolední směna. Je to stereotyp, který mně vyhovuje. Úterý je trošku nepříjemnější, protože dělám od 6 hodin od rána do půl druhé nebo do dvou, potom jedu do Prahy, tam mám jednání.

To je v rámci toho předsednictví?
To je v rámci mých různých funkcí, já se snažím koncentrovat všechna jednání na úterý odpoledne a večer, v případě,  že to nevyjde, tak ještě na středu dopoledne.

A co mimo plavání a tenisu patří k Vašim koníčkům?
Ze sportů golf, lyžování, kolo, potápění a chození po horách. A vzhledem k tomu, že jsem vyrůstal mezi obrázky (maminka, jak jsem řekl, je kunsthistorička), tak rád chodím na výstavy a po galeriích. Řád čtu, ale oproti tomu, když jsem byl na klinice nebo když jsem byl mladší, čtu výrazně méně, protože mám méně času. Optimální je na to dovolená, které moc není. Na hudbu už taky nemám moc času, ale jsem rád, když se dostanu několikrát do roka třeba s dětmi na nějaký rockový koncert.

Ještě pořád máte v oblibě Stinga?
Sting je jeden z těch, které mám rád.

Který je Váš favorit?
Líbí se mi celá řada skupin, jasného favorita nemám. Vesměs jde zejména o hudbu 70. a 80. let. Namátkou Genesis, Pink Floyd, Yes, Beatles, E.L.O., Peter Gabriel, ale třeba i Metallica nebo Judas Priest. O novinkách přehled moc nemám. Z klasiky mám rád např. Beethovena a Dvořáka.

Vypadáte velmi dobře, dodržujete zdravý životní styl? :-) Jíte zdravě, viděla jsem, že jste poobědval zeleninu s ovocem. Držíte nějakou speciální dietu?
Mám režim, který patrně moc zdravý není, ale mně vyhovuje, mám při něm dobrý krevní tlak, nízkou tepovou frekvenci a dobrou biochemii. Nikomu to nedoporučuji. Ve všední dny dopoledne nesnídám, jen piju neslazený ovocný čaj (cca 2 l), potom obědvám zeleninu a něco málo ovoce a večer se navečeřím, ne úplně střídmě, ale ani se moc nepřejím. Třikrát denně jím, jen o víkendu. Rozhodně to není recept na zdravý životní styl, ale s touto životosprávnou jsem byl zatím velmi málo kdy nemocný. Neberu žádné léky a všechny ukazatele, které se dají měřit, jsou na správných hodnotách.

Jak již pravila Babička Boženy Němcové: „Není na světě člověk ten, co by se zavděčil lidem všem.“ Jak se vyrovnáváte s kritikou? Nemrzí Vás, že jste mnohdy svému povolání a pacientkám věnoval i nyní věnujete mnoho času, většinou na úkor rodiny a relaxace, a někteří lidé to přesto neocení?
Už jsem si na to zvykl, po pravdě řečeno mně to ani nevadí. Spíš některých lidí docela lituji, protože mně připadají, že nechtějí přijmout informace. Někdy mě trochu mrzí postoj některých kolegů, kteří si vykládají ne úplně správně některou z mých činností, to kam se snažím, aby obor směřoval. Chápu to, že se nezavděčím úplně všem, a chápu, že někteří mají zájmy, které jsou trošičku v rozporu s tím, co já si myslím o směřování gynekologie a porodnictví a zejména ambulantní gynekologie. Je to naprosto legitimní a vzhledem k tomu, že je demokracie, tak jim přeji, ať je někdo zvolí do patřičných funkcí a ať dosáhnou svého demokratickou cestou.

A nechcete Vy sám vstoupit do politiky?
Ne, nechci. Bylo mně to nabízeno opakovaně a v tom jsem konzistentní. Nikdy jsem v žádné politické straně nebyl a myslím si, že ani nebudu, nebo v nejbližší dekádě určitě nebudu, protože nechci ztratit soukromí a považuji to trošku za plýtvání časem.

Děkuji za milé přijetí a rozhovor.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

5. Kariéra, životní styl - diskuze

 • taky dekuji
  Panu doktorovi a Jane Calamity 
  zajic   | 27.04.2012 12:46:14 | Reakcí: 1, poslední: 27.04.2012 15:38:55
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: taky dekuji
   Děkujeme, je to od Tebe, Eliško, milé.

   Ještě odpovím na Tvůj návrh "oznámit rozhovor dopředu, abyste mohli připojit své otázky".
   Omlouvám se, ale jsem pověrčivá a měla bych obavy, že po veřejném oznámení rozhovor nevyjde :-).
   Také by odpadl ten úžasný moment překvapení, kdy si jistě říkáte, za kým se asi příště vypravím  .

   Je ovšem možné zaslat nám návrh Celebrity + vlastní dotazy k ní.
   Baby on line   | 27.04.2012 15:38:55
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, jsem v 7tt a od začátku mám pořád hojný výtok, někdy je ho méně, někdy více, někdy je vodnatý, někdo do bíla a někdy lehounce do žluta. Nepálí ani nesvědí, jen mám někdy takový nepříjemný pocit, možná je to i tím, že ve stejný den, kdy jsem zjistila těhotenství, mě schvátila chřipka i s teplotou a tak se možná narušilo prostředí v pochvě. Byla jsem u gynekologa a ten se podíval dovnitř, ale kultivaci nenabral. Říkal, že je tam trochu zánět, ale neřekl jaký a napsal mi Polygynax, jenže doma jsem si přečetla, že těhotenství je kontraindikace, navíc všude na internetu čtu, že v prvním trimestru se vaginální antibiotika ani antimykotika nesmí používat, že mohou poškodit plod. Tak jsem si ho radši nevzala a koupila si v lékárně tabletky k zavedení Feminella vagi C, ale dnes mám po nich ještě větší výtok, lehce do žluta, ale nepálí, nesvědí, jen je to nepříjemné, tak už nevím. Prosím poraďte mi, co dělat. Ještě přemýšlím, že zkusím místo vagi C koupit Idelyn. Budu moc vděčná, když mi odpovíte, pokud to půjde co nejdříve. Děkuji.

Dobrý den, pokud je to nezbytné, lokální antibiotika lze užít i v prvním trimestru, zase tak závažné důsledky nemají. Ale otázkou je, zda se ve Vašem případě jedná o zánět. V těhotenství je hojnější výtok normální a pokud nepálí ani nesvědí, pak se o infekci s velkou pravděpodobností nejedná. Zkuste si tedy koupit např. Borglycerinové čípky, které obsahují jen dezinfekční látky a každou noc zavádějte na 10 dní. Lze samozřejmě vzít kultivace, ale ty také nevyřeší všechno, protože většinou se nějaké bakterie vykulivují, pochva není sterilní.. Nejlepší tedy je řídit se symptomy a to je pálení, svědění, zarudnutí. Pokud ani jedno z toho nemáte, pak je zřejmě vše v normě.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 14:07
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce