Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou

Když budete jíst zdravě, většinu vitaminů a minerálních látek potřebných během plánování miminka, v těhotenství a při kojení doplníte přirozeně. Pestrý jídelníček nestačí jen na 5 základních živin, doplňky stravy jich ale většinou obsahují více nebo ve zbytečně vysokém množství. Odborníci říkají – kyselina listová, vitaminy D a E, omega 3 mastné kyseliny a jód. To vám stačí. Pokud ale nechcete brát 5 různých doplňků stravy zvlášť, můžete si koupit Ogestan, nové vitaminy pro těhotné a kojící.

O důležitosti kyseliny listové ví většina z vás. Má velký vliv na vývoj plodu v prvním trimestru. Je nezbytná pro tvorbu DNA a červených krvinek. Její nedostatek je dáván do souvislosti s předčasnými porody, zvýšenou potratovostí a poškozením plodu. Proto odborníci doporučují ženám užívat kyselinu listovou alespoň 1 měsíc před plánovaným otěhotněním. Vzhledem k relativně nízkému obsahu kyseliny listové v běžné stravě a značným ztrátám, které nastávají během tepelné úpravy potravin, může vzniknout i při vyváženém jídelníčku její nedostatek poměrně snadno.

Samotná kyselina listová ale nestačí. Pro vývoj kostí je velmi důležitý vitamin D, který pomáhá vstřebávat vápník. Jeho nedostatek v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu či nízké porodní hmotnosti. Pro ženu je ale důležitý i v době kojení, kdy dodává dítěti potřebné látky a kryje též vlastní zvýšenou potřebu. 

Vitamin E napomáhá k ochraně buněk a tkání před tzv. volnými radikály a k využití omega 3 mastných kyselin. Ty jsou nejdůležitější v posledním trimestru a v prvních třech měsících života dítěte, svou roli ve výživě ale mají v průběhu celého prvního roku. Kyselina DHA patřící do skupiny omega-3 mastných kyselin napomáhá správnému vývoji očí a mozku. DHA se ukládá v tukové vrstvě miminka a to ji umí využívat až do 5. týdne po narození. Dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin v průběhu těhotenství též snižuje riziko přecitlivělosti na běžné potravinové alergeny a závažnost atopické dermatitidy během prvního roku života. 

Těhotné a kojící by neměly zapomínat ani na jód. Jeho nedostatek může být mimo jiné spojen s potraty, nízkou porodní hmotností, vyšší poporodní úmrtností a vyšším rizikem vrozeného kretenismu. Protože je z různých důvodů doporučováno omezit výrobky zároveň obsahující jód (sůl, dlouho žijící druhy mořských ryb a rybí predátory), je vhodné doplňovat jód jinou cestou.

Více informací o výživě v těhotenství a době kojení najdete na 

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou - diskuze

  • kys.listová
    v těhu jsem brala jen kyselinu listovou a pak od elasti-q vitaminy s DHA, nyní beru občas vitaminy při kojení. mslím, že je to důležité, když člověk nemá pestrou stravu
    Olii23   | 06.01.2017 10:21:49
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

B komplex v těhotenství

| Marcelllllka | 19.03.2017, 07:39

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jestli můžu na začátku těhotenství (cca 4+5) užívat B komplex forte Dr.max? Minulý měsíc jsem měla poprvé vaginální opar (přeléčený gynekologem herpesin tablety a mast) a nyní v době menstruace, která se nedostavila a vyšel mi pozitivní těhotenský test, se mi dělá opar znova. Začala jsem mazat mastí herpesin, nevadí to? A B komplex mi byl v lékárně doporučen jako prevence. Nechci ohrozit těhotenství a k mému gynekologovi jdu až za týden. Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne, Křenková

Dobrý den, B-komplex i Herpesin určitě užívat můžete. Pokud máte potíže s opakujícími se genitálními opary, poslední měsíc těhotenství, tj. od 36. týdne, byste měla užívat preventivně Herpesin tbl., aby se opar nevyšel v průběhu porodu, protože pak by Vás zbytečně čekal císařský řez.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.03.2017, 07:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce