Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou

Když budete jíst zdravě, většinu vitaminů a minerálních látek potřebných během plánování miminka, v těhotenství a při kojení doplníte přirozeně. Pestrý jídelníček nestačí jen na 5 základních živin, doplňky stravy jich ale většinou obsahují více nebo ve zbytečně vysokém množství. Odborníci říkají – kyselina listová, vitaminy D a E, omega 3 mastné kyseliny a jód. To vám stačí. Pokud ale nechcete brát 5 různých doplňků stravy zvlášť, můžete si koupit Ogestan, nové vitaminy pro těhotné a kojící.

O důležitosti kyseliny listové ví většina z vás. Má velký vliv na vývoj plodu v prvním trimestru. Je nezbytná pro tvorbu DNA a červených krvinek. Její nedostatek je dáván do souvislosti s předčasnými porody, zvýšenou potratovostí a poškozením plodu. Proto odborníci doporučují ženám užívat kyselinu listovou alespoň 1 měsíc před plánovaným otěhotněním. Vzhledem k relativně nízkému obsahu kyseliny listové v běžné stravě a značným ztrátám, které nastávají během tepelné úpravy potravin, může vzniknout i při vyváženém jídelníčku její nedostatek poměrně snadno.

Samotná kyselina listová ale nestačí. Pro vývoj kostí je velmi důležitý vitamin D, který pomáhá vstřebávat vápník. Jeho nedostatek v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu či nízké porodní hmotnosti. Pro ženu je ale důležitý i v době kojení, kdy dodává dítěti potřebné látky a kryje též vlastní zvýšenou potřebu. 

Vitamin E napomáhá k ochraně buněk a tkání před tzv. volnými radikály a k využití omega 3 mastných kyselin. Ty jsou nejdůležitější v posledním trimestru a v prvních třech měsících života dítěte, svou roli ve výživě ale mají v průběhu celého prvního roku. Kyselina DHA patřící do skupiny omega-3 mastných kyselin napomáhá správnému vývoji očí a mozku. DHA se ukládá v tukové vrstvě miminka a to ji umí využívat až do 5. týdne po narození. Dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin v průběhu těhotenství též snižuje riziko přecitlivělosti na běžné potravinové alergeny a závažnost atopické dermatitidy během prvního roku života. 

Těhotné a kojící by neměly zapomínat ani na jód. Jeho nedostatek může být mimo jiné spojen s potraty, nízkou porodní hmotností, vyšší poporodní úmrtností a vyšším rizikem vrozeného kretenismu. Protože je z různých důvodů doporučováno omezit výrobky zároveň obsahující jód (sůl, dlouho žijící druhy mořských ryb a rybí predátory), je vhodné doplňovat jód jinou cestou.

Více informací o výživě v těhotenství a době kojení najdete na 

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou - diskuze

 • Vitamíny
  Já zase brala Ogestan,který mi sama doporučila moje doktorka,protože jsem měla nějaké zdravotní problémy před těhotenstvím a vitamíny tohoto typu jsem vážně moc potřebovala.Já ho brala teda jak před plánovaným těhu,tak při něm a i v době kojení a vyplatilo se to.
  Obsahuje hodně listovky,omega 3,jodu a vitaminy.Prostě to nejdůležitější.Většinou jsem objednávala z domu po netu,vyšel levněji a co si budeme říkat,je to pohodlnější:-)
  LucieAnna   | 24.05.2017 16:41:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • kys.listová
  v těhu jsem brala jen kyselinu listovou a pak od elasti-q vitaminy s DHA, nyní beru občas vitaminy při kojení. mslím, že je to důležité, když člověk nemá pestrou stravu
  Olii23   | 06.01.2017 10:21:49
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Azitromycin sandoz 500mg

| salabb | 20.11.2017, 15:55

Dobrý den,
dnes mi obvodní lékař předepsal na angínu Azitromycin sandoz 500mg s tím, že by v těhotenství tyto antibiotika vadit neměla. V příbalovém letáku jsem se ale dočetla, že se v těhotenství užívat nesmí. Kontaktovala jsem tedy známého, což je také obvodní lékař, a ten mi sdělil, že tyto antibiotika v žádném případě brát nemám. Momentálně jsem v 15+4tt a nevím, zda mám nebo nemám léky brát?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, je pravdou, že makrolidy nejsou v těhotenství antibiotika první volby. I když v 16. týdnu gravidity po ukončeném 1. trimestru, by již krátkodobá léčba zásadně vadit neměla. Při onemocnění angínou je první volbou penicilinová řada antibiotik - peniciliny během těhotenství nejsou žádnou překážkou. Pokud ale máte alergii (nebo nevím, jaký jiný důvod měl váš lékař k předepsání azytromycinu), pak i ten užít nyní můžete.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.11.2017, 08:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce