Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit děti proti 13 sérotypům pneumokoka

Invazivní pneumokoková onemocnění se nejčastěji vyskytují u dětí pod dva roky věku a u seniorů. Proti 13 sérotypům pneumokoka včetně nebezpečných sérotypů 19A a 3 pomáhá chránit konjugovaná vakcína Prevenar 13.

Streptococuss pneumonie je bakterie, která v ústech i celém nosohltanu zdravých dětí i dospělých tvoří s mnoha dalšími součást normálního bakteriálního společenství. Jestliže u jedince dojde z nějakých důvodů k porušení obranných mechanismů, které zabraňují proniknutí baktérií do prostor, které jsou za normálních okolností bez mikrobů, např. dolní cesty dýchací, obličejové dutiny i oblast středního ucha, pak v tomto místě dojde k zánětu. Ten působí buď lokální infekci, jako je zánět středního ucha, anebo bakterie pronikne i do krve a vyvolá závažné onemocnění, které může být i smrtelné. Závažné pneumokokové nákazy se označují jako systémové neboli invazní. Mezi tato onemocnění patří zánět mozkových blan (meningitida), otrava krve (bakteriemie) a zánět plic (pneumonie). Pneumokok je také jedním  z nejčastějších nejdůležitějších původců, který způsobuje záněty středního ucha u dětí do dvou let věku. 

Síla a zákeřnost pneumokoků spočívá mimo jiné i v tom, že se vyskytují v mnoha sérotypech. V současné době je známo více než 93 sérotypů. Pouze některé z nich jsou však schopny vyvolat invazivní pneumokokové onemocnění. Každý sérotyp pneumokoka je tedy jinak nebezpečný. Mezi nejzávažnější sérotypy celosvětově v poslední době patří sérotypy 19A a 3 , které i v České republice patří již několik let k nejčastějším původům invazivního pneumokokového onemocnění. Sérotyp 3 byl v roce 2017 nejčastějším sérotypem způsobujícím smrt.

V současné době již existuje účinná možnost prevence – a tou je očkování. Očkování „učí“ imunitní systém dítěte, jak bojovat proti původci infekce, aniž by došlo k rozvoji vážného onemocnění.Očkování proti pneumokokům se u malých dětí doporučuje zahájit již od 2 měsíců věku.

Proti 13 sérotypům pneumokoka včetně nebezpečných sérotypů 19A a 3, pomáhá chránit konjugovaná vakcína Prevenar 13. Prevenar 13 je pro nejmenší děti částečně hrazen z veřejného zdravotního pojištění, podmínkou je aplikace 2 dávek základního schématu do 7. měsíce věku dítěte a 1 dávky přeočkování ve věku 11-15 měsíců.

Více informací naleznete na www.prevenar13.cz

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování se poraďte s ošetřujícím lékařem vašeho dítěte. Prevenar 13 neposkytuje 100% ochranu proti typům pneumokoka, které vakcína obsahuje, a nechrání před typy neobsaženými ve vakcíně či jinými mikroorganismy.

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit děti proti 13 sérotypům pneumokoka - diskuze

Poradna

Dobrý den,
termín porodu mám 21.11.2018 a s přítelem (Brazilec) plánujeme nějakou dobu pobývat u jeho rodiny právě v Brazílii, můj dotaz zní, od jakého stáří je dlouhodobý pobyt v cizině (cca 6 měsíců) pro dítě "bezpečný".Bylo by možné s dítětem odcestovat již v půl roce? Je možné nechat dítě očkovat jen tady v ČR? Děkuji moc
Hezký den Škvrnová

Pokud budete rodit v České republice, doporučuji zde zůstat do doby, než bude mít ukončené základní očkování,podle očkovacího kalendáře lze začít v 9. týdnu věku s Hexacimou a Prevenarem,2. dávka se podává za 2 měsíce a pokud nebudete chtít nějaký nadstandart, tak byste mohli vycestovat po 5. měsíc věku dítěte, přeočkování Hexacimy a Prevenaru je ve 12 měsících.Očkovat můžete jen v ČŘ, záleží na tom, jak se dohodnete s Vaším pediatrem na termínech očkování.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.08.2018, 07:13
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce