Změny v rodičovském příspěvku od ledna 2020

 1. Navýšení rodičovského příspěvku na 300.000 Kč
 2. Navýšení měsíční částky pro studenty, nezaměstnané a další osoby bez vyměřovacího základu
 3. Zvýšení limitu pro pobyt dítěte v jeslích

Poslanecká sněmovna schválila navýšení rodičovského příspěvku. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta. Změny u rodičovského příspěvku se týkají tří hlavních oblastí.

1. Navýšení rodičovského příspěvku na 300.000 Kč

Od 1. ledna 2020 se navýší celková částka rodičovského příspěvku ze současných 220.000 Kč na 300.000 Kč (pro rodiče dvojčat a vícerčat na 450.000 Kč). Koho se navýšení bude týkat?

 • Noví žadatelé: Rodiče nově žádající o rodičovský příspěvek od 1. ledna 2020 budou automaticky čerpat zvýšenou částku 300.000 Kč (450.000 Kč u vícerčat).
 • Současní příjemci rodičovského příspěvku: Rodičům, kteří k 1. lednu 2020 budou aktivně čerpat rodičovský příspěvek (nevyčerpali 220.000 Kč/330.000 Kč u vícerčat), se celková částka navýší automaticky. Není tedy potřeba o navýšení žádat. Rodiče však nadále budou dostávat stejnou měsíční částku jako dosud, pokud nepodají na Úřad práce žádost o změnu měsíční výše příspěvku. Změnu částky je možné provést 1x za 3 měsíce pomocí formuláře Volba výše rodičovského příspěvku, a to osobně, elektronicky nebo poštou. Rodičovský příspěvek lze čerpat maximálně do 4 let věku dítěte.

Zvýšení rodičovského příspěvku se netýká rodičů, kteří do konce roku 2019 vyčerpali 220.000 Kč (330.000 Kč u vícerčat), přestože nadále pečují o dítě mladší 4 let, které je nejmladším dítětem v rodině.

2. Navýšení měsíční částky pro studenty, nezaměstnané a další osoby bez vyměřovacího základu

Rodiče, kterým nelze stanovit denní vyměřovací základ, mohli dosud čerpat maximálně 7.600 Kč měsíčně. Jedná se především o studenty, nezaměstnané nebo OSVČ, které si neplatily dobrovolné nemocenské pojištění. Nově budou moci čerpat až 10.000 Kč měsíčně (15.000 Kč u vícerčat). Tato částka platí také pro rodiče, kterým by jinak jejich nízký vyměřovací základ umožňoval čerpat pouze nižší částku než 10.000/15.000 Kč. V ostatních případech zůstává maximální měsíční částka rodičovského příspěvku ve výše 70 % 30násobku doloženého denního vyměřovacího základu. 

O změnu výše měsíční částky příspěvku je možné požádat Úřad práce osobně, elektronicky nebo poštou prostřednictvím formuláře Volba výše rodičovského příspěvku.

Inzerce

3. Zvýšení limitu pro pobyt dítěte v jeslích

Dosud mohl rodič čerpající rodičovský příspěvek umístit dítě mladší 2 let do jeslí nebo obdobného zařízení maximálně na 46 hodin měsíčně, nově to bude možné na 92 hodin měsíčně. Docházku dítěte mladšího 2 let do zařízení je rodič povinen oznámit Úřadu práce i v případě, že nepřekračuje stanovený limit.

 
Autor: Ing. Lenka Kozlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Ing. Lenka Kozlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Změny v rodičovském příspěvku od ledna 2020 - diskuze

 • Změna čerpání rodičovského příspěvku z matky na otce
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné, aby na první dítě pobíral rodičovský příspěvek otec a současně na druhé dítě matka. Mám kamarádku, která čeká druhé dítě, které se má narodit v srpnu 2020. Současně je ale aktuálně na rodičovské dovolené s prvním dítětem, kterému budou v prosinci 2020 tři roky. Měla zájem o nastavení rychlejšího čerpání příspěvku, ale měsíční částka by prý tak přesáhla strop. Otec dítěte pracuje a má velmi slušný příjem, nicméně si nehradí nemocenské pojištění. Hraje to nějakou roli při změně čerpání rodičovského příspěvku otcem? Pomohlo by, kdyby se rychlost čerpání změnila ze tří let na čtyři roky? Za odpověď předem děkuji.
  evyk   | 13.01.2020 11:50:07 | Reakcí: 1, poslední: 14.01.2020 16:27:54
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Změna čerpání rodičovského příspěvku z matky na otce
   Dobrý den, rodičovský příspěvek (RP) je možné čerpat jen na nejmladší dítě v rodině. Pokud není RP na starší dítě dočerpán v době narození mladšího, zanikne nárok k poslednímu dni měsíce, který předchází měsíci narození. V případě, že jeden z rodičů nastoupí na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u druhého dítěte, náleží z RP na starší dítě v měsíci souběhu dávek pouze rozdíl mezi čerpanou výší RP a vyplacenou PPM v daném měsíci. Nehraje roli, který z rodičů dávku čerpá. Pokud otec nebyl před narozením dítěte účasten nemocenského pojištění, není možné použít jeho příjem k výpočtu výše RP. Pokud matka čerpala na starší dítě PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem a jde jí tedy zjistit denní vyměřovací základ (DVZ), může čerpat RP v maximální výši 70 % 30násobku DVZ. Pokud jí nelze zjistit DVZ, může čerpat RP v maximální výši 10 tis. Kč měsíčně.
   LenkaKozlová   | 14.01.2020 16:27:54
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 13.09.2021, 20:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×