Inzerce
Inzerce
Inzerce

O stavu českých spermií z pohledu biochemie

 1. Co je to neplodnost?
 2. Kolik párů má problémy s plodností?
 3. Spermie v průběhu času
 4. Příčiny sníženého počtu spermií
 5. Co se u spermatu vyšetřuje?
 6. Co je asistovaná reprodukce?
 7. Jaké možnosti má muž bez spermií ve spermatu?
 8. Kde se můžete nechat vyšetřit?
 9. Hlavně neztrácejte naději

Každou středu je tam vidívám. Stojí u stěny, s tvářemi bělejšími než stěna samotná, hlavy sklopené. Skoro jako na popravu. Vím, jak je děsí bílé pláště, a tak si raději ten svůj hodím přes rameno a navléknu ho na sebe, až za mnou zapadnou dveře laboratoří.
Je mi jich líto, a zároveň je obdivuji. Jít na oddělení s děsivým názvem spermatologie a andrologie, do cizího, sterilního prostředí, dát skoro ten nejlepší kus sebe a modlit se, aby výsledek nezněl úplná neplodnost, musí být obrovská odvaha. A přesto je oněch hrdinů (bohužel) stále víc. Kde jsou ty časy, kdy jsem je mohla spočítat na prstech jedné ruky.

1. Co je to neplodnost?

Za neplodnost se podle American Society for Reproductive Medicine (ASRM) (Americká společnost pro reprodukční medicínu) považuje stav, kdy organizmus není schopen splnit základní životní funkci – reprodukci. Konkrétně u muže pak lze mluvit o neplodnosti, pokud žena s partnerem neotěhotní po roce nechráněného sexu v nejplodnějších obdobích menstruačního cyklu.

2. Kolik párů má problémy s plodností?

S neplodností má zkušenost cca 10 – 17 % párů, z nichž 40% je způsobeno neplodností muže, 40% neplodností ženy a na zbývajících 20% se podílí oba dva. Převedeno do praxe, cca každý 25. muž trpí sníženou plodností až úplnou neplodností. Přitom asi 90% oněch případů je způsobeno nízkým počtem spermií, jejich špatnou kvalitou či obojím. A u čísel ještě chvíli zůstaneme.

3. Spermie v průběhu času

Podle studie v roce 1938 měl průměrný muž ve vyspělých zemích 120 milionů spermií v 1 ml ejakulátu. V roce 1952 jich zjistili jen 73,4 mil./ml, o dvacet let později se průměr pohybuje už jen na hladině 54,4mil./ml. Dolní hranice plodnosti, tedy 20 mil./ml, by mělo být dosaženo mezi lety 2010 – 2040. Nemusíte být matematik, abyste si dokázali představit křivku rapidně klesající v průběhu pouhopouhých 100 let vývoje (pro ty, co si raději přesto křivku prohlédnou v praxi, nabízím odkaz zde).

Přitom normální muž má mít v 1 ml spermatu 60-80 miliónů spermií. Tudíž aby naši muži vyhověli zavedeným standardům, museli by se narodit někdy kolem roku 1950. Poněkud děsivé, uvědomíte-li si, že dnes je této generaci asi 60 let. Že by se z dědečků stali dárci spermatu generacím svých vnuček?

Inzerce

4. Příčiny sníženého počtu spermií

Prozatím neházejme flintu do žita a podívejme se, co skutečně zapříčiňuje onu vysokou mortalitu (úmrtnost) spermií u mužů. Prvopočátky problémů se formují už v období 14. – 25. týdnu nitroděložního vývoje plodu. Setká-li se v té době těhotná žena s určitou hormonální látkou, může být její syn v dospělosti postižen poruchami tvorby spermií. Později pak na chlapce/muže působí mnoho jedovatých látek vnějšího prostředí, jako např. těžké kovy a opět látky hormonální povahy, kupř. bifenyly, insekticidy (DDT), hormony rostlinného původu aj., které jsou typicky ženské a plodnost výrazně snižují. Často se také u mužů objevují autoimunitní onemocnění, které se projevují produkcí protilátek proti spermiím, které tak zahynou, ještě než se dokážou dostatečně vyvinout, vinou vlastního imunitního systému. A to ani nezmiňujeme často probírané téma neplodnosti v souvislosti s užíváním Viagry, vyhříváním sedadel při častém cestování apod. Pro shrnutí uvádím tabulku, co všechno způsobuje problémy s neplodností mužů.


Důvody trvalého sníženého počtu spermií:

 • Jedovaté látky vnějšího prostředí
 • Radiace
 • Dlouhodobé užívání léků
 • Vystavení těžkým kovům
 • Kouření
 • Pouliční užívání drog
 • Častý sex
 • Dlouhé vystavování tepelně náročným stavům (sauny apod.)
 • Nošení těsného spodního prádla (přehřívání šourku)
 • Stres
 • Špatné stravování (s tím související obezita)
 • Špatné životní návyky

Důvody dočasného sníženého počtu spermií

 • Zvýšená dočasná teplota šourku
 • Infekce a běžná onemocnění (chřipky aj.)
 • Zvýšený stres
 • Nedostatek spánku
 • Nadměrné užívání alkoholu, tabáku a marihuany
 • Jednorázové vystavení radiaci
 • Jednorázové vystavení rozpouštědlům, toxinům a pesticidům

Rozhodně také doporučuji nespoléhat se na rčení, že muži mohou plodit od 18 do 90, zatímco ženy jsou odkázány na své striktně tikající biologické hodiny. Stejně jako u žen platí, že od 28 let se zvyšuje riziko poškození plodu, u mužů taktéž dochází k degeneraci pohlavních buněk, a tudíž se snižuje pravděpodobnost otěhotnění. V roce 2004 na sobě nezávisle uvedli dva vědecké ústavy výsledky výzkumu, z něhož vyplývá, že počínaje cca 30. rokem života se snižuje pravděpodobnost oplodnění o 11 % za každý následující rok. Zároveň dochází ke snižování objemu ejakulátu, motility (pohyblivosti) spermií a zvyšování poruch ve struktuře spermií (takže teorie o dědečcích upadá v zapomnění).

5. Co se u spermatu vyšetřuje?

V případě, že se rozhodnete vzhledem k nepříznivým výsledkům snažení odevzdat svůj vzorek do jedné z laboratoří, měl byste vědět, co od samého spermiogramu čekat. Sleduje se:

 • Objem ejakulátu – celkový objem ejakulátu ihned po jeho získání v ml
 • Koncentrace spermií – počet spermií v 1 mm3 neředěného semene
 • % Pohyblivých spermií
 • Rychlosti pohybu spermií
 • % Živých spermií
 • % Patologických spermií – procentuální zhodnocení počtu morfologicky změněných spermií
 • IT (Index teratospermie) – frekvence chyb na spermiích označených jako abnormální
 • % Primárních změn – procentuální hodnocení vývojových změn v základní struktuře spermie
 • % Sekundárních změn – procentuální hodnocení změn získaných během průchodu spermií reprodukční soustavou

 Vzorová lidská spermie

Inzerce

Mnohdy se také sleduje koncentrace testosteronu, který má primární vliv na kvalitu ejakulátu a především jeho objem (testosteron výrazně ovlivňuje činnost přídatných pohlavních žláz, které tvoří semennou plasmu, tedy tekutinu, se kterou se mísí spermie při průchodu reprodukční soustavou. Semenná plasma pak funguje jako jejich ochrana a výživa).

Inzerce

Tvarově změněné spermie

6. Co je asistovaná reprodukce?

V případě, že zůstanete odkázáni na pomoc odborníků, existuje možnost metody takzvané asistované reprodukce. Nejjednodušší formou je intrauterinní inseminace (IUI). Spočívá v tom, že se spermiím trochu zkrátí cesta k vajíčku vstříknutím hadičkou přímo do děložní dutiny. Když se to udělá přesně v den ovulace, tj. období maximální plodnosti ženy, je otěhotnění podstatně pravděpodobnější. Úspěšnost je ale nejvýše 20%. Metoda se tedy používá u poměrně lehkých poruch mužské plodnosti. Mnohem účinnější je metoda zvaná IVF/ET (zkratka anglického „in-vitro fertilisation and embryo transfer“, tedy „oplodnění ve skle a přenos zárodku“). Ženská pohlavní buňka je zde úplně vyjmuta z těla ženy a je naservírována spermiím až téměř pod nos. Tato metoda pomáhá spermiím už velmi podstatně, stačí jich jen asi 1 milión na mililitr spermatu. Ale stává se, že mužských zárodečných buněk je ještě méně, nebo jsou nepohyblivé. Pak nastupuje metoda zvaná ICSI (intra-cytoplasmic sperm injection). Ta se provádí tak, že se spermie chytí, uštípne se jí ocásek a hlavička s genetickým materiálem se nasaje do zvláště tenké ostré kapiláry. Pak se vbodne do vajíčka a hlavička spermie se vstříkne dovnitř. Tato metoda je dnes zcela rutinně a běžně používaná. Zdravotní pojišťovny se k ní staví však velmi macešsky a málo plodným mužům nezbývá než svou plodnost dohnat několika (asi sedmi) tisícovkami navíc.

7. Jaké možnosti má muž bez spermií ve spermatu?

Ztraceni nejsou ale ani muži, jejichž sperma vůbec žádné zárodečné buňky neobsahuje (tzv. aspermatici). V tom případě se totiž dají získat punkcí nadvarlete (metoda se jmenuje MESA), anebo – když ani v nadvarleti nejsou – lze odejmout část tkáně vlastního varlete a pod mikroskopem v ní najít spermie, nebo aspoň jejich vývojové buňky.

8. Kde se můžete nechat vyšetřit?

Pokud se rozhodnete, že necháte své nejlepší plavce prověřit profesionálními trenéry, ať už jen tak pro jistotu nebo máte-li podezření, že se vám z nějakého důvodu nedaří počít, můžete navštívit jakékoliv IVF centrum, kde vám za poplatek spermiogram poskytnou. Event. můžete navštívit naši laboratoř v Brně Medlánkách na VÚVeLu, oddělení spermatologie a andrologie. Za 500 Kč se o sobě můžete dozvědět nevídané informace. Ovšem pozor, pro návštěvníky fungujeme jenom ve středu dopoledne.

9. Hlavně neztrácet naději

Jak vidíte, možností, jak umést spermiím cestičku až k onomu kýženému cíli, je nespočet. Jen neztrácet optimismus:-). A jestli se skutečně vydáte k nám na oddělení a na chodbě spatříte laborantku s pláštěm přes ruku, jak se na vás snaží zazubit, neberte to jako výsměch. Já to skutečně myslím upřímně.

autor: Mgr. Zuzana Kauerová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kvalita spermií - diskuze

 • my
  manzelovi pozitivne zlepsil kvalitu spermii doplnek stravy.. po pul roku brani se nam povedlo otehotnet a ted mame zdraveho Honzika :)
  jarka.modra   | 16.12.2015 13:41:42 | Reakcí: 2, poslední: 18.12.2015 10:07:55
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Ráda bych se zeptala autorky článku slečny Zuzany nebo kohokoliv jiného, kdo by mi dokázal odpovědět... Poněkud mě totiž zaskočilo, že mezi důvody trvalého snížení počtu spermií je častý sex. Doteď jsem slyšela (jedna bába povídala) spíše opačná stanoviska. Ráda bych tedy věděla, jak to přesně je. Jak silným důvodem trvalého snížení počtu spermií je častý sex? A jak častý sex je považován za častý? Bylo by možné dát nějaký hrubý příměr? Něco jako že když bude mít muž sex 2-3x denně po dobu 2-3 let sníží se mu trvale počet spermií na polovinu nebo něco podobného? Děkuji.
  cinique   | 21.11.2011 09:57:14 | Reakcí: 1, poslední: 21.11.2011 12:57:41
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Tak to mě taky pěkně zaskočilo, že důvodem trvalého snížení počtu spermijí je častý sex. Pochopila bych, kdyby se v tomto případě jednalo jen o dočasný stav. A co je tedy považováno za častý sex teda nevím... Vzhledem k tomu, že jsem s přítelem již 7 let, sex provozujeme pravidelně (prakticky denně), podle tohoto článku se to muselo na něm už dávno projevit...
   Nějak se mi to nezdá...  
   2caroli   | 21.11.2011 12:57:41
   Reagovat | URL příspěvku
 • Je to šílené. Ale stejnak si za to vše můžeme sami. Tím jak se chováme k přírodě a sami k sobě. Tím že se vyvíjejí stále nové chemie, zbraně a jiné sajrajty.  
  luciiifer   | 18.09.2011 17:49:49 | Reakcí: 1, poslední: 18.09.2011 22:06:27
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • To je docela zajímavé, ale snad ta situace nebude tak horká. Myslím, že tím, že se přijde na příčiny a veřejnost o nich bude vědět, tak může leccos ovlivnit. Doufám.
  nadule1   | 18.09.2011 16:38:41 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 22:16:58
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   no to jsi asi velky optimista.protoze i kdyz se prijde na to,co skodi spermniim a tak-ted uz vime spoustu veci,tak na to kluci prdej a co.kazdej kouri,huli travu,nosi upnuty gate a slipy,mobil v kapse,sedeni cely dny u pc,spatna zivotosprava atd a nedaji si rict.tak co pak chteji,ze?ale nerikam,ze to je tak u vsech..
   Andrea81   | 18.09.2011 17:47:14
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   já si taky myslím, že to tak růžové nebude, i když bylo by to skvělé, to máš jako všechno okolo zdraví, všichni ví co mají a nemají dělat a stejně hodně lidí kouří, přežírá se atd.  
   kacato   | 18.09.2011 22:16:58
   Reagovat | URL příspěvku
 • skoda,ze nejde diskuze k tem centram neplodnosti.rada bych vedela,kdo ma jakou zkusenost s tim.nemyslim ty,ktere nemaji!!!!
  jujiko   | 18.09.2011 13:17:54 | Reakcí: 5, poslední: 18.09.2011 22:15:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   no to by mě také zajímalo, protože okolo nás je spousta párů, které toto absolvovaly   ty zkušenost máš?
   kacato   | 18.09.2011 16:16:30
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    no tak se mas optat,kdyz je jich kolem vas tolik.ja nemam,ale zajima me to kvuli me sestre.
    jujiko   | 18.09.2011 22:05:24
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     tož jedni na tom byli 3x na IVF a napotřetí se jim to povedlo, mají krásnou holčičku, něco platili sami, ale nevím přesně kolik   druzí byli 3x na IUI a ani jednou se jim nezadařilo, tak se na to vyprdli a povedlo se jim to samo a jsou ve 3.měsíci      
     kacato   | 18.09.2011 22:14:28
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Já jsme skoro zkušenost měla. Nedařilo se nám otěhotnět rok a půl a tak jsme to s gynekoložkou začali řešit. A že mě pošle na vyšetření. Už jsem se i objednala, ale měli dlouhé čekačky - 2 měsíce. No a týden před tím než jsme tam měla dorazit, jsem zjistila, že jsem těhu  
   luciiifer   | 18.09.2011 17:48:09
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    tak to je super, to vám vyšlo krásně     nám se tež nedařilo, ale nechtělo se mi nic řešit     tak jsem to nechala tak a povedlo se  
    kacato   | 18.09.2011 22:15:26
    Reagovat | URL příspěvku
 • je to šílená situace a asi se bude stále zhoršovat     aby za sto let nebylo nemožné počít dítě přirozenou cestou...
  kacato   | 10.09.2011 09:44:16 | Reakcí: 12, poslední: 18.09.2011 22:03:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   myslím,l že k tomu úspěšně spějeme.. a není to ničím jiným, než životním stylem.. je uspěchaná doba, každý má stres, málo pohybu, a potraviny taky stojí za prd.. je to prostě doba jedová
   Evis 84   | 14.09.2011 09:15:00
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    souhlas; doporučuju k přečtení knížku s názvem "Doba jedová", tam se dozvíte fakt zajímavé věci; boužel i o hračkách
    stoparka   | 14.09.2011 20:30:28
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     jdu na to mrknout, s těmi hračkami a i s těma dětskýma flaštičkama je to děs, člověk aby snad raději nic nekupoval...
     kacato   | 15.09.2011 23:25:01
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      nejvíc zrádný mi ale přijdou obyčejný věci v domácnosti, se kterýma si dítko chce hrát - na první pohled přijdou neškodný, ale pak se zjistí různý věci - třeba zoubka mi "ohobloval" barvu z kelímku od jogurtu :-(
      stoparka   | 16.09.2011 12:20:58
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     jo, tak knížka je dobrá,z tý tu hlášku právě mám, a paní doktorka má i fajn názor na očkování, klidně mě ukamenujte, je mi to jedno
     Evis 84   | 16.09.2011 12:35:50
     Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    no je to hnus, zrovna dneska jsem byla venku s kočárem a kolem se všichni honili a spěchali, do toho smrad z aut, jsem si říkala s čemu to všechno je...
    kacato   | 15.09.2011 23:24:00
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     nevím, za čím se lidi ženou.. já chci žít tak, aby až se v poslední den ohlédnu za svým životem,jsem mohla říct, že jsem si to fakt užila.. radovat se z maličkostí a nelpět na hmotných statcích, lidi se pořád honí za výdělky a pak z toho mají prd.. štěstí spočívá v jiných hodnotách..
     Evis 84   | 16.09.2011 12:37:39
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      přesně ták, jenže vydělej ty penízky bez toho aniž by ses taky honila...já jsem byla před těhu asi stejná jako oni...
      kacato   | 16.09.2011 22:59:39
      Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   nebo,za sto let uz budou vsichni jen ze skumavky.jestli tady jeste vube cnekdo na plaente zbyde.pac se dokonale znicime sami.
   jujiko   | 18.09.2011 13:14:26
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    já se obávám, že to možná bud i dříve než za sto let, ale doufám, že naše děti budou ještě moct mít děti bez větších problémů  
    kacato   | 18.09.2011 16:14:37
    Reagovat | URL příspěvku
 • ty prognozy jsou docela děsivé, ale zároveň se i zlepšuje asistovaná reprodukce, tak snad nějaká vnoučata budu mít.
  Dejmalka   | 05.09.2011 14:41:38 | Reakcí: 3, poslední: 18.09.2011 13:15:27
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • musím říct, že jsem byla překvapená, kolik párů má problém s tím, mít miminko.. je to strašně vysoké číslo.. buďme rádi za děti, protože v dnešní době je to velké štěstí..
  Evis 84   | 02.09.2011 13:50:19 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 13:16:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • teeda to koukam,jake deformace muzou byt.brr.
  nez jsme zacli planovat deti,tak jsme upravili vse co slo.
  napr:zadny upnuty gate,zadny koureni,zadny prejidani,byt v klidu a nestresovat se..

  Andrea81   | 02.09.2011 10:41:30 | Reakcí: 3, poslední: 18.09.2011 17:42:15
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   u Šimonka jsme neplánovali, ale u dalšího miminka to mám taky v plánu.. je to super, když se dva takhle připraví a ví, že udělali maximum..
   Evis 84   | 02.09.2011 13:52:59
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   clovek muze byt v dnesni dobe jedine vdecny za to,ze ma deti a hlavne zdrave.
   jujiko   | 18.09.2011 13:16:37
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    presne tak,ja jsem tak yrada a moc vdecna za to,ze slo vsechno prirozenou cestou
    Andrea81   | 18.09.2011 17:42:15
    Reagovat | URL příspěvku
 • Naštěstí nemusel manžel nic takového podstupovat.Určitě je ale moc hezké,když se muž rozhodne postoupit vyšetření.
  Zuzbr   | 31.08.2011 07:30:55 | Reakcí: 4, poslední: 18.09.2011 03:02:47
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Gynprodyl a ovulace

| Kamilaa | 04.04.2020, 10:37

Dobrý den, chci se zeptat. Rok jsem krvacela mimo cyklus vždy 14 DC (ovulaci jsem neměla) byla jsem na čištění abych přestala krvácet což nepomohlo pomohl až gynprodyl díky němu mám cyklus docela pravidelný. Každý měsíc než začnu gynprodyl užívat měřím ovulaci kterou stále nemám. Gynprodyl beru 3 měsíc nahodi mi ovulaci? Je to vůbec možné? Gynekolog mi nic neřekl jen že mám užívat 16-25 dni. Gynprodyl nasadil protože jsem chtěla otěhotnět jenže nemám tu ovulaci.

Dobrý den, díky nasazenému Gynprodylu máte nyní cyklus pravidelný. Gynprodyl obsahuje progesteron, který se v ženském těle uplatňuje ve 2.fázi cyklu, zjednodušeně řečeno jednou z jeho funkcí je příprava děložní sliznice k uhnízdění vajíčka, pokud dojde k jeho oplození. Na vyvolání ovulace nemá vliv. Pokud ovulace samovolně v těle neprobíhá a je snaha otěhotnět, používá se preparát Clostilbegyt, který ovulaci vyvolá - způsobí uvolnění vajíčka z vaječníku, které může být následně oplozeno spermií. Standardně se užívá 3. - 7. den cyklu (dávkování a délka léčby je pod dohledem ošetřujícího gynekologa) a pak zhruba 12.-14.den je vhodné provést buď ultrazvuk, zda se ve vaječníku vyvíjí zralý folikul (ze kterého se uvolní vajíčko) nebo jsou k dispozici volně prodejné ovulační testy. Pokud u Vás ovulace neprobíhá a plánujete těhotenství, neváhejte zkonzultovat situaci s Vaším gynekologem. Výše popsaný postup by měl zajistit pravidelný menstruační cyklus, který je jednou z podmínek pro úspěšné otěhotnění. Hezký den.

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 05.04.2020, 17:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce