Inzerce
Inzerce
Inzerce

Světový den ústního zdraví, kdy ho slavíme a proč je důležitá prevence v péči o ústní dutinu dětí i dospělých

Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory, maxilofaciální chirurg, vysokoškolský pedagog, majitel soukromé kliniky v Praze. 

Uznávaný odborník ve stomatologii vede preventivní projekty v celé ČR a snaží se prosadit, proč je důraz na prevenci a správnou péči o ústní dutinu tak důležitý. 

Inzerce

Jedním z projektů je Světový den ústního zdraví, který pořádá Světová dentální federace (FDI) každoročně 20. března pod názvem World Oral Health Day (WOHD) ve více než 150 zemích světa. Hlavní myšlenka projektu pro rok 2021 v České republice je „Ústa, obraz našeho zdraví“. 

Prezident České stomatologické komory doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., Vám řekne, kde se o projektu dozvíte víc a jak se můžete zapojit.

Inzerce

V rozhovoru se dozvíte, proč máte své děti vést k péči o ústní dutinu, jaké jsou nejčastější chyby a na čem musíme my všichni zapracovat.

Světový den ústního zdraví - můžete nám o tomto dni říct víc, co si pod ním naši čtenáři mají představit?

Jedná se o celosvětovou akci, která má upozornit na význam péče o dutinu ústní a potřebu její důkladné hygieny. Slaví se každoročně 20. března, letos slavíme nadvakrát. V březnu online a v květnu snad už i venkovními akcemi, třeba ve školách s dětmi. Doporučuji navštívit naše webové stránky www.sduz.cz.

Inzerce

Z hlediska prevence - klade se na ni důraz v ČR?

Zrovna Světový den ústního zdraví byl v roce 2019 díky České stomatologické komoře a našim partnerům největší na světě - v České republice se konal absolutně největší počet akcí. To je docela úspěch, třeba USA nebo Německo jsou o dost větší a bohatší země. Náš stát přispěl symbolicky garancí ministra Adama Vojtěcha. Jako jedna z mála zemí Česko v této oblasti na prevenci peníze nedává. Ale zvládneme to i bez státu s pomocí dobrovolníků a třeba rodičů.

Je důležité edukovat v prevenci děti, anebo myslíte, že i rodiče?

Máme systém spolu s partnerskými organizacemi typu Dětský úsměv, jak vše naučit děti. Je paradoxní, že pak často děti učí své rodiče, kteří jsou na tom s hygienou hůře. Ještě před pár lety potřeboval průměrný Čech necelý jeden zubní kartáček na rok. Rozumějte - spousta lidí si vůbec zuby nečistila. Dnes jsou to kartáčky skoro dva, ale je to pořád třetina ve srovnání s Němci.

Inzerce

Myslíte, že období koronaviru má dopad i na péči o ústní dutinu a preventivní návštěvy u stomatologa nejen u dětí, ale i dospělých?

Na jaře 2020 se preventivní prohlídky skoro zastavily, pacienti se báli chodit. Některé ordinace zavřely. Problém je, že je nesmírně těžké to dohnat, a bude trvat několik let, než se objednací lhůty opět zkrátí.

Jaké jsou nejčastější chyby, se kterými se u dětí setkáváte, čistí si zuby málo nebo nesprávně? Na co si mají dát rodiče pozor? 

My jsme společnost obrovských rozdílů. Jako Komora se snažíme hodně působit na rodiny, kde si nikdo nikdy zuby nečistil - tam lze dosáhnout obrovských změn a velkého úbytku zubního kazu a zánětů dásní. Pak je tu obrovská skupina lidí, která si pár desítek vteřin projede zuby každý večer s mnoha chybami a mnoha zubními kazy. Ale také už jsou celé skupiny, kde je zubní kaz na velikém ústupu, lidé kombinují mnoho pomůcek - různé typy zubních kartáčků, mezizubních kartáčků či nití. Ti potřebují drobné rady od zubních hygienistek, ale zubního lékaře prakticky nepotřebují.

Jsou obecně Češi pečliví v péči o ústní dutinu oproti světovému měřítku? Na čem podle Vás musí zapracovat?

My jsme v tom, jako ve všem, prostě země na půl cesty mezi Ukrajinou a Německem. Máme tu čtvrti, kde mají lidé zdravý chrup a nádherné estetické práce od stomatologů ke zkrášlení jako v New Yorku. No a pak jsou tu ghetta, kde je vše vlastně na začátku. Česká stomatologická komora se snaží, abychom už Západ přestali dohánět a konečně ho dohnali.

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Světový den ústního zdraví, kdy ho slavíme a proč je důležitá prevence v péči o ústní dutinu dětí i dospělých - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce