PUZZLE – skvělá zábava od batolete až do dospělosti

Puzzle – nepravidelné dílky, ze kterých se nám po menší či větší vynaložené námaze povede složit obrázek. Řeklo by se hračka – jenže málokterá „hračka“ je tak vhodná pro člověka jakéhokoli věku, neboť perfektně trénuje to, co nejvíc potřebujeme: náš mozek. 

Po staletí byly skládačky oblíbenou zábavou pro děti i dospělé. Je to ovšem nejen zábava, ale i perfektní škola a trénink mozku pro všechny věkové kategorie. Jejich výhodou je, že v sobě skloubí dvě rozdílná, avšak velmi důležitá, pozitiva. Jedná se totiž svým způsobem i o tvůrčí činnost, neboť rozvíjí vaši kreativitu. Zároveň však skládání puzzle klade i vysoké nároky na logické myšlení, které se takto skvěle procvičuje.

Lidský mozek má dvě hemisféry, pravou a levou. Každá z nich má v našem životě jiný úkol. Pravá je hlavně na emoce -   vzájemné vazby a souvislostmi mezi vším, co si jen dokážeme představit. Levá strana je lineární, logická a objektivní. A každý z nás je jiný - někdo je více na city a emoce, a někdo je zase spíš logik a pragmatik. 

Každopádně, pokud se naučíme, aby obě naše hemisféry spolupracovaly a byly využívány v rovnováze, tak si rozhodně zlepšíme soustředění, koordinaci a paměť. Puzzle a vkládačky jsou tím nejlepším pomocníkem. 

Ano, už děti od jednoho roku se mohou hodně učit – a zabavit - na Trénují si jimi koordinaci oko - ruka, poznávají tvary a barvy, a zlepšují jemnou motoriku. Když se malé dítě dívá na různé tvary a vyhodnocuje, kam se který kousek hodí nebo nehodí, rozvíjí tuto důležitou dovednost. A tak zábavnou formou, zpočátku jednoduchým skládáním či vkládáním správných kousků, se učí používat vlastní mysl a nenásilnou formou se učí, jak řešit problémy a myslet logicky.

Vybírat můžete z celé řady takto podobných   vhodných pro děti už od jednoho roku. Stejně jako jsou různé tvary a velkosti, rozdílné jsou rovněž materiály. Někdo dává přednost tolik populárnímu dřevu – vkládačkám, a další. Pro někoho je vhodnější tvrdý kartón nebo výrobky z pěny tzv. 

Děti může puzzle provázet celým dospíváním – je perfektní, když společně pracují na sestavení celkového obrazu, neboť mohou diskutovat o tom, kam by měl který kousek přijít, a proč se mají v sestavování střídat; učí se v pohodě a hrou spolu komunikovat a sdílet radost z dokončení puzzle. 

Některé puzzle doslova roste s dětmi – tzv. nebo také 4 případně 3 v 1 nabízí celá řada světových značek. Jejich výhodou je, že v jedné krabici je několik skládaček pro různé věkové kategorie. Velikosti dílků jsou od velkých, větších až po menší. Dítě tak může postupně zvyšovat svou dovednost a um, a přecházet od nejjednodušších variant až po ty složitější. 

Výzkumy ukázaly, že pokud dětem předložíme hračky, jako jsou bloky, puzzle a jiné tvarové hry, pomáháme tím rozvíjet jejich prostorové schopnosti. 

Pochopitelně, že tyto dovednosti pak hrají důležitou roli při rozvoji jejich prostorového vnímání a především v jejich pozdějším řešení témat z oboru STEM (věda, technologie, strojírenství a matematika).

Svůj ke svému -   jsou komplikovanější. Jednak jsou dílky menší, je jich podstatně více a je nutno vynaložit větší psychickou námahu i více času na složení celku. Děti se už musí více soustředit, složení trvá podstatně déle a vyžaduje o mnoho více pozornosti i vytrvalosti.  

Nikdo nehraje proti nikomu, všichni mají společný cíl – poskládat hezký obrázek. A ta radost, když se zadaří, ta je k nezaplacení. Pro tuto věkovou kategorii bychom doporučili   Velikost dílků je vhodné volit nejen podle věku, ale i zkušenosti a umu. 

Puzzle je rovněž nesmírně   Podle expertů jde o skvělý prostředek k procvičení postřehu a paměti. Mnohým „déle dospělým“ nechybí vysoká trpělivost a hravost, a tak se i s náročnější skládačkou rádi „poperou“. Je to zábava nejen na chvíli, ale mnohdy, pokud je na výsledný obraz potřeba větší množství dílků, tak i na několik dnů. Příjemně prožitých, odpočinkových a současně nesmírně prospěšných.  

Samozřejmě je nutné cíleně volit jak velikost a množství jednotlivých dílků, tak téma konkrétního obrázku. Jiný se bude líbit menším dětem, jiný teenagerům, jiný starší dámě, dalším uděláme radost otci. Stejně tak je nutno počítat i s tím, zda – jako tak činí mnoho lidí – bude výsledné dílo později zarámováno a vystaveno, nebo znovu sesypáno do krabice a určeno k novému použití.

V každém případě: 

puzzle jsou skutečně nejen hra,

ale i velice užitečný trenér mozku pro lidi každého věku.

Inzertní sdělení

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

PUZZLE – skvělá zábava od batolete až do dospělosti - diskuze

Poradna

Porod termin

| Paula123 | 24.05.2019, 17:17

Dobry den. Som po ivf vklad embria bol 4.10.2018 termin porodu nam vypocitali na 14.06.2019 podla usg 11.12.2018 crl 70mm po prechode do ambulancie do nemocnice mi doktor prelozil termin porodu na 20.05.2019 po dnesnej opatovnej navsteve mi povedal ze uz prenasam je to mozne??

Dobrý den,

pokud se skutečně jedná o těhotenství po transferu embrya, a pokud jste neotěhotněla později samovolně až v dalším cyklu, což s ohledem na pravidelné sledování žen těhotných po iVF není příliš pravděpodobné, nelze pak dodatečně termín porodu jakkoliv posouvat a platí určitě původní termín v červnu.

Stejně tak podle pozdějších stádií velikosti plodu se orientovat nelze, vždy platí první provedený ultrazvuk.

Držím Vám palce.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. | Babyonline | dnes, 10:35
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce