PUZZLE – skvělá zábava od batolete až do dospělosti

Puzzle – nepravidelné dílky, ze kterých se nám po menší či větší vynaložené námaze povede složit obrázek. Řeklo by se hračka – jenže málokterá „hračka“ je tak vhodná pro člověka jakéhokoli věku, neboť perfektně trénuje to, co nejvíc potřebujeme: náš mozek. 

Po staletí byly skládačky oblíbenou zábavou pro děti i dospělé. Je to ovšem nejen zábava, ale i perfektní škola a trénink mozku pro všechny věkové kategorie. Jejich výhodou je, že v sobě skloubí dvě rozdílná, avšak velmi důležitá, pozitiva. Jedná se totiž svým způsobem i o tvůrčí činnost, neboť rozvíjí vaši kreativitu. Zároveň však skládání puzzle klade i vysoké nároky na logické myšlení, které se takto skvěle procvičuje.

Lidský mozek má dvě hemisféry, pravou a levou. Každá z nich má v našem životě jiný úkol. Pravá je hlavně na emoce -   vzájemné vazby a souvislostmi mezi vším, co si jen dokážeme představit. Levá strana je lineární, logická a objektivní. A každý z nás je jiný - někdo je více na city a emoce, a někdo je zase spíš logik a pragmatik. 

Každopádně, pokud se naučíme, aby obě naše hemisféry spolupracovaly a byly využívány v rovnováze, tak si rozhodně zlepšíme soustředění, koordinaci a paměť. Puzzle a vkládačky jsou tím nejlepším pomocníkem. 

Ano, už děti od jednoho roku se mohou hodně učit – a zabavit - na Trénují si jimi koordinaci oko - ruka, poznávají tvary a barvy, a zlepšují jemnou motoriku. Když se malé dítě dívá na různé tvary a vyhodnocuje, kam se který kousek hodí nebo nehodí, rozvíjí tuto důležitou dovednost. A tak zábavnou formou, zpočátku jednoduchým skládáním či vkládáním správných kousků, se učí používat vlastní mysl a nenásilnou formou se učí, jak řešit problémy a myslet logicky.

Vybírat můžete z celé řady takto podobných   vhodných pro děti už od jednoho roku. Stejně jako jsou různé tvary a velkosti, rozdílné jsou rovněž materiály. Někdo dává přednost tolik populárnímu dřevu – vkládačkám, a další. Pro někoho je vhodnější tvrdý kartón nebo výrobky z pěny tzv. 

Děti může puzzle provázet celým dospíváním – je perfektní, když společně pracují na sestavení celkového obrazu, neboť mohou diskutovat o tom, kam by měl který kousek přijít, a proč se mají v sestavování střídat; učí se v pohodě a hrou spolu komunikovat a sdílet radost z dokončení puzzle. 

Některé puzzle doslova roste s dětmi – tzv. nebo také 4 případně 3 v 1 nabízí celá řada světových značek. Jejich výhodou je, že v jedné krabici je několik skládaček pro různé věkové kategorie. Velikosti dílků jsou od velkých, větších až po menší. Dítě tak může postupně zvyšovat svou dovednost a um, a přecházet od nejjednodušších variant až po ty složitější. 

Výzkumy ukázaly, že pokud dětem předložíme hračky, jako jsou bloky, puzzle a jiné tvarové hry, pomáháme tím rozvíjet jejich prostorové schopnosti. 

Pochopitelně, že tyto dovednosti pak hrají důležitou roli při rozvoji jejich prostorového vnímání a především v jejich pozdějším řešení témat z oboru STEM (věda, technologie, strojírenství a matematika).

Svůj ke svému -   jsou komplikovanější. Jednak jsou dílky menší, je jich podstatně více a je nutno vynaložit větší psychickou námahu i více času na složení celku. Děti se už musí více soustředit, složení trvá podstatně déle a vyžaduje o mnoho více pozornosti i vytrvalosti.  

Nikdo nehraje proti nikomu, všichni mají společný cíl – poskládat hezký obrázek. A ta radost, když se zadaří, ta je k nezaplacení. Pro tuto věkovou kategorii bychom doporučili   Velikost dílků je vhodné volit nejen podle věku, ale i zkušenosti a umu. 

Puzzle je rovněž nesmírně   Podle expertů jde o skvělý prostředek k procvičení postřehu a paměti. Mnohým „déle dospělým“ nechybí vysoká trpělivost a hravost, a tak se i s náročnější skládačkou rádi „poperou“. Je to zábava nejen na chvíli, ale mnohdy, pokud je na výsledný obraz potřeba větší množství dílků, tak i na několik dnů. Příjemně prožitých, odpočinkových a současně nesmírně prospěšných.  

Samozřejmě je nutné cíleně volit jak velikost a množství jednotlivých dílků, tak téma konkrétního obrázku. Jiný se bude líbit menším dětem, jiný teenagerům, jiný starší dámě, dalším uděláme radost otci. Stejně tak je nutno počítat i s tím, zda – jako tak činí mnoho lidí – bude výsledné dílo později zarámováno a vystaveno, nebo znovu sesypáno do krabice a určeno k novému použití.

V každém případě: 

puzzle jsou skutečně nejen hra,

ale i velice užitečný trenér mozku pro lidi každého věku.

Inzertní sdělení

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

PUZZLE – skvělá zábava od batolete až do dospělosti - diskuze

Poradna

Změna antikoncepce

| dimi | 16.12.2018, 13:14

Dobrý den,
brala jsem antikoncepci Adele a pan doktor mi ji změnil na Natalya. dobrala jsem antikoncepci Adele a teď jsem měla 7-denní pauzu a po pauze začala brát antikoncepci Natalya. Jsem i teď hned chráněna před otěhotněním? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, pokud jste přešla z jiné antikoncepce po sedmidenní pauze, pak jste chráněna od prvního dne - vše je napsáno i v příbalovém letáku.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 17.12.2018, 10:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce